Dzisiaj siła odpowiedzi na to, co dzieje się na Ukrainie, na tą niebywałą agresję Rosji, zależy w dużym stopniu od siły i spójności głosu państw Europy Środkowej i Wschodniej - podkreślił premier Mateusz Morawiecki po polsko-słowackich konsultacjach międzyrządowych.

Dziś łączy nas przede wszystkim ta teraźniejszość, która nas otacza. Teraźniejszość, która nas otacza tym lepszym zakończy się scenariuszem, im bardziej będziemy działać razem. Dzisiaj siła odpowiedzi na to, co dzieje się na Ukrainie, na tą niebywałą agresję Rosji na Ukrainę, zależy w dużym stopniu od siły i spójności głosu właśnie państw Europy Środkowej i Wschodniej, państw które leżą na linii wschodniej NATO, UE - mówił Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem słowackiego rządu.

Głos Polski i Słowacji jest tym ważniejszy, im bardziej spójny. Dlatego z ogromną radością muszę zauważyć, że dzisiaj mówiliśmy w pełni jednym głosem o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. O wyzwaniach strategicznych z tym związanych, a także o szansach na rozwój naszego subregionu, regionu karpackiego, ale także Europy Środkowej - dodał premier.

Morawiecki: Wojna nie jest jeszcze zakończona

Szef polskiego rządu relacjonował, że większość piątkowego spotkania była poświęcona agresji Rosji na Ukrainę. Trzeba mieć świadomość, że Rosja wprawdzie nie odniosła takich militarnych zwycięstw, jakie planowała na samym początku, ale bynajmniej wojna nie jest jeszcze zakończona. I to bohaterskiej obronie Ukrainy przez Ukraińców zawdzięczamy to, iż dzisiaj wojna toczy się właśnie na wschodniej Ukrainie - stwierdził Morawiecki.

Wśród tematów polityka energetyczna i gospodarcza.

Premier Słowacji Eduard Heger podkreślił na wspólnej konferencji prasowej z Morawieckim, że Polska jest trzecim partnerem handlowym Słowacji. "I po Republice Czeskiej drugim najbardziej atrakcyjnym rynkiem dla podmiotów gospodarczych ze Słowacji" - zaznaczył.

Słowacki premier wyraził zadowolenie, że piątkowe dyskusje, "które przebiegały między ministrami były naprawdę bardzo treściwe i podkreślały silną współpracę". Nasze rządy, to rządy, które chcą być blisko z ludźmi, blisko z obywatelami. I chcą tych naszych obywateli rozumieć - podkreślił Heger.

Cieszę się na tę przyszłą współpracę, która nas czeka. Cieszę się ze względu na rozwój infrastruktury gazowej, na rozwój infrastruktury drogowej - zaznaczył premier Słowacji.

Odbudowa imperium rosyjskiego głównym celem Putina

Morawiecki zapewnił, że Polska pomoże Słowacji uniezależnić się od rosyjskiego gazu.

Mateusz Morawiecki wskazywał, że podstawową intencją Władimira Putina jest odbudowa imperium rosyjskiego. Poszerzenie strefy wpływów na Polskę, Słowację, Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię to cel, który byłby realizowany zaraz po zwycięstwie na Ukrainie - ocenił premier.

Rosja nie rozpoczęła tylko wojny na Ukrainie, wojny militarnej. Rosja jednocześnie uderzyła w bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe, Rosja doprowadziła także do gigantycznej inflacji - wskazywał szef polskiego rządu.

Jego zdaniem, używanie instrumentów ekonomicznych i surowcowych to zaplanowane działanie, mające na celu destabilizację gospodarczą Europy i zburzenie europejskiej gospodarki.

Dlatego Słowacja pokazuje tutaj znakomitą postawę - oświadczył Morawiecki, zwracając uwagę, że zależność Słowacji od rosyjskiego gazu jest większa i groźniejsza, niż w przypadku Polski.

Polska jeszcze w tym roku uniezależni się od rosyjskiego gazu

Wskazywał, że Polska jeszcze w tym roku będzie niezależna od rosyjskiego gazu. Słowacja ma trudniejszą pozycję, ale rozmawialiśmy bardzo konkretnie o tym, jak wraz z otwarciem interkonektora gazowego między Polską a Słowacją, pomoc Słowacji uniezależnić się także od rosyjskiego gazu. Na tym polega prawdziwa solidarność. Zrobimy to. Obiecałem panu premierowi tego typu wsparcie - dodał.

Heger powiedział, że z Morawieckim rozmawiał też o przyszłości źródeł energetycznych - ropy naftowej, gazu. Zaznaczył, że w kwestii gazu Polska jest dla Słowacji kluczowym partnerem i w tej chwili kończy się budowa połączenia gazowego miedzy Polską i Słowacją. W tym roku powinno być to połączenie już uruchomione, oczekujemy, że już w lipcu 2022 r. dojdzie do uruchomienia testowego - powiedział premier Słowacji.

Dodał, że Słowacja potrzebuje silnego partnerstwa, aby zagwarantować swoim obywatelom stałe dostawy gazy. Dziękował Polsce za współpracę. Jesteście dla nas nie tylko partnerami, ale też przyjaciółmi - powiedział słowacki premier.

"Wspólnie pomagamy Ukrainie"

Heger podkreślił w swojej wypowiedzi, że armia rosyjska w brutalny sposób dokonała inwazji na suwerenne państwo i przeprowadziła atak na życie ludzi na Ukrainie. Jesteśmy świadkami zabijania dzieci, gwałtów na kobietach, jesteśmy świadkami zabijania niewinnych obywateli, to jest niszczenie kraju - podkreślił słowacki premier.

I Polska, i Słowacja to sąsiedzi, przyjaciele, którzy nie odwrócili się plecami do Ukrainy, bardzo intensywnie wspólnie pomagamy Ukrainie i będziemy kontynuować współpracę w tej pomocy, ponieważ uświadamiamy sobie, jak istotne jest w kontekście naszej historii, aby Ukraina pozostała wolnym, demokratycznym krajem - podkreślił Heger.

Dodał, że należy wprowadzać kolejne sankcje przeciwko Rosji. Z Polską naprawdę jesteśmy w tym zgodni, zgadzamy się, jeżeli chodzi o inicjatywę i przyszłość Ukrainy pod względem perspektywy europejskiej. Mówiliśmy o tym, że będziemy kontynuować i będziemy silnym, wspólnym głosem mówić o tym, że będziemy wspierać tę przyszłość europejską Ukrainy - powiedział Heger.

Od wieków oglądamy Rosję z bliska, wiemy doskonale z jakimi ryzykami takie sąsiedztwo się wiąże. Dziś, niestety w spóźniony sposób, Europa Zachodnia mówi naszym głosem, dostrzega te gigantyczne ryzyka, które płyną ze Wschodu - dodał Morawiecki. Akcentował, że istotne jest teraz, by wspólnie stawić czoło agresywnej polityce Rosji.

Morawiecki: Toczymy wyścig z czasem, nie wiadomo, jak długo Ukraina będzie się bronić

Każdego dnia toczymy wyścig z czasem, bo nie wiadomo, jak długo Ukraina będzie się bronić. Dlatego odpowiedź naszych państw, jako członków NATO, nie tylko Unii Europejskiej, m.in. poprzez transporty broni defensywnej, przez pomoc walczącym na Ukrainie, to walka o utrzymanie suwerenności także naszych państw: Polski i Słowacji - zaznaczył szef polskiego rządu.

Dziękował słowackim władzom za zrozumienie zagrożeń, jakie zaistniały. Jest ogromna szansa przezwyciężyć te zagrożenia, pod jednym wszakże warunkiem, że będziemy działali razem na forum europejskim, razem przekonywali partnerów amerykańskich. Że nie będziemy dawali się zwieść różnego rodzaju kłamstwom i propagandzie rosyjskiej, będziemy tłumaczyć prawdziwą politykę i prawdziwe intencje rosyjskie naszym sąsiadom na Zachodzie - dodał Morawiecki.

Według niego, aby razem w przyszłości budować pokój i bezpieczeństwo w Europie, dziś musimy pokazać jedność, solidarność i spójność działań. Dziękuję panu premierowi, że Słowacja w taki sposób, razem z Polską działa - powiedział Morawiecki.