Rosja próbuje sprowadzać z Turcji wyposażenie wojskowe - ostrzegł rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu. Na Ukrainie zginął kolejny Amerykanin walczący przeciwko siłom okupacyjnym Rosji - poinformowała telewizja NBC. Wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Waśkow powiedział, że "Rosja spowalnia funkcjonowanie inicjatywy zbożowej". Do Ukrainy sprowadzono ciała kolejnych 38 żołnierzy poległych podczas wojny z Rosją. Łącznie udało się do tej pory odzyskać szczątki 663 osób służących w siłach zbrojnych. W rosyjskich transportach, które są określane jako dostawy pomocy humanitarnej dla mieszkańców okupowanych terenów Ukrainy, najeźdźcy przewożą setki ton amunicji. Najnowsze informacje związane z 258. dniem wojny w Ukrainie znajdziecie w naszej relacji z 08.11.2022 r.
Ta relacja nie jest już aktualizowana. Najważniejsze informacje dotyczące wojny w Ukrainie znajdziesz w naszym raporcie.
Rosyjski samolot wojskowy zawiózł w sierpniu do Iranu 140 mln euro w gotówce i trzy sztuki broni przekazywanej Ukrainie przez Wielką Brytanię i USA w zamian za śmiercionośne drony irańskiej produkcji - podała we wtorek wieczorem stacja Sky News, powołując się na źródło.
Amerykański aktor Sean Penn po raz trzeci od początku rosyjskiej inwazji odwiedził Ukrainę. Podczas spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim we wtorek przekazał mu swoja statuetkę Oscara "jako symbol wiary w zwycięstwo". Nagroda ma pozostać na Ukrainie do czasu wygrania przez nią wojny.
Kierunek doniecki i obwód doniecki pozostają epicentrum działań militarnych z największą intensywnością walk; wojska ukraińskie codziennie odpierają tam dziesiątki ataków - poinformowała we wtorek wiceminister obrony Hanna Malar.
Rosjanie kontynuują grabieże na okupowanych terenach obwodu chersońskiego i niszczą infrastrukturę cywilną - powiadamia we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wojska przeciwnika demontują i wywożą nawet wieże łączności komórkowej.
"7 listopada po drodze na zaporze Kachowskiej Elektrowni Wodnej poruszała się kolumna samochodów ciężarowych ze sprzętem AGD i materiałami budowlanymi. Demontowane i wywożone są urządzenia, wieże łączności komórkowej operatorów ukraińskich" - przekazał sztab.
Rosja przez swoją agresję na Ukrainę wywołała kryzys energetyczny, który zmusił wiele krajów do powrotu do węgla. Efektywna polityka klimatyczna nie jest możliwa bez pokoju - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas zdalnego wystąpienia na szczycie COP27 w Szarm el-Szejk w Egipcie.
Najtrudniejsza sytuacja z elektrycznością panuje obecnie w Kijowie, obwodzie kijowskim i obwodzie charkowskim - powiedział we wtorek premier Ukrainy Denys Szmyhal, odnosząc się do skutków rosyjskich ostrzałów infrastruktury krytycznej.
Służby energetyczne pracują nad tym, by grafiki przerw w dostawach prądu były bardziej przewidywalne dla ludzi i dla biznesu - dodał Szmyhal, cytowany przez agencję Ukrinform.
Szwecja wypełni swoje zobowiązania dotyczące bezpieczeństwa, które podjęła wobec Turcji w zamian za jej zgodę na przystąpienie Sztokholmu do NATO - zapowiedział we wtorek szwedzki premier Ulf Kristersson po spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem w Ankarze.
Chcemy zobaczyć więcej postępów - oświadczył z kolei Erdogan.
Po śmierci pierwszego tajwańskiego żołnierza walczącego na Ukrainie przeciwko rosyjskim najeźdźcom stało się jasne, że Kijów ma dylemat w sprawie podejścia do Chin: nie chce ich drażnić, by nie przekazały Rosji materialnego wsparcia - twierdzi portal Politico.
Ukraińscy urzędnicy oddawali hołd bohaterstwu 25-letniego Jonathana Tsenga, który zginął w ubiegłym tygodniu w obwodzie ługańskim. To pierwszy żołnierz z Azji Wschodniej, o którym wiadomo, że poległ w walce przeciwko wojskom Władimira Putina - podkreśla autor artykułu, korespondent Politico ds. europejsko-chińskich Stuart Lau.
W Rosji wydano nowe instrukcje dla dziennikarzy relacjonujących wojnę "w celu zminimalizowania negatywnych nastrojów wśród zmobilizowanych" - informuje we wtorek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
Według HUR, w zaleceniach dotyczących relacjonowania "specjalnej operacji wojskowej", jak w Rosji nazywana jest wojna z Ukrainą, napisano, by "nie rozdzielać terminologicznie zmobilizowanych i wojskowych", a tych pierwszych nie określać lekceważąco "mobikami".
Ukraińskie wojska należy nazywać "bojownikami, nacjonalistami lub formacjami zbrojnymi, a obcokrajowców - najemnikami" i nie używać określenia Siły Zbrojne Ukrainy. Władze w Kijowie to "kijowski reżim", a kierują nim "zachodni kuratorzy".
W instrukcji zaleca się również, by o tych, którzy wyjechali z Rosji po ogłoszeniu mobilizacji, pisać używając ironicznych określeń - relokanci, uciekacze, przeczekiwacze, a także, by unikać sformułowań, że ludzie ci opuścili Rosję nie z własnej woli lub że ich prawa obywatelskie zostały ograniczone.
W Rosji w ramach ogłoszonej przez Putina mobilizacji dochodzi do coraz bardziej kuriozalnych przypadków - wezwania do wojska otrzymują osoby, które zaginęły na wojnie oraz przeciwnicy lokalnych polityków - donoszą niezależne media rosyjskie.
Ukraina ogłosiła częściową mobilizację i zamierza powołać 300 tys. komarów w ramach projektu Moskity przeciwko Moskalom - zażartował w czwartek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, nawiązując do rosyjskich tez na temat "opatentowanych w USA dronów, rozpylających na żołnierzy przeciwnika zarażone komary".
"Na Ukrainie ogłoszono częściową mobilizację, w ramach której ma być powołanych około 300 tys. komarów. Projekt ma roboczą nazwę Moskity przeciwko Moskalom" - napisał na Twitterze Reznikow.
Do tweetu załączony został fragment wypowiedzi rosyjskiego ambasadora przy ONZ Wasilija Niebienzji, który oświadczył na forum Rady Bezpieczeństwa pod koniec października, że "USA opatentowały drony, które rozpylają zarażone wirusami komary" na żołnierzy przeciwnika, zarażając ich i czyniąc niezdolnymi do "wypełniania zadań".
Rosyjski dyplomata twierdził również, że rosyjscy żołnierze widzieli na Ukrainie trzy drony, wyposażone w 30-litrowe kontenery, które "mogą być wykorzystane do rozpylania substancji aktywnych biologicznie".