28 sierpnia, 6 oraz 30 września - to jedne z najważniejszych terminów związanych z rozpisanymi na 15 października wyborami parlamentarnymi w 2023 roku. Tego dnia pójdziemy do urn i wybierzemy przy nich nowych posłów i senatorów na kolejne 4 lata.
Dla partii politycznych postanowienie o rozpisaniu wyborów to początek najostrzejszej walki o każdy głos. Nie ma już czasu na dyskusje, negocjacje i przeciąganie liny o to kto, gdzie, z którego miejsca i z jakiej listy wystartuje.
Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie zarządzenie wyborów do Sejmu i Senatu. W dokumencie tym znajduje się również harmonogram wyborczy. Oto szczególnie ważne daty z kalendarza:
- do 28 sierpnia - rejestracja komitetów, w tym koalicji. Wtedy będzie już jasne, w jakim układzie startuje opozycja (w ilu blokach), a także obóz władzy - czy na pewno zjednoczony, czy jednak z ziobrystami poza koalicją;
- do 6 września, do godziny 16:00 do Państwowej Komisji Wyborczej muszą wpłynąć gotowe listy kandydatów na posłów i senatorów. List nie wolno uzupełniać, kandydaci mogą jedynie zrezygnować z walki;
- a od 30 września w środkach masowego przekazu pojawią się spoty komitetów wyborczych.
Kampania - jak zawsze - dobiegnie końca w piątek (tym razem będzie to 13 października) o północy. Posłów i senatorów wybierzemy w niedzielę 15 października.