Departament Stanu USA podjął działania odwetowe w związku z zawieszeniem przez Rosję udziału w Traktacie o redukcji zbrojeń strategicznych (START). Od 1 czerwca Waszyngton przestał informować Moskwę o lokalizacji swoich sił nuklearnych.
Stany Zjednoczone przestały przekazywać Rosji informacje o stanie i lokalizacji swojej broni strategicznej, w tym wyrzutni i rakiet. Departament Stanu wyjaśnił tę decyzję faktem, że Rosja przestała wypełniać swoje zobowiązania wynikające z tej klauzuli umowy po 28 lutego 2023 roku.
Waszyngton cofa też wizy wydane rosyjskim specjalistom do inspekcji amerykańskich sił nuklearnych. Zaznaczono, że wnioski o kolejne wizy również będą odrzucane. Stany Zjednoczone cofają również stałe zezwolenia dyplomatyczne wydane rosyjskim samolotom inspekcyjnym.
W komunikacie Departamentu Stanu czytamy, że Amerykanie od czerwca 2022 roku byli gotowi umożliwić Rosjanom przeprowadzenie inspekcji na swoim terytorium i "wielokrotnie zgłaszali gotowość" w tej sprawie Moskwie, ale Rosja nie tylko "nie zdecydowała się korzystać ze swojego prawa", ale też odmówiła Stanom Zjednoczonych ich prawa do przeprowadzenia inspekcji na terytorium Rosji od sierpnia ubiegłego roku.
USA nie przekażą też Rosji informacji telemetrycznych o liczbie wystrzelonych międzykontynentalnych pocisków balistycznych i pocisków balistycznych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych. Jednocześnie Amerykanie nadal będą informować Rosję o takich próbach.
Departament Stanu poinformował w oświadczeniu, że Stany Zjednoczone z wyprzedzeniem powiadomiły Rosję o podjętych środkach i wyraziły gotowość do ich cofnięcia i pełnego wdrożenia traktatu, jeśli Rosja z powrotem zacznie go przestrzegać.
Traktat START ogranicza liczbę głowic nuklearnych w USA i Rosji do 1550 po każdej ze stron, a liczbę międzykontynentalnych pocisków balistycznych, pocisków balistycznych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych i bombowców strategicznych - do 700.
Traktat podpisali w 2010 roku ówcześni prezydenci USA i Rosji - Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew. W 2021 roku umowa została przedłużona do lutego 2026 roku.
Podczas orędzia przez Zgromadzeniem Federalnym 21 lutego 2023 roku prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił zawieszenie udziału Rosji w traktacie. Rosyjskie MSZ stwierdziło, że "z winy Waszyngtonu pełnoprawne funkcjonowanie traktatu START było niemożliwe".