Rosjanie przerzucili żołnierzy stosunkowo elitarnych sił powietrznodesantowych do wzmocnienia linii frontu w Kreminnej po tym, jak oceniono, że sektor ten jest znacznie zagrożony - podaje brytyjski wywiad wojskowy. Pentagon nie potwierdza informacji, że siły rosyjskie zdobyły Sołedar. Ukraińska armia poinformowała, że dziś udało jej się zestrzelić samolot szturmowy Su-25, a na południu - drona Orłan-10. Portal Suspilne podał, powołując się na Twitter projektu Ukraine Weapons Tracker, że siły ukraińskie przejęły w obwodzie chersońskim czołg T-90S. Od początku inwazji zginęło już 113 990 Rosjan. Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Raphael Grossi planuje odwiedzić Ukrainę i Rosję. Celem jego wizyty mają być negocjacje ws. utworzenia strefy bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Najważniejsze wydarzenia związane z 323. dniem wojny zbieraliśmy dla Was w naszej relacji z 12.01.2023 r.
- Podczas rosyjskiej okupacji najeźdźcy torturowali mieszkańców obwodu charkowskiego, spiłowując im zęby pilnikiem i wyrywając paznokcie; odnotowano też przypadki przemocy seksualnej - poinformował komendant policji Charkowszczyzny Wołodymyr Tymoszko.
- Twórca Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił, że Rosjanie zdobyli Sołedar. Tych informacji nie potwierdził Pentagon. Wiceminister obrony Ukrainy przekazała, że "choć sytuacja pod Sołedarem jest trudna, żołnierze ukraińscy biją się zacięcie".
- Szef MAEA planuje kolejną wizytę w Ukrainie i Rosję. Chce negocjować ws. ustanowienia strefy bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
- "W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili cztery ataki rakietowe na Łyman, miasto Czasiw Jar i Doniec oraz 23 ataki lotnicze. Przeprowadzono także 69 ataków z systemów rakietowych w innych lokalizacjach" - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
- "Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard" - oświadczył w środę we Lwowie prezydent Andrzej Duda.
- Od początku inwazji zginęło 113 990 rosyjskich żołnierzy, w tym 430 osób tylko w ciągu ostatniej doby - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Naszą bardzo ważną inicjatywą jest utworzenie hubów żywnościowych w Afryce; mieszkańcy krajów tego kontynentu już zrozumieli, że bezpieczeństwo różnych państw bezpośrednio zależy od eksportu ukraińskiej żywności - oznajmił w czwartek w wieczornym wystąpieniu na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"Chcemy utrwalić to (bezpieczeństwo) na poziomie instytucji, konkretnych obiektów, hubów, (a także) konkretnych gwarancji stabilności (dotyczących) żywności, które będą funkcjonować i staną się jednym z nowych fundamentów relacji pomiędzy Ukrainą a krajami kontynentu afrykańskiego. (...) Nasza polityka zagraniczna wobec afrykańskich partnerów powinna osiągnąć nową jakość" - dodał Zełenski.
Absolutnie popieramy wysyłanie jakichkolwiek zdolności wojskowych Ukrainie, w tym czołgów - oświadczył w czwartek rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder. Jednocześnie dodał, że są to suwerenne decyzje państw i należy brać w tym pod uwagę kwestie m.in. logistyki.
Ryder podczas konferencji prasowej odniósł się w ten sposób m.in. do zapowiedzi polskich i brytyjskich władz o zamiarze przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2 i Challenger 2.
"Absolutnie popieramy jakikolwiek typ zdolności obronnych, które nasi międzynarodowi sojusznicy i partnerzy mogą dostarczyć Ukrainie, w tym czołgi" - powiedział Ryder.
Chciałbym, by Ukraińcy, którzy przybyli do Polski, przy całej miłości i szacunku do narodu polskiego, pozostali Ukraińcami i aby później wrócili do Ukrainy. Po drugie chciałbym poprosić o wielki szacunek do narodu polskiego - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Podczas wywiadu dla TVP przywódca Ukrainy pytany był m.in. o to, co chciałby przekazać Ukraińcom, którzy po 24 lutego - ataku Rosji na Ukrainę - przybyli do Polski.
Do okupowanego Melitopola na południu Ukrainy przybyło już tak wielu Rosjan, że ich liczba przewyższyła liczbę lokalnych mieszkańców, którzy wciąż tam pozostają - poinformował w czwartek na Telegramie proukraiński mer miasta Iwan Fedorow.
Wśród rosyjskich "turystów" przeważają osoby z głębokiej prowincji, m.in. z Buriacji i Północnej Osetii, a także żołnierze czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrowa. Najeźdźcy obawiają się miejscowego ruchu oporu, dlatego na wszelkie możliwe sposoby ukrywają swoją obecność. Okupanci nie noszą mundurów i przemieszczają się cywilnymi samochodami z ukraińskimi rejestracjami, w tym szkolnymi autobusami z napisem "Dzieci" - relacjonował Fedorow.
Jeżeli NATO grozi inwazja, to ze wschodu. Ważne, by państwa NATO, które nadal nie wydają 2 proc. PKB na obronność odeszły od tej krótkowzrocznej polityki na rzecz polityki bardziej solidarnej z najbardziej zagrożonymi krajami - powiedział prezydent Andrzej Duda.
W czwartek prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w noworocznym spotkaniu z zagranicznymi ambasadorami i dyplomatami akredytowanymi w Polsce. Podczas wystąpienia prezydent odniósł się do wyzwań związanych z bezpieczeństwem narodowym Polski i NATO.
Za cyberatakiem typu ransomware przeprowadzonym na brytyjską pocztę, w efekcie którego nie może ona wysyłać listów i paczek za granicę, stoi gang hakerski wiązany z Rosją - ujawnił w czwartek dziennik "Daily Telegraph".
W środę Royal Mail poinformowała, że z powodu, jak to określono, "cyberzdarzenia", jest zmuszona do zawieszenia wysyłki listów i paczek za granicę, w związku z czym zwróciła się do klientów o wstrzymanie się z przynoszeniem kolejnych. Wskutek tego zdarzenia w urzędach pocztowych utknęło ponad pół miliona przesyłek.
Nie ma wątpliwości, że Polska i Wielka Brytania przekażą nam czołgi; podjęto już w tej sprawie stosowne decyzje, lecz nie jest jeszcze znana dokładna liczba maszyn, które trafią na Ukrainę - oznajmił w czwartek doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.