Godzinę, czasem półtorej - tyle trzeba odstać w kolejce w mazowieckim oddziale NFZ, by przed wyjazdem za granicę wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Petenci zwracają uwagę na zbyt małą liczbę czynnych okienek. Gdy już wszystkie są otwarte, kolejka szybko posuwa się do przodu. Z żalem jednak dodają, że nie zawsze tak jest.
Po naszej interwencji rzeczniczka mazowieckiego NFZ Agnieszka Gołąbek obiecała nam, że do końca wakacyjnego szczytu wszystkie okienka będą pracować na pełnych obrotach. Niewkluczone również, że uruchomione zostaną dodatkowe stanowiska, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Kiedy już kolejki znikną, wniosek będzie można złożyć bardzo szybko. Według urzędników nie powinno to potrwać dłużej niż dwie, trzy minuty.
Zanim jednak odwiedzimy najbliższy oddział NFZ powinniśmy zajrzeć na jego stronę internetową. Znajdziemy tam druk wniosku dla ubiegających się o EKUZ. Należy go wydrukować, wypełnić, a następnie zanieść do funduszu i pokazać w jednym z okienek. Jeżeli okaże się, że wniosek jest prawidłowo wypełniony, urzędnik sprawdzi czy figurujemy w elektronicznym systemie ewidencji ubezpieczonych. Wtedy w ciągu kilku minut otrzymamy do ręki upragnioną kartę EKUZ.
Może się jednak okazać, że system, mimo że jesteśmy ubezpieczeni, nie wyświetli nas jako ubezpieczonych. Co wtedy? Rzeczniczka mazowieckiego funduszu uspokaja i mówi, że wszystko da się wyjaśnić. Warto mieć przy sobie aktualny druk RUMUA, który dokumentuje ubezpieczenie - tłumaczy i dodaje, że w razie wątpliwości NFZ stara się pomagać petentom.
Chodzi o to, by sprawę załatwić w jeden dzień. Dlatego jeżeli petenci mogą uzyskać potwierdzenie ubezpieczenia faksem bądź e-mailem, udostępniamy im nasz sprzęt - mówi Agnieszka Gołąbek.
To, czy widniejemy w systemie ubezpieczonych możemy wcześniej sprawdzić w domu przy pomocy, uruchomionego w lipcu, zintegrowanego informatora pacjenta (ZIP). Aby jednak w pełni z niego korzystać potrzebne są hasło i login, a te należy odebrać w siedzibie funduszu.
Wniosek o kartę EKUZ można złożyć również za pośrednictwem internetu. Wystarczy pobrać wzór wniosku, wypełnić go, zeskanować i wysłać przy pomocy poczty elektronicznej. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kartę otrzymacie w ciągu dwóch, trzech dni.
Karta wydawana jest maksymalnie na pół roku.
Monika Gosławska