Ukraińskie siły zbrojne zaczęły używać już amunicji kasetowej dostarczonej przez USA – podaje „Washington Post”. Ma ona pomóc przełamać rosyjskie pozycje, które spowalniają ukraińską kontrofensywę.
Wojska ukraińskie zaczęły używać dostarczonej przez USA amunicji kasetowej przeciwko siłom rosyjskim w południowo-wschodniej Ukrainie. W ten sposób próbują przebić się przez dobrze ufortyfikowane pozycje rosyjskie, które spowolniły letnią ofensywę wojsk ukraińskich - przekazał "Washington Post" anonimowy ukraiński urzędnik.
Jak dodał, amunicja została wystrzelona w pozycje rosyjskie, aby zniszczyć okopy.
Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział, że "siły ukraińskie robią dobry użytek z amunicji kasetowej".
Dostaliśmy wstępne informacje zwrotne od Ukraińców i mogę powiedzieć, że oni używają jej (amunicji kasetowej) dość skutecznie (...). Powiedziałbym, że używają jej odpowiednio i ma ona już wpływ na Rosję, na defensywne formacje i defensywne manewry - oświadczył przedstawiciel Białego Domu podczas briefingu prasowego online.
Tym samym potwierdziły się słowa dowódcy ukraińskich wojsk lądowych. Gen. Ołeksandr Syrski mówił ostatnio, że amerykańska amunicja kasetowa już dotarła na Ukrainę i wkrótce będzie gotowa do użycia.
Według mediów może zostać użyta także m.in. w Bachmucie w obwodzie donieckim na wschodzie kraju.
Na początku lipca prezydent USA Joe Biden powiedział, że decyzja o przekazaniu Ukrainie broni kasetowej była bardzo trudna, ale ocenił, że Kijów potrzebuje tej amunicji, by uniemożliwić Rosji zatrzymanie kontrofensywy.
To była bardzo trudna decyzja z mojej strony. A tak przy okazji, rozmawiałem o tym z naszymi sojusznikami, rozmawiałem o tym z naszymi przyjaciółmi. Ukraińcom kończy się amunicja - mówił Biden w wywiadzie dla amerykańskiej stacji CNN.
Strona ukraińska od początku wojny donosi, że Rosja wielokrotnie użyła broni kasetowej na terytorium Ukrainy. Zapewniła także, że broń kasetowa, którą USA zdecydowały się wysłać do Kijowa, nie zostanie użyta w Rosji.
30 maja 2008 roku podczas konferencji w Dublinie 111 państw poparło zakaz używania amunicji kasetowej. Konwencji, która zakazuje produkcji, składowania, używania i przekazywania broni, nie podpisały m.in. Stany Zjednoczone, Ukraina i Rosja, ale też np. Polska.
Amunicja kasetowa zawiera dużą liczbę mniejszych ładunków (subamunicji), które w zaprogramowanym momencie bądź po wykryciu celu w polu rażenia są uwalniania z głowicy bądź bomby kasetowej siłą wybuchu niewielkiego ładunku prochowego lub siłą odśrodkową.
Amunicja kasetowa eksploduje w powietrzu nad celem, uwalniając kilkadziesiąt do kilkuset mniejszych ładunków na dużym obszarze. Te, które nie eksplodują, stanowią zagrożenie przez dziesięciolecia po zakończeniu konfliktu.