W poniedziałek ostrzelano siedzibę rosyjskiej okupacyjnej administracji w Doniecku na wschodzie Ukrainy; trafiono bezpośrednio w budynek, w którym urzęduje Denys Puszylin, namiestnik samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej z nadania Moskwy - poinformowała ukraińska agencja UNIAN. Ukraińska kontrofensywa być może posuwa się wolniej niż niektórzy oczekiwali, ale to Rosja ma więcej powodów do obaw, bo wyczerpują się jej możliwości - powiedział Budanow. "Nie jesteśmy żadną fikcją, książką, lecz naprawdę walczymy z mocarstwem nuklearnym, które grozi zniszczeniem świata" - mówił Wołodymyr Zełenski w CBS. Poniedziałek, 18.09.2023 r. był 572. dniem rosyjskiej inwazji w Ukrainie.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:40

Rosyjska obrona przeciwlotnicza strąciła trzy cele nad południowym Biełgorodem (Rosja) - przekazali przedstawiciele władz lokalnych. Według doniesień rosyjskich, uszkodzone zostały linie wysokiego napięcia, ale nie ma ofiar wśród ludzi.

22:36

Zmasowany atak rakietowy na Charków - drugie co do wielkości miasto na Ukrainie. 

Burmistrz Charkowa poinformował, że "centralne dzielnice miasta znalazły się pod intensywnym ostrzałem". Niektóre z kanałów w mediach społecznościowych donoszą o eksplozjach w mieście.

22:30

Wołodymyr Zełenski przybył do Stanów Zjednoczonych, gdzie wygłosi przemówienie na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

"Zaraz z lotniska jadę do naszych żołnierzy, którzy przechodzą leczenie i rehabilitację w Ameryce. Jestem tu przede wszystkim po to, by wyrazić wdzięczność naszego narodu wobec tych, którzy pomagają Ukrainie i Ukraińcom. Potem następują ważne i pracowite dni. Zgromadzenie Ogólne ONZ, Szczyt Celów Zrównoważonego Rozwoju, Rada Bezpieczeństwa. Zaplanowano już ważne spotkania dwustronne" - przekazał prezydent Ukrainy na Telegramie.

22:05

USA nie będzie ingerować w suwerenną decyzję Polski, dotyczącą wprowadzenia jednostronnego embarga na ukraińskie zboże - poinformował John Kirby.

21:30

"Spotkam się oczywiście z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Sergiejem Ławrowem w tym tygodniu i chciałbym, aby jak najwięcej moich zachodnioeuropejskich kolegów zrobiło to samo" - powiedział przebywający w Nowym Jorku z okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

Węgierski polityk stwierdził, że ONZ stworzono właśnie po to, by zwaśnione strony mogły prowadzić dialog, a "świat powinien wykorzystać sesję Zgromadzenia Ogólnego, do zaprowadzenia pokoju na Ukrainie".

20:53

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius zapowiedział nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy wartości 400 milionów euro. Obejmuje on m.in amunicję, poinformował polityk w rozmowie z portalem dziennika "Bild". Pakiet nie zawiera jednak pocisków manewrujących Taurus, których domaga się Ukraina.

20:27

"Rostów nad Donem", czyli rosyjski okręt podwodny uszkodzony w wyniku ubiegłotygodniowego ataku Ukraińców na stocznię w Sewastopolu, raczej nie wróci do służby we Flocie Czarnomorskiej. Z opublikowanych zdjęć można wywnioskować, że łatwiej spisać okręt na straty, niż podjąć się remontu.

18:48

Sąd w Finlandii nakazał umieszczenie w areszcie obywatela Francji, biznesmena Gabriela Temina, z powodu podejrzeń, że firmy, którymi kierował: Siberica i Luminor, eksportowały do Rosji elektronikę podwójnego przeznaczenia - podał portal Yle.

18:34

Rzecznik ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych opublikował w poniedziałek oświadczenie na Facebooku, w którym zaprzecza doniesieniom gruzińskich służb, które oskarżyły wiceszefa kontrwywiadu ukraińskiego o przygotowywanie rewolucji w tym kraju.

17:55

Gruzińska Służba Bezpieczeństwa Państwowego (SBS) oświadczyła, że istnieje grupa osób, które chcą wywołać niepokoje społeczne na wzór ukraińskiego "Euromajdanu" z 2014 roku. Wśród głównych organizatorów wymieniono zastępcę szefa ukraińskiego kontrwywiadu wojskowego Gieorgija Lortkipanidzego; za czasów prezydenta Saakaszwilego był on wiceministrem spraw wewnętrznych Gruzji - poinformował portal Ukrainska Pravda.

17:30

Trzy kraje, które wprowadziły jednostronne embargo na ukraińskie produkty, postanowiły zrezygnować z uczestniczenia w pracach platformy ds. ukraińskiego zboża. Decyzja ma związek z zapowiedziami Kijowa dotyczącymi wszczęcia przed Światową Organizacją Handlu (WTO) postępowania przeciwko Polsce, Węgrom i Słowacji.

17:23

W walkach na kierunku bachmuckim siły ukraińskie rozbiły trzy rosyjskie brygady, które stanowiły jedne z najlepiej przygotowanych sił wroga - powiadomił gen. Ołeksandr Syrski. Ogólnie sytuację na kierunku wschodnim ocenił jako "trudną".

16:59

Unia przygotowuje już kolejny, 12. pakiet sankcji wobec Rosji. Może się on znaleźć się na stole negocjacyjnym w przyszłym miesiącu. Dziennikarka RMF FM w Brukseli zdobyła polską propozycję sankcji, która ma się stać podstawą unijnego pakietu. 

16:49

Wyzwolenie Kliszczijiwki w obwodzie donieckim daje oddziałom ukraińskim "klucze do Bachmutu": tuż obok wsi leżą wzgórza, które pozwalają kontrolować leżący w dole Bachmut, jak i drogę do Gorłówki - ważną trasę zaopatrzenia dla Rosjan - ocenia rosyjska redakcja BBC.

15:48

Rosja przeprowadziła w poniedziałek ćwiczenia na wodach Morza Czukockiego i Morza Beringa, dzielących ją od Alaski, z udziałem 10 tysięcy wojskowych - podała agencja Reutera. Przećwiczono m.in. odpalanie pocisków manewrujących: Onyks, Granit i Wulkan.

15:39

Rozmowa prezydenta Dudy z prezydentem Zełenskim będzie dotyczyła przede wszystkim stanu ukraińskiej kontrofensywy wobec sygnałów, że jest na to ograniczony czas - poinformował w Nowym Jorku szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz. Andrzej Duda będzie też rozmawiał o kwestii eksportu zboża, zarówno z Wołodymyrem Zełenskim, jak i sekretarzem generalnym ONZ i prezydentem Turcji.

15:29

Korea Południowa wyśle na Ukrainę dwa pojazdy K600 "Rhino", przeznaczone do oczyszczania pól minowych i przełamywania obrony wroga. Decyzja zapadła w następstwie spotkania północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una z Putinem, podczas którego obie strony miały zawrzeć umowy dotyczące dostaw broni - poinformował koreański portal Chosun Ilbo.

14:39

W poniedziałek ostrzelano siedzibę rosyjskiej okupacyjnej administracji w Doniecku na wschodzie Ukrainy; trafiono bezpośrednio w budynek, w którym urzęduje Denys Puszylin, namiestnik samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej z nadania Moskwy - poinformowała ukraińska agencja UNIAN.

14:27

Liczba najemników z Grupy Wagnera, którzy przebywają obecnie na terytorium Białorusi, to mniej niż 1000 - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu (Sprotyw), prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

14:16

Sąd w Rosji skazał na karę sześciu lat pozbawienia wolności za unikanie służby wojskowej kapral Madinę Kabałojewą. To pierwszy w kraju taki wyrok orzeczony wobec kobiety - podała niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia,  zaznaczając, że Kabałojewa jest w ciąży, a ponadto opiekuje się pięcioletnim dzieckiem.

12:59

Co najmniej 20 tys. ukraińskich dzieci zostało uprowadzonych przez władze Rosji od czasu inwazji na ukraiński Krym w 2014 roku. Klasy szkolne, drużyny, całe domy dziecka wywabiano z Ukrainy pod oszukańczymi pretekstami, umieszczano w obozach reedukacyjnych i deportowano do Rosji, gdzie dzieci miały rozpocząć "nowe życie" - powiedział w wywiadzie dla "Bilda" były mistrz świata w boksie Wołodymyr Kliczko.

12:03

Rosyjscy okupanci chcą stworzyć nowy system nawadniania pól na kontrolowanych przez Kreml terenach obwodu zaporoskiego, wykorzystując w tym celu wody rzeki Mołocznej. Grozi to wzrostem poziomu zasolenia Morza Azowskiego i tym samym katastrofą ekologiczną - ostrzegł portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

W czerwcu agresorzy zniszczyli tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce, co doprowadziło nie tylko do katastrofalnej w skutkach powodzi i wyschnięcia Zbiornika Kachowskiego, ale też znacznego obniżenia się poziomu wody m.in. w Kanale Północnokrymskim oraz poważnych problemów z nawodnieniem gruntów uprawnych na okupowanych terenach obwodu zaporoskiego, chersońskiego i Krymu - przypomniał rządowy serwis.

12:00

Ukraińska flaga w wyzwolonej Andrjiwce w odwodzie Donieckim.

11:54

Sytuacja w zakresie praw człowieka w Rosji znacznie się pogorszyła od lutego 2022 roku, gdy rozpoczęła się inwazja na Ukrainę. W Rosji prowadzone są systematyczne represje wobec organizacji społeczeństwa obywatelskiego - stwierdzono w najnowszym raporcie ONZ dotyczącym Rosji, na jaki powołuje się w poniedziałek agencja Reutera.

To pierwszy raz w 16-letniej historii oenzetowskiej Rady Praw Człowieka, gdy ten organ został upoważniony do zbadania sytuacji w zakresie praw człowieka w jednym z pięciu krajów, które są stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ. Poza Rosją stałymi członkami są Chiny, Francja, USA i Wielka Brytania.

11:31

Ukraiński rząd poinformował o zdymisjonowaniu sześciorga wiceministrów obrony. Jest wśród nich Hanna Malar, która na bieżąco podawała informacje na temat przebiegu kontrofensywy przeciwko wojskom rosyjskim.

11:12

Ukraińska kontrofensywa być może posuwa się wolniej niż niektórzy oczekiwali, ale to Rosja ma więcej powodów do obaw, bo wyczerpują się jej możliwości - mówi w rozmowie z brytyjskim tygodnikiem "The Economist" szef ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR generał Kyryło Budanow.

Budanow przyznał, że nie rozumie tych, którzy przewidywali szybkie załamanie się rosyjskich linii obronnych, ale podkreślił, że kontrofensywa trwa i jest jeszcze ponad miesiąc zanim opady rozmiękczą teren, co utrudni posuwanie się naprzód.

11:01

Od niedzieli wieczorem rosyjskie wojska intensywnie ostrzeliwały tereny obwodu chersońskiego na południu Ukrainy. Zginęło troje cywilów - poinformował gubernator Chersońszczyzny Ołeksandr Prokudin. Ponadto w ciągu minionej doby śmierć poniosła jedna osoba w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - przekazał p.o. szefa regionalnych władz Ihor Moroz.

Rannych zostało siedem osób, w tym cztery w wyniku ataku drona na miasteczko Berysław.

10:47

Przyspieszenie budowy ogrodzenia na granicy Łotwy z Białorusią będzie kosztować łotewskie państwo dodatkowe 3 mln euro - pisze portal LSM. Nowy rząd w Rydze zapowiedział, że jednym z jego celów jest dokończenie budowy płotu w tym roku.

W ostatnich tygodniach rośnie presja migracyjna na granicy łotewsko-białoruskiej.

Podczas gdy w ubiegłym roku ok. 5,3 tys. cudzoziemców próbowało nielegalnie przedostać się na Łotwę, od początku bieżącego roku liczba ta przekroczyła już 8 tys.

10:38

Nieznani ludzie podpalili literę "Z" - symbol rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Do zdarzenia doszło w Biełgorodzie.

10:33

Kijów planuje zwrócić się do Światowej Organizacji Handlu w sprawie jednostronnego embarga na ukraińskie produkty rolne. Władze w Ukrainie chcą pozwać trzech członków Unii Europejskiej: Polskę, Słowację i Węgry za "niedorzeczne" ograniczenia.

09:36

Zdobycie miasta Tokmak w obwodzie zaporoskim będzie kluczowe dla sukcesu ukraińskiej kontrofensywy, ponieważ pozwoli na atakowanie szlaków zaopatrzeniowych łączących Rosję z anektowanym Krymem - pisze portal BBC.

Jak przekazali dowódcy, ukraińskie wojska "przedarły się" przez pierwszą linię rosyjskiej obrony na południu. BBC zaznacza, że największe strategiczne znaczenie na tym kierunku ma obszar znajdujący się na południowy wschód od Zaporoża.

Uderzenie przez Ukraińców na tym odcinku, w stronę Morza Azowskiego, może odciąć rosyjskie linie zaopatrzeniowe łączące anektowany Krym z rosyjskim Rostowem nad Donem. Jeśli Ukraińcom się to uda, Rosjanie nie będą w stanie utrzymać swojego ogromnego garnizonu na Krymie.

09:01

W ubiegłym tygodniu ukraińskie siły wyzwoliły 2 kilometry kwadratowe terytorium pod Bachmutem w obwodzie donieckim i 5,2 km kwadratowego na kierunku południowym - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

Łącznie od początku ukraińskiej kontrofensywy pod Bachmutem wyzwolono 51 km kwadratowych terytorium, a na południu - już ponad 260 km kwadratowych.

08:15

Rosyjscy urzędnicy twierdzą, że w Ukrainie zginął  dowódca elitarnej 31. Powietrznodesantowo-Szturmowej Brygady Szturmowej płk Andriej Kondraszkin. Odegrał on kluczową rolę w krwawym podboju Mariupola przez Rosję w zeszłym roku.

07:54

Ukraińskie siły powietrzne poinformowały w poniedziałek rano, że nocą strącono 18 z 24 dronów bojowych Shahed i 17 z 17 pocisków manewrujących wystrzelonych przeciwko Ukrainie przez Rosję.

Rosyjskie siły wystrzeliły drony w kierunku obwodu mikołajowskiego i odeskiego na południu Ukrainy. Pociski manewrujące zestrzelono nad obwodami dniepropietrowskim, połtawskim i chmielnickim.

07:45

"Stawką naszej wojny z Rosją jest przyszły globalny porządek. Nie jesteśmy żadną fikcją, książką, lecz naprawdę walczymy z mocarstwem nuklearnym, które grozi zniszczeniem świata" - podkreślił w nocy z niedzieli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS.

"Co stanie się za 10 lat, jeśli Ukraina upadnie? Wystarczy sobie to uświadomić. Jeśli (Rosjanie) dotrą do Polski, co będzie dalej? III wojna światowa? Bronimy wartości całego świata. Ukraińcy płacą najwyższą cenę. Naprawdę walczymy o naszą wolność, naprawdę umieramy" - przypomniał Zełenski w programie "60 Minutes".

07:29

Dowódca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Mykoła Oleschuk w nocy opublikował w Telegramie wideo z działań ukraińskiej obrony powietrznej. Na nagraniu zarejestrowano dwa trafienia w cele wroga. Oleschuk dodał, że trzeci cel również został trafiony.

07:01

Pogłoski o złym stanie zdrowia przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa mogą zachwiać stabilnością jego kontroli nad Czeczenią - ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Przedłużający się w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej niepokój o stan zdrowia Kadyrowa uwypukla to, jak zależny jest od niego Władimir Putin pod względem utrzymania stabilności w Czeczenii - pisze think tank.

ISW przypomina, że kilka dni temu ukraiński wywiad wojskowy potwierdził, że Kadyrow jest w ciężkim stanie. Media podały, że lider Czeczenii jest w śpiączce. Pojawiły się nawet informacje o jego śmierci.

06:41

Wszystkie z 17 wystrzelonych przez Rosjan rakiet zostały w nocy zestrzelone przez ukraińską obronę powietrzną.

06:07

Kreml zamierza sprowadzić północnokoreańskich pracowników do okupowanych regionów wschodniej Ukrainy, podało 17 września Narodowe Centrum Oporu.

05:35

HIMARS-y w akcji.

05:24

W Sewastopolu, na okupowanym przez Rosję Krymie, słychać było w niedzielę wieczorem eksplozje. Jak pisze portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła, wybuchy to efekt działań wywiadu wojskowego (HUR) i marynarki wojennej Ukrainy.

"Trwają planowe działania HUR i marynarki wojennej" - przekazało źródło.

05:05

Alarmy przeciwlotnicze obowiązują w całym kraju.