Okupowane przez rosyjskie wojska miasto Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy znalazło się na granicy katastrofy humanitarnej; zniszczono tam lub uszkodzono 80 proc. budynków mieszkalnych, a najeźdźcy masowo plądrują domy i zabierają majątek cywilów - zaalarmował szef władz obwodu ługańskiego. Wojska Rosji na Ukrainie mają przerwę operacyjną, ale wciąż prowadzą działania ofensywne na ograniczoną skalę i mogą się szykować do równoległego ataku na Słowiańsk i Kramatorsk w obwodzie donieckim – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Najważniejsze informacje o rosyjskiej inwazji na Ukrainę zebraliśmy w naszej relacji z dnia 08.07.2022.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:50

Courtney Austrian, wiceszefowa misji USA przy OBWE, powiedziała, że ​USA odkryły co najmniej 18 obozów filtracyjnych, przez które przechodzą Ukraińcy deportowani do Rosji, poinformowała w piątek Ukraińska Prawda na podstawie doniesień The New York Times.

22:32

Jestem wdzięczny prezydentowi USA Joe Bidenowi i amerykańskiemu społeczeństwu za nieustające wsparcie w walce z rosyjską agresją; wspólnie zmierzamy do zwycięstwa - napisał w piątek wieczorem na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, nawiązując do decyzji Waszyngtonu o przekazaniu Kijowowi kolejnych wyrzutni HIMARS.

Więcej systemów HIMARS i pocisków kalibru 155 mm to nasze priorytetowe potrzeby. To jest właśnie (uzbrojenie), które pozwala nam odpierać wroga - dodał szef ukraińskiego państwa.

22:09

Turecki dron bojowy Bayraktar, którego zakup sfinansowano w ramach zbiórki publicznej na Litwie, trafił już na Ukrainę. To niezwykły pokaz przyjaźni i jedności, dowodzący, że Ukraina nie pozostaje sama w walce z agresorem - poinformował w piątek wiceszef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha.

21:35

Być może już w sierpniu papież Franciszek pojedzie na Ukrainę - powiedział w piątek szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallagher we włoskiej telewizji RAI. 

Więcej o tym przeczytasz tutaj:

21:18

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wezwała w piątek mieszkańców do jak najszybszego ewakuowania się z okupowanych terenów na południu kraju, zwłaszcza w obwodach chersońskim i zaporoskim, aby ukraińskie siły zbrojne mogły je wyzwolić, nie narażając ludności cywilnej. Zapewniła, że ewakuacja, choć trudna, jest możliwa i należy się na nią zdecydować, bo siły rosyjskie wykorzystują mieszkańców jako żywe tarcze.

Ewakuacja jest i ludzie o tym wiedzą. (...) System komunikacji bardzo dobrze działa. (...) Nie będę teraz o tym publicznie mówić, bo chodzi o bezpieczeństwo ludzi" - powiedziała Wereszczuk  dodając, że w ewakuacji pomagają wolontariusze i władze Ukrainy.

Wicepremier podkreśliła, że wyjeżdżać samemu i wywozić swoich krewnych trzeba wszelkimi możliwymi sposobami. Nasza artyleria musi działać, bo wyzwolenie spod okupacji obejmuje zastosowanie siły - wyjaśniła, zapowiadając ostre walki. Wereszczuk powiedziała też, że Rosjanie masowo palą ciała swoich zmarłych żołnierzy na okupowanych terenach Ukrainy, aby móc uznać ich za zaginionych i uniknąć płacenia odszkodowań.

20:42

W okupowanym Mariupolu Rosjanie całkowicie wstrzymali dostawy wody i ogłosili, że prowadzą "prace naprawcze". W rzeczywistości sieć energetyczna padła z powodu upału - poinformował doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

Jak miasto przetrwa bez wody w takim upale, to pytanie bez odpowiedzi. Ostrzegaliśmy, że tak się stanie. Mówiliśmy nawet, co należy zrobić. Ale nie, okupanci mają swój własny sposób. Niestety kosztem ludu Mariupola - napisał. 

20:22

Dziennikarze rosyjskiej redakcji BBC oraz Mediazony zidentyfikowali 4515 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli na froncie w Ukrainie. Liczba zabitych jest najprawdopodobniej dużo większa, zwłaszcza że nie wszystkich wojskowych jeszcze pochowano, a także o niektórych pochówkach się nie informuje.

Rosyjski MON od końca marca nie podał, ile osób zginęło podczas wojny z Ukrainą. Wtedy resort informował o śmierci 1351 żołnierzy. Ukraińcy uważają, że zginęło ponad 35 tys. Rosjan. 

19:57

USA dostarczą Ukrainie dodatkowe cztery systemy artylerii rakietowej HIMARS oraz tysiąc sztuk precyzyjnej amunicji artyleryjskiej - zapowiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Nowy pakiet pomocy wojskowej będzie wart 400 mln dolarów.

Jak powiedział dziennikarzom urzędnik, nowy pakiet będzie zawierał m.in. cztery wyrzutnie HIMARS wraz z pociskami rakietowymi, 1000 sztuk precyzyjnej amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, pojazdy taktyczne oraz systemy przeciwartyleryjskie.

Nowy pakiet oznacza, że Ukraina będzie miała wkrótce do dyspozycji 12 systemów HIMARS.

19:50

Rosja uderzyła w Europę kryzysem gazowym, ale prowokuje też kryzys migracyjny; jeśli zablokowanie eksportu zboża z Ukrainy doprowadzi do głodu w krajach Afryki i Azji, to w państwach UE pojawią się miliony nowych uchodźców - zaalarmował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w zdalnym wystąpieniu przed parlamentem Słowenii.

Blokując nasze porty przy pomocy marynarki wojennej, Kreml z premedytacją wystąpił przeciwko wszystkim ludziom na świecie, którzy są uzależnieni od importu żywności. Już widzicie skutki (tych działań), ale to dopiero początek. Bez naszych produktów (żywnościowych) nie uda się ustabilizować (globalnego) rynku - przestrzegł Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

W ocenie głowy ukraińskiego państwa instrumentem nacisku Moskwy na UE są również dostawy gazu. W Rosji powtarzają, że nie są wrogami Europy, ale uderzyli w Europejczyków kryzysem gazowym. Kreml próbuje doprowadzić do sytuacji, w której europejskie magazyny gazu nie będą wypełnione przed zimą. Rosja wywołała największy w historii wzrost cen gazu w Europie, celowo ograniczając wielkość dostaw - oświadczył prezydent.

19:41

Ukraińskie drony dwukrotnie wleciały w przestrzeń powietrzną obwodu briańskiego w Rosji - poinformował gubernator Ołeksandr Bogomaz. Oba miały zostać zestrzelone.

 

19:37

Pięć osób poniosło śmierć w Siewiersku i Bachmucie w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, na skutek ostrzałów rosyjskich w czwartek i piątek; ciężko ranny został 12-letni chłopiec - poinformowała doniecka prokuratura obwodowa na Facebooku.

Na oddziale reanimacyjnym zmarło pięcioro cywilów w wieku od 33 do 79 lat. Wśród trojga rannych jest 12-latek w skrajnie ciężkim stanie. W obu miastach uszkodzone zostały mieszkania i samochody osób cywilnych.

Według szefa władz obwodu donieckiego Pawła Kyryłenki pod kontrolą sił ukraińskich jest obecnie około 45 proc. terytorium obwodu, przy czym tereny te są stale ostrzeliwane przez wojska rosyjskie. Według niego na kontrolowanych przez Kijów terenach pozostało około 340 tys. cywilów.

19:30

Siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki w obwodach charkowskim, donieckim i mikołajowskim - poinformował na Facebooku w piątek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Na kierunku charkowskim siły rosyjskie ostrzeliwały Charków i okolice oraz kilkanaście miejscowości, w tym Petriwkę i Koroboczkyne. W rejonie Dementijiwki wojsko ukraińskie odparło szturm sił rosyjskich i zmusiło je do wycofania się.

Na kierunku słowiańskim w obwodzie donieckim żołnierze rosyjscy ostrzeliwali z moździerzy i artylerii okolice kilku miejscowości, w tym Mazaniwki i Krasnopola. Rosyjskie działania ofensywne w okolicy Bohorodycznego zostały powstrzymane.

Na kierunku kramatorskim również w obwodzie donieckim siły rosyjskie ostrzeliwały obiekty infrastruktury cywilnej i wojskowej w okolicy m.in. Siewierska i Słowiańska. Siły obrony Ukrainy przeprowadziły atak na pozycje rosyjskie w okolicach Werchniokamjanskiego, zmuszając przeciwnika do odejścia od tej wsi.

Na kierunku bachmuckim wojska rosyjskie ostrzeliwały pozycje ukraińskie w okolicy m.in. Nju-Jorka i bez powodzenia usiłowały nacierać w pobliżu wsi Spirne i Iwano-Darjiwka, ale doznały strat i wycofały się.

Trwają ostrzały na kierunkach awdijiwskim, kurachowskim i nowopawliwskim.

19:10

Ukraina nie dokonała jeszcze pozytywnego przełomu w wojnie z Rosją, ale ta jakościowa zmiana już się rozpoczyna; udowadniamy, że możemy atakować składy uzbrojenia i dowództwa operacyjne przeciwnika - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podoliak w rozmowie z telewizją 24.Kanał.

Jak podkreślono na łamach portalu 24tv.ua, w ciągu minionego tygodnia ukraińskie siły zniszczyły 16 budynków koszarowych i magazynów amunicji wroga. W czwartek dziennik "Wall Street Journal" ocenił, że ten sukces został osiągnięty dzięki dostawom na Ukrainę amerykańskich wyrzutni rakietowych HIMARS. Wcześniej nie było bowiem możliwe precyzyjne ostrzeliwanie rosyjskich celów na tyłach frontu.

Przeciwnik ogłosił przerwę operacyjną ze względu na znaczące straty wśród żołnierzy, a także w uzbrojeniu i amunicji. Wojsku należy to wszystko dostarczyć, a logistyka Rosjan jest fatalnie zorganizowana. Oni tego nie potrafią. Zrozumiałe jest zatem, że (teraz) muszą się jakoś przegrupować, uzupełnić siły i sprzęt - zauważył Podoliak, cytowany przez 24.Kanał.

18:44

W Melitopolu, w obwodzie zaporoskim, siły rosyjskie rozmieszczają ciężką broń na osiedlach mieszkaniowych - poinformował lojalny wobec władz w Kijowie mer tego okupowanego przez Rosjan miasta Iwan Fedorow.

Dosłownie kilka godzin temu powiadomiono o tym, że zamknięto dostęp do jednego z osiedli miasta - Nowego Melitopolu, gdzie w czasie pokoju mieszkało ponad 30 tys. ludzi. Dlatego, że pod mostem, wiaduktem raszyści (Rosjanie - PAP) rozmieszczają swoją obronę przeciwlotniczą - powiedział Fedorow, cytowany w piątek przez agencję Ukrinform.

Według niego siły rosyjskie rozmieszczają uzbrojenie w osiedlach mieszkaniowych po tym jak Ukraińcy zniszczyli ich bazę wojskową w mieście.

17:55

W okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy Rosjanie usuwają z kierowniczych stanowisk miejscowych kolaborantów i zastępują ich zaufanymi osobami z Rosji, w tym funkcjonariuszami Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) - poinformował rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

Kierujący nową "administracją" regionu chersońskiego Wołodymyr Saldo (w latach 2002-2012 mer Chersonia, a następnie do 2014 roku deputowany prorosyjskiej Partii Regionów do parlamentu Ukrainy - PAP) wykonuje jedynie funkcje reprezentacyjne. Faktycznie rządzi funkcjonariusz FSB Siergiej Jelisiejew, a u zastępców Saldy przeprowadzono rewizję - twierdzi portal.

Jak podkreślono, prawie cała okupacyjna "administracja" regionu chersońskiego składa się obecnie z Rosjan, nie posiadających wcześniej żadnych związków z Ukrainą.

W zajętym przez Rosjan mieście Melitopol w obwodzie zaporoskim przeprowadzono natomiast czystki w policji, usuwając kolaborantów z kierowniczych stanowisk. Odtąd funkcje te mają sprawować obywatele Rosji. Delegacje z kremlowskiej partii Jedna Rosja, wizytujące okupowane tereny na Ukrainie, ignorują samozwańczych merów i innych kolaborantów. Zdrajca jest potrzebny tylko raz, w chwili zdrady. Później nikt nie jest już zainteresowany jego usługami - przekazało Centrum Narodowego Sprzeciwu.

17:37

Jeśli w najbliższych dniach sytuacja z tranzytem do Kaliningradu nie zostanie rozwiązana, Moskwa podejmie "twarde działania" wobec Litwy i Unii Europejskiej - zapowiedziała rzecznika rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Od połowy czerwca zablokowany jest tranzyt niektórych towarów przez terytorium Litwy do Kaliningradu. Wilno tłumaczy, że to efekt unijnych sankcji na Rosję.

Nie będziemy czekać w nieskończoność. Po raz kolejny ostrzegamy, że jeśli sytuacja nie ustabilizuje się w najbliższych dniach, to Rosja podejmie ostre działania wobec Litwy i Unii Europejskiej, których przygotowania już zostały zakończone. Rozwiązywanie problemu trwa zbyt długo - powiedziała.

17:13

Okupowane przez rosyjskie wojska miasto Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy znalazło się na granicy katastrofy humanitarnej; zniszczono tam lub uszkodzono 80 proc. budynków mieszkalnych, a najeźdźcy masowo plądrują domy i zabierają majątek cywilów - zaalarmował w piątek szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Niektóre wysiedlone osoby wracają do Siewierodoniecka, żeby odzyskać swój dobytek. Coraz częściej zdarzają się jednak przypadki, że ci ludzie, po zapłaceniu dużej kwoty nielegalnemu przewoźnikowi, znajdują puste mieszkanie. Dzieje się tak nawet wówczas, gdy ten lokal ocalał. Po wkroczeniu do miasta Rosjanie najpierw wywieźli część miejscowej ludności, pozabierali tym osobom klucze, a potem zaczęli rabować wszystko po kolei. Podjeżdżają ciężarówkami do bloków mieszkalnych. Jeśli meble nadają się do użytku, to je biorą. Nie chodzi już tylko o sprzęt AGD - powiedział Hajdaj, cytowany na profilu władz obwodu ługańskiego na Facebooku.

Jak relacjonował gubernator, okupanci "skontrolowali" jedną z siewierodonieckich firm przewozowych, powołując się na decyzję "komendantury" z nadania Kremla. "Rano zniknęły stamtąd cztery autobusy, które przetrwały cztery miesiące ostrzałów, ale później widocznie komuś się przydały" - opowiadał szef regionalnej administracji.

16:55

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w piątek podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych G20 na indonezyjskiej wyspie Bali, że jeśli grupa ta ma mieć międzynarodowe znaczenie, to musi pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za inwazję na Ukrainę.

Blinken podkreślił też, że konieczne jest opracowanie globalnego planu na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego. Dodał, że Rosja chce podważyć znaczenie instytucji i organizacji międzynarodowych, które Stany Zjednoczone starają się umocnić.

Szef japońskiej dyplomacji Yoshimasa Hayashi powiedział, że G20 potrzebuje jedności i powinna mówić jednym głosem, aby jasno zakomunikować, że Rosja musi zapłacić wysoką cenę za agresję na Ukrainę.

16:22

Deputowany do rady miejskiej Moskwy Aleksiej Gorinow został skazany w piątek na siedem lat kolonii karnej za to, że powiedział, iż na Ukrainie trwa wojna. Oskarżono go o "szerzenie fałszywych informacji" o armii rosyjskiej.

Powodem wszczęcia postępowania była wypowiedź Gorinowa podczas marcowej sesji z udziałem deputowanych, podczas której określił rosyjskie działania na Ukrainie jako wojnę, a nie - jak chce rosyjska propaganda - "specjalną operację wojskową". Wraz z inną urzędniczką Jeleną Kotienoczkiną podkreślili, że na Ukrainie giną dzieci, a Rosja przekształciła się w "państwo faszystowskie".

16:20

Na Ukrainie zginęło już 37 tys. rosyjskich żołnierzy, a łączne straty wroga, wraz z rannymi, wynoszą 98-117 tys. osób; jeśli Rosja uważa, że jeszcze nie zaczęła walczyć, to widocznie wciąż postrzega się tam wojnę jak za czasów Stalina, gdy straty sięgały 20 mln ludzi - ocenił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podoliak.

Jak podkreślił na Twitterze przedstawiciel ukraińskich władz, na froncie zginęło już także dziesięciu rosyjskich generałów, a ponadto siły ukraińskie zniszczyły m.in. 1605 czołgów oraz 405 samolotów i śmigłowców przeciwnika.

16:05

Około miliona osób broni Ukrainy w różnych strukturach - poinformował minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow na konferencji zorganizowanej przez magazyn "Forbes". Ocenił, że choć Ukraina nie jest członkiem NATO de iure, to staje się nim de facto.

Reznikow oznajmił, że do Sił Zbrojnych Ukrainy zmobilizowano 700 tys. osób, a oprócz tego kraju broni też do 60 tys. pograniczników, 90 tys. członków Gwardii Narodowej oraz do 100 tys. policjantów.

15:50

Stany Zjednoczone pomagają Ukrainie, bardzo pomagają, ale to nie wystarczy do zwycięstwa. (...) Chcemy zwiększenia i przyspieszenia tej pomocy. Sami walczymy o swoją ziemię, nie chcemy, by obywatele innych państw walczyli za nas. Ale USA to wielka, światowa gospodarka, może nam pomóc. I bronią, i finansowo - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie ze stacją CNN.

Podkreślił, że USA mają też wpływ na decyzje państw europejskich, co jest pomocne. W jego ocenie niektóre kraje europejskie chciały "balansować", ale dzięki pomocy USA zaczęły wspierać Ukrainę.

Dlatego gdy mówię o ilości i tempie dostarczania broni, nie zwracam się do USA. Zwracam się do przywódców całego świata - dodał.

14:25

W niewoli przebywają wciąż 163 osoby z 393 uprowadzonych w obwodzie zaporoskim przez władze i wojska okupacyjne Rosji - powiadomiły w piątek władze tego regionu na południu Ukrainy. Dzień wcześniej poinformowano o uwolnieniu 16-letniego syna lokalnego urzędnika.

Przedstawiciele Rosji nie dzielą Ukraińców na cywili i wojskowych, dlatego od ciągłego terroru cierpią obywatele wszystkich kategorii, niezależnie od wieku, płci, zawodu, statusu społecznego - podano.

Wśród porwanych było, według regionalnej administracji, 46 przedstawicieli władz, 32 przedsiębiorców, 32 osoby zajmujących kierownicze stanowiska, czterech adwokatów, dwóch dziennikarzy i pięcioro dzieci.

14:23

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził pozycje wojsk w obwodzie dniepropietrowskim i odznaczył tamtejszy personel - poinformowano na oficjalnym kanale w Telegramie. 

13:54

Mikołajów został ostrzelany przez rakiety wystrzelone z systemu Smiercz - poinformowało dowództwo operacyjne "Południe". Nie ma informacji o poszkodowanych. 

13:51

Parlament samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej zniósł moratorium na karę śmierci.

Na separatystycznych terenach Brytyjczycy Sean Pinner i Aiden Eslin oraz Marokańczyk Brahim Saadoun, którzy służyli w armii ukraińskiej, zostali skazany na śmierć za rzekomą działalność najemniczą. 

13:15

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w piątek, że ośmiu członków formacji zbrojnych z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej skazano na 15 lat więzienia.

Jeden z nich, mieszkaniec Doniecka "zaciągnął się" się w szeregi rosyjskie pierwszego dnia wojny, przeszedł tygodniowe przeszkolenie w rosyjskim Biełgorodzie. Został wzięty do niewoli w obwodzie charkowskim. Siedmiu pozostałych poddało się w obwodzie sumskim. Pod nadzorem armii rosyjskiej zajmowali się ochroną zajętych miejscowości, wyposażeniem punktów kontrolnych (tzw. blokpostów), odbywali na nich dyżury bojowe, sprawdzali przejeżdżające transporty i ludzi, monitorowali przestrzeń powietrzną - poinformowała SBU.

12:51

Ukraińscy przedsiębiorcy po 24 lutego stracili w obwodzie ługańskim - obecnie niemal całkowicie okupowanym przez Rosję - ponad 300 mln dol. - pisze ukraińskie wydanie "Forbes". Wśród tych, którzy ponieśli największe straty, są m.in. oligarcha Dmytro Firtasz, Mykoła Złoczewski i Rinat Achmetow. 

12:37

W mediach społecznościowych pojawiają się informacje o tym, że płonie rosyjski skład amunicji w okupowanej Nowej Kachowce.

12:34

Bundestag zdecydowaną większością głosów dał zielone światło Szwecji i Finlandii do wstąpienia do NATO. "Siła Europy rośnie" - powiedziała na sesji plenarnej minister obrony Christine Lambrecht, cytowana przez telewizję ARD. Stwierdziła, że "Niemcy wysyłają ważny sygnał solidarności i wiarygodności".

12:25

NEXTA informuje o ostrzale zakładów Topaz w obwodzie donieckim.

11:40

Jewhen Kornijczuk, ambasador Ukrainy w Izraelu, zwrócił się do ortodoksyjnych Żydów, by w tym roku nie przyjeżdżali na obchody święta Rosz Haszana do położonego na Ukrainie Humania.

Opublikował oświadczenie na profilu ambasady Ukrainy w Izraelu na Facebooku: "Ze względu na obawy o życie odwiedzających Ukrainę oraz w świetle jawnej rosyjskiej agresji na nasz kraj, mimo wszelkich starań, nie możemy zagwarantować pielgrzymom bezpieczeństwa i w chwili obecnej nie zezwalamy turystom i gościom na wjazd na Ukrainę. Przy tej okazji zwracamy się do was, bo wasze modlitwy są dla nas ważne. Prosimy o modlitwę, aby przed Rosz Haszana wojna na Ukrainie (...) dobiegła końca" - napisał ambasador.

"Mamy nadzieję, że modlitwy zostaną spełnione, a Ukraina znów będzie krajem, który wielkodusznie przyjmuje gości z Izraela, a zwłaszcza Żydów, którzy przyjeżdżają na Ukrainę, aby odwiedzić groby sprawiedliwych. Oczekujemy, że nasi pozostali partnerzy, w tym Izrael, pomogą przybliżyć pokój swoim zdecydowanym poparciem dla Ukrainy" - dodał. 

11:00

Niech każdy rosyjski kapitan, na pokładzie statku czy samolotu, ujrzy ukraińską flagę na Wyspie Węży i pojmie, że nasz kraj nie zostanie złamany - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina, odgrażającego się, że obecne rosyjskie działania na Ukrainie to dopiero początek kampanii.

10:33

Wniosek partii CDU i CSU, by w krótkim czasie dostarczyć Ukrainie 200 transporterów opancerzonych Fuchs, nie znalazł większości w Bundestagu. W nocy parlament zagłosował przeciwko propozycji grupy parlamentarnej chadecji.

10:20

Szefowie dyplomacji państw grupy G20 rozpoczęli na wyspie Bali rozmowy na temat wzrostów cen żywności i energii związanych z agresją Rosji na Ukrainę. Z powodu niechęci do Kremla zrezygnowano ze wspólnego zdjęcia - przekazała agencja Kyodo, powołując się na anonimowe źródła. Ministrowie mieli także zbojkotować wspólną kolację.

10:08

Rosyjscy żołnierze są świadomi, że wojna przeciwko Ukrainie może potrwać dłużej. Jak wynika z rozmowy przechwyconej przez Agencję Wywiadu Rosjanom to nie przeszkadza, dopóki wojna przynosi im zyski.

09:54

Rosja prawdopodobnie koncentruje sprzęt na linii frontu w kierunku Siwerska, który prawdopodobnie będzie jej najbliższym celem taktycznym - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

09:52

NASA ostro skrytykowała w oficjalnym oświadczeniu zachowanie trzech rosyjskich kosmonautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), którzy pozowali z flagami samozwańczej Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, co zostało odebrane jako antyukraińska propaganda.

"NASA silnie potępia Rosję za wykorzystywanie ISS dla celów politycznych, aby wesprzeć swoją wojnę przeciwko Ukrainie, co jest zasadniczo sprzeczne z głównym zadaniem stacji - rozwojem nauki i technologii w celach pokojowych, w którym uczestniczy 15 krajów świata" - napisał rzecznik prasowy NASA Jackie McGuiness.

09:50

W ciągu minionej doby przeciwnik stracił w działaniach bojowych 250 żołnierzy, 35 czołgów, 14 wozów opancerzonych i 13 systemów artyleryjskich - powiadomił Sztab Generalnych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Największe straty Rosjanie ponieśli na kierunku kramatorskim w obwodzie donieckim - przekazał sztab w komunikacie na Facebooku.

08:26

Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 4,619 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 23,1 tys. osób.

Wczoraj z Polski na Ukrainę odprawiono 22 tys. osób, a od początku wojny to 2,684 mln osób.

08:18

Wojska rosyjskie kontynuują ostrzał pozycji ukraińskich i działania ofensywne w Donbasie - podał rano sztab generalny armii ukraińskiej. Na zachód od Lisiczańska - w okolicach miejscowości Wierchniokamianske - przeciwnik przeprowadził udany szturm.

Trwają działania bojowe w okolicach miejscowości Weseła Dołyna i w rejonie Spirnego na wschód od Słowiańska.

Siły ukraińskie odparły natomiast szturm w rejonie Bohorodycznego na północ od Słowiańska, zadając przeciwnikowi znaczne straty - podał sztab w komunikacie na Facebooku.

08:16

Sześciu cywilów zginęło, a 21 zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował na Telegramie szef obwodowych władz Pawło Kyryłenko.

07:34

"Rosjanie przy użyciu artylerii niszczą wsie w obwodzie ługańskim, dążąc do zajęcia całego jego terytorium" - powiadomił Serhij Hajdaj, szef obwodowej administracji wojskowej.

Urzędnik zaznaczył, że ostrzał prowadzony jest ze wszystkich rodzajów ciężkiego uzbrojenia, z artylerii lufowej i rakietowej, niszczone są po kolei wszystkie budynki. Ostrzeliwane są również miejscowości w obwodzie donieckim przy granicy z obwodem ługańskim.

07:23

Wojska rosyjskie ostrzelały też miejscowości na południe od Barwinkowego. Zdaniem ISW sugeruje to, że przygotowują grunt pod ofensywę w kierunku Słowiańska lub Kramatorska. "Siły rosyjskie mogą przygotowywać warunki dla ewentualnego ataku na Kramatorsk, który prowadzony byłby równolegle do podejścia w kierunku Słowiańska" - informuje ISW.

Wojska Rosji mają przerwę operacyjną, która ma na celu regenerację wyczerpanych sił. W czwartek prowadziły jednak ataki lądowe, powietrzne, rakietowe lub artyleryjskie na ograniczoną skalę na wszystkich kierunkach. Siły rosyjskie będą prawdopodobnie ograniczały się do działań ofensywnych na małą skalę, szykując się do bardziej znaczącej ofensywy w najbliższych tygodniach lub miesiącach - ocenił ISW.

07:21

Wojska Rosji na Ukrainie mają przerwę operacyjną, ale wciąż prowadzą działania ofensywne na ograniczoną skalę i mogą się szykować do równoległego ataku na Słowiańsk i Kramatorsk w obwodzie donieckim - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Według informacji ukraińskiego sztabu generalnego Rosjanie przeprowadzili w czwartek nieskuteczny szturm na Bohorodyczne, około 20 km od Słowiańska, oraz ostrzeliwali kilka innych miejscowości w pobliżu tego miasta. Przeprowadzili również atak rakietowy bezpośrednio na Kramatorsk.

07:19

Gotowość do podjęcia pracy jest wśród Ukraińców w Polsce większa niż w Czechach i Rumunii. Sprzyja im też otwartość pracodawców, którą może jednak stłamsić spowolnienie gospodarcze - pisze "Rzeczpospolita".

06:52

Nie można dążyć do zakończenia wojny poprzez ustępstwa terytorialne po stronie Ukrainy. Gdyby do tego doszło, tylko by to utwierdziło Putina w przekonaniu o słuszności własnej polityki - mówi w wywiadzie dla "Magazynu Polska Times.pl" wiceminister obrony Marcin Ociepa.

06:49

Dzięki zbiórkom i darowiznom ludzi z całego świata sprowadziłem dotąd dla ukraińskiej armii ponad 30 samochodów. Dziś ponad połowa z nich już nie istnieje - mówi PAP prezenter radiowy i telewizyjny Jurij Rychlik.

05:15

Papież Franciszek może przyjechać na Ukrainę każdego dnia, to byłby silny moment inspiracji i wsparcia, pozwoliłby mu lepiej zrozumieć przyczyny wojny - napisał na Telegramie minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Szef ukraińskiej dyplomacji zaznaczył, że papież ma na terytorium Ukrainy miliony wiernych i byłby to silny moment inspiracji i wsparcia z jego strony dla walczących Ukraińców.

"Po drugie, Papież zachowuje wielką rolę jako rozjemca w polityce międzynarodowej i myślę, że lepiej zrozumiałby przyczyny tej wojny, widząc cierpienie na własne oczy. Umożliwiłoby to znalezienie dodatkowych sposobów zaangażowania go w zakończenie tej wojny lub rozwiązanie pewnych problemów humanitarnych, wywołanych tą wojną" - podkreślił minister.

05:14

"Demokratyczne zmiany w brytyjskim rządzie nie wpłyną na specjalny sojusz między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią, a także na poparcie Ukrainy przez zachodnich sojuszników w jej wojnie z Rosją" - oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre podczas briefingu w Waszyngtonie.

05:13

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wyraził przekonanie, że dymisja premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona nie zmieni polityki Londynu wobec Ukrainy.

"Niewątpliwie podczas tej wojny Boris Johnson pokazał się jako osoba odważna i osoba, która nie boi się podejmować ryzyka. Pamiętamy jego wizytę w Kijowie w kwietniu. Jest kimś takim, kogo bardzo trudno zastąpić. Ale jestem przekonany, że ktokolwiek zostanie premierem Wielkiej Brytanii, polityka i wsparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy pozostaną niezmienione. Będziemy z nimi współpracować, a oni udzielą nam pomocy" - napisał Kułeba na Telegramie.

05:12

Premier Rumunii Nicolae Ciuca powiedział, że po uruchomieniu wczoraj gazowego interkonektora Grecja - Bułgaria jego kraj będzie mógł dostarczać gaz ziemny do Mołdawii i Ukrainy - poinformowała rumuńska telewizja Digi24.

05:10

Rząd Kanady zamierza w porozumieniu z Niemcami zatwierdzić decyzję o odstępstwie od reżimu sankcji wobec Rosji i chce przekazać Gazpromowi naprawiane w Kanadzie turbiny dla gazociągu Nord Stream 1 - poinformował portal "Ukraińska Prawda", powołując się na źródła w ukraińskim ministerstwie energetyki.

Według portalu decyzję tę ma podjąć Kanada na wniosek Niemiec. Formalnym powodem zniesienia sankcji w tym zakresie ma być argument, że przekazanie Gazpromowi turbin da Rosji techniczną możliwość przywrócenia pełnego wolumenu przesyłu gazu do UE.