Trzeci dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Rosjanie próbują zdobyć Kijów, ale ich ofensywa jest skutecznie odpierana. W obwodzie donieckim Rosjanie mieli zbombardować wioskę Sartana tuż obok Mariupola. Samo miasto według niektórych doniesień jest otoczone. Zginęły 4 osoby. 9 zostało rannych. Uszkodzonych zostało 40 budynków. Siły rosyjskie zajęły lotnisko w Berdiańsku. Ostrzelano m.in. Ochtyrkę i Czernihów. Pentagon ocenia, że w ciągu ostatniej doby na teren Ukrainy wkroczyły dziesiątki tysięcy kolejnych rosyjskich żołnierzy. Niemcy zdecydowały się na doposażenie ukraińskiej armii. Resort obrony zatwierdził dostawę 400 ręcznych granatników przeciwpancernych za pośrednictwem Holandii. Austria, Włochy i Cypr zdecydowały się poprzeć inicjatywę odłączenia Rosji z sieci SWIFT. Relacja z najważniejszych wydarzeń z 26.02.2022.
- "Sytuacja w stolicy jest trudna i napięta" - oświadczył w sobotę wieczorem mer Kijowa Witalij Kliczko. Rosyjski pocisk trafił w blok mieszkalny .W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie prezydenta Ukrainy.
- "Nie składamy broni, będziemy bronić naszego kraju" - powiedział Wołodymyr Zełenski.
- Premier Mateusz Morawiecki w Berlinie przekonywał Olafa Scholza do bardziej stanowczych decyzji w sprawie nałożenia sankcji na Rosję.
- Władze Ukrainy zaprzeczyły w sobotę, by odmawiały podjęcia negocjacji z Rosją w sprawie zawieszenia broni, oznajmiły jednak, że nie zaakceptują ultimatów czy warunków nie do przyjęcia.
- Przedstawiciel administracji prezydenta USA Joe Bidena powiedział w sobotę dziennikarzom, że sądzi, iż Rosja jest sfrustrowana skutecznym oporem Ukrainy i tym, że od początku inwazji na ten kraj nie zdołała "poczynić takich postępów, jakie zamierzała".
- Węgry, Niemcy, Włosi i Cypryjczycy nie będą blokować odcinania Rosji od systemu międzynarodowych rozliczeń finansowych SWIFT.
- Jest decyzja PZPN ws. meczu z Rosją.
- Od wybuchu wojny, do godz. 15 w sobotę do Polski wjechało ponad 121 tys. osób.
- Niniejszy artykuł to druga część naszej dzisiejszej relacji dotyczącej inwazji Rosji na Ukrainę. Pierwszą część dostępna jest TUTAJ.
To koniec sobotniej relacji z wydarzeń na Ukrainie. O tym, co teraz dzieje się za naszą wschodnią granicą przeczytacie w artykułach na stronie głównej naszego portalu. Polecamy także nową relację na żywo:
Prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował do Alaksandra Łukaszenki podczas sobotniej rozmowy telefonicznej, by "jak najszybciej wydalił rosyjskie wojska" z Białorusi - poinformował Pałac Elizejski.
"Przy punktach recepcyjnych po polskiej stronie obecni są medycy" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. "Nie mamy informacji ze strony ukraińskiej o pilnej potrzebie podjęcia działań medycznych. Karetki na teren obcego państwa wjeżdżają za zgodą służb tego państwa" - dodał resort.
"Sparaliżujemy aktywa rosyjskiego banku centralnego. Będziemy pracować nad zakazaniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na naszych rynkach" - powiedziała w oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
"Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak ogłosił zbiórkę sprzętu dla strażaków z Ukrainy" - poinformował rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski. Sprzęt pożarniczy będzie zbierany do poniedziałku w komendach miejskich i powiatowych PSP.
"Zaproponuję przywódcom UE usunięcie pewnej liczby rosyjskich banków z systemu SWIFT" - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. "Uniemożliwi im to przeprowadzanie większości transakcji finansowych na całym świecie i skutecznie zablokuje rosyjski eksport i import" - podkreśliła.
Rumunia zamyka przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów - poinformował na Twitterze minister spraw zagranicznych tego kraju Bogdan Aurescu. Również w sobotę państwowa słoweńska agencja prasowa STA przekazała, że rosyjscy przewoźnicy nie będą mogli latać nad Słowenią.
Po ataku Rosji na Ukrainę, YouTube zdecydował o ograniczeniu dostępu do platformy wideo kilku rosyjskim nadawcom, w tym państwowej telewizji RT będącej tubą propagandową Kremla.
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy z Europie (OBWE) rozpoczęła dziś ewakuację personelu swojej misji specjalnej na Ukrainie. Około 160 pojazdów przewiozło już pracowników OBWE do Mołdawii - podaje Reuters, powołując się na źródła dyplomatyczne. Samochody wiozące członków misji jadą do Kiszyniowa. Obserwatorzy OBWE w tzw. republikach ludowych w Donbasie pozostali na miejscu.
OBWE nie potwierdziła na razie informacji o ewakuacji personelu do Mołdawii, poinformowała jedynie, że nie może obecnie podawać szczegółów na ten temat - podaje Reuters.
W reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę, Niemcy zamierzają zamknąć swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów - poinformował rzecznik federalnego ministerstwa transportu. Niemieckie linie lotnicze Lufthansa poinformowały, że wstrzymują loty do i nad Rosją.
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że w niedzielę na wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw UE zaproponuję pakiet pomocy nadzwyczajnej dla ukraińskich sił zbrojnych.
"Jutro o 18:00 zwołuję wirtualne spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE, aby przyjąć dalsze środki wspierające Ukrainę, przeciwko agresji Rosji. Zaproponuję pakiet pomocy nadzwyczajnej dla ukraińskich sił zbrojnych, aby wesprzeć je w heroicznej walce" - napisał Borrell na Twitterze.
Rosyjskie siły lądowe zaobserwowano w Nowej Kachowce na południu Ukrainy, w pobliżu Kachowskiej Elektrowni Wodnej na Dnieprze - informuje Reuters, powołując się na zdjęcia satelitarne. Nowa Kachowka znajduje się w obwodzie chersońskim, niedaleko ujścia Dniepru do Morza Czarnego. Jak podkreśla Reuters, Maxar "od tygodni obserwował koncentrację sił rosyjskich".