"Rosja jest w 15. miesiącu wojny, która miała potrwać trzy dni; Goliat się chwieje, bo Dawid wykazał się wyjątkową odpornością i kunsztem taktycznym" - powiedział w kwaterze głównej NATO przewodniczący Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego admirał Rob Bauer. Z kolei ukraiński analityk Wałentyn Badrak stwierdził, że Moskwa przestawiła całą gospodarkę na tory wojenne i przygotowuje się do długotrwałej wojny. Na Białoruś wywożone są dzieci ukraińskie z okupowanej przez Rosję części obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy - poinformowała w środę przedstawicielka Regionalnego Centrum Praw Człowieka (RHCR) Kateryna Raszewska. Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret wzywający rezerwistów na szkolenie wojskowe. Środa jest 441. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą relacjonujemy dla was w raporcie dnia. Informacje w nim są aktualizowane na bieżąco.
Ta relacja została zakończona. Najważniejsze informacje dotyczące wojny w Ukrainie znajdziecie w naszym raporcie
Nowe decyzje są już na biurku - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zapowiadając kolejne pakiety pomocy wojskowej, nad którymi Kijów pracuje z zachodnimi partnerami.
"Nasz blok odpowiedzialny za współpracę międzynarodową bardzo aktywnie, w szczegółach opracowuje z partnerami nowe pakiety obronne dla Ukrainy. Nowe decyzje są już na biurku" - powiedział Zełenski w wystąpieniu opublikowanym w środę wieczorem w sieciach społecznościowych.
Na Litwie grupa parlamentarzystów z partii konserwatywnej, stojącej na czele koalicji rządzącej proponuje zrównanie działań Rosji na Ukrainie ze zbrodniami władz sowieckich i nazistów. Do artykułu kodeksu karnego, który przewiduje odpowiedzialność za publiczne aprobatę, zaprzeczanie lub rażące poniżanie zbrodni międzynarodowych, zbrodni popełnionych przez ZSRR lub nazistowskie Niemcy proponuje się dodać słowo punkt o zbrodniach rosyjskich na Ukrainie. Kara przewidziana za to przestępstwo do grzywna, ograniczenie wolności, areszt albo pozbawienie wolności do lat 2.
Rosji udało się do końca 2022 r. przestawić na tory wojenne swój przemysł zbrojeniowy. De facto miało miejsce przeformatowanie całej gospodarki na potrzeby długotrwałej wojny - ocenił Badrak, który jest szefem organizacji Centrum Badań Armii, jej Przemian i Rozbrojenia.
Badrak ocenił, że jednym z czynników, który to umożliwił, był m.in. ograniczony charakter zachodnich sankcji. Potwierdza to fakt, że wprowadzano wiele pakietów sankcyjnych. UE wprowadza już 10 czy 11 pakiet. Wszystko było spowodowane polityką Zachodu, by działać stopniowo, krok po kroku, a następnie oceniać, czy to działa, czy nie - powiedział Badrak.
W obwodzie zaporoskim pod pretekstem ewakuacji ludności cywilnej Rosjanie wywożą zagrabiony majątek z miejscowości przyfrontowych - informuje sztab generalny ukraińskiej armii w środę wieczorem. W Enerhodarze, jak powiadomiono w komunikacie sztabu, rosyjscy wojskowi okradli wszystkie placówki medyczne, a następnie wywieźli wyposażenie do Symferopola na okupowanym Krymie. Obrabowane zostały także wszystkie przedsiębiorstwa w strefie przemysłowej niedaleko od Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
Rosja przestawiła całą gospodarkę na tory wojenne i przygotowuje się do długotrwałej wojny – ocenił w wywiadzie dla agencji Ukrinform ukraiński analityk Wałentyn Badrak.
„Rosji udało się do końca 2022 r. przestawić na tory wojenne swój przemysł zbrojeniowy. De facto miało miejsce przeformatowanie całej gospodarki na potrzeby długotrwałej wojny” – ocenił Badrak, który jest szefem organizacji Centrum Badań Armii, jej Przemian i Rozbrojenia.
Krajowa Prokuratura Antyterrorystyczna (PNAT) wszczęła w środę śledztwo w sprawie zbrodni wojennej w związku ze śmiercią dziennikarza agencji AFP Armana Soldina. Zginął on w Ukrainie w czasie ostrzału rakietowego we wtorek.
Śledztwo powierzone zostało Centralnemu Urzędowi do Walki ze Zbrodniami przeciwko Ludzkości i Zbrodniami z Nienawiści. Według źródła zaznajomionego ze sprawą OCLCH przygotował już zespół ekspertów do wyjazdu na miejsce zdarzenia - miejscowości Czasiw Jar w pobliżu Bahmutu.
32-letni Arman Soldin, francuski dziennikarz urodzony w Sarajewie, koordynator wideo AFP na Ukrainie, zginął w ostrzale rakietami typu Grad. Został trafiony, gdy leżał na ziemi, próbując się chronić przed atakiem.
Wojska ukraińskie przeprowadziły udane kontrataki w rejonie Bachmutu, na niektórych odcinkach wróg został odepchnięty na odległość do 2 km – powiadomił w środę gen. Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich Sił Lądowych.
„Dzięki przemyślanej obronie na kierunku bachmuckim mamy rezultaty efektywnych działań naszych oddziałów. Między innymi przeprowadzamy udane kontrataki. Na niektórych odcinkach wróg nie mógł wytrzymać naporu ukraińskich obrońców i wycofał się na odległość do 2 km” – napisał Syrski w Telegramie.
"Rosja nie zamierza zatrzymać się na Ukrainie; jej ambicje sięgają daleko poza granice tego kraju" - powiedział w środę w kwaterze głównej NATO w Brukseli przewodniczący Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego admirał Rob Bauer.
"Wojna Rosji przeciwko Ukrainie jest największym zagrożeniem dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa od dekad. Moskwa liczyła, że będzie to wojna trzydniowa, tymczasem wchodzi ona właśnie w 15. miesiąc" - mówił Bauer na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia szefów sztabów generalnych 31 państw NATO.
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret wzywający rezerwistów na szkolenie wojskowe.