Do 24 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskich ataków rakietowych na internaty w Charkowie, do których doszło w środę i czwartek. 12 osób zostało rannych w rosyjskim ostrzale miasta Wozniesieńsk w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy. Rosyjskie władze w widoczny sposób zacieśniają środki bezpieczeństwa na Krymie, co świadczy o rosnącym zaniepokojeniu ukraińskimi uderzeniami na obszarach, które uznawano wcześniej za bezpieczne. Sobota to 178. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszej relacji.
Austriackie MSZ wezwało stałego przedstawiciela Rosji przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Michaiła Ulianowa do stawienia się w niedzielę w siedzibie resortu. Rosjanin wywołał oburzenie wpisem na Twitterze, w którym wiadomość o nowej pomocy wojskowej USA dla Ukrainy skwitował słowami "Nie ma litości dla Ukraińców!". Władze Ukrainy uznały to za wezwanie do ludobójstwa.
"Jesteśmy oburzeni nieludzkimi wypowiedziami stałego przedstawiciela Rosji i jego próbami relatywizowania tego, czego nie można relatywizować" - przekazało w sobotę ministerstwo spraw zagranicznych. Na jego komunikat powołuje się agencja prasowa APA.
Rzeczniczka resortu podkreśliła, że austriacki MSZ opowiada się za wolnością słowa, ale ma też prawo "zająć zdecydowane stanowisko wobec takich podżegających wypowiedzi". Poinformowała, że Ulianow został wezwany do stawienia się w niedzielę w siedzibie ministerstwa.
Ukraińcy muszą jeszcze wiele zrobić i wycierpieć dla zwycięstwa, ale już mają prawo czuć się dumni - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w sobotę wieczorem w mediach społecznościowych na kilka dni przed Dniem Niepodległości swego kraju. "Dla zwycięstwa jeszcze trzeba walczyć, trzeba bardzo wiele zrobić, trzeba wytrwać i niestety wytrzymać dużo bólu" - oznajmił Zełenski. Podkreślił jednak, że Ukraińcy już mają prawo być dumni z siebie, swojego państwa i swoich bohaterów.
Według niego następny tydzień będzie dla wszystkich Ukraińców ważny, a Rosja może w tym czasie "zrobić coś wyjątkowo brutalnego". Wyraził jednak przekonanie, że w tym roku w powietrzu Krymu czuć, że "okupacja tam jest tymczasowa, a Ukraina powraca". 24 sierpnia Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości.
Okupanci w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy grożą wysiedleniem i konfiskatą mienia rodzicom, którzy nie chcą posłać swoich dzieci do szkoły z rosyjskim programem nauczania - poinformował szef władz obwodowych Jarosław Januszewycz na Telegramie.
"W ramach ostrzeżenia wszyscy rodzice, którzy nie złożą wniosku o nauczanie swoich dzieci w 'szkole', dostaną grzywnę wysokości 148 tys. rubli (prawie 12 tys. zł)" - napisał Januszewycz.
Obwód chersoński od marca br. jest pod okupacją rosyjską. Według stanu z 1 sierpnia siły ukraińskie wyzwoliły na razie 46 miejscowości w tym obwodzie.
Wiceminister skarbu (finansów) USA Wally Adeyemo powiedział w sobotę w rozmowie ze swym tureckim odpowiednikiem Yunusem Elitasem, że rosyjscy obywatele i podmioty gospodarcze próbują wykorzystać Turcję do ominięcia zachodnich sankcji nałożonych w związku z agresją Moskwy na Ukrainę - poinformowała agencja Reutera, cytując komunikat amerykańskiego resortu.
W rozmowie telefonicznej politycy omówili również bieżące wysiłki w celu wdrożenia i egzekwowania sankcji przeciwko Rosji - zaznaczyło ministerstwo.
Jak pisze francuski dziennik "La Monde", od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę Turcja przyciąga coraz więcej Rosjan szukających możliwości inwestowania i są oni obecnie numerem jeden wśród zagranicznych nabywców nieruchomości w tym kraju. Według danych tureckiej agencji statystycznej, cytowanej przez gazetę, prawie 5000 Rosjan kupiło nieruchomości w Turcji w okresie od lutego do czerwca 2022 roku, w tym 1275 w samym czerwcu.
Kilka lokalnych i okręgów oddziałów Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) z całego kraju zamierza odwołać się od decyzji partyjnej komisji arbitrażowej, która na początku sierpnia uznała, że były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder może pozostać członkiem ugrupowania mimo bliskich kontaktów z Putinem i zaangażowania w projekty rosyjskich koncernów energetycznych - pisze dziennik "Rheinische Post".
8 sierpnia komisja arbitrażowa podokręgu SPD w Hanowerze zdecydowała, że były kanclerz nie zostanie wyrzucony z partii i nie zostanie ukarany naganą.
Już 27 statków z 670 tys. ton produkcji rolnej wyszło z ukraińskich portów w ciągu 20 dni działania korytarza zbożowego na Morzu Czarnym - poinformowało ukraińskie ministerstwo infrastruktury na Facebooku. Resort podał, że w tym czasie wpłynęło do ukraińskich portów w celu załadunku 18 statków, a rozpatrywanych jest około 40 kolejnych wniosków o wejście do portu.
Ukraina należy do największych eksporterów zbóż na świecie. Korytarz zbożowy utworzono w ramach wynegocjowanego w lipcu przez Turcję i ONZ porozumienia pomiędzy Kijowem a Moskwą, która od początku inwazji na Ukrainę w lutym blokowała ukraiński eksport morski.
Do 24 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataków rakietowych sił rosyjskich na internaty w Charkowie, do których doszło w środę i czwartek - poinformowała rada miasta na Telegramie.
Władze Charkowa powiadomiły, że na miejscu środowego ataku znaleziono trzy kolejne ciała - mężczyzny oraz dwóch osób, w przypadku których ze względu na stan szczątków płeć będą musieli ustalić eksperci. Ponieważ według najnowszych danych w czwartkowym ataku zginęło sześć osób, oznacza to, że łącznie zabito w obu atakach 24 osoby. W komunikacie podano, że prace ratunkowe trwają.
Wystawę zniszczonego przez siły ukraińskie rosyjskiego sprzętu wojskowego zorganizowano na głównej ulicy Kijowa, Chreszczatyku, w sobotę, czyli w przeddzień Dnia Niepodległości Ukrainy - informują ukraińskie media. Wśród prezentowanych pojazdów są czołgi, rozmaite pojazdy opancerzone, wyrzutnie rakiet i tym podobne.
Zdjęcia i nagrania z wystawy, zamieszczone przez ukraińskie media, pokazują spacerujących między kilkudziesięcioma pojazdami mieszkańców, którzy oglądają je z bliska, a niektórzy nawet na nie wchodzą.
"W lutym Rosjanie planowali paradę w centrum Kijowa. Sześć miesięcy po rozpoczęciu pełnowymiarowej wojny ta żenująca wystawa zardzewiałego rosyjskiego metalu jest dla wszystkich dyktatorów przypomnieniem, że ich plany może zniweczyć wolny i odważny naród" - napisało ukraińskie ministerstwo obrony na Twitterze.