Frekwencja wyborcza na godz. 17.00 wyniosła 38,97 proc. - poinformowała przed chwilą Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie danych otrzymanych za pośrednictwem systemu informatycznego z wszystkich 25 tys. 970 Obwodowych Komisji Wyborczych w kraju. Najwięcej osób zagłosowało w Warszawie - 50,79 proc. Najmniej w Sosnowcu - 38,43 proc.
W województwach, jak podała PKW, najwyższa frekwencja była w województwie mazowieckim - 43,62 proc., a najniższa w opolskim - 32,94 proc.
Na godzinę 12.00 frekwencja wyborcza 16,47 proc. To znacznie wyższy wynik niż w poprzednich wyborach do Sejmu i Senatu - wtedy było to około 10 procent. Najwyższą frekwencję zanotowano w Białymstoku - 21,13 proc., najniższą w Sosnowcu - 15,14 proc. Jeśli chodzi o województwa, to najwyższą frekwencja była w województwie małopolskim - 20,10 proc., a najniższa w województwie lubuskim - 12,93 proc.
Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński powiedział, że PKW otrzymuje "jednostkowe sygnały o nieprawidłowościach" na niektórych kartach do głosowania do Sejmu. W kartach tych, jak informuje się nas, brakuje bądź to poszczególnych kartek z listami poszczególnych partii, bądź też te kartki są multiplikowane, tzn. listy kandydatów pewnej partii są wklejone dwukrotnie, czasami zdarza się niewłaściwa kolejność partii, inna niż przyjęta w momencie losowania, czasami zdarza się też źle wszyty spis treści - powiedział szef PKW. Dodał, że obwodowe komisje wyborcze powinny szczególnie wnikliwie przeglądać te karty i pilnować, czy są one prawidłowe.
Głosowanie potrwa do godziny 21:00. Wówczas poznamy sondażowe wyniki wyborów, oparte na badaniu exit poll, czyli na deklaracjach wyborców po wyjściu z lokali wyborczych. PKW planuje poinformować, które komitety i z jakim wynikiem przekroczyły próg wyborczy w poniedziałek. Oficjalne wyniki Komisja chce ogłosić we wtorek. Wówczas poda także informacje o podziale mandatów.
By wziąć udział w głosowaniu, koniecznie trzeba zabrać do lokalu wyborczego dokument ze zdjęciem.
Karta w wyborach do Sejmu jest biała i składa się z kilku lub kilkunastu stron, w zależności od liczby komitetów startujących w danym okręgu. Na pierwszej stronie znajduje się instrukcja głosowania, czyli informacja, jak oddać ważny głos. Kolejna kartka to spis treści, czyli lista komitetów, które umieszczone są na karcie. Kolejne kartki to listy kandydatów na posłów.
Żeby nasz głos był ważny, wybieramy tylko jedną listę i na niej wybieramy jednego kandydata. Wyboru dokonujemy stawiając znak "x" lub "+" w kratce po lewej stronie nazwiska kandydata. Muszą to być dwie przecinające się linie w obrębie kratki.
Z kolei karta do głosowania w wyborach do Senatu jest żółta i jednostronicowa. Na tej karcie także wybieramy też jednego kandydata. Także na karcie w wyborach do Senatu głos oddajemy stawiając znak "x" lub znak "+" przy nazwisku wybranego kandydata. Warunkiem ważności głosu jest to, by były to dwie przecinające się w obrębie kratki linie.
PKW zachęciła wyborców do dokładnego przeczytania instrukcji znajdującej się na karcie głosowania, która daje wyraźne wskazówki, w jaki sposób uniknąć nieważności głosu.
(mal, es)