Ludzie w całej Europie żegnali Pawła Adamowicza. Zmarłego wczoraj prezydenta Gdańska pożegnał m. in. burmistrz Mediolanu Beppe Sala, czy położony nad Bałtykiem szwedzki Kalmar – miasto partnerskie Gdańska.
Położony nad Bałtykiem Kalmar, szwedzkie miasto partnerskie Gdańska, opuści we wtorek flagi do połowy masztu na znak żałoby po tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza.
"Jestem głęboko poruszony wieściami, jakie nadeszły z Gdańska. Wielokrotnie spotykaliśmy się z prezydentem Adamowiczem zarówno w Kalmarze, jak i w Gdańsku. Kontaktowaliśmy się ze sobą zaledwie kilka tygodni temu. Chcę przekazać moje kondolencje żonie oraz dzieciom prezydenta, a także pozdrowić mieszkańców Gdańska, którzy stracili bardzo cenionego zarządcę" - napisał w oświadczeniu burmistrz Kalmaru Johan Persson.
Położony w południowo-wschodniej Szwecji, nad Cieśniną Kalmarską 35-tysięczny Kalmar oraz Gdańsk są miastami partnerskimi od 1968 roku. Owocem wymiany kulturalnej są m.in. coroczne obchody 13 grudnia w Gdańsku szwedzkiego święta Dnia Świętej Łucji.
"Jego śmierć sprawia, że nie mamy słów" - napisał burmistrz Mediolanu Beppe Sala na Twitterze.
Burmistrz stolicy Lombardii podkreślił w tweecie na swoim profilu: "Paweł Adamowicz był postępowym prezydentem, którzy mocno wierzył w Europę i w prawa".
"Jego śmierć sprawia, że nie mamy słów. Mediolan łączy się w bólu z miastem, które straciło nadzwyczaj wartościowego człowieka" - dodał Beppe Sala.
Znicze płoną także przed naszą placówką dyplomatyczną w stolicy USA - Waszyngtonie.. Na ogrodzeniu ambasady w Waszyngtonie wywieszono zdjęcie prezydenta Gdańska.
A do zgromadzonych przed ambasadą wyszedł ambasador Piotr Wilczek. W budynku została wyłożona księga kondolencyjna.
To dla nas wszystkich bardzo tragiczna i bardzo trudna chwila. Bardzo jestem państwu wdzięczny, że postanowiliście państwo być w tym momencie, spotkać się w tym miejscu, które reprezentuje Polskę. Bądźmy razem, bądźmy dzielni, dziękuję - powiedział Wilczek.