"Trwa przerzucanie sił i środków z rzeki Bóbr na Odr, gdzie woda opada, na Odrę, gdzie woda rośnie. Działamy na całym 220-kilometrowym odcinku" - powiedział wojewoda lubuski Marek Cebula. W czasie powodzi służby ewakuowały 101 pacjentów ze szpitala powiatowego w Nysie oraz 35 pacjentów z zakładu opiekuńczo-leczniczego w Paczkowie. Zalane zostały również sanatoria lecznicze w Lądku Zdroju i Długopolu. PKP Intercity wznowiło przejezdność do stacji Głuchołazy oraz Kłodzko Główne z kierunku Kamieńca Ząbkowickiego oraz Wałbrzycha. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo z sytuacji powodziowej w Polsce.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • Trwa przerzucanie sił z rzeki Bóbr, gdzie woda opada, na Odrę, gdzie woda rośnie
  •  Marcin Kierwiński jest kandydatem na pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi 
  • W czasie powodzi służby ewakuowały 101 pacjentów ze szpitala powiatowego w Nysie oraz 35 pacjentów z zakładu opiekuńczo-leczniczego w Paczkowie. Zalane zostały również sanatoria lecznicze w Lądku Zdroju i Długopolu
  • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy w starych mundurach Służby Kontrwywiadu Wojskowego rozpowszechniali fałszywe informacje o rzekomych planach wysadzenia wałów przeciwpowodziowych
  • Z czwartkowego raportu wojewody opolskiego wynika, że stabilizuje się sytuacja powodziowa w regionie
  • W Brzegu Dolnym (Dolnośląskie) rozpoczęła się kulminacja fali powodziowej na Odrze. Stan wody osiągnął 933 cm, a według szacunków IMGW dotrze do 940 cm. 
  • Groźny incydent przy zabezpieczaniu wałów w okolicach Obornik Śląskich na Dolnym Śląsku. W piasku przywiezionym do napełniania worków znaleziono niewybuch.

TUTAJ ZNAJDZIECIE ZAPIS NASZEJ CZWARTKOWEJ RELACJI NA ŻYWO>>>

14:20

Ponad 220 szkół i przedszkoli na Dolnym Śląsku jest w tej chwili zamkniętych z powodu powodzi. W wielu przypadkach nie wiadomo, kiedy znów zaczną normalnie pracować - mówiła na antenie internetowego Radia RMF24 dolnośląska Kurator Oświaty - Ewa Skrzywanek

13:46

Do pomocy doraźnej dla powodzian od państwa w wysokości 10 tys. zł samorząd woj. śląskiego dołoży kolejne 4 tys. zł – poinformował na piątkowym briefingu marszałek tego regionu Wojciech Saługa.

13:27

W piątek o godz. 14.30 premier Donald Tusk weźmie udział kolejnym posiedzeniu powodziowego sztabu kryzysowego, który tym razem odbędzie się w Szczecinie - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Rano tego dnia szef rządu brał udział w posiedzeniu powodziowego sztabu kryzysowego w Nowej Soli.

13:22

Przywrócono ruch na drodze krajowej numer 39 w okolicach mostu na Odrze w Brzegu i na 40 w Mochowie. Droga nr 46 w Kamienicy, jest częściowo wyłączona z ruchu. Wprowadzono tam ruch wahadłowy. 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje też, że aktualnie w województwie opolskim wciąż nieprzejezdne są 4 odcinki dróg krajowych.

Trudna sytuacja jest na drodze krajowej numer 40 w Głuchołazach. W zasadzie większa część miasta została wyłączona z ruchu.  Droga krajowa numer 45 w Żywocicach na wysokości Krapkowice. Przejazd tą trasą także nie jest możliwy ze względu na wyrwę, która powstała na fragmencie jezdni. Droga krajowa nr 46 Malarzowice Wielkie, na trasie Opole - Nysa. Ten odcinek nadal wyłączony jest z ruchu ze względu na wysoki stan wody. Droga krajowa numer 94 tutaj także występuje wysoki stan wody i przejazd tą trasą jest niemożliwy do odwołania - informuje Agata Andruszewska z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu

13:13

Mimo uspokajających apeli pogarsza się sytuacja powodziowa w podwrocławskim Urazie. Z  powodu cofki na Odrze wylewa rzeka Lubniówka. 

Jak informuje reporterka RMF FM Martyna Czerwińska, pod wodą znalazły się między innymi domy na ul. Odrzańskiej a na ul. Rybnej zalany został port. 

Jak mówią mieszkańcy, wszystko dlatego, że na kilometrowym odcinku brakuje wałów

13:06

W zbiorniku Racibórz Dolny, który przechwycił falę wezbraniową na Odrze, jest ok. 102 mln m sześc. wody, czyli 55 proc. jego pojemności. Pobliski polder Buków gromadzi ok. 20,2 mln m sześc. wody, co stanowi 35 proc. jego pojemności – podały Wody Polskie.

13:00

Premier Donald Tusk podczas piątkowego posiedzenia sztabu kryzysowego w Nowej Soli powiedział, że są powody, by sądzić, że w dezinformację w sprawach dotyczących powodzi zaangażowane są służby "jednego państwa na wschód od nas"Pierwsze osoby, te najbardziej agresywnie działające na rzecz dezinformacji, zostały już zatrzymane - zaznaczył premier.

12:45

W Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) fala powodziowa na Odrze jest spodziewana za kilka dni. Przygotowania do jej nadejście trwają - poinformował kom. Grzegorz Jaroszewicz z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp.

W Kostrzynie do Odry wpływa Warta. Wszystkie zaangażowane służby od kilku dni przygotowują się na przejście fali powodziowej. Żołnierze wraz ze strażakami podwyższają wały tak, by w momencie kulminacyjnym woda nie wylała się z koryta - powiedział kom. Jaroszewicz.

Dodał, że mobilizacja panuje we wszystkich służbach, które we współpracy z władzami miasta robią wszystko, by zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. Jaroszewicz zaapelował, by wsłuchiwać się w wydawane przez funkcjonariuszy polecenia i śledzić komunikaty.

12:39

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udostępnił specjalny adres mailowy: powodz@gunb.gov.pl, na który można wysyłać zgłoszenia dotyczące budynków, które wymagają przeprowadzenia pilnej oceny stanu technicznego po powodzi.

"Na adres ten można zgłosić lokalizację domów lub innych obiektów, które uległy znacznemu uszkodzeniu przez falę powodziową" - wskazała Główna Inspektor Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska, cytowana w komunikacie.

Jak zaznaczyła Cabańska, z adresu może skorzystać każda potrzebująca osoba. Niemniej apeluję o zgłaszanie tych obiektów, które z uwagi na znaczne uszkodzenia, wymagają najpilniejszej oceny pracowników organów nadzoru budowlanego - dodała.

12:30

Wielu mieszkańców Lewina Brzeskiego, Kantorowic i okolicznych miejscowości jest odciętych od świata. Ci ludzie codziennie potrzebują dostaw wody pitnej, środków higieny, jedzenia i leków. Produkty dostarczane są przez straż pożarną i wojsko, ale nie wszędzie można dostać się konwencjonalnymi pojazdami. Reporter RMF FM był na pokładzie wojskowej amfibii i razem z żołnierzami dostarczał niezbędne dla powodzian rzeczy.

12:18

Wojewoda lubuski Marek Cebula poinformował podczas posiedzenia powodziowego sztabu kryzysowego w Nowej Soli, że obecnie trwa przerzucanie "sił i środków" z rzeki Bóbr, gdzie woda opada, na Odrę, gdzie woda rośnie. Działamy na całym 220-kilometrowym odcinku - powiedział, podkreślając, że na ten moment nie widać jednak "żadnych zagrożeń" związanych z powodzią.

W tej chwili rozpoczęliśmy bardzo intensywne działania - zaznaczył Marek Cebula. Przypomniał, że alarm przeciwpowodziowy został wprowadzony na terenie powiatów: zielonogórskiego, gorzowskiego, wschowskiego, nowosolskiego, krośnieńskiego oraz słubickiego.

Na miejscu pracują żołnierze Wojska Polskiego i WOT, strażacy, policjanci, funkcjonariusze OSP.

12:02

Były szef MSWiA Marcin Kierwiński jest kandydatem na pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi - poinformował premier Donald Tusk. Kierwiński wejdzie w skład rządu i zrzeknie się mandatu europosła - dodał szef rządu.

11:58

W związku z powodzią w woj. dolnośląskim, opolskim i lubuskim zajęcia zawieszono w 431 przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Z danych wynika, że spada liczba placówek, w których zajęcia się nie odbywają.

W codziennej informacji resort edukacji przekazał, że zajęcia zawieszono w placówkach w woj. dolnośląskim - 222, w woj. opolskim - 180 i w woj. lubuskim - 29. Dane po raz pierwszy nie dotyczą woj. śląskiego

11:55

Odcinek linii kolejowej Ścinawka Średnia - Kłodzko Miasto pozostaje częściowo wyłączony z ruchu przez PKP PLK. Trwają również prace nad wznowieniem ruchu na odcinku Stronie Śląskie - Kłodzko Miasto. 

Reszta linii działa normalnie - przekazały Koleje Dolnośląskie.

11:45

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni wspólnie z WOT uruchomiły interaktywną mapę pomocy dla ofiar powodzi. Na witrynie można znaleźć m.in. informacje o godzinach pracy punktów pomocowych oraz ich lokalizacje.

O uruchomieniu mapy - wspólnie z WOT i przy wsparciu Google Polska - Wojska Obrony Cyberprzestrzeni poinformowały w piątek na platformie X. Jak przekazano w komunikacie, witryna została stworzona z myślą o wsparciu wszystkich osób poszkodowanych w wyniku powodzi. "Oprócz lokalizacji punktów pomocowych można tam znaleźć informacje o godzinach ich pracy, aktualnej dostępności oraz numery kontaktowe" - czytamy.

11:36

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości wykryło dotychczas 63 fałszywe zbiórki dla powodzian - poinformowała rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Katarzyna Nowak. Jak przekazała rzecznik KGP, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) weryfikuje zbiórki dla powodzian i sprawdza te, które pojawiają się w sieci.

Jeżeli którakolwiek budzi wątpliwości, to funkcjonariusze podejmują działania - powiedziała insp. Nowak.

11:34

W kilku następnych tygodniach utrzymywać się będzie wysokie zagrożenie uaktywnienia się osuwisk na terenach, przez które przeszła powódź i intensywne opady - ostrzegł  Główny Geolog Kraju, wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Galos.

"Biorąc pod uwagę rozkład przestrzenny opadów w ostatnim tygodniu oraz lokalizację znanych osuwisk, należy oczekiwać, że najbardziej zagrożonymi na aktywację osuwisk są obszary Pogórza Karpackiego w województwie śląskim i małopolskim (Pogórze Śląskie, także Pogórze Wielickie)" - zaznaczono. MKiŚ poinformowało, że w Sudetach możliwe są również lokalne osunięcia, ale liczba takich przypadków powinna być mniejsza niż w Karpatach.

11:15

Zmniejszono odpływ wody ze zbiornika Racibórz Dolny. Zbiornik cały czas przyjmuje wodę z wezbranej Odry, ale systematycznie wpływa jej tam coraz mniej. Marcin Buczek reporter RMF FM przekazał, że teraz w zbiorniku jest nieco ponad 100 milionów metrów sześciennych wody.

To oznacza, że wypełnia ona nieco ponad jego połowę. Dla porównania - we wtorek to było 147 milionów metrów sześciennych wody. Wszystko wynika z tego, że spada poziom Odry powyżej zbiornika. Co prawa w Krzyżanowicach poziom alarmowy przekroczony jest nadal o dwa i pół metra. Ale nieco wcześniej, w Olzie stan alarmowy przekroczony jest już tylko o 10 centymetrów, a w Chałupkach jest jednie 20 centymetrowe przekroczenie stanu ostrzegawczego.

11:14

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazała do prokuratury krajowej dokumenty dotyczące zatrzymania na Dolnym Śląsku dwóch osób, które miały siać dezinformację na terenach powodziowych w sprawie planów wysadzania wałów - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. 

Chodzi o dwóch mieszkańców jednej z pod-wrocławskich miejscowości zatrzymanych przez ABW.

Śledczy z dolnośląskiego wydziału prokuratury krajowej ocenią zebrany materiał dowodowy i zdecydują, czy wszczynać śledztwo w związku z tą sprawą, a jeśli tak - na jakiej podstawie. Muszą też zdecydować, co z zatrzymanymi. Jeden z nich - 26-latek przebrany w mundur podawał się za żołnierza patrolującego wały i ostrzegał przed ich wysadzaniem. Drugi z mężczyzn, to osoba z jego otoczenia, którą zatrzymano do wyjaśnienia.

11:10

Policja ze Słubic zaapelowała do kierowców o unikanie w najbliższych dniach podróży do miejsc, gdzie może dochodzić do utrudnień w ruchu i czasowego zamykania dróg z powodu wysokiego stanu Odry - poinformowała w piątek st. asp. Ewa Murmyło z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach.

Dodała, że utrudnienia w ruchu drogowym mogą wystąpić m.in. na autostradzie A2 i w rejonie mostu granicznego w Słubicach, dlatego osoby pracujące w Niemczech będą kierowane na przejście graniczne w Świecku.

Policja zaapelowała o wcześniejsze zaplanowanie trasy alternatywnej lub o wybór innego terminu wyjazdu.

10:50

Prezes PZPN Cezary Kulesza zadeklarował, że związek przeznaczy 1,75 mln złotych na pomoc klubom piłkarskim, które ucierpiały wskutek powodzi.

10:47

Załogi śmigłowców SG są w gotowości do ewakuacji osób z zalanych terenów. Cały czas monitorują sytuację na terenach, które ucierpiały w trakcie powodzi.

10:45

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak powiedział w piątek w Brzegu Dolnym, że walka odbywa się na dwóch frontach. Z jednej strony jest to minimalizowanie strat fali powodziowej i działania zapewniające bezpieczeństwo mieszkańcom. Z drugiej zaś, odbudowa zalanych terenów i zapewnianie wsparcia.

Minister Siemoniak zapewnił, że cały czas prowadzony jest monitoring Odry. Powiedział, że tysiące ludzi pilnują Odry w całym jej biegu - od Wrocławia po ujście. Podkreślił, że każde miasto i każda miejscowość jest ważna. I wszyscy mieszkańcy tych terenów muszą czuć, że mają zapewnione bezpieczeństwo.

10:40

Prezydent Andrzej Duda odwiedził dotkniętą przez powódź miejscowość Lądek-Zdrój. Zgodnie z zapowiedzią szefa BBN Jacka Siewiery wizyta prezydenta na południu Polski ma przebiegać tak, by nie zaburzać działać ratowniczych. Jedynym punktem medialnym wizyty ma być planowany na 13.15 briefing w Głuchołazach.

Prezydent ma dziś odwiedzić inne tereny, które również ucierpiały w powodzi.

10:40

"Drogowy most składany został zamówiony do Głuchołaz. 11 innych samorządów zgłosiło zapotrzebowanie na tymczasowe mosty" - mówił piątek szef MI Dariusz Klimczak. Straty dot. dróg szacowane są na ponad 125 mln zł, na kolei ponad 150 mln zł. Wstępne szacunki strat Wód Polskich to ok. 1 mld zł - dodał.

"Dzięki współpracy z MON, z wojskami inżynieryjnymi, ale także przy współpracy z MSWiA udało mi się zamówić specjalną konstrukcję mostową - drogowy most składany do Głuchołaz, który jest właśnie realizowany" - poinformował minister Klimczak w piątek na antenie TVP Info.

Dodał, że przed nałożeniem konstrukcji konieczne będzie oczyszczenie koryta rzeki oraz usunięcie pozostałości wcześniejszych konstrukcji zniszczonych przez powódź. Ten etap ma potrwać ponad tydzień, a samo nałożenie mostu zajmie do czterech dni.

10:12

W szpitalu w Nysie trwa wielkie sprzątanie zalanych pomieszczeń. Powódź zniszczyła między innymi Szpitalny Oddział Ratunkowy i dużo specjalistycznego sprzętu. Reporter RMF FM Dominik Smaga przekazał, że sytuacja na miejscu wygląda jak film katastroficzny. Dziesiątki ludzi w kombinezonach zbierają z podłóg rzadką maź, wynoszą zniszczone meble, drzwi i urządzenia. I mówią, że przed nimi jest jeszcze ogrom pracy polegającej na sprzątaniu. 

Na korytarzach widać powyginane przez wodę drzwi i gdyby nie tabliczki na ścianach, nie byłoby wiadomo, że to był szpital. Pacjenci nieprędko tu wrócą - Powiedział RMF FM  Grzegorz Ruszecki jeden z lekarzy. Najwcześniej będzie można wznowić przyjmowanie pacjentów na wyższych piętrach, znajdujący się na dole Szpitalny Oddział Ratunkowy będzie nieczynny, jego rolę pełni teraz szpital polowy.

09:52

Główne linie kolejowe są przejezdne. PKP Intercity wznowiło przejezdność do stacji Głuchołazy oraz Kłodzko Główne z kierunku Kamieńca Ząbkowickiego oraz Wałbrzycha - poinformowało w piątek na X Ministerstwo Infrastruktury. 

Dalej występują utrudnienia drogowe - w woj. opolskim, lubuskim oraz łódzkim.

09:23

W woj. lubuskim w piątek rano stany alarmowe były przekroczone lub wyrównane na ośmiu wodowskazach - czterech na Bobrze i czterech na Odrze. W Bobrze woda opada. Teraz region czeka na falę wezbrania na Odrze - poinformował rzecznik lubuskiej PSP mł. bryg. Arkadiusz Kaniak.

Z danych na stronie Hydro.imgw.pl wynikało, że w piątek o godz. 6.10 w woj. lubuskim stany alarmowe były przekroczone lub wyrównane na ośmiu wodowskazach. Na Bobrze stan alarmowy był przekroczony w Szprotawie, Żaganiu, Nowogrodzie Bobrzańskim i Starym Raduszcu, wszędzie z tendencją malejącą.

Z kolei na Odrze w Nowej Soli według stanu z godz. 6.10 stan alarmowy był przekroczony o 20 cm, w Połęcku o 56 cm, w Cigacicach o centymetr, a w Nietkowie rzeka była na poziomie alarmowym (400 cm).

09:20

Odra we Wrocławiu wciąż płynie bardzo szybko i bardzo niespokojnie - informuje reporter RMF FM Jakub Rybski. 

Poziom rzeki jest cały czas bardzo wysoki, chociaż widać, że do przelania i tak dużo brakuje. Tym bardziej, że w wielu miejscach wzdłuż wody ułożone są worki z piaskiem. Mieszkańcy, z którymi tutaj rozmawiałem przyznali mi, że nie czują się do końca bezpieczni, bo prognozy to jedno, ale to jest jednak żywioł, który jest całkowicie nieprzewidywalny. Choć ta fala kulminacyjna jest wprawdzie spłaszczona, to niestety jest bardzo długa, co rodzi ryzyko, że w pewnym momencie może dochodzić do przesiąków. Właśnie dlatego wały są monitorowane dzień i noc. Pocieszające jest to, że rzeczywiście już dziś poziom wody w Odrze zaczął się obniżać - powiedział Jakub Rybski, reporter RMF FM.

09:19

Stan Odry w Brzegu Dolnym wynosi obecnie 942 cm. I to jest szczytowy punkt fali kulminacyjnej. We Wrocławiu spadek poziomu wody o 10 cm - potwierdzał rano dyrektor IMGW Robert Czerniawski. “Malczyce - tam dochodzimy do stanu maksymalnego dzisiaj wieczorem. Ze względu na wąskie koryto rzeki należy zwrócić uwagę na Głogów i później na Krosno Odrzańskie - dodał. 

Poziom rzeki w podwrocławskim Trestnie również się obniża, a IMGW prognozuje, że w nocy z soboty na niedzielę woda może spaść poniżej stanu alarmowego. 

08:43

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak zapowiedział, że w piątek dojdzie do nowelizacji rozporządzenia o stanie klęski żywiołowej w jego "części obszarowej". Wcześniej minister podkreślał, że rozporządzenie będzie nowelizowane "tyle razy, ile trzeba".

"Na podstawie wniosku wojewodów, za zgodą premiera, dzisiaj w ciągu dnia, w części obszarowej, znowelizujemy rozporządzenie o stanie klęski żywiołowej" - przekazał w piątek rano Siemoniak. Nie wskazał jednak dokładnie, do jakich zmian w nim dojdzie.

08:34

W czasie powodzi służby ewakuowały 101 pacjentów ze szpitala powiatowego w Nysie oraz 35 pacjentów z zakładu opiekuńczo-leczniczego w Paczkowie - poinformowała w piątek ministra zdrowia Izabela Leszczyna podczas posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu. Szefowa resortu zdrowia podsumowała w piątek, jak instytucje ochrony zdrowia ucierpiały do tej pory w wyniku powodzi na południu Polski.

Zalane zostały również sanatoria lecznicze w Lądku Zdroju i Długopolu. W Lądku Zdroju mocno ucierpiał również 23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny, ośrodek rehabilitacji stacjonarnej w miejscowości Wleń oraz psychiatryczny zakład opiekuńczo-leczniczy w Stroniu - wyliczyła ministra zdrowia, zaznaczając, że ośrodki w Stroniu i Wleniu działają. 

08:32

Mamy tylko 16 nowych interwencji związanych z opadami deszczu i działaniami przeciwpowodziowymi - przekazał w piątek Komendant Główny PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski. Dodał, że zostaną uruchomione kolejne zapotrzebowania z mechanizmu ochrony ludności Unii Europejskiej. Dodał, że za pośrednictwem RARS będzie zgłoszone zapotrzebowanie na osuszacze.

Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Marek Sokołowski poinformował, że w użyciu jest 19 śmigłowców i na miejscu działa 20 tys. żołnierzy. Podkreślił, że w nocy negatywnych zdarzeń nie było.

08:23

Obserwujemy spadek poziomu wody o 10 cm we Wrocławiu - powiedział dyrektor IMGW Robert Czerniawski podczas piątkowego powodziowego sztabu kryzysowego z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska we Wrocławiu.

Brzeg Dolny, tam jeszcze delikatnie następuje wzrost do maksimum, powinno się podwyższyć do 10 cm, ale jest tam duży zapas na wale. Malczyce - dochodzimy do stanu maksymalnego dzisiaj wieczorem. Ze względu na wąskie koryto rzeki należy zwrócić uwagę na Głogów i później na Krosno Odrzańskie, ze względu na charakter morfologiczny koryta, które jest tam dość wąskie - powiedziała dyrektor IMGW.

08:18

Podjąłem decyzję o wyznaczeniu nowych pełnomocników MSWiA w Głuchołazach i Lewinie Brzeskim - powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak podczas powodziowego sztabu kryzysowego. Pełnomocnicy mają wesprzeć zarządzanie kryzysowe w dotkniętych powodzią gminach.

08:14

Premier Donald Tusk poinformował, że w piątek o godz. 12 przedstawi pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi. Poinformował również, że odwiedzi województwo lubuskie i zachodniopomorskie.

Dzisiaj przedstawię pełnomocnika rządu ds. odbudowy - mówię w skrócie, ale wiadomo, o co chodzi. Będzie to ogrom zadań, przekraczający możliwości poszczególnych resortów, wymagający koordynacji na bardzo wielu poziomach - powiedział Tusk podczas piątkowego posiedzenia sztabu kryzysowego. 

08:11

Miejska pływalnia w Kłodzku zamieniła się w tymczasowy dom dla powodzian. Ironia losu - ale właśnie tam urządzono miejsce, gdzie ci, którzy stracili mieszkania mogą się wyspać i coś zjeść. 

Na miejscu był dziennikarz RMF FM Michał Radkowski. Jak przekazał, na szczęście takich osób jest coraz mniej. Jeszcze w środę spało tu około 100 osób, dziś już zaledwie 13.

08:04

Groźny incydent przy zabezpieczaniu wałów w okolicach Obornik Śląskich na Dolnym Śląsku. W piasku przywiezionym do napełniania worków znaleziono niewybuch.

07:47

Ponad 20 tys. żołnierzy jest w tej chwili zaangażowanych w walkę z powodzią i jej skutkami. Kulminacja tej liczby będzie w niedzielę, kiedy osiągniemy 25 tys. żołnierzy - mówił w Rozmowie o 7:00 w Radiu RMF24 I Zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał dywizji Karol Dymanowski.

07:43

Szefowa Wód Polskich Joanna Kopczyńska przekazała w piątek rano podczas posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu, że obecnie większość zbiorników retencyjnych funkcjonuje normalnie. Zbiornik Nysa ma zmniejszony odpływ, w zbiorniku Mietków musieliśmy nieco zwiększyć odpływ, żeby go opróżnić - powiedziała.

Kopczyńska przyznała, że dochodzi do lokalnych zdarzeń związanych z przeciekaniem wałów, ale nie są to duże uszczerbki. W jednym przypadku, na wysokości miejscowości Smolne, w gminie Jemielno (...) trwa akcja zabezpieczania wału. Władze gminy prewencyjnie wydały komunikat wzywający do ewakuacji - powiedziała, dodając, że na miejscu pracują strażacy.

Prezes Wód Polskich przedstawiła również prognozę dla Szczecina oraz województwa zachodniopomorskiego, wskazując, że w samym mieście nie występują obecnie żadne zdarzenia kryzysowe. Dalszy wzrost stanu wód obserwuje się natomiast w Gozdowicach i Bielinku.

W tej chwili pracownicy Wód Polskich wraz z żołnierzami WOT będą na bieżąco monitorować wały przeciwpowodziowe. Żołnierze WOT będą wspierać ewentualne naprawy - powiedziała. Jak wskazała, podtopieniu mogą ulec pojedyncze zabudowania w miejscowościach: Kaleńsko, Stary Błeszyn, Stare Łysogórki, Siekierka, Stara Rudnica, Stary Kostrzynek.

07:41

Andrzej Duda złoży dziś wizytę na terenach zniszczonych przez powódź w województwie dolnośląskim oraz opolskim. Prezydent m.in. spotka się z przedstawicielami służb biorących udział w akcjach ratowniczych, wojska oraz władz samorządowych.

Ok. godz. 13:15 przed Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą w Głuchołazach planowana jest wypowiedź prezydenta dla mediów.

07:37

Obserwujemy spadek poziomu wody o 10 cm we Wrocławiu - powiedział dyrektor IMGW Robert Czerniawski podczas piątkowego powodziowego sztabu kryzysowego z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska we Wrocławiu.

Brzeg Dolny, tam jeszcze delikatnie następuje wzrost do maksimum, powinno się podwyższyć do 10 cm, ale jest tam duży zapas na wale. Malczyce - dochodzimy do stanu maksymalnego dzisiaj wieczorem. Ze względu na wąskie koryto rzeki należy zwrócić uwagę na Głogów i później na Krosno Odrzańskie, ze względu na charakter morfologiczny koryta, które jest tam dość wąskie - powiedział dyrektor IMGW.

07:30

W ciągu ostatniej doby wielu mieszkańców Brzegu Dolnego oraz osób z innych miast pracowało przy umacnianiu i podnoszeniu nadodrzańskich wałów. Według rzecznika tamtejszej PSP st. kpt. Daniela Lisieckiego, udało się podnieść wał do poziomu wody z 1997 roku.

Fala kulminacyjna na Odrze przechodzi przez Brzeg Dolny od godzin nocnych z czwartku na piątek. Stan wody osiągnął 933 cm, a według szacunków IMGW dotrze do 945 cm. Maksimum będzie niższe niż podczas powodzi w 1997 r., kiedy to, według danych IMGW, osiągnęło 1070 cm.

Rzecznik Komendy Powiatowej PSP w Brzegu Dolnym st. kpt. Daniel Lisiecki w piątek rano powiedział PAP, że przy umacnianiu nadodrzańskich wałów pracowało wielu mieszkańców tego miast oraz ludzie, którzy przyjechali z innych miejscowości. Trzeba to wyraźnie podkreślić, że dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu mieszkańców udało się tak szybko umocnić i podnieść wały - powiedział. W Brzegu Dolnym, oprócz strażaków PSP i OSP, pracowali też żołnierze.

Według relacji rzecznika, nadodrzańskie wały w Brzegu Dolnym i okolicach zostały podniesione do poziomu wody z powodzi z 1997 roku. Umocnienia zrobiono na długości trzech kilometrów - od Brzegu Dolnego do miejscowości Pysząca. Przygotowaliśmy się na najgorszy scenariusz - powiedział strażak.

St. kpt. Daniel Lisiecki poinformował, że wały są przez całą dobę monitorowane, a tam gdzie stwierdzone są przesiąki na bieżąco są one uszczelniane. To były, są, lokalne przesiąki, woda nie wdarła się do miasta - powiedział strażak.

07:11

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekonuje, że woda w Odrze we Wrocławiu ma wreszcie zacząć opadać. Od czwartku przez miasto przechodzi fala wezbraniowa i chociaż woda nigdzie nie przelewa się przez koronę wałów, to wczoraj doszło do przesiąku.

07:00

O godz. 7:00 rozpoczęło się posiedzenie ogólnopolskiego sztabu kryzysowego we Wrocławiu z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska, ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka oraz wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza.

06:50

Przez Węgry na Dunaju przechodzi fala kulminacyjna. W wielu miejscach trwają prace zabezpieczeniowe, w Budapeszcie zakończono budowę umocnień. Zmienia się sytuacja w Austrii, w pierwszych gminach Dolnej Austrii odwołano stan klęski żywiołowej.

06:44

"Nie zapominajcie o nas" - proszą w rozmowie reporterem RMF FM Mateuszem Chłystunem mieszkańcy Trzebieszowic niedaleko Lądka Zdroju, w której wielka woda porwała i uszkodziła co najmniej kilka domów. Choć mieszkańcy mogą liczyć na pomoc humanitarną, to brakuje im rąk do pracy przy porządkowaniu resztek dobytku.

06:38

Prof. UMCS Stanisław Chmiel uważa, że priorytetem powinno być ograniczenie zabudowy na terenach zalewowych, by złagodzić skutki ewentualnych powodzi. Należy też rozpocząć dyskusję na temat propozycji przesiedleń osób zamieszkujących obszary zalewowe - stwierdził hydrolog.

Kierownik Katedry Hydrologii i Klimatologii UMCS w Lublinie dr hab. Stanisław Chmiel, prof. UMCS zwrócił uwagę, że zawsze przy klęskach pojawiają się głosy, iż lepiej można było się przygotować do powodzi i złagodzić jej skutki. Według niego, to nie tylko bolączka Polski, bo w innych krajach, np. w Czechach, na Słowacji, w Niemczech czy Austrii również dochodzi do ekstremalnych zjawisk pogodowych.

06:26

Fala kulminacyjna powodzi na Odrze dotarła do Brzegu Dolnego. Według najnowszych danych IMGW poziom wody utrzymuje się w okolicach maksymalnego prognozowanego w rejonie Wrocławia. Dalej w górę rzeki woda zaczęła już opadać. Maksima są niższe niż w 1997 r.

06:22

W zalanych domach rozwiną się niebezpieczne dla ludzi kolonie grzybów pleśniowych, mogą być czynnikiem alergennym i kancerogennym - powiedział dr hab. inż. Krzysztof Matkowski, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, wiceprzewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Mykologów Budownictwa.

W budynku, który został zalany wciąż jest podniesiona wilgotność, więc grzyby będą się rozwijać. Pojawią się kolonie, które my nazywamy w języku potocznym grzybami pleśniowymi. Problem polega na tym, że wszystkie z tych grzybów mogą być niebezpieczne dla człowieka - z kilku powodów. Po pierwsze są czynnikiem alergennym, więc u osób podatnych na tego typu organizmy mogą wystąpić odczyny alergiczne, a w niektórych przypadkach może dojść do grzybic.  Dużo groźniejsze jest to, że wytwarzają metabolity, czyli produkty i przemiany materii, które są często trujące dla ludzi - podkreśla Krzysztof Matkowski.

06:16

Dodatkowa pula bezpłatnych szczepionek przeciwko tężcowi jest już dostępna na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku. Akcja szczepień na terenach powodziowych jest zaplanowana właśnie w związku z wzrostem zagrożenia epidemiologicznego.

W sprawie dodatkowych szczepień przeciwko tężcowi można zgłaszać się do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Wojewoda śląski poinformował z kolei, że preparat jest dostępny w szpitalnych oddziałach ratunkowych i placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.

06:09

940 cm może osiągnąć fala kulminacyjna na Odrze w dolnośląskim Brzegu Dolnym. To mniej o prawie metr niż podczas powodzi w 1997 roku, kiedy woda osiągnęła tam 1070 cm. 

Odra przekracza stany alarmowe również poniżej Brzegu Dolnego m.in. w Malczycach, Ścinawie, Głogowie czy Nowej Soli. 

IMGW uspokaja - fale wezbraniowe na Bystrzycy i Bobrze nie nałożą się na falę, która aktualnie przemieszcza się na Odrze. Za godzinę we Wrocławiu kolejne w ciągu ostatnich dni posiedzenie sztabu kryzysowego. Obok premiera pojawi się tam również minister zdrowia Izabela Leszczyna. Wśród tematów m.in sytuacja epidemiczna na zalanych terenach Polski.

06:00

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał wytyczne dotyczące powrotu do budynków zalanych w wyniku powodzi - poinformowano na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Zauważono, że domy które zostały uszkodzone w wyniku powodzi mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

Urząd podkreślił, że opracował wytyczne w związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej.

05:01

Samorządy nie brały pod uwagę zastrzeżeń Wód Polskich co do zagospodarowania terenów zalewowych. Ale także same Wody zwykle zgadzały się na prowadzenie tam inwestycji, twierdzi NIK - czytamy w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Dziennik podnosi, iż miejskie tereny w pobliżu rzek są często tak urokliwe, że nie brakuje chętnych, by tam zamieszkać. "Jednak prawo, a także zwykły rozsądek znacznie ograniczają możliwość swobodnego budowania tam osiedli mieszkaniowych" - czytamy w "Rz".

04:13

Jak podał IMGW, w nocy z czwartku na piątek były 42 przekroczenia stanów alarmowych i 33 stanów ostrzegawczych. 

04:09

W Brzegu Dolnym (Dolnośląskie) rozpoczęła się kulminacja fali powodziowej na Odrze. Stan wody osiągnął 933 cm, a według szacunków IMGW dotrze do 940 cm. Maksimum będzie niższe niż podczas powodzi w 1997 r., kiedy to, według danych Instytutu, osiągnęło 1070 cm.

Według lokalnych mediów, w Brzegu Dolnym pojawiły się problemy z przesiąkaniem wałów, a o godz. 2 rozpoczęło się posiedzenie Gminnego Sztabu Kryzysowego, z udziałem strażaków, policji i burmistrza.

Odra przekracza poziomy alarmowe także poniżej Brzegu Dolnego: w Malczycach, Ścinawie, Głogowie oraz w Nowej Soli, gdzie przekroczenie tego stanu nastąpiło w czwartek wieczorem. IMGW spodziewa się, że w niedzielę stan wody w Nowej Soli przekroczy stan alarmowy o ponad 200 cm i sięgnie 660 cm.

W Trestnie powyżej Wrocławia od czwartku rano utrzymuje się stan wody zbliżony do maksymalnego, prognozowanego przez IMGW, czyli 640 cm. Tu również kulminacja fali jest niższa niż w 1997 r., kiedy to maksymalny poziom wody sięgnął 724 cm.

W leżącej w górę Odry Oławie maksymalny stan wody odnotowano w środę wieczorem i wynosił on 743 cm. Obecnie utrzymuje się on na poziomie 731 cm. W Brzegu od środy poziom wody ma tendencję malejącą, obecnie wynosi 689 cm, o 30 cm mniej niż zanotowane maksimum. Opada woda u ujścia Nysy Kłodzkiej, gdzie stan wynosi 664 cm, a maksimum 707 cm osiągnięte było we wtorek.

Trudna sytuacja powodziowa jest cały czas na Bobrze. Według IMGW w ujściowych odcinkach dopływów stan wody może wzrosnąć również wskutek cofki od Odry.

04:07

UNHCR - Agencja ONZ ds. Uchodźców - poinformowała w piątek, że organizuje podstawową pomoc dla poszkodowanych w powodzi w południowej Polsce, a pierwsze artykuły dla 500 rodzin trafi do mieszkańców Ząbkowic Śląskich.

Pierwsza pomoc od UNHCR obejmie składane łóżka, materace i poduszki, pościel i zestawy higieniczne. Dodatkowo zapasy awaryjne dostarczone przez UNHCR Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi na wypadek nieprzewidzianych okoliczności są również gotowe do wysłania - zaznaczyła Agencja.

Jak poinformowała UNHCR, Agencja jest gotowa do niesienia dalszej pomocy w celu wsparcia działań rządu i pozostaje w bliskim kontakcie z krajowymi i lokalnymi zespołami zarządzania kryzysowego w celu szybkiego jej dostarczenia ofiarom.

00:53

Mieszkańcy Wrocławia wspólnie z 300 żołnierzami WOT-u uratowali pękający wał Janówek-Pracze. Pracowali w trudno dostępnym terenie, na namokniętym wale. 

00:31

Sześć zespołów z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów zostało oddelegowanych do oceny stanu przepraw na terenach dotkniętych powodzią - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Dodał, że pierwsze grupy ekspertów już w piątek dotrą na Opolszczyznę.

Minister poinformował też, że do czwartkowego południa zarejestrowano 100 zgłoszeń dotyczących możliwości przewiezienia ciężarówkami pomocy humanitarnej dla powodzian bez pobierania opłat drogowych. 

00:27

Brzeg Dolny ani myśli spać - do miasta na północny zachód od Wrocławia zbliża się ogromna fala powodziowa. Według prognoz może osiągnąć nawet 938 cm. Stan alarmowy na tym odcinku wynosi 630 cm. Burmistrz zaapelował do mieszkańców o umacnianie wałów i długo nie musiał czekać. 

Worki z piaskiem, które dźwigają mieszkańcy Brzegu Dolnego, mają pomóc w obronie nie tylko tego miasta, ale też okolicznych wiosek.