Na Ukrainie spod rosyjskiej okupacji wyzwolono już 1886 miejscowości - powiedział we wtorek wiceszef gabinetu prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. Przedstawiciele Ukrainy i Iranu spotkali się, by omówić kwestię dostaw irańskich dronów do Rosji. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podał liczbę pewnych typów pocisków, którymi wciąż dysponuje Rosja. Okazuje się, że zasoby wciąż są spore. Prawie pół tysiąca rosyjskich kolaborantów i członków ich rodzin wyjechało na anektowany Krym z okupowanych obszarów w obwodzie chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy. Wydarzenia związane z 272. dniem rosyjskiej napaści na Ukrainę śledzimy w naszej relacji z 22.11.2022 r.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek wieczorem w swoim regularnym wystąpieniu w mediach społecznościowych poinformował o uruchomieniu w całym kraju "punktów niezłomności", gdzie w razie masowych rosyjskich nalotów obywatele będą mogli uzyskać niezbędną pomoc.
"Są tam wszystkie podstawowe media: prąd, sieć komórkowa i Internet, ogrzewanie, woda, apteczka. Całkowicie za darmo i przez całą dobę" - powiedział.
Zełenski podał, że przygotowano już ponad cztery tysiące takich punktów i będą działać w budynkach administracyjnych, a także w szkołach i stacjach ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Uruchomiono również specjalną stronę, na której znajduje się mapa takich punktów w całym kraju. Jest ona stale aktualizowana.
Nadchodząca zima może być dla mieszkańców stolicy Ukrainy najgorsza od czasów II wojny światowej - powiedział mer Kijowa Witalij Kliczko w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Bild". Poprzez ataki na infrastrukturę cywilną Putin chce zmusić ludzi do ucieczki ze stolicy, ale osiąga coś zupełnie przeciwnego - podkreślił Kliczko.
"Robimy wszystko, pracujemy całą dobę. Nie będziemy po prostu zabierać naszych rzeczy i uciekać na Zachód, jak chce Putin. Tyle razy się mylił w tej wojnie. Znowu się pomylił" - zaznaczył Kliczko.
Ukraina musi wyzwolić i odbudować jeszcze blisko 2 tysiące miejscowości - podkreślił prezydent Wołodymyr Zełenski we wtorek w wystąpieniu online na forum francuskiego kongresu merów i władz lokalnych.
Rosja chce przekształcić zimno w broń masowego rażenia - zaznaczył Zełenski.
Bułgarski rząd porozumiał się z rosyjskim właścicielem kombinatu petrochemicznego Neftochim-Łukoil Burgas, największego na Bałkanach, w sprawie formalnego przerejestrowania rezydencji podatkowej firmy do Bułgarii i odprowadzania podatków w tym kraju.
Warunkiem jest cofnięcie zakazu rządu o eksporcie przetworzonej produkcji rafinerii po wejściu w życie unijnych sankcji w grudniu br.
Bez względu na brutalną wojnę w Ukrainie i mimo presji ze strony władz tego kraju, belgijscy handlarze diamentami nadal importują drogie kamienie z Rosji - informuje brytyjski dziennik "The Guardian".
Dodaje, że chociaż Unia Europejska przestała kupować wiele rosyjskich towarów, diamenty wymykają się nadal z listy sankcji.
Na Ukrainie spod rosyjskiej okupacji wyzwolono już 1886 miejscowości - powiedział we wtorek wiceszef gabinetu prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.
Urzędnik powiadomił, że w wyzwolonych miejscowościach przywracana jest działalność organów władz państwowych i lokalnych. Na terytorium 1620 miejscowości działają sztaby humanitarne.
Uruchamiane są ponownie placówki medyczne, oświatowe, służb socjalnych i punkty usług finansowych.
W 1303 miejscowościach przywrócono dostawy gazu, w 1340 - elektryczności, w 1432 - wody. Łączność mobilna i internet jest w 1190 miejscowościach
USA i zachodni sojusznicy rozważają ustanowienie limitu ceny rosyjskiej ropy naftowej na poziomie 60 dolarów za baryłkę, a decyzja w tej sprawie może zapaść już w środę - podał we wtorek "Wall Street Journal".
Według dziennika, Polska opowiadała się za znacznie niższą kwotą około 20 dolarów.
Ministerstwo obrony Białorusi kontynuuje weryfikację danych osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej. Według zapowiedzi, do końca roku inspekcja danych obejmie wszystkich poborowych. Resort zaznacza przy tym, że "insynuacje na temat ukrytej mobilizacji to dezinformacja".
Przedstawiciele Ukrainy i Iranu spotkali się, by omówić kwestię dostaw irańskich dronów do Rosji - powiedział we wtorek telewizji CNN rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.
Według przedstawicielstwa Iranu przy ONZ, to strona irańska wyszła z inicjatywą "spotkania ekspertów".
Szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen zapowiedziała we wtorek przekazanie dodatkowych 4,5 mld dolarów na wsparcie budżetu Ukrainy.
Środki mają zostać przekazane w przyszłym tygodniu.
Kanada nałożyła sankcje na Białoruś w związku ze wsparciem udzielanym dla rosyjskiej wojny na Ukrainie - poinformowała we wtorek w komunikacie minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.
Sankcje dotyczą 22 białoruskich wysokich urzędników i wojskowych, m.in. nadzorujących granicę między Białorusią a Ukrainą. Sankcje nałożono też na 16 firm, w tym 5 banków, białoruską kolej, przedsiębiorstwa produkcji wojskowej - wynika z danych na stronie rządu Kanady.
Joly wskazała w komunikacie, że Białoruś umożliwia naruszanie praw człowieka oraz zezwala na ostrzał Ukrainy prowadzony ze swojego terytorium przez Rosję - podała agencja The Canadian Press.
Były bokserski mistrz świata Wołodymyr Kliczko obawia się ponownego rosyjskiego ataku na Kijów najpóźniej wiosną przyszłego roku.
Oczywiście spodziewamy się, że znów nas zaatakują, że stolica znów zostanie zaatakowana - powiedział we wtorek na szczycie gospodarczym zorganizowanym przez niemiecką gazetę "Sueddeutsche Zeitung".
Rosjanom pozostało 13 proc. rakiet Iskander, 37 proc. Kalibrów i połowa zapasów Ch-101 i Ch-555, a także 43 rakiety Kindżał (73 proc.) - pisze na Twitterze we wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Według tej informacji, Rosjanie wciąż dysponują sporymi zasobami pewnych typów pocisków.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Japonii oświadczyło, że kraj ten dostarczy władzom w Kijowie generatory i latarnie słoneczne o wartości ponad 2,5 mln dolarów, by Ukraina mogła się lepiej przygotować do przetrwania ostrej zimy - poinformował we wtorek portal Kyiv Independent.
Rosyjski koncern Gazprom ograniczy o ponad 56 procent dostawy gazu ziemnego do Mołdawii - podał we wtorek rząd w Kiszyniowie.
Wyższa inflacja i wolniejszy wzrost to cena, jaką światowa gospodarka płaci za wojnę Rosji na Ukrainie. W przyszłym roku wzrost gospodarczy wyhamuje i wyniesie 2,2 proc. przy 3,1 proc. w roku bieżącym - poinformowała we wtorek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
Rekordowa inflacja, napędzana przez największy kryzys energetyczny od lat 70., powoduje finansowe kłopoty dla milionów ludzi - poinformowała OECD w omówionym przez "New York Times" raporcie.
Rządy i decydenci muszą uczynić swoim głównym priorytetem obniżenie inflacji, jednocześnie chroniąc gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa przy pomocy ukierunkowanych wydatków - dodano w raporcie.
Wyciągając lekcję z rosyjskiej wojny i wykorzystywania przez szefa Kremla Władimira Putina energii jako broni, musimy zwiększyć swoje zaangażowanie w dywersyfikację - stwierdził kanclerz Olaf Scholz we wtorek w Berlinie podczas przemówienia otwierającego szczyt gospodarczy zorganizowany przez "Sueddeutsche Zeitung"(SZ).
Wskazywał też na potrzebę odnowienia umów handlowych z USA i zaapelował do liderów biznesu o wykazanie "gotowości do zmian".
Prawie pół tysiąca kolaborantów współpracujących z Rosją i członków ich rodzin wyjechało na anektowany Krym z okupowanych obszarów w obwodzie chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy - powiadomił lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow.
"Kolaboranci z tymczasowo okupowanych terenów obwodu zaporoskiego uciekają, jak szczury z tonącego okrętu" - napisał Fedorow na serwisie Telegram. Dodał, że prawie 500 osób - współpracujących z wrogiem i ich rodziny - wyjechało na anektowany Krym, gdzie znalazło się w dwóch pensjonatach na terenie Sewastopola.
Melitopol, leżący w obwodzie zaporoskim, jest okupowany przez wojska rosyjskie. Obwód chersoński, zajęty w pierwszych tygodniach inwazji rosyjskiej, został wyzwolony w części leżącej na prawym brzegu Dniepru. Wojska rosyjskie pozostają na terenach na lewym brzegu Dniepru.
Po ostatnim ataku praktycznie nie mamy już nieuszkodzonych elektrowni cieplnych i wodnych - powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Kijowie szef operatora energetycznego Ukrenerho Wołodymyr Kudrycki, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) prowadzi rewizje w firmie VS Energy, której właścicielami są oligarchowie z Rosji. Firma ta zajmuje 10 proc. rynku energetycznego Ukrainy - poinformował we wtorek portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródło w SBU.
Jeśli dojdzie do starcia między Rosją a NATO, czeskie wojsko będzie jego uczestnikiem od pierwszej minuty - powiedział we wtorek szef sztabu generalnego Czech gen. Kamil Rzehka na dorocznej odprawie dowództwa wojskowego.
Prezydent Milosz Zeman potwierdził swoje pełne poparcie dla Ukrainy.
Wojna w Ukrainie jest świętokradcza, trzeba zrobić wszystko, by ją zatrzymać i otworzyć drogi pokoju - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z delegacją Światowego Kongresu Żydów w Watykanie. Wyraził przekonanie, że chrześcijanie i Żydzi muszą wspólnie działać, by uczynić świat "bardziej braterskim".
Dzisiaj w wielu rejonach świata pokój jest zagrożony. Uznajemy wspólnie, że wojna, każda wojna jest zawsze i wszędzie porażką dla całej ludzkości - mówił papież w czasie audiencji.
Myślę o wojnie w Ukrainie, wojnie świętokradczej, która zagraża Żydom i chrześcijanom, w ten sam sposób pozbawiając ich bliskich, domów, dóbr, życia. Tylko dzięki poważnej woli zbliżenia jednych do drugich i braterskiemu dialogowi możliwe jest przygotowanie terenu dla pokoju - dodał.
Rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko poinformował, że do resortu wezwany zostanie ambasador Węgier w związku z doniesieniami mediów, iż premier Viktor Orban przyszedł na mecz w szaliku "na którym przedstawiono Węgry z częścią terytorium Ukrainy".
W komunikacie na Facebooku Nikołenko napisał, że według mediów "Viktor Orban przyszedł na mecz piłkarski z szalikiem, na którym przedstawiono Węgry z częścią terytorium Ukrainy". Rzecznik dodał następnie: "szerzenie na Węgrzech idei rewizjonizmu nie sprzyja rozwojowi stosunków ukraińsko-węgierskich i nie jest zgodne z zasadami polityki europejskiej".
"Do MSZ Ukrainy zaproszony zostanie ambasador węgierski, któremu przekażemy, że postępek Viktora Orbana jest nie do zaakceptowania. Oczekujemy oficjalnych przeprosin strony węgierskiej i zdementowania roszczeń do integralności terytorialnej Ukrainy" - zapowiedział rzecznik MSZ w Kijowie.