Jednostki wojsk rakietowych i artylerii uderzyły w dwa rejony koncentracji armii rosyjskiej oraz stację radarową - poinformował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Lewicowy rząd Pedro Sáncheza przekazał siłom ukraińskim od czasu wybuchu wojny 54 transporty z uzbrojeniem - podał madrycki dziennik "La Razon". "Nie można wykluczyć, że wojna w Ukrainie przekształci się w konflikt atomowy, co budzi wielkie zaniepokojenie" - ocenił szef dyplomacji Stolicy Apostolskiej arcybiskup Paul Richard Gallagher. "Stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Polską mają kluczowe znaczenie dla naszych dwóch narodów, zwłaszcza w tym globalnym punkcie zwrotnym" - napisał na Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. 10. pakiet sankcji UE wobec Rosji formalnie wszedł w życie. Obejmuje m.in. zakazy eksportu do Rosji krytycznych technologii i towarów przemysłowych, restrykcje przeciw mediom powiązanym z Kremlem i rosyjskim bankom. Sobota była 367. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszej relacji z 25.02.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:47

Zależy nam, żeby dobrze straty oszacować, ale też w przyszłości w imieniu Karpat upomnieć się w Federacji Rosyjskiej o rekompensatę strat środowiskowych spowodowanych przez wojnę w Ukrainie, które dotyczą nas wszystkich - powiedziała w Krasiczynie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Anna Moskwa podczas drugiego dnia 35. konferencji Europa Karpat przedstawiła wstępne straty środowiskowe spowodowane przez wojnę w Ukrainie. Policzono, że wynoszą ok. 47 mld dolarów. Rosyjska inwazja spowodowała uwolnienie ponad 33 mln ton gazów cieplarnianych, zniszczeniu uległo też 20 proc. obszarów chronionych. Anna Moskwa zadeklarowała, że Karpaty wystawią Rosji rachunek za straty w przyrodzie.

22:31

W zeszłym tygodniu w wojnie na Ukrainie zginął Andrew Peters, amerykański ochotnik ze stanu Wisconsin. Miał 28 lat - poinformowała telewizja CNN.

Andrew miał silne przekonanie o tym, co jest dobre, a co złe. Czuł potrzebę użycia swoich wojskowych umiejętności bojowych, aby pomóc Ukraińcom w wyzwoleniu ich kraju. Był mocno związany z żołnierzami ze swojej jednostki, wszyscy dobrze go traktowali. Jesteśmy bardzo dumni z jego odwagi i bezinteresownego poświęcenia - powiedzieli CNN rodzice Petersa.

CNN informuje, że w 2014 roku Andrew Peters służył w armii USA w Afganistanie.

Jesteśmy w kontakcie z rodziną Andrewa i zapewniamy wszelką możliwą pomoc konsularną - poinformował Departament Stanu USA.

22:04

W Lewaszowie pod Petersburgiem zdewastowany został ukraiński pomnik ofiar stalinowskich czystek w Leningradzie - poinformował portal Fontanka.ru.

W dołach śmierci w Lewaszowie Sowieci zakopali ciała ponad 50-ciu tysięcy mieszkańców Leningradu należących do mniejszości etnicznych w latach 1937-39.

21:43

Podczas naszej misji na Ukrainie oczyściliśmy 340 tys. metrów kwadratowych terenu, z czego 17,5 km dróg. Samych usuniętych materiałów wybuchowych było około 2 tysięcy sztuk - poinformował dowódca polskiego kontyngentu humanitarnego polskiej policji nadkomisarz Krzysztof Funkiendorf.

21:32

Wołodymyr Zełenski jest najbardziej imponującym politykiem na świecie - mówi w wywiadzie dla dziennika "Het Laatste Nieuws" wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Holenderski polityk twierdzi także, że Europa musi dać Ukrainie możliwość wejścia do Unii Europejskiej znacznie szybciej, niż odbywało się to w przypadku poprzednich rozszerzeń.

20:29

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski sądzi, że Władimir Putin prędzej czy później zostanie zabity przez własną świtę. Ukraiński przywódca wyraził takie przekonanie w filmie dokumentalnym "Rok" autorstwa dziennikarza Dmytro Komarowa.

20:20

W centrum starego miasta w Wilnie została otwarta plenerowa wystawa fotograficzna Macieja Biedrzyckiego ukazująca wsparcie Polski dla narodu ukraińskiego w pierwszych dniach pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji.

Patronat honorowy nad wystawą objął wicepremier RP Piotr Gliński.

20:04

Ciężki ostrzał Awdijiwki w obwodzie donieckim; co najmniej jedna osoba została ranna, zniszczona została szkoła wyposażona przez Litwę - poinformował na Telegramie szef obwodu donieckiego Pawło Kyrłenko.

"Awdijiwka jest pod ciężkim ostrzałem wroga. W ciągu niecałej doby Rosjanie już dwukrotnie ostrzelali miasto artylerią, raz czołgami, przeprowadzili atak rakietowy, a także uderzyli 'Gradem'. Pociski i rakiety przeleciały nad dzielnicami mieszkalnymi i strefą przemysłową - co najmniej jedna osoba została ranna" - napisał Kyryłenko.

Rosjanie zniszczyli szkołę nr 2. "To szkoła wspierająca, którą otworzyliśmy dopiero w 2021 roku po całkowitej przebudowie. W jej remoncie bardzo pomógł nam rząd Litwy - na najnowocześniejsze wyposażenie szkoły przeznaczył ponad 700 tys. euro. Szkoła była jedną z najlepszych w regionie, a teraz są ruiny" - napisał szef obwodu.

19:37

Szef najemniczej grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn poinformował, że jego siły zajęły miejscowość Jahydne na północ od Bachmutu. Nie ma możliwości zweryfikowania tych doniesień.

19:22

Jednostki wojsk rakietowych i artylerii uderzyły dziś w dwa rejony koncentracji armii rosyjskiej oraz stację radarową - poinformował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Lotnictwo Sił Zbrojnych przeprowadziło 4 naloty na obszary koncentracji personelu i sprzętu wojskowego okupantów. W ciągu dnia jednostki wojsk rakietowych i artylerii uderzyły w dwa obszary koncentracji sił wroga, stację radiolokacyjną i radioelektroniczną stację bojową" - czytamy w komunikacie.

Sztab Generalny SZU poinformował, że na tymczasowo zajętych terytoriach obwodu zaporoskiego i chersońskiego rosyjscy najeźdźcy zwiększają presję na ludność cywilną, przeprowadzając rewizje domów. "Wiadomo, że w miejscowości Wasyliwka w obwodzie zaporoskim Rosjanie urządzili izbę tortur, w której przetrzymywani są ukraińscy obywatele" - podano.

Jak donosi Ukrinform, ukraińscy obrońcy wyeliminowali w ciągu dnia kolejnych 650 rosyjskich najeźdźców, a łączne straty armii rosyjskiej na Ukrainie w ciągu roku wynoszą około 147 470 osób.

19:09

Lewicowy rząd Pedro Sáncheza przekazał siłom ukraińskim od czasu wybuchu wojny 54 transporty z uzbrojeniem - podał madrycki dziennik "La Razon" w oparciu o informacje ujawnione przez przedstawicieli resortu obrony Hiszpanii.

Gazeta sprecyzowała, że szacunki te pochodzą m.in. z danych przedstawionych przez minister obrony Margaritę Robles, którą o szczegóły pomocy wojskowej dla Ukrainy w środę w parlamencie zapytali deputowani opozycyjnej Partii Ludowej (PP).

Wśród wysłanych przez Hiszpanię na Ukrainę pojazdów będą niebawem czołgi Leopard 2A4 - przypomniał dziennik, wskazując, że o ile Robles mówiła w środę o 6 maszynach tego typu, to premier Sánchez nie wyklucza, że będzie ich 10.

18:44

10 tysięcy osób protestowało w Berlinie przeciwko uzbrajaniu Ukrainy przez Niemcy. Organizatorem pokojowej manifestacji wokół Bramy Brandenburskiej była jedna z liderek lewicowej partii Die Linke. Porządku strzegło 1,4 tys. funkcjonariuszy policji.

18:13

Nie można wykluczyć, że wojna w Ukrainie przekształci się w konflikt atomowy, co budzi wielkie zaniepokojenie - ocenił szef dyplomacji Stolicy Apostolskiej arcybiskup Paul Richard Gallagher. Zauważył, że obecnie w Ukrainie trwa "impas" przypominający "wojnę pozycyjną z czasów pierwszej wojny światowej".

W wywiadzie dla pisma jezuitów "America", przytoczonym także przez Vatican News, abp Gallagher stwierdził, że prezydent Rosji Władimir Putin "błędnie" interpretuje sytuację geopolityczną w ostatnich latach.

Jak dodał szef dyplomacji Watykanu, sprzeciw wobec "rosyjskiej polityki i strategii" nie oznacza, że Zachód jest zdeterminowany, by doprowadzić do "upadku czy zniszczenia Rosji".

17:33

"Stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Polską mają kluczowe znaczenie dla naszych dwóch narodów, zwłaszcza w tym globalnym punkcie zwrotnym" - napisał na Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

Prezydent USA załączył minutowy skrót wideo z wizyty w Warszawie, rozpoczynający się od jego wystąpienia do narodu polskiego we wtorek przed Zamkiem Królewskim w Warszawie i pokazujący krótkie migawki ze spotkań z prezydentem Andrzejem Dudą i uczestnikami obrad Bukareszteńskiej Dziewiątki.

We wtorek prezydent Biden wygłosił w Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim w Warszawie przemówienie skierowane do Polaków. Będziemy bronić suwerenności narodów i demokracji. Nie powinno być żadnych wątpliwości - nasze wsparcie dla Ukrainy nie będzie zachwiane, a zobowiązania NATO to święta przysięga obrony każdej piędzi ziemi krajów sojuszu - powiedział.

17:19

Około 200 mieszkających w Polsce Ukraińców przeszło po południu ulicami Katowic, przypominając o rosyjskiej agresji na ich kraj, dziękując Polakom za okazaną dotychczas pomoc i prosząc o dalsze wsparcie. Zgromadzenie zorganizowano w ramach akcji Light Will Win Over Darkness.

16:55

"Polska. Od zawsze po stronie wolności" - pod takim tytułem ukazał się w sobotę w wenezuelskim dzienniku "El Universal" artykuł wicepremiera Piotra Glińskiego.

Polityk podkreślił, że dla Polski połączenie solidarności i wolności to fundament jej geopolitycznej koncepcji i jeden z kluczowych filarów polityki zagranicznej.

W tym, że Polacy w ubiegłym roku otworzyli Ukraińcom uciekającym przed rosyjską inwazją drzwi do swoich domów i mieszkań, udzielili im schronienia i pomocy, nie było niczego wyjątkowego - twierdzi profesor Piotr Gliński. "Wolność i doświadczenie wspólnoty są wartościami dla Polaków najważniejszymi (...). Taka postawa cechuje Polaków od pokoleń. Już na wczesnym etapie powstawania polskiej tożsamości kształtowało się poczucie wspólnoty losu i poczucie wolności".

16:29

10. pakiet sankcji UE wobec Rosji formalnie wszedł w życie. Obejmuje m.in. zakazy eksportu do Rosji krytycznych technologii i towarów przemysłowych, restrykcje przeciw mediom powiązanym z Kremlem i rosyjskim bankom.

16:13

Alaksandr Łukaszenka nazwał decyzję polskich władz o ograniczeniu ruchu dla białoruskich pojazdów towarowych na przejściu granicznym Kukuryki-Kozłowicze "idiotyczną". Ci szaleńcy nawet nie myślą, kiedy robią krok - mówił białoruski dyktator.

Poruszył także temat zbliżających się wyborów w Polsce. Jak stwierdził, "lud zmiecie" obecnie rządzących.

15:58

Podczas spotkania ministrów finansów państw G-20 w indyjskim Bengaluru nie udało się uzgodnić wspólnego komunikatu końcowego. Chiny i Rosja uniemożliwiły porozumienie w sprawie wspólnego dokumentu.

Różnice dotyczyły dwóch punktów: potępienia rosyjskiego ataku na Ukrainę oraz kwestii umorzenia długu krajom ubogim - podała agencja Reutera.

15:49

"Niezłomni w lutym stanęli do walki, niezłomni zwyciężą" - napisał na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, publikując krótki film podsumowujący rok ukraińskiej walki z rosyjską agresją.

"Rok nieugiętości. Rok wytrwałości. Rok jedności" - głosi podpis pod filmem opublikowanym przez ukraińskiego przywódcę.

Na wideo pokazano kadry przedstawiające Ukrainę i jej mieszkańców od pierwszych chwil rosyjskiej agresji na pełną skalę 24 lutego ub. r. Widać na nim bombardowania ukraińskich miast, ewakuację mieszkańców, ich strach i cierpienie, pracę wolontariuszy, ratowników, lekarzy, walkę na froncie i wyzwolone miasta.

"Z czego składa się niezłomność? Z decyzji, by podjąć walkę. Decyzji, by stawić opór. Odwagi, by nieść pomoc. Odwagi, by ratować. Odwagi, by dawać. Odwagi, by się trzymać. Ze wspólnej walki. Wspólnego gniewu, bezgranicznego gniewu. Z ofensywy" - te słowa towarzyszą zmieniającym się w filmie obrazom.

15:42

Chińska propozycja planu pokojowego dla Ukrainy to próba wzmocnienia wizerunku Pekinu - przekonywał w Przeglądzie Zagranicznym, w internetowym Radiu RMF24, Marcin Przychodniak z PISM. Jego zdaniem, nie jest to politycznie wiążąca i wiarygodna propozycja, która mogłaby przybliżyć zakończenie tej wojny. Jak zauważa gość Andrzeja Kohuta, jest to zbiór chińskich haseł i postulatów. Został on tak sformułowany, by został odrzucony.

15:34

Komisja Europejska i Polska ogłoszą na początku przyszłego tygodnia ważną inicjatywę dotyczącą dzieci uprowadzonych z Ukrainy. Informację przekazał minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk w czasie konferencji prasowej w Poznaniu.

15:29

Niemcy w 2022 roku kupiły za granicą o osiem procent więcej węgla niż w 2021 roku. Według oceny stowarzyszenia importowego VDKI, do kraju trafiło łącznie 44,4 mln ton. Mimo wojny i sankcji, Rosja pozostała największym dostawcą; trafiło stamtąd 13 mln ton węgla - pisze portal dziennika "Bild".

Szczególnie mocno wzrosły dostawy z RPA (+ 278 proc. - do 3,9 mln ton) i Kolumbii (+ 210 proc. - do 7,2 mln ton). W dalszej kolejności znalazły się USA (+ 32 proc - do 9,4 mln) i Australia (+ 15 proc. - do 6,3 mln). Rosja pozostała jednak największym dostawcą węgla. Mimo wojny i sankcji, do Niemiec trafiło 13 mln ton z tego kraju (minus 37 proc.).

"Jeszcze rok temu przedstawiciele branży byli optymistami, że wkrótce będą mogli obejść się bez rosyjskiego węgla kamiennego" - przypomina portal.

15:20

Odnosimy się do bieżącej sytuacji, ale w sposób bardziej refleksyjny i nastrojowy. Ta wojna nie toczy się wyłącznie o ziemie pod Donbasem. To też jest walka o kulturę narodu ukraińskiego - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Sławomir Gowin, członek polsko-ukraińskiego kabaretu "Czwarta rano", który, mimo trwającej wojny, występuje we Lwowie.

15:12

Ukraińcy wysadzili tamę w Bachmucie - wynika z medialnych doniesień. Chcą w ten sposób spowolnić postępy grupy Wagnera. Z kolei w porannym komunikacie ukraiński sztab informował, że Rosjanie wysłali pod Bachmut oddziały zaporowe złożone z kadyrowców.

15:06

Istnieją dwa scenariusze przyszłości Europy: albo Ukraina wygra i wróci pokój, albo Putin będzie kontynuował imperialny podbój naszego kontynentu - twierdzi na łamach holenderskiego dziennika "Financieele Dagblad" premier RP Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu przypomina, że rok temu Rosja przypuściła brutalny atak na Ukrainę, niszcząc stary porządek świata. Bezpieczeństwo i dobrobyt, które budowało kilka pokoleń Europejczyków, są na skraju załamania. Rosja rozpoczęła imperialny podbój - twierdzi polski polityk. Podkreśla, iż "zrobimy wszystko, aby zakończyć ten geopolityczny koszmar".

14:49

Ukraińska armia wysadziła tamę w Bachmucie, żeby spowolnić postępy wagnerowców.

14:47

Wuhłedar jest pod kontrolą Ukraińców, jednak miasto jest cały czas ostrzeliwane.

14:34

Namioty niezłomności, w których można się ogrzać i podładować sprzęt elektroniczny, zostaną wysłane z Gdańska do trzech ukraińskich miast: Chersonia, Zaporoża i Charkowa.

13:53

Internauci informują o eksplozjach w Kramatorsku w obwodzie donieckim. Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia.

13:49

13:40

Według doniesień "Washington Post" w Rosji istnieje nieoficjalna sieć wolontariuszy, którzy ryzykując własnym bezpieczeństwem pomagają Ukraińcom przesiedlonym w wyniku inwazji. Dzięki nim, część przesiedleńców jest w stanie wrócić z powrotem do Europy.

13:21

Wołodymyr Zełenski od roku mieszka w pobliżu swojego gabinetu. Teraz pokazał swoje mieszkanie dziennikarzom.

13:14

Były najemnik z grupy Wagnera, który uciekł do Norwegii, został zatrzymany za napaść na policjanta. Według śledczych, w nocy 22 lutego Miedwiediew wdał się w bójkę w pobliżu pubu w Oslo, a podczas zatrzymania kopnął jednego z policjantów - informuje TV2.

12:48

W tymczasowo okupowanym Mariupolu ostrzelano rosyjski skład amunicji, są też doniesienia o trafieniu w sprzęt wojskowy agresora.

12:16

Tylko 17 ze 122 największych Zachodnich firm w pełni wycofało się z rosyjskiego rynku. Te zaskakujące dane ujawniła w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę Moral Rating Agency, która monitoruje zachowanie globalnego biznesu w czasie wojny.

12:10

W Chersoniu dwóch pracowników chersońskiej regionalnej służby ratowniczo-ratowniczej zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału, poinformowała Regionalna Administracja Wojskowa. Trzech okolicznych mieszkańców również trafiło do szpitala w wyniku ostrzału artyleryjskiego miasta.

11:53

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie nad grobami poległych żołnierzy zapalono symboliczne "promienie pamięci". Tam, w przededniu rocznicy pełnej inwazji rosyjskiej, odbyła się wspólna modlitwa.

11:32

Oficjalne stanowisko chińskich władz w sprawie "rozwiązania kryzysu ukraińskiego" politycznie wspiera Rosję i w kontekście samej wojny nie ma praktycznie żadnego znaczenia - ocenia w rozmowie z PAP dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).

Badacz zwraca przy tym uwagę, że pojawia się coraz więcej nieoficjalnych doniesień o rzekomych dostawach z Chin do Rosji broni lub produktów o podwójnym, cywilnym i wojskowym zastosowaniu. Administracja USA oceniła, że Pekin rozważa dostarczanie Rosji uzbrojenia.

11:27

Rosjanie po raz pierwszy od pięciu dni wyprowadzili na Morze Czarne fregatę przenoszącą rakiety manewrujące Kalibr - powiadamia portal Ukraińska Prawda, powołując się na rzeczniczkę Sił Obrony na południu Ukrainy Natalię Humeniuk.

Obecnie w akwenie Morza Czarnego znajduje się dziewięć jednostek.

11:02

W nocy i rano Rosjanie ostrzeliwali zaludnione tereny wzdłuż całej linii frontu od Wielikonowosilkiwskiej do Łymańskiej Gromady - powiedział szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej Pawło Kyrylenko.

10:41

O dużych stratach przeciwnika podczas szturmu pod Kreminną powiadomił szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Zginąć miało około 70 wojskowych, co liczebnie odpowiada jednej kompanii.

"Była duża próba szturmu - trzy kompanie poszły do ataku, ale siły obrony wytrzymały" - powiadomił Hajdaj na antenie ukraińskiej telewizji. Jego wypowiedź przytacza agencja Interfax-Ukraina.

Rejon Kreminnej w obwodzie ługańskim jest obecnie jednym z najintensywniejszych i najcięższych odcinków frontu

10:10

Brak doniesień od około 10 dni o użyciu przez rosyjskie wojska na Ukrainie irańskiej produkcji dronów kamikadze świadczy prawdopodobnie o tym, że wyczerpały one ich obecne zapasy - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

Wcześniej ukraińskie siły zbrojne informowały o zestrzeleniu co najmniej 24 dronów Shahed-136 między końcem stycznia a początkiem lutego 2023 roku; zniszczono wiele z nich w pierwszych dniach roku.

09:51

 "Powiem szczerze i jest to dla mnie bardzo ważne: chcę wierzyć, że Chiny nie będą dostarczać broni do Rosji" - powiedział Zełenski w rocznicę rosyjskiej agresji, wyrażając nadzieję, że Chiny staną "po sprawiedliwej stronie".

Jak podaje agencja Interfax-Ukraina, Zełenski powiedział, że robi "wszystko, co jest możliwe, by nie dopuścić do chińskich dostaw broni dla Rosji". "Szczerze mówiąc jest to ryzyko trzeciej wojny światowej" - dodał.

09:38

Kreml nie komentował pierwszej rocznicy agresji na Ukrainę najprawdopodobniej dlatego, że Rosji nie udało się osiągnąć żadnego z ogłaszanych celów wojny - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Jedynie wiceszef Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew, który w czasie wojny wielokrotnie występował z agresywnymi groźbami, wykraczającymi znacznie poza oficjalnie ogłaszaną kremlowską linię (co zdaniem analityków jest celowym zabiegiem propagandowym) oświadczył, że Rosja wygra wojnę. Miedwiediew napisał w Telegramie, że należy "odsunąć granice zagrożenia dla naszego kraju jak najdalej, nawet jeśli to będą granice Polski".

09:24

By powstrzymać dezercję rezerwistów rosyjska armia skierowała na front pod Bachmutem 300 kadyrowców z pułku Achmat jako oddziały zaporowe - poinformował w porannym komunikacie sztab generalny armii ukraińskiej.

W nieoficjalnych doniesieniach z frontu i analizach ekspertów niejednokrotnie odnotowywano, że strona rosyjska stosuje oddziały zaporowe, które mają siłą lub groźbą jej użycia powstrzymywać ewentualne przypadki dezercji.

09:12

Rosja zwiększa swoją obecność na Ukrainie, ale nic nie wskazuje na to, by mogła odnieść sukces na polu walki - powiedziała w rozmowie z Radiem Swoboda stała przedstawicielka USA przy NATO Julianne Smith.

"Strategicznie nie są w stanie osiągnąć swoich celów. Mają problemy logistyczne, braki amunicji, a co najważniejsze, problemy z morale i przywództwem" - wyjaśniła Smith.

Ambasador USA przy NATO powiedziała, że Ukraińcy planują wiosenną ofensywę, "która może rozpocząć się w każdej chwili w nadchodzących tygodniach".

09:00

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w sobotę rano alarm przeciwlotniczy. Według mediów społecznościowych przyczyną jest aktywność rosyjskiego lotnictwa wojskowego. W Kijowie syreny zawyły o godzinie 9.23 (8.23 czasu polskiego).

Ukraińscy użytkownicy serwisu Telegram piszą o starcie czterech samolotów MiG-31K z lotniska w Achtubińsku w obwodzie astrachańskim. Maszyny ta mogą przenosić trudne do zestrzelenia rakiety manewrujące Ch-47M2 Kinżał - wyjaśniają. 

08:34

Rosja popełniła na początku inwazji szereg błędów, które doprowadziły w efekcie do klęski pod Kijowem. Jednym z podstawowych problemów armii Władimira Putina była niedostateczna liczba wyszkolonych pilotów wojskowych. Co więcej, brytyjski "Financial Times" informuje, że w początkowej fazie wojny najeźdźcy kilkukrotnie zestrzeliwali swoje samoloty.

08:23

Prokuratura w Nowym Jorku wniosła o konfiskatę sześciu amerykańskich nieruchomości rosyjskiego oligarchy, zamieszanego w łamanie sankcji. W oddzielnej sprawie oskarżyła również obywatela Rosji o nielegalny eksport sprzętu kontrwywiadowczego.

Nieruchomości znajdujące się na Florydzie oraz na nowojorskim Manhattanie są, w ocenie prokuratury, warte około 75 milionów dolarów.

08:16

Rząd Argentyny potępił inwazję Rosji na Ukrainę i wezwał do negocjacji w celu zakończenia wojny.

"Argentyna potwierdza swe przywiązanie do zasad suwerenności oraz integralności terytorialnej państw oraz praw człowieka, które stanowią podstawę polityki zagranicznej naszego kraju" - napisano w komunikacie. Odrzuca on jednocześnie "stosowanie siły jako mechanizmu rozwiązywania konfliktów" i zdecydowanie "potępia rosyjską inwazję na terytorium Ukrainy".

08:05

Prezydent USA Joe Biden powiedział w wywiadzie dla ABC News, że pomysł, aby Chiny negocjowały zakończenie wojny na Ukrainie, nie jest racjonalny.

"(Prezydent Rosji Władimir) Putin ten plan pochwala, więc jak to może być coś dobrego?" - powiedział Biden w wywiadzie w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę. "Nie widziałem w planie niczego, co wskazywałoby na to, że jest coś, co byłoby korzystne dla kogokolwiek poza Rosją" - dodał.

07:44

Rok wojny w Ukrainie to także rok wysiłków strony ukraińskiej, by zmęczeni wojną obywatele nie przestali walczyć. To gigantyczny wysiłek, który wykonały i wykonują ukraińskie służby. 365 dni regularnie prowadzonej kampanii informacyjnej, ale także walka z dezinformacją w kraju i poza jego granicami. Dostarczanie informacji o tym co na froncie, nie tylko na użytek wewnętrzny, ale także jako przekaz skierowany do Zachodu, motywujący do wsparcia Ukrainy.

07:37

Ukraińska armia poinformowała, że Rosja podwoiła liczbę statków na Morzu Czarnym, co może oznaczać przygotowania do kolejnych ataków rakietowych na Ukrainę.

"Na tle pewnego rodzaju działań lotnictwa wroga może to wskazywać, że przygotowywany jest atak rakietowy, a także uderzenia dronów" - dodano.

Podkreślono, że jeden ze statków to fregata uzbrojona w osiem pocisków Kalibr.

07:34

Departament Obrony USA poinformował w piątek, że po oświadczeniu prezydenta Rosji Władimira Putina o zawieszeniu udziału Moskwy w traktacie Nowy START nie ma żadnych zmian w pozycji rosyjskich strategicznych sił nuklearnych.

"Uważamy za niefortunne, że postanowili zawiesić swój udział w traktacie Nowy START. Jest to nieodpowiedzialne, biorąc pod uwagę możliwe konsekwencje tego, o czym mówimy" - oświadczył rzecznik Pentagonu, generał Patrick Ryder.

"Jeśli chodzi o pozycję rosyjskich sił strategicznych, nie stwierdziliśmy żadnych oznak, że uległa ona zmianie, podobnie jak my nie zmieniliśmy swojej pozycji" - podkreślił.

07:21

Prezydent USA Joe Biden powiedział w wywiadzie dla ABC News, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie potrzebuje teraz myśliwców F-16. Wykluczył tym samym wysłanie w najbliższym czasie na Ukrainę tego typu samolotów.

Prezydent USA zapytany, czy to oznacza "nigdy", odpowiedział, że nie ma sposobu, aby dokładnie wiedzieć, czego będzie potrzebować ukraińska obrona w przyszłości, ale "obecnie nie ma podstaw, według naszej armii, do racjonalnego uzasadnienia dostarczenia F-16".

07:13

Departament Stanu USA ogłosił, że wspólnie z Amerykańską Agencją ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) i ministerstwem finansów postanowił przeznaczyć ponad 10 miliardów dolarów na pomoc dla Ukrainy.

Resort uściślił, że w tym tygodniu, w wyniku ponadpartyjnego poparcia Kongresu, USA zaczęły wypłacać rządowi Ukrainy dodatkowe wsparcie budżetowe w wysokości 9,9 miliarda dolarów. Ta dotacja jest wypłacana za pośrednictwem mechanizmu wydatków publicznych Banku Światowego na utrzymanie zdolności administracyjnych (PEACE) na zasadzie zwrotu po zweryfikowaniu wydatków.