Rosyjskie samoloty zgodnie z unijnym rozporządzeniem mają zakaz lotów w przestrzeni powietrznej Unii Europejskiej. Są jednak sytuacje wyjątkowe. Kiedy rosyjskie samoloty mogą latać nad Polską i Europą?
Zobacz naszą relację minuta po minucie z kolejnego dnia inwazji Rosji na Ukrainę
Od soboty, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, polska przestrzeń powietrzna jest zamknięta dla samolotów użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z rozporządzeniem Rady UE z poniedziałku, 28 lutego br., obowiązuje zakaz lotów samolotów i przewoźników lotniczych Federacji Rosyjskiej w Unii Europejskiej.
Jak tłumaczy na swojej stronie Urząd Lotnictwa Cywilnego, unijne przepisy przewidują wyjątki od zakazu. Obejmują one: loty o statusie HUM (biorącego udział w akcji humanitarnej), SAR (wykonującego lot w akcji poszukiwawczo-ratowniczej); loty powrotne wynajętych statków powietrznych, dla których wydana została zgoda odpowiednich europejskich władz lotniczych; przypadki lądowania awaryjnego lub przelot awaryjny.
Zgodnie z rozporządzeniem właściwe organy mogą wyrazić zgodę na lądowanie rosyjskiego statku powietrznego na terytorium Unii Europejskiej, start z niego lub przelot nad tym terytorium, pod warunkiem że te właściwe organy wcześniej stwierdziły, że takie lądowanie, start lub przelot są konieczne ze względów humanitarnych lub dowolnych innych względów zgodnych z celami niniejszego rozporządzenia - wyjaśnia ULC.
Rzeczniczka prasowa ULC Karina Lisowska zapewniła w czwartek, że loty samolotów z Rosji w polskiej przestrzeni powietrznej "odbywają się zgodnie z Rozporządzeniem Rady UE 334/2022 w ramach opisanych tam wyjątków".
W czwartek odbył się lot Boeinga 737-800 linii lotniczych Rossija, wykonujący lot z lotniska Szeremietiewo w Moskwie do Sofii, stolicy Bułgarii. Także w czwartek odbędzie się lot do Czech z dostawą do tamtejszej elektrowni - powiedziała Lisowska.
We wtorek przez polską przestrzeń powietrzną odbył się lot samolotu z Federacji Rosyjskiej do Słowacji. Jak wyjaśniał wówczas ULC na Twitterze, przelot odbył "samolot cargo z zasobami krytycznymi dla infrastruktury elektrowni w Słowacji", który był przeprowadzony na prośbę strony słowackiej i uzyskał stosowne zgody.