Niższe podatki i wyższe pensje, zniesienie zakazu niedzielnego handlu i zablokowanie fuzji Orlenu z Lotosem. Takie zapowiedzi znalazły się w programie gospodarczym Platformy Obywatelskiej, którego zarys partia ogłosiła podczas drugiego dnia XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Konkretów - jak zauważa wysłannik RMF FM do Krynicy Krzysztof Berenda - padło bardzo niewiele. Platforma np. nie ujawnia na razie, jak konkretnie obniży nam podatki za pracę.

Nieco bardziej konkretna była zapowiedź zniesienia zakazu niedzielnego handlu: w zamian - jak usłyszeliśmy - każdemu z nas mają przysługiwać co najmniej dwie wolne niedziele w miesiącu.

Platforma złożyła również konkretną obietnicę obniżki ZUS-u dla przedsiębiorców.

To nasze rozwiązanie dałoby przedsiębiorcom oddech na kwotę ponad 200 złotych miesięcznie, czyli prawie 2,5 tysiąca złotych rocznie - mówił główny ekonomista PO Andrzej Rzońca.

"Nie" dla połączenia Orlenu z Lotosem

Partia zapowiedziała również zablokowanie połączenia PKN Orlen z Lotosem.

Przypomnijmy, obie spółki i Skarb Państwa pod koniec sierpnia podpisały porozumienie dot. realizacji transakcji zakupu akcji Lotosu przez PKN Orlen od Skarbu Państwa. 3 lipca natomiast Orlen złożył do Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na przejęcie kontroli nad Lotosem. Postępowanie w tej sprawie KE wszczęła na początku sierpnia: chodzi m.in. o sprawdzenie, czy fuzja nie ograniczy konkurencji na rynku dostaw paliw w Polsce i krajach sąsiednich.

Dzisiaj, również podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przekonywał natomiast, że proces przejmowania Lotosu Orlen ma zakończyć najpóźniej w ciągu trzech pierwszych miesięcy przyszłego roku. Dotrzymanie tego terminu zależy jednak od dwóch czynników: od wygrania przez PiS jesiennych wyborów parlamentarnych i od negocjacji z Komisją Europejską, która musi zezwolić na połączenie spółek.

Schetyna: Skok na spółki Skarbu Państwa z ostatnich 4 lat nie może być zastąpiony koalicyjnym skokiem

Jako element swojego programu wyborczego Platforma Obywatelska zapowiedziała również odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa - co, jak zauważa Krzysztof Berenda, jeszcze nikomu - także Platformie - się dotąd nie udało.

O tej sprawie mówił w Krynicy m.in. lider PO Grzegorz Schetyna, który wziął udział w wydarzeniu specjalnym: "Rozmowa o polityce: Grzegorz Schetyna".

Pytany, czy w razie wygranej Koalicji Obywatelskiej w jesiennych wyborach należy spodziewać się zmian kadrowych w państwowych spółkach, lider Platformy odpowiedział: W naszych planach, w tej wizji Polski po PiS, nie jest wprowadzenie zasady, żeby było tak, jak było. My wiemy, jakie błędy popełniliśmy przez osiem lat, wiemy, jakie wnioski musimy z tego wyciągnąć, i musimy dać nadzieję i być absolutnie przekonani, że wprowadzimy inny scenariusz.

Odnosząc się do spraw kadrowych, zapowiedział również przedstawienie kompleksu projektów ustaw, które będą regulować te kwestie.

Nie może być tak, by skok na spółki Skarbu Państwa, który widzieliśmy przez ostatnie cztery lata, miał był zastąpiony koalicyjnym skokiem - zadeklarował.

Podkreślał, że państwowe spółki muszą być zarządzane profesjonalnie, i zapewnił, że Platforma ma "przygotowane projekty ustaw, które będą pokazywać, że można stworzyć zasób ekspercki i menedżerski, który będzie zarządzał tymi firmami nie w sposób partyjny".

W trakcie rozmowy Schetyna zadeklarował również, że po ewentualnej wygranej Koalicja Obywatelska nie wprowadzi zmian w obecnie funkcjonujących programach socjalnych ani zmian dot. wieku emerytalnego.