Fundacja Rosa we współpracy z Muzeum Historii Polski stworzyła wyjątkowy film. „Powstańcy dzieciom – ponadczasowe doświadczenie pokoleń” to 35-minutowy dokument, w którym pacjenci oddziałów dziecięcych pytają uczestników Powstania Warszawskiego o ich trudne momenty sierpnia 1944 roku.

Zostawić ranną siostrę i zginąć razem z nią, czy ratować własne życie? Podjąć walkę we trzech na wroga, wystawiając się na pewną śmierć, czy skapitulować? Czy bitwa o stolicę ma w ogóle sens - przecież umiera tak wiele osób? Przed takimi trudnymi wyborami stali bohaterowie filmu "Powstańcy dzieciom - ponadczasowe doświadczenia pokoleń", powstałego z inicjatywy Fundacji Rosa oraz dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm jutra".

Pomysł na stworzenie materiału zrodził się po organizowanej we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego akcji "Kartka dla Powstańca", podczas której dzieci przebywające w szpitalach wykonywały laurki dla uczestników walk o stolicę. Wielu Powstańców odpowiedziało nadawcom listów. W niektórych przypadkach ta korespondencja, stanowiąca wyjątkowy dialog pokoleń, trwa do dziś - opowiada Agnieszka Łesiuk z Fundacji Rosa.

W filmie zestawiono ze sobą dwie generacje - z jednej strony uczestnicy Powstania Warszawskiego opowiadają o odczuciach związanych z wojną, życiem podczas okupacji, a z drugiej pacjenci i nauczyciele szkół przyszpitalnych mówią czym dla nich obecnie jest patriotyzm i odwaga, oraz mówią o uczuciach związanych z akcją "Kartka dla Powstańca".

Kartki były skromne. Najczęściej poza podziękowaniami na nich nic nie było. "Dziękuję bardzo za uwolnienie kraju" i podpis. Nie sądziłam, że takie małe zdanie może coś zrobić. Myślałam, że to w sumie taka laurka - powiedziała jedna z dziewczyn biorących udział w akcji.

Fundacja Rosa wierzy, że dzięki temu filmowi trafią do młodych ludzi, dla których Powstanie Warszawskie może być niezrozumiałe. Wierzymy, że dla młodych ludzi film będzie ciekawą, bo nieszablonową, lekcją, podczas której oprócz suchych faktów dzieci i młodzież poznają historie konkretnych osób, a dzięki temu lepiej zrozumieją podjęte przez nich decyzje - dodaje Agnieszka Łesiuk.

Premiera już 6 października

Premiera dokumentu oraz uroczyste spotkanie "Mali i Wielcy Bohaterowie - bo odwaga tkwi w każdym z nas" odbędą się 6 października o godzinie 13:00 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wtedy też nastąpi uroczyste przekazanie kartek wykonanych przez dzieci podczas drugiej odsłony "Kartki dla Powstańca". Pocztówki zostaną wręczone Powstańcom oraz przedstawicielom muzeum, którzy roześlą wzruszające prace do uczestników powstania. 

(az)