Wiceszefowa ukraińskiego resortu obrony Hanna Malar przekazała, że na froncie trwa obecnie obrona pozycyjna, choć na niektórych odcinkach obserwowane są pewne postępy sił ukraińskich. Rosyjskie wojska nie mają już możliwości wycofania się z Chersonia - twierdzi minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. W Rosji Duma miała przegłosować poprawki pozwalające na mobilizację skazanych za ciężkie przestępstwa. Dziś Rosjanie przeprowadzili coroczne ćwiczenia swoich strategicznych sił nuklearnych. Między Ukrainą i Rosją doszło do wymiany jeńców. To był 245. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zbieraliśmy dla Was najważniejsze informacje w naszej relacji minuta po minucie.
KONIEC RELACJI
Dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej Bill Burns odbył wizytę w Kijowie i spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - podała w środę telewizja CNN. Oficjel miał zapewnić Kijów o dalszym wsparciu USA w sprawie wymiany informacji wywiadowczych.
W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy trwają zaciekłe walki z siłami rosyjskimi - podkreślił w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Według niego tam "teraz najbardziej widać obłęd rosyjskiego dowództwa".
"Zacięte walki trwają w obwodzie donieckim: kierunek bachmucki, Awdijewka" - powiedział Zełenski.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę wieczorem podziękował Senatowi RP za przyjęcie uchwały o uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny.
"Rosja jako państwo-terrorysta (...) zasługuje na codzienne wzmocnienie międzynarodowego nacisku na nią. Jestem wdzięczny tym liderom i tym politykom, którzy zdają sobie z tego sprawę i to gwarantują" - powiedział ukraiński prezydent na nagraniu.
"Między innymi dziękuję Senatowi Polski, który przyjął uchwałę oficjalnie uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm" - kontynuował szef ukraińskiego państwa.
Prezydent Joe Biden spotkał się w środę w Białym Domu z prezydentem Izraela -Izaakiem Herzogiem. Obaj liderzy mieli omówić m.in. kwestie Iranu, w tym użycia irańskich dronów przez Rosję na Ukrainie.
Rozmawialiśmy o irańskim programie nuklearnym, brutalnej przemocy Iranu wobec własnych obywateli i irańskich dostawach broni, która służy do zabijania niewinnych ukraińskich cywilów- powiedział izraelski prezydent po spotkaniu.
"Odblokowanie stosunków Ukrainy z Rosją będzie możliwe dopiero, gdy zacznie szanować naszą suwerenność" - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z prezydentem Gwinei Bissau, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
W środę wizytę w Kijowie złożył prezydent Gwinei Bissau Umaro Sissoco Embalo. Jak podkreśla ukraińska redakcja BBC, to pierwszy lider afrykańskiego kraju, który przybył do ukraińskiej stolicy po rosyjskiej pełnowymiarowej napaści. W Kijowie odbyło się spotkanie prezydentów Ukrainy i Gwinei Bissau.
Podczas wycofywania się we wrześniu rosyjskich sił z miasta Bałaklija w obwodzie charkowskim na Ukrainie, pozostawiono tysiące dokumentów opisujących detale pracy rosyjskiej machiny wojennej. Ukazują one niesprawność, wyczerpanie i niskie morale rosyjskich żołnierzy - wynika z opublikowanego w środę raportu agencji Reutera, która uzyskała dostęp do dokumentów.
Doniesieniami o ukraińskiej "brudnej bombie" Rosja próbuje zmusić Zachód do wycofania poparcia dla Ukrainy - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Senat przyjął uchwałę o uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny. Dokument wzywa także społeczność międzynarodową do udzielenia wsparcia Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu prowadzącemu dochodzenia wobec osób odpowiedzialnych za zbrodnie na Ukrainie. W głosowaniu wzięło udział 85 senatorów, wszyscy byli za przyjęciem uchwały.
Pierwsi żołnierze ze 101 amerykańskiej Dywizji Powietrznodesantowej dotarli do Rumunii w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO - podała w środę bukareszteńska telewizja Antena1.
Stacja sprecyzowała, że pierwsi amerykańscy żołnierze zostali skierowani do jednej z baz, usytuowanych w pobliżu granicy rumuńsko-ukraińskiej, "gdzie odbywają już treningi".
Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, uchwaliła poprawki do ustawy o mobilizacji, pozwalające na pobór do wojska osób skazanych za popełnienie ciężkich przestępstw - informuje w środę niezależny portal Meduza.
Duma przyjęła poprawki w drugim czytaniu. Zakaz poboru wciąż będzie dotyczył skazanych na podstawie kodeksu karnego m.in. za terroryzm, zdradę państwową, publiczne wezwania do działań ekstremistycznych.
W środę tajwańskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że przekaże kolejną darowiznę dla Ukrainy. Tym razem, Tajwan ma wspomóc Ukrainę 56 milionami dolarów (264 miliony złotych - przyp. RMF FM), pieniądze zostaną przeznaczone na odbudowę zniszczonego przez rosyjską inwazję kraju.
Administracja USA ogłosiła, że nałożyła sankcje na mołdawskich oligarchów Vlada Plahotniuca i Ilana Szora, a także rosyjskich biznesmenów i oficjeli zaangażowanych w próby ingerencji w mołdawskie sprawy wewnętrzne i wciągnięcia Mołdawii w rosyjską strefę wpływów. Plahotniuc i Szor ukrywają się przed wymiarem sprawiedliwości.
Plahotniuc, który w przeszłości de facto rządził Mołdawią jako szef partii Demokratycznej Partii Mołdawii, został objęty sankcjami finansowymi za korupcję i defraudację środków publicznych.
"Tysiące" nowych grobów pojawiły się na cmentarzu w okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy - informuje w środę lojalna wobec Kijowa mariupolska rada miejska. Pochówki podpisane są numerami.
"Mariupolski cmentarz staje się coraz większy. Tysiące nowych pochówków. Ludzi chowają pod numerami" - napisała w Telegramie mariupolska rada miejska.
"Rosyjscy okupanci odebrali życia. Odebrali nam możliwość poznania daty śmierci i miejsca pochowania bliskich" - dodano.
Nieznany sprawca nocą z wtorku na środę rzucił koktajlem Mołotowa w biuro rządzącej partii Jedna Rosja w Moskwie - podaje w środę serwis Astra. Nikt nie został zatrzymany.
Jak pisze dziennikarski projekt Astra, ok. godz. 3 w nocy ktoś rzucił w okno biura partii koktajlem Mołotowa. Według dziennikarzy ogień ugasili ochroniarze budynku.
Po wywiezieniu z Chersonia pomników kilku postaci historycznych Rosjanie wywieźli z tego okupowanego miasta również szczątki księcia Grigorija Potiomkina, który u schyłku XVIII wieku przyłączył Krym do Rosji - poinformował portal RBK Ukraina.
Rząd Słowenii zareagował na poniedziałkowego tweeta MSZ Rosji, w którym oskarżono Ukrainę o konstrukcję i chęć użycia tzw. brudnej bomby. Jak się okazało, jedno ze zdjęć, które Rosjanie wykorzystali do zaatakowania Ukrainy na Twitterze zostało zrobione przed laty i jest własnością słoweńskiej firmy.
W poniedziałek na Twitterze rosyjskie MSZ opublikowało na swoim profilu tweeta z informacją, które miało otrzymać ministerstwo obrony Rosji, że "dwie ukraińskie organizacje dostały polecenie wykonania tzw. brudnej bomby" i że prace nad nią są na ukończeniu.