Niemcy nie staną na drodze, jeśli Polska będzie chciał przekazać wyprodukowane w Niemczech czołgi Leopard Ukrainie - powiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock. "Zanim zaczną strzelać czołgi, w ruch pójdą trujące gazy informacyjne, złożone z kłamstw, manipulacji, fake newsów i dezinformacji, aktywizacji agentów frontu informacyjnego" - powiedział Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony. Francja i Niemcy będą wspierać Ukrainę "tak długo, jak będzie to konieczne" i "będziemy niezachwiani" przeciwko rosyjskiej agresji - zapewnili kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron. Najważniejsze informacje związane z 333. dniem wojny zebraliśmy dla Was w naszej relacji z 22.01.2023 r.
Polska jest rozczarowana poziomem ambicji Komisji Europejskiej w sprawie 10. pakietu sankcji wobec Rosji - przekazał RMF FM ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś. KE po raz pierwszy konsultowała z krajami członkowskimi UE propozycje restrykcji zarówno wobec Rosji jak i Białorusi.
Odpowiednie decyzje w ramach walki z korupcją zapowiedział w wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski po doniesieniach o korupcji w ukraińskich władzach. Prezydent chciałby, by były premier Boris Johnson pomagał w pozyskiwaniu pomocy dla Ukrainy.
Chcę, żeby to było naszym sygnałem dla wszystkich, którzy swoimi działaniami łamią zasady sprawiedliwości - powiedział w wieczornym wystąpieniu Zełenski, komentując odwołanie wiceministra infrastruktury Wasyla Łozynskiego w związku z informacjami o przyjęciu przez niego łapówki.
Teraz główna uwaga jest skupiona na obronie, na polityce zagranicznej, na wojnie. Ale to nie oznacza, że nie widzę i nie słyszę, co mówi społeczeństwo na różnych szczeblach - dodał Zełenski, zapowiadając "sprawiedliwe decyzje" w nadchodzącym tygodniu.
W każdej sytuacji będziemy dokładnie wyjaśniać. W tym, co dotyczy energetyki i zakupów, relacji między władzami centralnymi i regionami, zakupów dla wojska. Społeczeństwo otrzyma pełną informację, a państwo wykona mocne, niezbędne kroki - zapowiedział prezydent Ukrainy. Podziękował służbom oraz dziennikarzom, którzy dążą do ustalenia faktów. Jak dodał: "Chcę, żeby to było jasne - nie będzie powrotu do tego, co było kiedyś". Jak przywykli żyć niektórzy ludzie, zbliżeni do instytucji państwowych bądź ci, którzy poświęcili swoje życie na gonitwę za posadami - oświadczył.
W Ramstein podczas rozmów o czołgach dla Ukrainy doszło do ostrej kłótni między szefem Pentagonu Lloydem Austinem a Wolfgangiem Schmidtem, jednym z najbliższych doradców kanclerza Scholza - informują niemieckie media.
Portal pisze w niedzielę o otwartym sporze między USA a Niemcami, jaki wywiązał się podczas spotkania w Ramstein, powołując się na informacje z amerykańskich kręgów rządowych, które z kolei mają źródło w wewnętrznym raporcie Austina o rozmowach w Niemczech.
Według tych doniesień, miało dość do "ostrej kłótni" między Austinem a Wolfgangiem Schmidtem - jednym z najbliższych doradców kanclerza Scholza, a spotkanie obydwu polityków było "napięte". Austin przebywał w Kancelarii dłużej niż pierwotnie planowano, a także zwrócił uwagę, że transport i eksploatacja Abramsa (na Ukrainie - PAP) byłaby zbyt kosztowna i uciążliwa - dodaje "Bild".
Odmowa dostarczenia czołgów Leopard na Ukrainę przez kanclerza Olafa Scholza wywołała poważną irytację w rządzie USA. Amerykanie byli szczególnie zdenerwowani faktem, że rząd federalny wysuwał swoje żądania publicznie - podkreśla w niedzielę portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung".
Niemcy nie staną na drodze, jeśli Polska będzie chciał przekazać wyprodukowane w Niemczech czołgi Leopard Ukrainie - powiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w niedzielnym wywiadzie udzielonym francuskiej telewizji LCI cytowana przez agencję Reutera.
Została zapyta o to, co stanie się, jeśli Polska wyśle czołgi bez niemieckiej zgody. Na ten moment pytanie nie zostało zadane, ale jeśli zostaniemy zapytani, nie będzie stawać na drodze - stwierdziła minister.
Przeciwnik koncentruje główne wysiłki na działaniach ofensywnych w rejonie Bachmutu. Podejmuje nieskuteczne ataki na kierunkach zaporoskim, awdijewskim i łymanskim - powiadomił sztab generalny armii ukraińskiej w niedzielę wieczorem.
Na kierunkach kupiańskim, nowopawliwskim i chersońskim siły przeciwnika są w obronie - podano w komunikacie sztabu generalnego, opublikowanym na Facebooku.
Stany Zjednoczone ostro zareagowały na niemieckie stanowisko w sprawie Leopardów.
Według Suddeutsche Zeitung, niechęć Berlina wobec propozycji przekazania Ukrainie niemieckich czołgów, spotkała się z niezwykle szorstką odpowiedzią Waszyngtonu.
Gazeta pisze, że sekretarz obrony Lloyd Austin w tej sprawie odbył bardzo napięte rozmowy z szefem urzędu kanclerskiego Wolfgangiem Schmidtem. Szczególną irytację Amerykanów miało wzbudzić ujawnienie przez niemieckie władze warunku: zgodzimy się na przekazanie Leopardów, jeśli również Stany Zjednoczone wyślą Ukraińcom swoje czołgi Abrams.
Doradca amerykańskiego prezydenta do spraw bezpieczeństwa Jake Sulllivan miał odbyć na ten temat ostrą rozmowę przez telefon ze swoim niemieckim odpowiednikiem Jensem Plötnerem - pisze dziennik z Monachium.
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział podczas spotkania z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Paryżu, że nie wyklucza wysłania czołgów Leclerc na Ukrainę - podała agencja Reutera.
Francuski prezydent Emmanuel Macron gości w niedzielę w Paryżu kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Obydwaj przywódcy świętują rocznicę francusko-niemieckiego paktu pokojowego, podpisanego w 1963 roku przez Charles’a de Gaulle’a i Konrada Adenauera.
W globalnym okręcie jest dziura, trzeba wspólnie walczyć o jego uratowanie - napisał na Twitterze doradca prezydenta Mychajło Podolak, apelując do zagranicznych partnerów o wspólne działania i zwiększenie pomocy.
Nasi partnerzy muszą uświadomić sobie prawdę: w globalnym okręcie jest dziura i ukraińska część załogi walczy o jego przetrwanie - napisał Podolak na Twitterze w niedzielę.
Przeczekać się nie da. By ocalić okręt, wszyscy muszą działać wspólnie. A to oznacza - czołgi, rakiety, broń, pieniądze i więcej (wsparcia) dla Ukrainy - zaznaczył.
Władze Ukrainy planują zmiany w systemie emerytalnym umożliwiające spadkobiercom dziedziczenie po zmarłej osobie kwot z konta emerytalnego - podał w niedzielę portal ZN.UA, powołując się na wypowiedzi wiceminister polityki społecznej Darii Marczak.
Możliwość dziedziczenia, o której mówiła wiceminister, dotyczy środków zgromadzonych w funduszach emerytalnych, które Ukraińcy będą mogli za pewien czas wybierać samodzielnie. Obecnie emerytury oparte są na systemie solidarnościowym. W przyszłości środki w funduszach emerytalnych będą odprowadzane w przypadku wszystkich zatrudnionych osób w wieku od 18 do 55 lat. Marczak podkreśliła, że środki te staną się własnością prywatną - czyli możliwą do przekazywania spadkobiercom.
Zanim zaczną strzelać czołgi, w ruch pójdą trujące gazy informacyjne, złożone z kłamstw, manipulacji, fake newsów i dezinformacji, aktywizacji agentów frontu informacyjnego - napisał Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony w komentarzu opublikowanym na portalu Ukraińska Prawda.
Gdy ktoś zacznie opowiadać o niezmierzonej ilości super przeszkolonych i uzbrojonych po zęby zmobilizowanych, najnowocześniejszym sprzęcie wojskowym, najnowszych pokoleniach rakiet, które zniszczą ośrodki decyzyjne, nowych projektach, armii dronów i o tym, że "teraz Putin zaczyna walczyć naprawdę" i dlatego armia Ukrainy nie ma żadnych szans - wiedzcie, że to wróg działa przez swoje różne anonimowe kanały i swoich agentów wpływu - pisze Daniłow.
Rząd Ukrainy odwołał Wasyla Łozyńskiego, wiceministra ds. Wspólnot, Terytoriów i Rozwoju Infrastruktury Ukrainy, który został w sobotę wieczorem zatrzymany, kiedy odbierał łapówkę wysokości 400 tys. dolarów. Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) poinformowało, że Łozyński i jego wspólnicy chcieli zgarnąć część z 46 mln dolarów, które państwo przeznaczyło na zakup generatorów.
W niedzielę z inicjatywy premiera Denysa Szmyhala odbyło się nadzwyczajne posiedzenie gabinetu, na którym rząd przyjął projekt uchwały o odwołaniu 36-letniego Wasyla Łozyńskiego ze stanowiska wiceministra Wspólnot, Terytoriów i Rozwoju Infrastruktury Ukrainy - podano w oficjalnym komunikacie ukraińskich władz.
Rząd Ukrainy kieruje się zasadą zerowej tolerancji dla korupcji i kontynuuje budowę infrastruktury antykorupcyjnej - głosi oświadczenie gabinetu.
Rosyjski ostrzał w obwodzie charkowskim. Jedna osoba zginęła, jedna została ranna.