Wojska rosyjskie znowu ostrzelały Chersoń, rakiety uderzyły w centrum miasta. Są zabici oraz ranni. Według danych Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) na Ukrainie zginęło do tej pory co najmniej 7199 cywilów, ale inne niezależne szacunki mówią, że jest to ponad 16 tys. Pięciu cywilów zginęło w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy i chersońskim na południu kraju - poinformowały władze tych dwóch regionów w komunikatach na Telegramie. Chiński minister spraw zagranicznych oświadczył, że Chiny są "głęboko zaniepokojone" eskalacją konfliktu na Ukrainie i możliwością wymknięcia się sytuacji spod kontroli. Wtorek to 363. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji na wschód od polskiej granicy znajdziecie w naszej relacji z 21.02.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:56

Państwowa Służba Bezpieczeństwa Łotwy przekazała we wtorek, że nie ma informacji świadczących o tym, by rosyjska prywatna firma wojskowa tzw. grupa Wagnera planowała działania przeciwko państwom bałtyckim - pisze agencja LETA.

Służby bezpieczeństwa na bieżąco obserwują rozwój wydarzeń na Ukrainie, by na czas zidentyfikować możliwe zagrożenia dla łotewskiego bezpieczeństwa i podjąć działania mające im zapobiec - zapewniono.

23:03

Współpraca Ukrainy z USA nie ustaje nawet na minutę, wspólnie wzmacniamy światowe bezpieczeństwo - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Prezydent poinformował na wyemitowanym wieczorem nagraniu, że podczas wtorkowej narady z dowództwem szczegółowo omówiono sytuację na linii frontu.

Na odcinku łymańskim i bachmuckim w Donbasie trwają zaciekłe walki. Na kierunku m.in. awdijiwskim rosyjskie siły wykorzystują "pełne spektrum broni" przeciwko siłom ukraińskim, w tym granaty łzawiące - przekazał szef państwa.

"Ale - co jest bardzo ważne - pomimo nacisków na nasze siły linia frontu nie uległa zmianie" - zapewnił Zełenski.

22:00

Premier Włoch Giorgia Meloni oświadczyła we wtorek w Kijowie, że w chwili obecnej jej kraj nie rozważa wysłania samolotów bojowych na Ukrainę. Po rozmowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim podkreśliła na konferencji prasowej w Kijowie, że decyzję o wysłaniu samolotów należy podjąć na szczeblu międzynarodowym.

"Kiedy ktoś jest zaatakowany, każda broń jest defensywna" -  oświadczyła szefowa rządu. Wyjaśniła następnie: "W chwili obecnej nie jest rozważane wysłanie samolotów; to decyzja, którą należy podjąć z partnerami międzynarodowymi".

20:47

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy Ołeksij Daniłow powiedział, że "wielka ofensywa Rosjan" trwa już "ósmy czy dziesiąty dzień", ale armia nie robi postępów.

Według sztabu generalnego Rosjanie atakują na kierunku kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i szachtarskim.

19:41

Czarne i białe. Martwe i żywe. Przeszłość i przyszłość. Zanikający Putin i dominujący Biden - porównał przemówienia Putina i Bidena doradca Zełenskiego Mychajło Podoliak. Jak ocenił, oba wystąpienia "ustawiły wszystko na swoich miejscach".

Jęki i kłamstwa Putina versus wyraźne stwierdzenie globalnego stanowiska: “Rosja przegra", które Biden zapisał w historii - zakończył swój wpis doradca Zełenskiego.

19:08

Premier Włoch Giorgia Meloni, składająca pierwszą wizytę w Kijowie, spotkała się we wtorek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Powiedziała, że klęska Ukrainy może doprowadzić do inwazji na inne państwa Europy. Wcześniej, po przyjeździe pociągiem z Polski, udała się do Buczy i Irpienia w obwodzie kijowskim, gdzie Rosjanie dopuścili się zbrodni na ludności cywilnej.

Wołodymyr Zełenski przyjął Giorgię Meloni dzień po wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Kijowie.

Po spotkaniu premier Meloni oświadczyła, że potwierdziła pełne poparcie dla Ukrainy w obliczu agresji Rosji. Włochy nie zamierzają się wahać - zapewniła i ostrzegła, że klęska Ukrainy może również doprowadzić do inwazji na inne państwa europejskie.

Meloni wyraziła przekonanie, że żaden pokój, który nie będzie sprawiedliwy i wiązałby się z kapitulacją Ukrainy  nie może być "realnym pokojem".

18:52

W Kijowie zostanie przetestowany izraelski system wczesnego ostrzegania o zbliżaniu się dronów i rakiet - powiedział ambasador Ukrainy w Izraelu Jewhen Kornijczuk.

Według niego alarmy będą się uruchamiały już po wzbiciu się rosyjskich myśliwców w przestworza nad Białorusią.

18:38

Co powiedział prezydent Joe Biden w Warszawie? O tym w naszej relacji:

17:53

Rosja nie ostrzegła Stanów Zjednoczonych o zamiarze zawieszenia udziału w Traktacie o redukcji zbrojeń strategicznych (START) - powiedział TASS rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. Według niego Waszyngton dowiedział się o tej decyzji z przemówienia Władimira Putina do Zgromadzenia Federalnego.

17:50

Kraje członkowskie Unii Europejskiej powinny uszczuplić swoje zapasy militarne, aby przyspieszyć dostawy broni i amunicji na Ukrainę - zapowiedział we wtorek w kwaterze głównej NATO w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Wysłałem list do wszystkich ministrów obrony UE z prośbą o dostarczenie Ukrainie amunicji z ich zapasów i już złożonych zamówień - powiedział Borrell na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą.

Według Borrella priorytet mają pociski 155 mm, używane przez artylerię. To pilne. Musimy szybko zmobilizować środki, którymi dysponujemy - mówił szef unijnej dyplomacji. Będziemy musieli wtedy wzmocnić moce produkcyjne naszego przemysłu - podkreślił.

17:45

Witaj Polsko, nasz wspaniały sojuszniku. Rok temu świat stanął przed możliwością upadku Kijowa. Kijów dumnie się trzyma i jest wolny - powiedział prezydent Joe Biden podczas przemówienia w Warszawie.

Jesteśmy mocni i jesteśmy zjednoczeni i świat nie odwróci wzroku od Ukrainy - podkreślił.

>>> ŚLEDŹ NASZĄ RELACJĘ Z WYSTĄPIENIA JOE BIDENA.

17:44

Kijów może otrzymać amerykańskie czołgi Abrams wcześniej niż początkowo zakładano. Część maszyn może pochodzić z magazynów - informuje portal Breaking Defense na podstawie rozmów z amerykańskimi urzędnikami i wojskowymi.

Kiedy Waszyngton ogłosił pod koniec stycznia, że wysyła do Kijowa 31 czołgów Abrams, poinformował, że do ich pozyskania zostanie wykorzystana Inicjatywa Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy. Sugerowało to, że pojazdy zostaną pozyskane, a nie ściągnięte z amerykańskich zapasów - napisał portal.

Jednak jak wynika ze słów Stanleya Browna z Departamentu Obrony USA, cytowanego przez Breaking Defense, część maszyn może pochodzić z magazynów.

Mamy Abramsy na stanie magazynowym. Mamy różne wersje Abramsów, niektóre starsze... Nie wiem, które Ukraina ostatecznie otrzyma - powiedział Brown w rozmowie z portalem na marginesie targów przemysłu obronnego IDEX 2023 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dodał, że nie wiadomo, kiedy zostanie podjęta ostateczna decyzja ani kiedy czołgi mogą trafić na Ukrainę.

17:41

Ministrowie spraw zagranicznych państw grupy G7 oświadczyli we wtorek, że ich kraje będą nadal obciążać Rosję kosztami gospodarczymi za inwazję na Ukrainę i wezwali społeczność międzynarodową do odrzucenia "brutalnego ekspansjonizmu" Moskwy.

Obciążymy dalszymi kosztami gospodarczymi Rosję oraz osoby i podmioty - w Rosji i poza nią - które udzielają politycznego lub gospodarczego wsparcia tym naruszeniom prawa międzynarodowego - napisano we wspólnym oświadczeniu.

17:23

Szef Biura Komisji Spraw Zagranicznych Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin Wang Yi przybył do Moskwy, gdzie spotkał się z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołajem Patruszewem.

Jak podaje RIA Nowosti, przedstawiciel Pekinu powiedział, że stosunki rosyjsko-chińskie "są mocne jak skała i wytrzymają każdą próbę zmiennej sytuacji międzynarodowej".

17:17

W rok po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Berlinie przebywa około 60 tys. uchodźców z terenów objętych wojną. Wśród nich 50 tys. ma obecnie zezwolenia na pobyt - powiedziała we wtorek po posiedzeniu Senatu senator do spraw społecznych Berlina Katja Kipping.

Według Kipping około 25 tys. z tych osób otrzymuje obecnie świadczenia z urzędu pracy. 7,5 tys. ukraińskich dzieci uczy się teraz w berlińskich szkołach - informuje portal evangelisch.de.

Kraj związkowy Berlin przeznaczył 14 mln euro na działania integracyjne w ubiegłym roku i 18,8 mln euro na rok bieżący.

17:15

Prezydent Biden we wtorek kilka minut po godz. 17 opuścił warszawski hotel Marriot, by udać się na Zamek Królewski, gdzie w Arkadach Kubickiego wygłosi przemówienie do narodu polskiego. Początek przemówienia zaplanowano na 17:30.

16:54

Chiński przywódca Xi Jinping ma w nadchodzących miesiącach udać się do Moskwy, by spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - podaje "The Wall Street Journal".

Według dziennikarzy, termin wizyty Xi nie został jeszcze ustalony - może przyjechać do Rosji w kwietniu lub na początku maja.

Xi Jinping chce odgrywać bardziej aktywną rolę w zakończeniu konfliktu między Rosją a Ukrainą.

16:50

Ukraińscy żołnierze rozpoczęli szkolenia w Belgii w zakresie sterowania podwodnymi dronami - poinformował resort obrony Ukrainy.

16:34

Wspólne wysiłki na rzecz wspierania Ukrainy, nakładania kosztów na Rosję i wzmacnianie NATO były głównymi tematami rozmowy prezydentów USA i Polski w Warszawie - wynika z komunikatu wydanego we wtorek przez Biały Dom. Prezydent Biden wyraził też uznanie dla wsparcia Polski dla ukraińskich uchodźców.

Tuż przed pierwszą rocznicą brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę, przywódcy wymienili refleksje na temat wspólnych wysiłków na rzecz wsparcia Ukrainy, nakładania kosztów na Rosję i wzmacniania NATO.

Prezydent Biden pochwalił hojne wsparcie Polaków w goszczeniu ponad 1,5 mln ukraińskich uchodźców w swoich społecznościach - napisano w komunikacie ze spotkania prezydentów Dudy i Bidena w Pałacu Prezydenckim.

16:31

Ukraińcy odparli ataki najemników grupy Wagnera na Bachmut na niektórych kierunkach - poinformowała służba graniczna. Do ataków doszło nocą z poniedziałku na wtorek.

16:23

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) powiedziała we wtorek, że światowa społeczność wielokrotnie wzywała prezydenta Rosji Władimira Putina, aby nie kierował gróźb nuklearnych wobec Zachodu w kontekście wojny na Ukrainie - informuje Reuters.

Baerbock, przebywająca we wtorek w Turcji w regionie zniszczonym przez niedawne trzęsienie ziemi, dodała również, że decyzja Putina o zawieszeniu przełomowego traktatu o kontroli zbrojeń jądrowych podkreśliła znaczenie działań na rzecz rozbrojenia nuklearnego.

15:52

Znaczenie oświadczenia Rosji o zawieszeniu swojego udziału w porozumieniu Nowy START jest "niejasne" - powiedział we wtorek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Nasze stanowisko w sprawie broni jądrowej pozostaje niezmienione - dodał.

Nie wiadomo, czy będzie to miało praktyczne skutki - powiedział w wywiadzie dla CNN Price, nawiązując do orędzia prezydenta Rosji Władimira Putina, który zapowiedział, że Moskwa zawiesza swój udział w amerykańsko-rosyjskim porozumieniu o redukcji zbrojeń strategicznych Nowy START, zawartym w 2010 roku.

Price podkreślił, że Stany Zjednoczone ogłosiły już oficjalnie w tym roku, że Rosja nie przestrzega traktatu New START, więc Waszyngton będzie obserwował, jakie kroki faktycznie podejmuje Moskwa.

15:51

Nie będzie zmasowanego nalotu na Kijów setkami samolotów, jak twierdzą niektórzy "eksperci". To nie jest druga wojna światowa - powiedział we wtorek rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat na antenie telewizji.

Wcześniej w mediach pojawiły się informacje, w tym wypowiedź przedstawicieli ukraińskich struktur siłowych o zgromadzeniu przez Rosję ponad 400 samolotów w odległości 200 km od ukraińskiej granicy.

14:42

Jestem coraz bardziej zaniepokojony tym, że Chiny mogą planować wsparcie Rosji w jej wojnie przeciwko Ukrainie - oświadczył we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na wspólnej konferencji prasowej z szefem dyplomacji UE Josepem Borrellem i ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą w Brukseli.

To prezydent Putin rozpoczął tę imperialistyczną wojnę o podbój. Jak Putin dał dzisiaj jasno do zrozumienia, przygotowuje się do dalszej wojny. Nie może wygrać. Byłoby to niebezpieczne dla nas i dla całego świata - skomentował Stoltenberg, odnosząc się do wtorkowego orędzia rosyjskiego dyktatora.

Stwierdził także, że NATO z żalem przyjęło decyzję o wycofaniu się przez Rosję z porozumienia o redukcji zbrojeń strategicznych Nowy START i wzywa Moskwę do zmiany stanowiska w tej sprawie.

14:19

Ogłoszenie przez prezydenta Rosji Władimira Putina wycofania się przez jego kraj z porozumienia o redukcji zbrojeń strategicznych START jest niefortunne i nieodpowiedzialne - oświadczył we wtorek sekretarz stanu USA Antony Blinken, który przebywa obecnie w Grecji.

USA będą uważnie przyglądać się faktycznym poczynaniom Rosji - dodał Blinken.

13:37

Prezydent USA Joe Biden w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Rozmowa z Andrzejem Dudą odbywa się "w wąskim gronie". 

13:30

Kilka jednostek ukraińskiej armii przejdzie szkolenie z obrony Kijowa od strony północnej - poinformowała wojskowa administracja stolicy Ukrainy.

Szef służby wywiadu wojskowego Serhij Popko podkreślił jednocześnie, że zagrożenie atakiem na Kijów jest minimalne.

13:24

Ambasador USA w Rosji Lynne Tracy otrzymała od rosyjskiego MSZ notę protestacyjną, w której napisano, że dostawy broni dla Sił Zbrojnych Ukrainy i "przekazywanie celów" dla ukraińskich ataków "wyraźnie dowodzi niekonsekwencji i fałszu twierdzeń strony amerykańskiej, że Stany Zjednoczone nie są stroną konfliktu.

Ponadto rosyjskie MSZ stwierdziło, że przekazywana do Kijowa amerykańska broń i obsługująca ją załoga, w tym obywatele USA, są "uzasadnionymi celami" dla rosyjskiego wojska.

Agencja zażądała od Waszyngtonu, by w celu "deeskalacji" konfliktu, wycofał wojska i sprzęt "US-NATO" z Ukrainy, a także zaprzestał "wrogiej działalności antyrosyjskiej".

13:18

Oczywiście jesteśmy wdzięczni za każdą pomoc, ale z czternastoma czołgami nie można wygrać tej wojny - powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew w wywiadzie dla stacji ntv. Potrzeba też więcej systemów przeciwlotniczych, pocisków artyleryjskich i dział o większym zasięgu, także z Niemiec, podkreślił.

Potrzebujemy sporo broni, aby móc się bronić i wyzwolić nasze terytoria i naszych ludzi - stwierdził Ołeksij Makiejew.

13:14

Wojska rosyjskie znowu ostrzelały Chersoń - poinformował szef regionalnej administracji Ołeksandr Prokudin. Słychać było co najmniej 20 wybuchów.

Według lokalnego kanału Most, jeden z pocisków trafił w przystanek komunikacji miejskiej w centrum miasta, na którym byli ludzie. 

Zginęło co najmniej 6 osób. 

12:55

Premier Włoch Meloni odwiedziła Buczę, gdzie Rosjanie dopuścili się zbrodni na ludności cywilnej.

Premier Meloni oddała hołd ofiarom. Wcześniej zaraz po przybyciu do Kijowa Giorgia Meloni oświadczyła: "Uważam, że to obowiązek być tutaj, by potwierdzić stanowisko włoskiego rządu i także osobiście przekonać się, co potrzebne jest narodowi, który walczy o wolność". Podkreśliła, że jest "zdeterminowana", by tego się dowiedzieć.

Po południu Giorgia Meloni spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

12:50

Według danych Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) na Ukrainie zginęło do tej pory co najmniej 7199 cywilów, ale inne niezależne szacunki mówią, że jest to ponad 16 tys. - podało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej przekazano, że według stanu na 13 lutego 2023 roku OHCHR odnotowało 18 955 ofiar cywilnych od początku pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę, na co składa się 7199 zabitych i 11 756 rannych, a 697 ofiar cywilnych miało miejsce w styczniu 2023 roku. Ale jak dodało ministerstwo, OHCHR oświadczyło, że uważa, iż rzeczywiste liczby są znacznie wyższe, a według innych, niezależnych analiz, prawdopodobnie zginęło ponad 16 tys. cywilów.

12:44

W ciągu czterech lat przed rosyjską napaścią na Ukrainę objęty sankcjami oligarcha Jewgienij Prigożyn, właściciel najemniczej Grupy Wagnera, zarobił dzięki kontraktom na wydobycie surowców ponad 250 mln dolarów - ujawnił we wtorek "Financial Times".

Dziennik przeanalizował dokumenty finansowe firm związanych z Grupą Wagnera, które zostały objęte sankcjami USA, Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej oraz tych, na które sankcje jeszcze nie zostały nałożone. Jak pisze, dochodzenie wykazało, że sankcje nie zatrzymały setek milionów dolarów płynących do Prigożyna z wydobycia ropy, gazu, diamentów i złota, a jego wyniki po raz pierwszy ukazują skalę tego, co USA określiły jako "transnarodowa organizacja przestępcza". Prigożyn po raz pierwszy został objęty amerykańskimi sankcjami w 2016 roku.

12:33

Putin publicznie zademonstrował swoje zagubienie, podkreślając, że Rosja znajduje się w impasie, nie ma żadnych perspektyw i nie będzie ich miała w przyszłości - ocenił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, komentując wtorkowe wystąpienie rosyjskiego dyktatora przed Zgromadzeniem Federalnym, czyli połączonymi izbami parlamentu Rosji.

"(Według Putina) wszędzie są naziści, Marsjanie i teorie spiskowe. Sic transit gloria mundi (łac. "tak przemija chwała świata" - PAP) dla Putina w rosyjskim parlamencie" - dodał Podolak na Twitterze.

12:11

Gościem dzisiejszej Rozmowy w południe w RMF FM jest gen. Jarosław Stróżyk, były zastępca dyrektora Zarządu Wywiadu Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO. Rozmawiamy z nim m.in. o wtorkowym orędziu Władimira Putina. Czego można spodziewać się w najbliższym czasie na froncie wojennym w Ukrainie? W piątek minie rok od rozpoczęcia agresji rosyjskiej na ten kraj.

12:05

Władimir Putin ogłosił podczas wtorkowego wystąpienia przed Zgromadzeniem Federalnym, czyli połączonymi izbami rosyjskiego parlamentu, że Moskwa zawiesza swój udział w amerykańsko-rosyjskim porozumieniu o redukcji zbrojeń strategicznych Nowy START, zawartym w 2010 roku.

Nowy START to podpisany w 2010 r. rosyjsko-amerykański traktat o redukcji strategicznych zbrojeń ofensywnych, który ogranicza liczbę rozmieszczonych głowic do 1550 w każdym kraju. Limit rozmieszczonych rakiet i bombowców ustalono na 700 po każdej ze stron. Jednocześnie każda ze stron została upoważniona do przeprowadzenia na miejscu do 18 inspekcji rocznie, by wzajemnie kontrolować ograniczenia.

11:50

W dzisiejszym orędziu Władmir Putin m.in. krytykował Zachód i mówił, że Ukraina jest antyrosyjska. Wspomniał także o Polsce.

11:09

Premier Włoch Giorgia Meloni przyjechała do Kijowa, gdzie spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. To jej pierwsza wizyta w ukraińskiej stolicy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę i odkąd stanęła na czele rządu w październiku zeszłego roku.

Włoska premier przyjechała pociągiem z Polski po kilkugodzinnej wizycie w Warszawie, w trakcie której spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą i szefem rządu Mateuszem Morawieckim. Na lotnisku w Rzeszowie minęła się z prezydentem USA Joe Bidenem, który przybył tam w drodze powrotnej z Kijowa i przed odlotem do Warszawy, gdy ona stamtąd przyleciała.

Samoloty obojga przywódców przez jakiś czas stały na tym samym lotnisku. Nie spotkali się osobiście, ale Biden zadzwonił do Meloni w chwili, gdy byli w Polsce.

10:40

W swoim orędziu Władimir Putin oskarżył Zachód o rozpoczęcie wojny w Ukrainie. "To oni wypuścili dżina z butelki" - stwierdził. Oświadczył, że Moskwa broni się przed celem Zachodu, jakim jest doprowadzenie rosyjskiej gospodarki do ruin, a narzędziem sankcje. Czego jeszcze można się spodziewać po wystąpieniu Putina? Jego przemówienie relacjonujemy dla was minuta po minucie.

10:11

Białoruś widzi bezpośrednie zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa - przekazał minister obrony tego kraju Wiktor Giennadijewicz Chrenin. Szef resortu wskazuje na znaczące zgrupowanie armii ukraińskiej koło białoruskiej granicy.

09:35

Kolejna faza mobilizacji na wojnę z Ukrainą, która zostanie przeprowadzona w Rosji przed 1 kwietnia, prawdopodobnie obejmie studentów uczących się w trybie dziennym; obecnie trwają przygotowania do tego przedsięwzięcia - ujawnił ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

09:32

Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Kijowie miała na celu wysłanie silnego sygnału jedności i solidarności oraz demonstrację niezachwianego poparcia dla Ukrainy przed rocznicą rozpoczęcia rosyjskiej inwazji - zauważyła japońska stacja NHK.

Publiczna japońska stacja zaznacza, że była to pierwsza wizyta amerykańskiego prezydenta w Kijowie, odkąd w lutym 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę na pełną skalę.

"To najnowsze posunięcie miało najwyraźniej na celu wysłanie silnego sygnału jedności i solidarności z Ukrainą przed pierwszą rocznicą inwazji 24 lutego" i "oceniane jest jako pokaz determinacji USA, by wspierać Ukrainę" - podkreśla NHK.

08:59

Amerykański ośrodek ISW odniósł się do sytuacji w atakowanym przez najeźdźców Bachmucie w obwodzie donieckim. W ocenie ISW poniedziałkowe wypowiedzi prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że miasto "nie będzie bronione za wszelką cenę" mogą być efektem wcześniejszych sugestii płynących ze Stanów Zjednoczonych. Sześć dni wcześniej nie wymienieni z nazwiska przedstawiciele Pentagonu przyznali w rozmowie z dziennikiem "Washington Post", że strona ukraińska będzie miała trudności ze skuteczną obroną Bachmutu i jednoczesnym prowadzeniem zapowiadanych operacji kontrofensywnych.

ISW nadal jednak ocenia, że decyzja władz w Kijowie o kontynuowaniu walk w Bachmucie była właściwa z punktu widzenia strategii wojskowej, ponieważ doprowadziła do skoncentrowania dużej liczby sił wroga na jednym odcinku frontu i ich stopniowym dziesiątkowaniu.

08:44

W poniedziałek zginęło dwóch mieszkańców Bachmutu i jedna osoba z miejscowości Iwanopilla w obwodzie donieckim. Pięć osób w tym regionie zostało rannych. Zginęło również dwóch cywilów z Chersońszczyzny - poinformowali gubernatorzy Pawło Kyryłenko i Ołeksandr Prokudin.

Jak dodano w komunikacie władz obwodu donieckiego, od 24 lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, siły wroga zabiły już w tej części kraju co najmniej 1381 i raniły 3075 cywilów. Są to jednak wyłącznie potwierdzone przypadki, nie obejmujące bilansu ofiar ze zniszczonych miast Mariupol i Wołnowacha.

08:41

"Biden wczoraj upokorzył Putina. Tak naprawdę kazał mu zaprzestać bombardowania Kijowa i Putin to zrobił. To jak Rosjanie przeżywają te upokorzenie było zresztą widać wczoraj w telewizji rosyjskiej" - mówił o wizycie Bidena w Kijowie w Porannej rozmowie w RMF FM Paweł Zalewski.

08:40

ISW zauważył, że słabość wojsk inwazyjnych wynika również z ich niespójnej struktury wewnętrznej oraz konfliktów z oddziałami najemniczymi, szczególnie Grupą Wagnera. Decyzja o włączeniu w skład regularnej armii zbrojnych milicji z samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, ogłoszona w niedzielę przez rosyjski resort obrony, świadczy o błędnych ocenach dowództwa w Moskwie. Inicjatorzy tych działań prawdopodobnie nie są świadomi wyzwań związanych z integracją słabo wyszkolonych, nieprofesjonalnych oddziałów - zauważył ośrodek z Waszyngtonu.

Nieporozumienia pomiędzy regularnymi siłami zbrojnymi i wagnerowcami przejawiają się natomiast w dążeniu armii do odcięcia najemników od dostaw pocisków artyleryjskich i ciężkiego uzbrojenia. W ocenie ISW świadczy to o systematycznym ograniczaniu znaczenia takich formacji, próbujących dotychczas konkurować z ministerstwem obrony.

08:33

Ukraina może w 2023 roku odzyskać inicjatywę w wojnie z Rosją, wykorzystując brak odpowiednio przygotowanych sił rezerwy po stronie przeciwnika; warunkiem, by tak się stało, jest jednak szybkie przekazanie Kijowowi wsparcia wojskowego przez zachodnich sojuszników - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Wszystkie zdolne do walki formacje wroga rozmieszczono już w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy, a także, częściowo, w regionie zaporoskim na południu kraju. Rosja nie dysponuje obecnie siłami rezerwy, które mogłyby zostać szybko przerzucone na front i zmienić przebieg działań bojowych na korzyść Kremla
- ocenił przedstawiciel komisji Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony Fedir Wenisławski, cytowany przez ISW. Jak podkreślił amerykański ośrodek, te raporty strony ukraińskiej są zbieżne z dotychczasowymi analizami think tanku na temat zdolności mobilizacyjnych rosyjskiej armii.

08:08

Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie podkreśla wiodącą rolę Polski w koalicji na rzecz Ukrainy. Jego niezapowiedziany przyjazd do Kijowa był natomiast silnym sygnałem wsparcia dla walki z agresją Rosji - powiedział były szef MSZ tego kraju i były ambasador w Polsce Andrij Deszczyca.

Wizyta Bidena w Polsce, po raz drugi w ciągu ostatnich 12 miesięcy, jest wydarzeniem historycznym. Przybywa on do Warszawy przede wszystkim, by podziękować Polsce za wspieranie Ukrainy oraz by pokazać wiodącą rolę Polski w proukraińskiej koalicji demokratycznej - oświadczył.

Dyplomata zaznaczył, że ważnym elementem wizyty amerykańskiego prezydenta jest jego udział w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki poświęconym dalszemu wsparciu Ukrainy.

To również jest wskazaniem liderskiej roli Polski w regionie oraz dowodem jedności wschodniej flanki NATO. Jest to bardzo ważny sygnał dla Rosji, że Zachód jest zjednoczony i zamierza walczyć z agresywną polityką Kremla. To także wiadomość dla innych państw, by kroczyły drogą pomagania Ukrainie, tak jak robi to Warszawa - podkreślił.

Mówiąc o poniedziałkowej, niezapowiedzianej wizycie Bidena w Kijowie Deszczyca ocenił, że była ona silnym gestem poparcia na rzecz zwycięstwa Ukrainy w wojnie, którą prowadzi przeciw niej Rosja.

07:40

"W czasie przemówienia Joe Bidena w Warszawie pojawią się na pewno słowa o konieczności obrony terytorium Polski przez Stany Zjednoczone i o tym, że solidarność Sojuszu nie podlega dyskusji" - przewiduje wtorkowy gość RMF24 wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

07:17

Ministrowie finansów i gubernatorzy banków centralnych grupy G7, podczas spotkania które odbędzie się 23 lutego w indyjskim Bengaluru, przedyskutują możliwości zwiększenia skuteczności sankcji na Rosję, tak aby zakończyła wojnę w Ukrainie - poinformował minister finansów Japonii Shunichi Suzuki, który będzie gospodarzem spotkania.

07:00

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec zaleciło w poniedziałek swoim obywatelom powstrzymanie się od podróży do Rosji w dniach 20-26 lutego. Dotyczy to zwłaszcza podróży do rosyjskich miast położonych blisko granicy z Ukrainą.

06:33

Władimir Putin wygłosi dziś orędzie o stanie państwa. Jak się spodziewają analitycy, przekaże elitom politycznym i wojskowym aktualny stan, jak to sam nazywa, "specjalnej operacji militarnej" w Ukrainie oraz plany na przyszłość z nią związane. Jego przemówienie będziemy dla was relacjonować minuta po minucie:

06:20

Mam nadzieję, że prezydent Biden w Warszawie zapewni o dalszym poparciu dla Ukrainy i Polski - powiedziała PAP kongresmenka Demokratów Marcy Kaptur, szefowa polsko-amerykańskiej grupy parlamentarnej. Polityk zapowiedziała też, że Demokraci będą robić wszystko, by zapewnić odpowiednie środki na pomoc Ukrainie.

Jako dumna Amerykanka o polskim pochodzeniu i założycielka zespołów parlamentarnych ds. Polski i Ukrainy, mocno pochwalam decyzję prezydenta Bidena, aby odwiedzić region przed rocznicą rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie - powiedziała PAP polityk.

06:00

Słowa wsparcia i przekazanie Ukrainie kolejnego uzbrojenia - te dwie odpowiedzi najczęściej wskazywali w sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM respondenci pytani o to, czego spodziewają się po wizycie Joe Bidena w Warszawie. Prezydent USA spotka się dziś z prezydentem Andrzejem Dudą. Po południu w Arkadach Kubickiego w ogrodach Zamku Królewskiego wygłosi przemówienie do narodu polskiego.

05:35

Wizyty prezydenta Joe Bidena Kijowie i Warszawie przypominają, kto faktycznie przewodzi Europie. Gdyby Ukraina zależała tylko od Europy byłaby już rosyjska - pisał dziennik "Washington Post" przytaczając wypowiedzi amerykańskich i zagranicznych analityków.

Gazeta zwraca uwagę, że Biden zapowiedział kolejny, półtoramiliardowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Zadeklarował też "niesłabnące zaangażowanie w demokrację, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy".

Jak przewiduje dziennik przywódca amerykański powtórzy w Warszawie, że USA pod jego przywództwem zjednoczyły większość Zachodu i NATO w obronie Ukrainy, w solidarności, która - jego zdaniem i innych przywódców Paktu Północnoatlantyckiego - będzie trwała.

05:33

Chiny są "głęboko zaniepokojone" eskalacją konfliktu na Ukrainie i możliwością wymknięcia się sytuacji spod kontroli - powiedział chiński minister spraw zagranicznych Qin Gang cytowany przez agencję Reutera.

Wzywamy niektóre kraje do natychmiastowego zaprzestania podsycania ognia - powiedział minister podczas przemówienia. Stoimy zdecydowanie przeciwko jakiejkolwiek formie hegemonii i przeciwko jakiejkolwiek zagranicznej ingerencji w sprawy Chin - dodał.

05:11

Dwoje poprzednich premierów Wielkiej Brytanii - Boris Johnson i Liz Truss - wezwało do natychmiastowego przekazania Ukrainie samolotów bojowych, zwiększając presję w tej sprawie na obecnego szefa rządu Rishiego Sunaka.

Podczas debaty w Izbie Gmin na temat Ukrainy Johnson powiedział, że nie wolno popełniać tych samych błędów, których efektem było zajęcie przez Rosję Krymu. To była zbiorowa słabość Zachodu w 2014 roku, faktyczne przyzwolenie na agresję Putina, które pomogło przekonać go, że może dokonać ataku w zeszłym roku. Nie wolno nam popełnić tego błędu ponownie. Po roku rzezi musimy robić więcej zbiorowo, aby pokazać mieszkańcom Rosji, co tracą przez złe rządy Putina - mówił. 

Ale przede wszystkim musimy dać Ukraińcom to, czego potrzebują, aby wygrać tę wojnę w tym roku. Przejdźmy do sedna i dajmy im również samoloty. Powinniśmy dać im to, czego potrzebują, nie w przyszłym miesiącu, nie w przyszłym roku, ale teraz - mówił Johnson, po czym dodał: Zapewniając, że Ukraina wygra, a Putin poniesie porażkę, czynimy najlepszą i najbardziej efektywną finansowo inwestycję w długoterminowe bezpieczeństwo, nie tylko strefy euroatlantyckiej, ale całego świata.

Do tego samego wezwała Truss, dla której było to pierwsze wystąpienie w Izbie Gmin od czasu jej rezygnacji z urzędu premiera w październiku zeszłego roku. Zbudowaliśmy teraz sojusz krajów dostarczających broń i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć czołgi, i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć odrzutowce na Ukrainie, aby pomóc tym dzielnym Ukraińcom - mówiła.