Rosjanie wypuścili nad Ukrainę balony napełnione helem, by prowokowały ukraińską obronę powietrzną. W niektórych regionach ogłoszono alarmy przeciwlotnicze. Pod atakowanym przez Rosjan Bachmutem trwają ciężkie walki. Według doniesień mediów ukraińskich Rosjanie próbują teraz otoczyć miasto z trzech kierunków. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow pozostanie na stanowisku. Szef NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego zwiększają produkcję amunicji 155 mm, aby móc dalej wspierać Ukrainę w jej walce przeciwko Rosji i przekazać jej te pociski. Rosja gromadzi samoloty i śmigłowce w pobliżu granicy z Ukrainą, co wskazuje, że przygotowuje się do rzucenia ich do walki, aby wesprzeć zacinającą się ofensywę lądową – podaje „Financial Times”. Pod Ługańskiem, na okupowanym przez siły rosyjskie terytorium na wschodzie Ukrainy, znaleziono dziesiątki świeżo wykopanych grobów, w których najpewniej pochowani są najemnicy z rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej tzw. Grupy Wagnera. Środa to był 357. dzień wojny rosyjskiej inwazji przeciwko Ukrainie. Najważniejsze informacje dotyczące konfliktu zebraliśmy w naszej relacji.
- Witalij Hanczew, który po zajęciu przez Rosjan obwodu charkowskiego kierował tamtejszą administracją okupacyjną utrzymuje, że Rosjanie planują znów zająć miejscowości tego regionu wyzwolone przez Ukraińców podczas kontrofensywy w 2022 r. - podał portal Meduza.
- Ukraińcy w ciągu ostatniej doby uderzyli punkt kontrolny Rosjan, sześć magazynów amunicji i dwie stacje komunikacyjne - wynika z podsumowania ukraińskiego sztabu generalnego. Z kolei w ciągu doby Rosjanie ostrzelali dziewięć ukraińskich regionów.
- Obrona Bachmutu ma sens strategiczny mimo kosztów, jakie ponosi Ukraina, Kreml bowiem został zmuszony do zaangażowania tam najemników z Grupy Wagnera i wartościowych sił powietrznodesantowych - ocenia Instytut Studiów nad Wojną.
Ukraińskie władze i armia muszą zrobić wszystko, aby na wiosnę wyraźnie widać było dążenie Ukrainy do zwycięstwa w wojnie z Federacją Rosyjską - ogłosił prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym nagraniu.
Wszelkie próby przejęcia inicjatywy przez Rosję muszą zostać przerwane. I jestem pewien, że tego dokonamy - mówił.
Wróg traci już tak wielu swoich ludzi i siły, że wkrótce trudno będzie znaleźć na przykład "marinesów" w całej Rosji. A naszym zadaniem jest sprawić, by coraz mniej było chęci utrzymywania ukraińskich terytoriów pod okupacją. Wyzwolenie naszej ziemi jest celem, nad którym pracujemy każdego dnia - podkreślił.
Przekazane Rosji przez Iran drony bojowe, głównie Shahed, nie należą do najlepszych urządzeń tego typu posiadanych przez ten kraj - powiedział w rozmowie z tygodnikiem “Sabado" irański politolog Mohammad Eslami. Dodał, że Teheran może dostarczać Moskwie również inne rodzaje uzbrojenia.
Istnieją niepotwierdzone (przez Teheran) doniesienia, że Iran sprzedał Rosji systemy pocisków defensywnych oraz amunicję artyleryjską i przeciwpancerną - powiedział Eslami.
Pracujący na portugalskim Uniwersytecie Minho ekspert ds. programów nuklearnych, pocisków balistycznych oraz dronów przypomniał, że dostarczanie Rosji broni jest możliwe dzięki zniesieniu w 2020 r. embarga na sprzedaż irańskiego uzbrojenia.
Dzięki sprzedaży dronów Rosji wzrosła reputacja Iranu - stwierdził, Eslami zaznaczając, że Teheran eksportuje tego typu maszyny “do rozmaitych państw świata", czym rekompensuje sobie rozmaite sankcje nałożone na irańskie firmy sektora naftowo-gazowego.
Za 6-8 tygodni skończą się zagraniczne szkolenia ukraińskich żołnierzy - poinformował Mykoła Sałamcha, podpułkownik rezerwy Sił Zbrojnych Ukrainy.
Ukraińcy szkolą się z obsługi wozów piechoty i czołgów. Ćwiczenia odbywają się między innymi w Polsce.
Pod Ługańskiem, na okupowanym przez siły rosyjskie terytorium na wschodzie Ukrainy, znaleziono dziesiątki świeżo wykopanych grobów, w których najpewniej pochowani są najemnicy z rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej tzw. Grupy Wagnera - pisze w środę rosyjska redakcja BBC.
W miejscowości Kirowka pod Ługańskiem na początku lutego na cmentarzu zauważono 42 świeżo wykopane groby. Lokalni mieszkańcy powiedzieli, że groby nie są przez nikogo odwiedzane, nie znali też żadnego z pochowanych tam mężczyzn.
Pomyśleliśmy - a co jeśli ci ludzie tu leżą, a ich bliscy nawet o tym nie wiedzą. Zrobiliśmy zdjęcia wszystkich grobów, zaczęliśmy je udostępniać w grupach poświęconych poszukiwaniu osób zaginionych. I już dziewięć osób mi odpowiedziało. Nawet nie wiedzieli, że ich bliscy nie żyją. Szukali ich, czekali na jakieś informacje - powiedziała BBC jedna z kobiet, które znalazły pochówki.
BBC wyszukała w źródłach informacje o 37 mężczyznach, których dane pokrywają się z tymi z tabliczek na grobach. 35 z nich to Rosjanie, jeden był obywatelem Białorusi i jeden urodził się w Uzbekistanie. Serwis znalazł wyroki sądowe wobec 20 z nich. Z dokumentów wynika, że mężczyźni powinni obecnie odbywać karę więzienia.
W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy wojny na Ukrainie Rosja straciła prawie 40 proc. posiadanej przed inwazją floty czołgów, przy czym w przypadku tych bardziej zaawansowanych ten odsetek sięga 50 proc. - ocenił Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS).
IISS szacuje, że liczba rosyjskich czołgów będących w stanie gotowości bojowej, czyli bez tych w magazynach, spadła z ok. 3800 do ok. 2350, czyli o 38 proc., przy czym szczególnie dotkliwe straty dotyczą czołgów T-72B3 i T-72B3M, będących zmodernizowaną wersją T-72. W tym przypadku straty oceniane są na nawet 50 proc. przedwojennego stanu posiadania Rosji.
Według ocen IISS Ukraina straciła nie więcej niż 700 czołgów, ale liczba czołgów, które są w jej posiadaniu, zwiększyła się - z 858 do 953, co wynika z tego, że około 500 czołgów zdobyła na polu bitwy od wojsk rosyjskich, a ponadto otrzymała znaczącą liczbę starych sowieckich czołgów od Polski, Czech i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Nadal jednak, jak wskazano, Rosja ma ponad dwukrotnie większą liczbę czołgów, przy czym ta różnica nie uwzględnia starych czołgów znajdujących się w rosyjskich magazynach, których liczbę ocenia się obecnie na 5000.
W niektórych oddziałach rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera straty na Ukrainie sięgają 80 procent - poinformowała rzeczniczka Sił Obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk.
Ewakuacja zabitych i rannych jest ograniczona albo nie jest wcale prowadzona - dodała.
Analiza zdjęć satelitarnych prowadzi do wniosku, że umocnienia wojskowe w obwodzie briańskim w Rosji powstają już na terenach oddalonych o 60 km od granicy z Ukrainą; jest to nowość, ponieważ takie konstrukcje obserwowano dotychczas w odległości 10-20 km od granicy - powiadomiło Radio Swoboda.
Okopy powstały nieopodal miejscowości Alionowka, położonej kilka kilometrów na południe od linii kolejowej wiodącej do miasta Klińce. Właśnie m.in. tam rosyjska armia zgromadziła swoje oddziały i sprzęt wojskowy tuż przed inwazją na Ukrainę, rozpoczętą w lutym ubiegłego roku.
Jak podkreśla Radio Swoboda, w Alionowce nie zaobserwowano żadnych obiektów militarnych ani rozmieszczonego tam uzbrojenia. Okopy wykopano w szczerym polu, a wieś, która systematycznie się wyludnia i obecnie liczy około 100 mieszkańców, była dotąd znana głównie ze składowiska radioaktywnego torfu. Niebezpieczne odpady zostały tam przywiezione w 1986 roku po katastrofie w elektrowni atomowej w Czarnobylu.
W mieście Snihuriwka w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy znaleziono w różnych miejscach ciała 27 osób zabitych podczas rosyjskiej okupacji - informuje portal Ukrainska Prawda, cytując lokalne media.
Na znalezionych zwłokach są oznaki nienaturalnej śmierci, takie jak rany postrzałowe czy urazy spowodowane wybuchami amunicji.
Snihuriwka została odbita z rąk rosyjskich przez ukraińską armię w listopadzie. Lokalne media później informowały, że rosyjskie siły okupacyjne zorganizowały w mieście katownie, do których trafiała miejscowa ludność.
"Państwo rosyjskie stworzyło przyspieszoną ścieżkę adopcyjną ukraińskich dzieci. Cel jest oczywisty - to indoktrynacja. W gruncie rzeczy niczym się to nie różni od praktyk stosowanych przez III Rzeszę" - mówił w internetowym Radiu RMF24 Michał Potocki, reporter "Dziennika. Gazety Prawnej" i autor książek o sytuacji w Ukrainie. Jak podkreślał rozmówca Tomasza Terlikowskiego, za akcją wywozu i indoktrynacji ukraińskich dzieci stoi Maria Lwowa-Biełowa, pełnomocniczka prezydenta Rosji ds. praw dzieci.
Ukraina ma "naprawdę duże szanse" na przejęcie inicjatywy na polu bitwy - powiedział w Brukseli sekretarz obrony USA Lloyd Austin po spotkaniu ministrów obrony państw NATO.
Pod atakowanym przez Rosjan Bachmutem trwają ciężkie walki. W ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili 119 ludzi, kolejnych 163 zostało rannych - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty.
Jak dodał, na kierunku Bachmutu doszło do 25 starć bojowych. Rosjanie przeprowadzili 103 ostrzały z różnego typu uzbrojenia, artylerii i systemów rakietowych.
Według doniesień mediów ukraińskich z wtorku Rosjanie próbują teraz otoczyć Bachmut z trzech kierunków. Walki toczą się na terenie dacz podmiejskich. Kontyngent ukraiński w mieście wciąż otrzymuje dostawy, w tym trasą Kostiantyniwka-Bachmut, biegnącą na zachód od Bachmutu. Według niektórych doniesień Rosjanie zyskali kontrolę ogniową nad tą trasą, ale siły ukraińskie korzystają z objazdów.
Licząca 192 cywilów grupa obywateli Ukrainy zakończyła szkolenia w bazie wojskowej w Toledo. Osoby te zostaną teraz włączone do ukraińskich sił zbrojnych walczących z rosyjską inwazją.
Podczas pobytu w hiszpańskiej bazie Ukraińcy przeszli m.in. ćwiczenia strzeleckie, z zakresu cyberbezpieczeństwa, ratowania ofiar wypadków bojowych, a także rozminowywania terenu. Niektórzy uczyli się też obsługi systemu przeciwrakietowego Hawk, który Kijów otrzymał od armii Hiszpanii.
W najbliższych dniach, jak podają hiszpańskie media, należy spodziewać się przybycia drugiej około 200-osobowej grupy Ukraińców na szkolenia wojskowe w bazie treningowej hiszpańskiej armii w Toledo.
Rząd Szwajcarii uznał konfiskatę aktywów rosyjskich oligarchów i przekazanie ich Ukrainie na poczet reparacji za sprzeczną z konstytucją.
Przeciwko konfiskacie opowiedziały się też szwajcarskie banki.
"Rozmawialiśmy na temat koalicji donatorów czołgów Leopard 2. Chcę powiedzieć, że skompletowaliśmy batalion Leopardów 2A4; to było zadanie, które sobie postawiłem, i zakończyło się ono sukcesem" - ogłosił szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli. Jak podał, do koalicji dołączyły m.in. Norwegia, Kanada i Hiszpania.
Rosjanie wypuścili nad Ukrainę balony napełnione helem, by prowokowały ukraińską obronę powietrzną. Jak poinformował rzecznik sił powietrznych Jurij Ihnat, w związku z pojawieniem się takich balonów nad obwodem kijowskim ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
Zjednoczone Emiraty Arabskie to plac zabaw dla bogatych Rosjan, którzy kupują w Dubaju już więcej nieruchomości niż Brytyjczycy i Hindusi. Dubaj przekształcił się "Dubajgrad", napisał holenderski dziennik "De Telegraaf". Emiraty często korzystają na międzynarodowych kryzysach, które przyczyniają się do wzrostu ich zamożności.
Prezydent Wołodymyr Zełenski poprosił mnie o pozostanie na dotychczasowym stanowisku - poinformował w rozmowie z agencją Reutera minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. W ostatnich tygodniach niektórzy przedstawiciele władz w Kijowie zapowiadali rychłą dymisję tego polityka i powierzenie mu innej funkcji w rządzie.
Kraje sojusznicze NATO zwiększają produkcję amunicji 155 mm, aby móc dalej wspierać Ukrainę w jej walce przeciwko Rosji i przekazać jej te pociski - oświadczył na konferencji prasowej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Alarmy przeciwlotnicze w niektórych regionach Ukrainy.