Pogłoski o związku Ukrainy z wysadzeniem nitek gazociągu Nord Stream mogą odpowiadać tym, którzy byli przeciwni wprowadzeniu sankcji przeciw Rosji - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej. Byli szefowie Państwowego Przedsiębiorstwa "Antonov" - ukraińskiej firmy projektującej i produkującej samoloty - usłyszeli zarzuty. Według śledczych, wiedzieli oni z wyprzedzeniem o możliwej inwazji Rosji na Ukrainę i chęci ataku na lotnisko we wsi Hostomel pod Kijowem. Mieli oni jednak m.in. utrudniać żołnierzom wykonanie umocnień. Instytut Badań nad Wojną w najnowszej analizie informuje, że Bachmut na razie nie jest otoczony przez Rosjan. Piątek to 380. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszej relacji.
Podejmiemy nowe kroki, by uderzać w dodatkowych graczy w państwach trzecich na całym świecie zaangażowanych w omijanie sankcji przeciwko Rosji - ogłosili po spotkaniu w Białym Domu prezydent USA Joe Biden i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
"Pogłębiamy naszą wspólną pracę, by agresywnie egzekwować nasze sankcje i kontrole eksportu, i by odstraszać od omijania sankcji (...) poprzez rozszerzone uprawnienia, aby zamknąć dostęp Rosji do wszystkich dostaw, które są w stanie zasilać jej machinę wojenną" - oznajmili we wspólnym oświadczeniu Biden i von der Leyen.
Mnisi Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP) mają do 29 marca opuścić wszystkie pomieszczenia najważniejszego kompleksu prawosławnych świątyń na Ukrainie, Ławry Peczerskiej w Kijowie - podał minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko.
"Umowa o bezpłatnym korzystaniu przez Ukraińską Cerkiew Prawosławną z Ławry Kijowsko-Peczerskiej zostaje rozwiązana z dniem 29 marca 2023 r. Dotyczy to wszystkich pomieszczeń, które UCP wynajmuje w Ławrze" - oznajmił minister na Telegramie.
Francuska sieć supermarketów Auchan poinformowała o planach otwarcia w Rosji nowych sklepów. Format "My Auchan" ma sprzedawać 900 produktów, niemal wyłącznie marek własnych - podała w piątek agencja Reutera. Po agresji Rosji na Ukrainę Auchan nie wycofał się z rosyjskiego rynku, jak wiele zachodnich firm. Według mediów Auchan organizował "pomoc humanitarną", która trafiała do rosyjskich żołnierzy na froncie.
Auchan ma w Rosji ponad 200 sklepów, a dochody z tego rynku sięgają 10 proc. całej sieci - informuje portal Ukrainska Prawda.
Ukraińcy są silni, gdy dbają o siebie nawzajem, i są wolni, gdy się bronią - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu zamieszczonym w sieciach społecznościowych, dziękując m.in. obrońcom szturmowanego przez siły ropsyjskie Bachmutu na wschodzie kraju. "Chcę dziś zwłaszcza wspomnieć o naszych bojownikach, którzy bronią Ukrainy w obwodzie donieckim. Codziennie dają oni mnóstwo powodów do podziękowań i osiągają mnóstwo dla Ukrainy" - zaznaczył prezydent, dziękując m.in. obrońcom Bachmutu.
Nawiązał też do uroczystego pożegnania w Kijowie poległego legendarnego dowódcy o pseudonimie "Da Vinci", który zginął w walkach o Bachmut. Przypomniał, że wręczył jego matce pośmiertnie przyznany "Da Vinciemu" Krzyż Zasług Bojowych.
Dziękując wszystkim, którzy przyszli na uroczystość pożegnania "Da Vinciego", oraz wszystkim, którzy chcieli przyjść, ale nie mogli, bo są na froncie czy w szpitalu, podkreślił: "To ważne, że Ukraina szanuje swoich bohaterów i pokazuje światu, jacy ludzie oddają życie za wolność naszego narodu i całej Europy".
Rosjanie wykorzystują nieszczelny brytyjski system kontroli firm do prania zysków czerpanych z wojny w Ukrainie - informuje agencja Bloomberga.
Brytyjskie organy ścigania uważają, że setki firm, zarejestrowanych w ostatnich latach w Wielkiej Brytanii, są kontrolowane przez Rosjan. Część z nich wykorzystuje wojnę w Ukrainie do osiągania zysków. Choć od czasu inwazji na Ukrainę Wielka Brytania nałożyła szerokie sankcje na wiele rosyjskich podmiotów, to wcześniej przez lata zabiegała o zagraniczne inwestycje. Dlatego system finansowy jest przepełniony fasadowymi firmami o nieprzejrzystych strukturach, co komplikują wdrażanie restrykcji wobec rosyjskich przedsiębiorstw - pisze Bloomberg.
W mijającym tygodniu armia Putina opanowała wschodnią część Bachmutu, którego od miesięcy zaciekle bronią ukraińscy żołnierze. Szturmujący najemnicy z grupy Wagnera zatrzymali się na linii rzeki Bachmutka, przepływającej przez miasto. W ocenie ekspertów przeszli teraz do tzw. pauzy taktycznej, a w najbliższym czasie - zdziesiątkowane oddziały najemników może zastąpić regularna armia. Dlaczego to miasto jest tak ważne dla Ukraińców i dlaczego za wszelką cenę próbują je opanować Rosjanie? To pytanie pada w najnowszym odcinku naszego cotygodniowego programu Rzut na mapę, którego gościem jest dziś gen. Bogusław Pacek.
Prawie 200 żołnierzy rosyjskich zostało zabitych, a ponad 300 zranionych w ciągu ostatnich dni w walkach pod Bachmutem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - powiedział rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty w telewizji Espreso.
Wielka Brytania i Francja zobowiązały się do dalszego wsparcia dla Ukrainy oraz ściślejszej współpracy w dziedzinie obronności - zapewnili podczas szczytu w Paryżu przywódcy obu krajów, premier Rishi Sunak i prezydent Emmanuel Macron.
Na konferencji prasowej po zakończeniu rozmów brytyjski premier mówił, że oba kraje łączą specjalne więzi w kwestiach bezpieczeństwa. Będziemy nadal stać razem dla wolności, demokracji i rządów prawa - zapewnił Sunak.
Macron mówił, że Wielka Brytania i Francja robią wszystko, by wojna nie rozprzestrzeniła się na inne części świata. Zdecydowaliśmy się wspólnie na konkretne działania w sprawie szkolenia ukraińskich żołnierzy i oddziałów o wysokiej wartości. Musimy postawić naszych ukraińskich przyjaciół w jak najlepszych sytuacjach - zaznaczył. Dodał, że "w krótkim terminie naszym celem jest pomóc Ukrainie przeprowadzić kontrofensywę".
Wspólne zakupy amunicji dla Ukrainy tylko w zakładach na terenie Unii Europejskiej - powiedział wysoki rangą przedstawiciel UE. Polska zabiegała o możliwość zakupów także w krajach poza UE, by przyśpieszyć ten proces.
Tak wyglądają najnowsze zdjęcia satelitarne z Bachmutu.
Żołnierze rosyjscy przechwytują część amerykańskiej i natowskiej broni z pola walki w Ukrainie i wysyłają ją do Iranu, gdzie zdaniem USA zostanie podjęta próba jej rozmontowania, przeanalizowania, a być może produkcji własnego uzbrojenia na bazie przechwyconej zachodniej broni - poinformowała telewizja CNN, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.
Pogłoski o związku Ukrainy z wysadzeniem nitek gazociągu Nord Stream mogą odpowiadać tym, którzy byli przeciwni wprowadzeniu sankcji przeciw Rosji - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej.
My nie mamy z tym żadnego związku. Ukraińcy na pewno tego nie zrobili - powiedział Zełenski w Kijowie po rozmowie z premier Finlandii Sanną Marin.
Prezydent ocenił, że to "bardzo niebezpieczne", gdy niektóre niezależne media, do jakich on sam odnosi się zawsze z szacunkiem, rozpowszechniają takie pogłoski.
Pytany, komu takie pogłoski mogą odpowiadać, odparł, że są one "na rękę Federacji Rosyjskiej albo grupom biznesowym, które chcą, by nie wprowadzano silnych sankcji, bo traci na nich ich biznes".
Dodał, że Ukraina walczy nie tylko ze swoim wrogiem Rosją, ale też z "tymi, którzy nie widzą niczego prócz pieniędzy".
Legendarny dowódca ukraiński o pseudonimie "Da Vinci", Dmytro Kociubajło, został uroczyście pożegnany w Kijowie przez przedstawicieli władz i obywateli Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Zasług Bojowych.
W panichidzie w soborze św. Michała Archanioła wzięli udział m.in. prezydent Zełenski, dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Zalużny, minister obrony Ołeksij Reznikow i przebywająca z wizytą w Kijowie premier Finlandii Sanna Marin. "Da Vinci" został odprowadzony w ostatnią drogę przy wtórze dźwięków trombit huculskich, pochodził bowiem z Zakarpacia.
Potem odbyła się ceremonia jego pożegnania na Majdanie w udziałem tysięcy osób. "Da Vinci" zostanie pochowany na jednym z cmentarzy w Kijowie.
Kociubajło zginął 7 marca w walkach o Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.
W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy dwie osoby zginęły wskutek najechania na rosyjską minę - poinformowała Chersońska Obwodowa Administracja Wojskowa na Telegramie.
Do zdarzenia doszło we wsi Iszczanka, w gromadzie (odpowiednik gminy - PAP) Wełyka Ołeksandriwka. Inne dwie osoby zostały ranne - informuje Administracja Wojskowa.
W ciągu minionego roku, podczas trwającej inwazji Rosji na Ukrainę, chińskie państwowe koncerny zbrojeniowe utrzymały kontakty handlowe ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami; działo się tak pomimo faktu, że wobec firm nadzorowanych przez Kreml obowiązywały sankcje Zachodu - poinformowała amerykańska stacja CNN.
Przeanalizowane przez CNN rejestry celne dowodzą, że przedsiębiorstwa z obu państw kontynuują swoją wieloletnią współpracę. Przykładowo, w ubiegłym roku państwowa chińska korporacja Poly Technologies wysłała co najmniej 12 transportów do objętych sankcjami zakładów lotniczych w Ułan Ude na Syberii. Dostawy zawierały m.in. części zamienne do śmigłowców Mi-17, wykorzystywanych przed rosyjską armię podczas agresji na Ukrainę.
Większość rosyjskich najemników z Grupy Wagnera zginęła w walkach pod Bachmutem na wschodzie Ukrainy; historia działalności tej niesławnej formacji powoli zbliża się tam do końca - oznajmił rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Serhij Czerewaty, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.
Po rosyjskim ostrzale obwodu donieckiego uszkodzone zostały budynki mieszkalne, księgarnia i sklep - informuje gubernator Pawło Kyryłenko.
60 proc. odbiorców indywidualnych w Chersoniu odzyskało już dostęp do prądu. Prądu nie było w całym mieście po ataku rakietowym Rosjan w nocy z 9 na 10 marca.
Ewakuacja ukraińskich cywilów i żołnierzy z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w maju 2022 roku stała się możliwa dzięki ryzykownej misji ukraińskiego deputowanego, który przeprowadził tajne rozmowy z wysokimi rangą oficerami rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU) - ujawniła amerykańska stacja CNN.
Satelita ICEYE, do którego dostęp armia ukraińska uzyskała dzięki zbiórce publicznej, pomógł wykryć tysiące jednostek sprzętu wroga - powiadomił w komunikacie wywiad wojskowy Ukrainy. ICEYE namierzył m.in. 45 samolotów, 27 śmigłowców i sześć kompleksów rakietowych Iskander. Duża część celów została zniszczona.
Rosjanie ostrzelali pogranicze obwodu charkowskiego - informuje Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram. W Kupiańsku uszkodzony został budynek, gdzie mieściło się centrum terapeutyczne dla dzieci.
Byli szefowie Państwowego Przedsiębiorstwa "Antonov" - ukraińskiej firmy projektującej i produkującej samoloty - usłyszeli zarzuty - informuje prokuratura generalna Ukrainy. Mężczyzn w Kijowie zatrzymali funkcjonariusze SBU.
Według śledczych, menedżerowie wiedzieli z wyprzedzeniem o możliwej inwazji Rosji na Ukrainę i chęci ataku na lotnisko we wsi Hostomel pod Kijowem. Mieli oni jednak utrudniać żołnierzom wykonanie umocnień i przygotowanie obrony tego strategicznego obiektu. Prokuratura Generalna Ukrainy zarzuca im, że te działania doprowadziły do śmierci jednej osoby i zniszczenia największego na świecie samolotu transportowego An-225 Mrija podczas ataku armii Putina na Hostomel.
Zarzuty usłyszeli były dyrektor generalny firmy, jego zastępca oraz kierownik ds. bezpieczeństwa. Dwaj z nich zostali tymczasowo aresztowani. Śledztwo, które w tej sprawie prowadzi ukraińska prokuratura dotyczy formalnie "utrudniania legalnej działalności Sił Zbrojnych Ukrainy".
Rosyjskie wojska nie ustają w próbach prowokacji; w ostatnim czasie wróg ostrzelał z moździerzy okupowane miasteczko Oleszki w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformował w porannym komunikacie sztab generalny ukraińskiej armii. Jak podkreślono, najeźdźcy podejmują takie działania w celu zdyskredytowania przeciwnika. Dowództwo w Kijowie nie przekazało informacji na temat ewentualnych ofiar tego ataku.
Biorąc udział w walkach w okolicach Bachmutu, zginął pierwszy obywatel Estonii - poinformował dziennik "Postimees". Ivo Jurak, były oficer sił zbrojnych Estonii, zginął we wtorek, broniąc w szeregach Legionu Międzynarodowego frontu w okolicach Bachmutu na wschodzie Ukrainy. Poległ w wyniku ostrzału artyleryjskiego. Jurak służył w oddziale szybkiego reagowania estońskiej armii, a następnie w oddziale zajmującym się koordynacją ruchów wojsk. Znajomy poległego, z którym skontaktował się estoński dziennik, przyznał, że po raz ostatni rozmawiał z nim 6 marca - dzień przed jego śmiercią. Nie wiedział, że Jurak znajduje się na Ukrainie. "Nie wiem, jak się tam dostał. Takie informacje nie są łatwo udostępniane nawet znajomym" - powiedział. Z Tallina Jakub Bawołek
Siły rosyjskie prawdopodobnie zdołały posunąć się do przodu na północny zachód od Bachmutu - ocenia Instytut Badań nad Wojną (ISW). Na wschodzie miasta Rosjanie mogą planować zastąpienie lub uzupełnienie najemników Wagnera regularnymi oddziałami - wnioskuje think-tank.
Mer Lwowa Andrij Sadowy Andrij Sadowy w Radiu RMF24 powiedział, jak wygląda aktualna sytuacja w Ukrainie. "We Lwowie sytuacja jest stabilna. Ale na przykład w Kijowie, w Zaporożu czy w Żytomierzu były problemy. Nasz system energetyczny stara się to wszystko zbalansować. Bywają ataki na Zaporoską Atomową Jądrową i tam cały czas są problemy. Myślę jednak, że z prądem nie będzie większych problemów. Ale na linii frontu jest ciężka sytuacja. Na co dzień mamy we Lwowie ceremonie pogrzebowe" - relacjonował.
Siły rosyjskie przygotowują się do wznowienia ofensywy w rejonie Wuhłedaru w regionie Doniecka na wschodzie Ukrainy - przekazał amerykański Instytut Badań nad Wojną. Zdaniem analityków problemy z amunicją i wojskowymi powstrzymają jednak postęp wojsk rosyjskich w tym kierunku.
Gościem internetowego Radia RMF24 był mer Lwowa Andrij Sadowy. "Lwów żyje, wszystkie firmy pracują. Ale jak są alarmy to większość czasu musimy spędzać w schronach. Parę tysięcy mieszkańców Lwowa jest na linii frontu w Bachmucie. Nasi ludzie oddają swoje życie. My walczymy za każdy metr" - podkreślał w rozmowie z Pawłem Balinowskim Sadowy.
81 pocisków użyła w czwartek Rosja w swoim najnowszym zmasowanym ataku przeciwko ukraińskiej infrastrukturze energetycznej. Większość z nich stanowiły rakiety manewrujące różnego typu: Ch-101, Ch-22 i Kalibr, a poza tym 13 pocisków systemu obrony powietrznej S-300 i drony-kamikaze. Ale najbardziej uwagę ekspertów zwróciło użycie sześciu pocisków hipersonicznych Kinżał, jednego z serii najnowszych systemów w dyspozycji Rosji.
"Użycie hipersonicznych pocisków Kinżał w ostrzale Ukrainy pokazuje nowy trend i zwiastuje, przed jak dużym wyzwaniem będzie stać w przyszłości obrona powietrzna" - powiedział Masao Dahlgren, ekspert think-tanku CSIS ds. obrony rakietowej.
"W wyniku agresji Rosji na Ukrainę liczba osób głodujących na świecie może wzrosnąć o około 50 milionów" - powiedział Polskiej Agencji Prasowej w Rzymie prezydent Rady Zarządzającej Światowego Programu Żywnościowego (WFP) Artur Pollok. Ta agencja ONZ jest największą organizacją humanitarną na świecie. Ambasador Pollok wyraził opinię, że jego niedawny wybór na stanowisko prezydenta Rady Zarządzającej WFP umacnia pozycję Polski w systemie Narodów Zjednoczonych.
Według Ukraińskiego Sztabu Generalnego w okupowanym Rubiżnem, w obwodzie ługańskim, Rosjanie kwaterują swoich żołnierzy w dzielnicach mieszkalnych, między cywilami.
"Putin wie, że jestem do dyspozycji"- powiedział papież Franciszek odnosząc się do wyrażonej wcześniej swojej gotowości udania się do Moskwy, gdyby prezydent Rosji zostawił mu "okienko, by negocjować" w sprawie wojny na Ukrainie. Papież mówił też m. in. o konfliktach na świecie, swoim pontyfikacie i ewentualnych przyczynach ustąpienia. Słowa papieża z wywiadu dla włoskojęzycznej telewizji szwajcarskiej Rsi przytaczają gazety "Corriere della Sera", "La Repubblica" i "La Stampa".
W nocy syreny przeciwlotnicze słychać było także w rejonach Doniecka we wschodniej części Ukrainy.
Rosjanie ostrzelali późnym wieczorem w czwartek. Anatolij Kurtiew, sekretarz rady miejskiej Zaporoża poinformował, że w wyniku ataku na miasto uszkodzone zostały budynki dwóch placówek edukacyjnych oraz obiekty infrastruktury krytycznej. W wyniku ostrzału doszło do pożaru, a ok. 20 tys. odbiorców zostało odciętych od prądu.
Po zmasowanym ataku rakietowym Rosji na Kijów w nocy ze środy na czwartek władze miasta koncentrują się na naprawianiu szkód, spowodowanych ostrzałem. Około 30 proc. kijowskich mieszkań nie ma obecnie ogrzewania, jednak dostawy wody i elektryczności, które w czwartek zostały wstrzymane do części mieszkań, już zostały przywrócone.
Z powrotem kursują także trolejbusy w centralnej części Kijowa, które w wyniku przerw w dostawach elektryczności przez pewien czas nie działały.
Kreml planuje przeprowadzić na Białorusi prowokację, która może spowodować ofiary wśród cywilów; zdarzenie ma zostać zrelacjonowane przez propagandowe rosyjskie media - powiadomił ukraiński wywiad wojskowy w czwartek. Dodano, że celem Rosjan jest oskarżenie o incydent Ukrainy i wciągnięcie Białorusi w wojnę.