Prezydent USA Joe Biden zabrał głos w sprawie wydanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazów aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i byłego izraelskiego ministra obrony Joawa Galanta. Decyzję MTK nazwał "skandaliczną". Sam premier Izraela stwierdził, że nakaz jego aresztowania spotkał się z budującą mobilizacją "wielu przyjaciół z USA na czele", co pokazuje, że ten krok będzie miał "poważne konsekwencje dla MTK i tych, którzy z nim współpracują".

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał w czwartek nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i byłego ministra obrony Joawa Galanta, zarzucając im zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości w związku z trwającą od ponad roku wojną w Strefie Gazy.

W komunikacie podkreślono, że wszystkie państwa członkowskie MTK i ONZ powinny zastosować się do decyzji Trybunału.

Komentarza w sprawie decyzji Trybunału udzielił Joe Biden. Cokolwiek MTK by nie orzekł, nie ma żadnej równoważności między Izraelem a Hamasem - skomentował amerykański prezydent, cytowany w komunikacie prasowym.

Zawsze będziemy stać po stronie Izraela w obliczu zagrożeń dla jego bezpieczeństwa - dodał.

Netanjahu: To antysemickie posunięcie

Netanjahu opublikował wieczorem nagranie w mediach społecznościowych, w którym skrytykował decyzję MTK. Nazwał ją "antysemickim posunięciem", którego celem jest odstraszenie Izraela od obrony przed jego wrogami, chcącymi zniszczyć państwo żydowskie.

To "naruszenie naturalnego prawa demokracji do obrony przed morderczym terroryzmem" - ocenił. Netanjahu i zapewnił, że Izrael nie uznaje i nie uzna tej "skandalicznej decyzji", która nie powstrzyma państwa i jego osobiście przed obroną kraju w "każdy niezbędny sposób". Nie ulegniemy presji - zaznaczył.

Decyzja Trybunału została zgodnie potępiona przez innych przedstawicieli izraelskich władz oraz polityków różnych opcji. 

Hamas: Decyzja MTK to ważny krok w kierunku sprawiedliwości

"Krokiem w kierunku sprawiedliwości" nazwał decyzję haskiego trybunału Basen Naim, jeden z liderów Hamasu. Nie odniósł się on jednak do nakazu aresztowania swojego organizacyjnego kolegi - Mohammeda Deifa.

Bez pełnego wsparcia wszystkich państw świata orzeczenie MTK pozostanie jednak czysto symboliczne - dodał Naim w komunikacie cytowanym przez agencję AFP.

Z zadowoleniem nakaz aresztowania Netanjahu i Galanta przyjęła także Autonomia Palestyńska. "Decyzja MTK przywraca nadzieję i zaufanie do prawa międzynarodowego oraz przypomina o znaczeniu sprawiedliwości, odpowiedzialności i ścigania zbrodniarzy wojennych, szczególnie teraz, gdy naród palestyński jest poddawany ludobójstwu" - napisały władze Palestyny w dokumencie cytowanym przez agencję prasową WAFA.

W komunikacie podkreślono, że wszystkie państwa członkowskie MTK i ONZ powinny zastosować się do decyzji Trybunału. Władze Autonomii Palestyńskiej wezwały też do międzynarodowego bojkotu Netanjahu i Galanta - zerwania z nimi komunikacji i odwołania spotkań.

W przeciwieństwie do Izraela Autonomia Palestyńska jest stroną Statutu Rzymskiego - traktatu międzynarodowego, który stanowi podstawę MTK. Strefa Gazy formalnie jest częścią Autonomii Palestyńskiej, chociaż rządzi nią islamistyczny Hamas, który jest wrogo nastawiony do świeckiego Fatahu kontrolującego Zachodni Brzeg i urzędy Autonomii.

Krwawy konflikt trwa od 7 października 2023 roku

7 października 2023 r. rządzący Strefą Gazy Hamas wraz z innymi palestyńskimi ugrupowaniami terrorystycznymi napadł na południe Izraela, zabijając ok. 1200 osób, głównie cywilów, i porywając 251. Blisko 100 zakładników jest wciąż w Strefie Gazy; niektórzy z nich prawdopodobnie już nie żyją.

W odpowiedzi na atak Izrael rozpoczął naloty na Strefę Gazy, a później operację lądową na tym terytorium, deklarując, że jej celem jest zniszczenie Hamasu i uwolnienie zakładników. Według władz lokalnych przez ponad rok wojny zginęło ponad 44 tys. Palestyńczyków. W tym bilansie nie rozróżnia się cywilów od bojowników, ale władze Strefy Gazy twierdzą, że dużą część ofiar stanowi ludność cywilna, co potwierdzają szacunki m.in. ONZ. Wskutek wojny Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje w niej kryzys humanitarny, a większość mieszkańców musiała uciekać ze swoich domów.

Działający od 2002 r. MTK jest powołany do sądzenia osób fizycznych oskarżanych o najcięższe przestępstwa - zbrodnie ludobójstwa, przeciwko ludzkości i wojenne. Nakazem aresztowania MTK objęty jest m.in. oskarżany o popełnianie zbrodni wojennych na Ukrainie Władimir Putin. Nakaz został wydany m.in. w związku z podejrzeniem uprowadzenia i wywiezienia z podbitych obszarów ukraińskich dzieci w głąb Rosji.

Osobny list gończy wydano za Marią Lwową-Bełową, rosyjską komisarz ds. praw dziecka. Zarzuty wobec niej dotyczą tych samych przestępstw, co wobec Władimira Putina.

Netanjahu jest pierwszym przywódcą państwa demokratycznego objętym nakazem aresztowania Trybunału.