Wojska rosyjskie znowu ostrzelały Chersoń, rakiety uderzyły w centrum miasta. Są zabici oraz ranni. Według danych Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) na Ukrainie zginęło do tej pory co najmniej 7199 cywilów, ale inne niezależne szacunki mówią, że jest to ponad 16 tys. Pięciu cywilów zginęło w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy i chersońskim na południu kraju - poinformowały władze tych dwóch regionów w komunikatach na Telegramie. Chiński minister spraw zagranicznych oświadczył, że Chiny są "głęboko zaniepokojone" eskalacją konfliktu na Ukrainie i możliwością wymknięcia się sytuacji spod kontroli. Wtorek to 363. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji na wschód od polskiej granicy znajdziecie w naszej relacji z 21.02.2023 r.
Państwowa Służba Bezpieczeństwa Łotwy przekazała we wtorek, że nie ma informacji świadczących o tym, by rosyjska prywatna firma wojskowa tzw. grupa Wagnera planowała działania przeciwko państwom bałtyckim - pisze agencja LETA.
Służby bezpieczeństwa na bieżąco obserwują rozwój wydarzeń na Ukrainie, by na czas zidentyfikować możliwe zagrożenia dla łotewskiego bezpieczeństwa i podjąć działania mające im zapobiec - zapewniono.
Współpraca Ukrainy z USA nie ustaje nawet na minutę, wspólnie wzmacniamy światowe bezpieczeństwo - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Prezydent poinformował na wyemitowanym wieczorem nagraniu, że podczas wtorkowej narady z dowództwem szczegółowo omówiono sytuację na linii frontu.
Na odcinku łymańskim i bachmuckim w Donbasie trwają zaciekłe walki. Na kierunku m.in. awdijiwskim rosyjskie siły wykorzystują "pełne spektrum broni" przeciwko siłom ukraińskim, w tym granaty łzawiące - przekazał szef państwa.
"Ale - co jest bardzo ważne - pomimo nacisków na nasze siły linia frontu nie uległa zmianie" - zapewnił Zełenski.
Premier Włoch Giorgia Meloni oświadczyła we wtorek w Kijowie, że w chwili obecnej jej kraj nie rozważa wysłania samolotów bojowych na Ukrainę. Po rozmowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim podkreśliła na konferencji prasowej w Kijowie, że decyzję o wysłaniu samolotów należy podjąć na szczeblu międzynarodowym.
"Kiedy ktoś jest zaatakowany, każda broń jest defensywna" - oświadczyła szefowa rządu. Wyjaśniła następnie: "W chwili obecnej nie jest rozważane wysłanie samolotów; to decyzja, którą należy podjąć z partnerami międzynarodowymi".
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy Ołeksij Daniłow powiedział, że "wielka ofensywa Rosjan" trwa już "ósmy czy dziesiąty dzień", ale armia nie robi postępów.
Według sztabu generalnego Rosjanie atakują na kierunku kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i szachtarskim.
Czarne i białe. Martwe i żywe. Przeszłość i przyszłość. Zanikający Putin i dominujący Biden - porównał przemówienia Putina i Bidena doradca Zełenskiego Mychajło Podoliak. Jak ocenił, oba wystąpienia "ustawiły wszystko na swoich miejscach".
Jęki i kłamstwa Putina versus wyraźne stwierdzenie globalnego stanowiska: “Rosja przegra", które Biden zapisał w historii - zakończył swój wpis doradca Zełenskiego.
Premier Włoch Giorgia Meloni, składająca pierwszą wizytę w Kijowie, spotkała się we wtorek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Powiedziała, że klęska Ukrainy może doprowadzić do inwazji na inne państwa Europy. Wcześniej, po przyjeździe pociągiem z Polski, udała się do Buczy i Irpienia w obwodzie kijowskim, gdzie Rosjanie dopuścili się zbrodni na ludności cywilnej.
Wołodymyr Zełenski przyjął Giorgię Meloni dzień po wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Kijowie.
Po spotkaniu premier Meloni oświadczyła, że potwierdziła pełne poparcie dla Ukrainy w obliczu agresji Rosji. Włochy nie zamierzają się wahać - zapewniła i ostrzegła, że klęska Ukrainy może również doprowadzić do inwazji na inne państwa europejskie.
Meloni wyraziła przekonanie, że żaden pokój, który nie będzie sprawiedliwy i wiązałby się z kapitulacją Ukrainy nie może być "realnym pokojem".
W Kijowie zostanie przetestowany izraelski system wczesnego ostrzegania o zbliżaniu się dronów i rakiet - powiedział ambasador Ukrainy w Izraelu Jewhen Kornijczuk.
Według niego alarmy będą się uruchamiały już po wzbiciu się rosyjskich myśliwców w przestworza nad Białorusią.
Co powiedział prezydent Joe Biden w Warszawie? O tym w naszej relacji:
Rosja nie ostrzegła Stanów Zjednoczonych o zamiarze zawieszenia udziału w Traktacie o redukcji zbrojeń strategicznych (START) - powiedział TASS rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. Według niego Waszyngton dowiedział się o tej decyzji z przemówienia Władimira Putina do Zgromadzenia Federalnego.
Kraje członkowskie Unii Europejskiej powinny uszczuplić swoje zapasy militarne, aby przyspieszyć dostawy broni i amunicji na Ukrainę - zapowiedział we wtorek w kwaterze głównej NATO w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Wysłałem list do wszystkich ministrów obrony UE z prośbą o dostarczenie Ukrainie amunicji z ich zapasów i już złożonych zamówień - powiedział Borrell na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą.
Według Borrella priorytet mają pociski 155 mm, używane przez artylerię. To pilne. Musimy szybko zmobilizować środki, którymi dysponujemy - mówił szef unijnej dyplomacji. Będziemy musieli wtedy wzmocnić moce produkcyjne naszego przemysłu - podkreślił.
Witaj Polsko, nasz wspaniały sojuszniku. Rok temu świat stanął przed możliwością upadku Kijowa. Kijów dumnie się trzyma i jest wolny - powiedział prezydent Joe Biden podczas przemówienia w Warszawie.
Jesteśmy mocni i jesteśmy zjednoczeni i świat nie odwróci wzroku od Ukrainy - podkreślił.
>>> ŚLEDŹ NASZĄ RELACJĘ Z WYSTĄPIENIA JOE BIDENA.
Kijów może otrzymać amerykańskie czołgi Abrams wcześniej niż początkowo zakładano. Część maszyn może pochodzić z magazynów - informuje portal Breaking Defense na podstawie rozmów z amerykańskimi urzędnikami i wojskowymi.
Kiedy Waszyngton ogłosił pod koniec stycznia, że wysyła do Kijowa 31 czołgów Abrams, poinformował, że do ich pozyskania zostanie wykorzystana Inicjatywa Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy. Sugerowało to, że pojazdy zostaną pozyskane, a nie ściągnięte z amerykańskich zapasów - napisał portal.
Jednak jak wynika ze słów Stanleya Browna z Departamentu Obrony USA, cytowanego przez Breaking Defense, część maszyn może pochodzić z magazynów.
Mamy Abramsy na stanie magazynowym. Mamy różne wersje Abramsów, niektóre starsze... Nie wiem, które Ukraina ostatecznie otrzyma - powiedział Brown w rozmowie z portalem na marginesie targów przemysłu obronnego IDEX 2023 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dodał, że nie wiadomo, kiedy zostanie podjęta ostateczna decyzja ani kiedy czołgi mogą trafić na Ukrainę.
Ministrowie spraw zagranicznych państw grupy G7 oświadczyli we wtorek, że ich kraje będą nadal obciążać Rosję kosztami gospodarczymi za inwazję na Ukrainę i wezwali społeczność międzynarodową do odrzucenia "brutalnego ekspansjonizmu" Moskwy.
Obciążymy dalszymi kosztami gospodarczymi Rosję oraz osoby i podmioty - w Rosji i poza nią - które udzielają politycznego lub gospodarczego wsparcia tym naruszeniom prawa międzynarodowego - napisano we wspólnym oświadczeniu.
Szef Biura Komisji Spraw Zagranicznych Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin Wang Yi przybył do Moskwy, gdzie spotkał się z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołajem Patruszewem.
Jak podaje RIA Nowosti, przedstawiciel Pekinu powiedział, że stosunki rosyjsko-chińskie "są mocne jak skała i wytrzymają każdą próbę zmiennej sytuacji międzynarodowej".
W rok po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Berlinie przebywa około 60 tys. uchodźców z terenów objętych wojną. Wśród nich 50 tys. ma obecnie zezwolenia na pobyt - powiedziała we wtorek po posiedzeniu Senatu senator do spraw społecznych Berlina Katja Kipping.
Według Kipping około 25 tys. z tych osób otrzymuje obecnie świadczenia z urzędu pracy. 7,5 tys. ukraińskich dzieci uczy się teraz w berlińskich szkołach - informuje portal evangelisch.de.
Kraj związkowy Berlin przeznaczył 14 mln euro na działania integracyjne w ubiegłym roku i 18,8 mln euro na rok bieżący.
Prezydent Biden we wtorek kilka minut po godz. 17 opuścił warszawski hotel Marriot, by udać się na Zamek Królewski, gdzie w Arkadach Kubickiego wygłosi przemówienie do narodu polskiego. Początek przemówienia zaplanowano na 17:30.
Chiński przywódca Xi Jinping ma w nadchodzących miesiącach udać się do Moskwy, by spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - podaje "The Wall Street Journal".
Według dziennikarzy, termin wizyty Xi nie został jeszcze ustalony - może przyjechać do Rosji w kwietniu lub na początku maja.
Xi Jinping chce odgrywać bardziej aktywną rolę w zakończeniu konfliktu między Rosją a Ukrainą.
Ukraińscy żołnierze rozpoczęli szkolenia w Belgii w zakresie sterowania podwodnymi dronami - poinformował resort obrony Ukrainy.
Wspólne wysiłki na rzecz wspierania Ukrainy, nakładania kosztów na Rosję i wzmacnianie NATO były głównymi tematami rozmowy prezydentów USA i Polski w Warszawie - wynika z komunikatu wydanego we wtorek przez Biały Dom. Prezydent Biden wyraził też uznanie dla wsparcia Polski dla ukraińskich uchodźców.
Tuż przed pierwszą rocznicą brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę, przywódcy wymienili refleksje na temat wspólnych wysiłków na rzecz wsparcia Ukrainy, nakładania kosztów na Rosję i wzmacniania NATO.
Prezydent Biden pochwalił hojne wsparcie Polaków w goszczeniu ponad 1,5 mln ukraińskich uchodźców w swoich społecznościach - napisano w komunikacie ze spotkania prezydentów Dudy i Bidena w Pałacu Prezydenckim.
Ukraińcy odparli ataki najemników grupy Wagnera na Bachmut na niektórych kierunkach - poinformowała służba graniczna. Do ataków doszło nocą z poniedziałku na wtorek.
Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) powiedziała we wtorek, że światowa społeczność wielokrotnie wzywała prezydenta Rosji Władimira Putina, aby nie kierował gróźb nuklearnych wobec Zachodu w kontekście wojny na Ukrainie - informuje Reuters.
Baerbock, przebywająca we wtorek w Turcji w regionie zniszczonym przez niedawne trzęsienie ziemi, dodała również, że decyzja Putina o zawieszeniu przełomowego traktatu o kontroli zbrojeń jądrowych podkreśliła znaczenie działań na rzecz rozbrojenia nuklearnego.
Znaczenie oświadczenia Rosji o zawieszeniu swojego udziału w porozumieniu Nowy START jest "niejasne" - powiedział we wtorek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Nasze stanowisko w sprawie broni jądrowej pozostaje niezmienione - dodał.
Nie wiadomo, czy będzie to miało praktyczne skutki - powiedział w wywiadzie dla CNN Price, nawiązując do orędzia prezydenta Rosji Władimira Putina, który zapowiedział, że Moskwa zawiesza swój udział w amerykańsko-rosyjskim porozumieniu o redukcji zbrojeń strategicznych Nowy START, zawartym w 2010 roku.
Price podkreślił, że Stany Zjednoczone ogłosiły już oficjalnie w tym roku, że Rosja nie przestrzega traktatu New START, więc Waszyngton będzie obserwował, jakie kroki faktycznie podejmuje Moskwa.
Nie będzie zmasowanego nalotu na Kijów setkami samolotów, jak twierdzą niektórzy "eksperci". To nie jest druga wojna światowa - powiedział we wtorek rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat na antenie telewizji.
Wcześniej w mediach pojawiły się informacje, w tym wypowiedź przedstawicieli ukraińskich struktur siłowych o zgromadzeniu przez Rosję ponad 400 samolotów w odległości 200 km od ukraińskiej granicy.
Jestem coraz bardziej zaniepokojony tym, że Chiny mogą planować wsparcie Rosji w jej wojnie przeciwko Ukrainie - oświadczył we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na wspólnej konferencji prasowej z szefem dyplomacji UE Josepem Borrellem i ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą w Brukseli.
To prezydent Putin rozpoczął tę imperialistyczną wojnę o podbój. Jak Putin dał dzisiaj jasno do zrozumienia, przygotowuje się do dalszej wojny. Nie może wygrać. Byłoby to niebezpieczne dla nas i dla całego świata - skomentował Stoltenberg, odnosząc się do wtorkowego orędzia rosyjskiego dyktatora.
Stwierdził także, że NATO z żalem przyjęło decyzję o wycofaniu się przez Rosję z porozumienia o redukcji zbrojeń strategicznych Nowy START i wzywa Moskwę do zmiany stanowiska w tej sprawie.
Ogłoszenie przez prezydenta Rosji Władimira Putina wycofania się przez jego kraj z porozumienia o redukcji zbrojeń strategicznych START jest niefortunne i nieodpowiedzialne - oświadczył we wtorek sekretarz stanu USA Antony Blinken, który przebywa obecnie w Grecji.
USA będą uważnie przyglądać się faktycznym poczynaniom Rosji - dodał Blinken.
Prezydent USA Joe Biden w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Rozmowa z Andrzejem Dudą odbywa się "w wąskim gronie".