Ponad połowa Polaków planuje w tym roku urlopowy wyjazd. Blisko 6 mln z nas wybiera się za granicę. Na taką przyjemność wydamy najczęściej do 2,5 tys. złotych, a urlop potrwa przynajmniej 11 dni. Według wyników badań przeprowadzonych przez grupę Mondial Assistance, na żaden wypoczynek nie pojedzie natomiast aż 14,5 mln Polaków. To o 6 procent mniej niż w ubiegłym roku.
Na wakacje wyjedzie co drugi Polak mający co najmniej 18 lat (52 proc.). To o 4 proc. więcej niż w 2012 roku. Spośród planujących wyjazd rok temu na wakacjach było trzy czwarte z nich. 63 proc. rodaków spędzi urlop w kraju (o 6 proc. mniej niż przed rokiem).
Rośnie liczba osób planujących wypoczynek za granicą. W tym roku to blisko 6 mln osób, czyli 37 proc. wszystkich wybierających się na wakacje. Polacy najchętniej wybierają urlopy w Chorwacji (14 proc.), w Hiszpanii i we Włoszech (po 8 proc.) oraz w Grecji (7 proc.). W porównaniu do przyszłego roku mniej osób zdecydowało się na wyjazd do Hiszpanii i Egiptu. Jedynie 58 proc. z wyjeżdżających za granicę planuje wykupić ubezpieczenie. Reszta nie widzi takiej potrzeby.
Na wakacje wyjadą przede wszystkim osoby młode (w wieku od 18 do 29 lat). To mieszkańcy miast, mający średnie lub wyższe wykształcenie, o dochodzie powyżej 4,5 tys. złotych (rok wcześniej było to 3 tys. złotych). Przy wyjazdach zagranicznych kwota ta rośnie do 6 tys. złotych. Średni koszt wydatków na osobę w Polsce to 1191 złotych (o 3 złote więcej niż w 2012 roku), a za granicą - 2315 złotych (o 298 złotych mniej).
Trzy czwarte z nas organizuje swój wakacyjny urlop samodzielnie. 53 proc. robi to, bo chce indywidualnie decydować o tym, jak spędzać czas, a 29 proc., ponieważ chce dopasować ofertę do własnych potrzeb. Ci, którzy zamierzają skorzystać z pomocy biur podróży, liczą na ich wiarygodność (49 proc.) i cenne rady (31 proc.). 48 proc. z nich wybrało wycieczkę z biurem podróży z polecenia znajomych, a dla 31 proc. decydującym argumentem była cena.
Na żadne wakacje nie wyjedzie 47 proc. Polaków, czyli o 6 proc. mniej niż rok temu. Jedna piąta badanych po raz ostatnich była na urlopie pięć lub więcej lat temu. Niemal co dziesiąty dorosły nigdy nie był na wakacjach. Co drugi z powodu braku pieniędzy.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 6-14 maja 2013 za pomocą wywiadów ilościowych techniką CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) w ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości. Próba wyniosła 1000 osób.
(MRod)