W czwartek do Wrocławia przyjechała szefowa KE Ursula von der Leyen, która obiecała szybką pomoc finansową krajom naszego regionu poszkodowanym przez powódź. 10 mld euro będzie przeznaczonych na ten cel z funduszu spójności. Władze Wrocławia donoszą, że system miejski wytrzymał falę na Odrze. ABW zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o dezinformowanie ws. wysadzania wałów przeciwpowodziowych. Przez powódź zawieszono zajęcia w 439 szkołach, przedszkolach i placówkach. Część Lewina Brzeskiego cały czas jest pod wodą, a mieszkańcy, chcąc dostać się do swoich domów, używają kajaków. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo z sytuacji powodziowej w Polsce.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • W lubuskim Nowogrodzie Bobrzańskim na Bobrze stan wody powoli się stabilizuje i w kolejnych godzinach powinien stopniowo opadać - poinformował  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
  • Z czwartkowego raportu wojewody opolskiego wynika, że stabilizuje się sytuacja powodziowa w regionie
  • W związku z powodzią zawieszono zajęcia w 439 szkołach, przedszkolach i placówkach - podał MEN
  • Szpital polowy w Nysie przyjął już pierwszych pacjentów
  • Ministerstwo kultury zapowiedziało program wsparcia dla zniszczonych w powodzi zabytków 
  • Parlament Europejski apeluje do Komisji Europejskiej o zwiększenie funduszy na pomoc dla powodzian
  • Orlen obniża ceny paliwa na części stacji w południowo-zachodniej Polsce
  • Premier poinformował o zatrzymaniu mężczyzny, który przebrał się w mundur i dezinformował poszkodowanych w powodzi
  • "System miejski wytrzymał" - poinformowały władze Wrocławia, podsumowując walkę z wielką wodą

TUTAJ ZNAJDZIECIE ZAPIS NASZEJ ŚRODOWEJ RELACJI NA ŻYWO>>>

23:30

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Mariusz Feltynowski przekazał, że strażacy zbudują mobilne laboratorium w Stroniu Śląskim. We współpracy z wojskiem Państwowa Straż Pożarna prowadzi termowizyjna obserwację umocnień przeciwpowodziowych.

23:11

Cały czas zmniejszamy odpływy zbiorników, nie dokładamy wody do rzek - przekazała szefowa Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Podkreśliła również, że trwa uszczelnianie korpusu wału przeciwpowodziowego na Odrze w Opolu.

22:34

Na terenach popowodziowych zadania realizuje 20 tys. żołnierzy, 500 podchorążych i 500 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej - przekazał podczas posiedzenia sztabu kryzysowego dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Krzysztof Stańczyk.

22:27

Liczba śmiertelnych ofiar powodzi nie powiększyła się, czyli dalej mamy siedem - poinformował komendant główny policji Marek Boroń. 

22:10

Premier Donald Tusk zapowiedział, że każdy, kto zostanie przyłapany na szabrownictwie na terenach objętych stanem klęski żywiołowej, będzie surowo ukarany, "surowiej niż w innych okolicznościach". Zastanówcie się, naprawdę, nie raz, tylko dziesięć razy - powiedział szef rządu.

22:08

Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Robert Czerniawski przekazał, że w Opolu, Brzegu i Oławie obserwowane są już spadki poziomu wody, a w piątek takie pierwsze spadki będą notowane we Wrocławiu. Natomiast wzrosty nastąpią m.in. w Brzegu Dolnym, Malczycach i Ścinawie.

21:23

Możliwość sprawdzenia aktualnych ostrzeżeń hydrologicznych IMGW w danym regionie oraz dostęp do informacji, jak postępować wobec zagrożenia powodziowego lub w trakcie powodzi - to dwa elementy usługi "Alert powodziowy" wprowadzonej właśnie do aplikacji mObywatel.

Łatwo i szybko dostępna, a przede wszystkim wiarygodna informacja o zagrożeniach związanych z powodzią to kluczowy aspekt bezpieczeństwa. Dlatego w aplikacji mObywatel od teraz każdy szybko sprawdzi aktualne ostrzeżenia o zagrożeniach powodziowych w swojej okolicy. Dowie się też, co robić w sytuacji zagrożenia powodziowego - podkreślił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

20:55

Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, że dwaj zatrzymani mężczyźni, którzy siali dezinformację ws. rzekomego wysadzania wałów przeciwpowodziowych używali mundurów służby kontrwywiadu wojskowego dawnego wzoru. Szef rządu podziękował za współdziałanie ABW i policji w tej sprawie.

20:27

Od godz. 20:00 w woj. lubuskim decyzją wojewody lubuskiego Marka Cebuli zostaje wprowadzony alarmy powodziowy dla powiatów: zielonogórskiego, gorzowskiego, wschowskiego, nowosolskiego, krośnieńskiego oraz słubickiego. 

Alarm ma ostrzegać, ale nie straszyć - podkreślił w rozmowie z PAP Sławomir Pawlak, dyrektor biura wojewody lubuskiego.

Alarm obowiązuje do odwołania.

20:14

100 tys. zł na usuwanie skutków powodzi dla powiatu kłodzkiego przekaże powiat bielski, który sam został poszkodowany przez wielką wodę. Decyzję taką radni podjęli jednogłośnie na sesji w czwartek.

20:11

20:05

20:02

Kłodzcy policjanci ustalili, a następnie zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 64 i 37 lat, którzy wykorzystując sytuację powodziową, dopuścili się kradzieży zuchwałej. Mężczyźni ukradli ze sklepu w Lądku-Zdroju alkohol oraz inne artykuły spożywcze. Złodzieje weszli do środka przez zniszczoną ścianę.

19:45

Na osiedlu Nysa Południe panuje coraz większy fetor. Między blokami rosną tam hałdy śmieci wynoszonych przez mieszkańców z zalanych piwnic. Lokatorów czeka jeszcze wiele pracy przy wynoszeniu tego, co zniszczyła im woda - mebli, sprzętów, czy przetworów. Liczą na to, że miasto jak najszybciej wywiezie odpady.

19:38

Po tym jak w czwartek otwarty został most na DK94 w Bolesławcu (woj. dolnośląskie) przez rzekę Bóbr, wszystkie drogi w woj. dolnośląskim są przejezdne - poinformowała w czwartek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

19:37

Zbiornik Racibórz Dolny działa zgodnie z planem, przyczyniając się do obniżenia stanów wód poniżej zbiornika - podały w czwartek Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Dodano, że sytuacja hydrologiczna w rzekach stabilizuje się.

19:25

Szef BBN Jacek Siewiera poinformował PAP, że prezydent Andrzej Duda w piątek od wczesnych godzin porannych będzie przebywał na Dolnym Śląsku. Podkreślił, że wizyta zostanie zrealizowana tak, aby nie ingerować w prace służb i nie zaburzać działań ratowniczych.

Siewiera przekazał, że wiadomo już, iż pomoc humanitarna skierowana przez Kancelarię Prezydenta - 18 ton najpotrzebniejszych artykułów - dotarła na Dolny Śląsk. Dodał, że zgodnie z deklaracją prezydenta wyasygnowane zostały również środki finansowe, a prezydencki ośrodek w Wiśle gotowy jest na przyjęcie dzieci z terenów dotkniętych kataklizmem.

19:17

Michał Zieliński rozmawiał na antenie radia RMF24 z psychoterapeutą Lidią Tkaczyk ze szpitala MSWiA w Krakowie.

Czasem reakcją na skrajną, traumatyczną sytuację są depresje, zaburzenia snu, ataki paniki i lęku. Jedni poradzą sobie z tym lepiej, inni gorzej. Niektórzy w ogóle nie poproszą o pomoc - mówiła ekspertka, wskazując na potrzebę niesienia pomocy psychologicznej powodzianom.

19:15

Na Gorącą Linię RMF FM dostaliśmy zdjęcia z Lewina Brzeskiego od pana Sebastiana Grzeszczyszyna. Nasz słuchacz donosi, że wojskowi łatają dwie wyrwy w wale przy ul. Wojska Polskiego.

18:38

RMF FM dowiedział się, że ABW zatrzymało nie jednego, a dwóch mężczyzn podejrzanych o dezinformowanie powodzian. Fałszywe informacje miały dotyczyć planowanego wysadzania wałów.

Śledztwo w tej sprawie będzie prowadził dolnośląski oddział Prokuratury Krajowej.

18:36

Ursula von der Leyen, która jest obecnie we Wrocławiu, podkreśliła, że Europa stoi u boku Polski i innych krajów, które ucierpiały w wyniku powodzi.

Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała jak najszybsze uruchomienie pieniędzy z dwóch funduszy. Z pierwszego odbudowana będzie infrastruktura, a z drugiego kraje będą mogły otrzymać dziesięć miliardów euro.

18:22

"System miejski wytrzymał i przyjął główną falę żywiołu, który od tygodnia trawi Dolny Śląsk i sąsiednie regiony" - przekazały w czwartek późnym popołudniem władze Wrocławia w oficjalnym komunikacie.

"Stan na wodowskazie referencyjnym dla Wrocławia - w Trestnie - stabilizuje się w prognozach hydrologów z IMGW na poziomie 645 cm. Wrocław realizuje od kilku dni scenariusz 6 działań przeciwpowodziowych. Ten scenariusz zakłada przyjęcie wody o poziomie 660 cm lub wyższym" - dodano.

Włodarze zaznaczyli, że przez stolicę Dolnego Śląska przepłyną w najbliższym czasie ponadnormatywne ilości wody. "W takich sytuacjach mogą zdarzać się przesiąki, podejścia wód gruntowych itp." - podkreślono, dodając, że woda pojawiająca się m.in. w parkach, na trawnikach czy placach zabaw, a także na terenach ogródków działkowych nie jest problemem, który w tej chwili można rozwiązać.

17:59

Reporter RMF FM Dominik Smaga odwiedził szpital polowy w Nysie. Dowiedział się, że obiekt składa się z sekcji wstępnej segregacji, części ambulatoryjnej do podstawowych zabiegów medycznych, a także części zaplecza specjalistycznego (łóżka wzmożonej obserwacji i 25 łóżek, na których pacjenci mogą leżeć przez dłuższy czas).

Major Michał Kędzierski powiedział mu jednak, że szpital jest nastawiony na ratowanie życia i stabilizację stanu pacjenta. Specjalistyczne operacje wymagają ewakuacji do bardziej zaawansowanej placówki, w czym żołnierze mogą pomóc 24 godziny na dobę.

Wojskowi planują otworzenie również tzw. modułu pediatrycznego, ze względu na rosnącą liczbę najmłodszych pacjentów.

Placówka polowa w Nysie będzie działała tak długo, jak będzie to potrzebne - dopowiedział mjr Kędzierski.

17:43

Poczta Polska zadeklarowała pomoc logistyczną w dostarczeniu materiałów i najpotrzebniejszych produktów przeznaczonych dla osób poszkodowanych przez powódź - poinformowała w czwartek spółka. Jak wskazano, dotknięci skutkami powodzi pocztowcy otrzymają pomoc.

Spółka zadeklarowała także udzielenie pomocy własnym pracownikom. "Pocztowcy dotknięci skutkami powodzi mają możliwość zgłaszania potrzeb i próśb o pomoc finansową, materialną czy logistyczną. Została również uruchomiona zbiórka koleżeńska. Pocztowcy, za pośrednictwem fundacji 'Pocztowy Dar', mogą wpłacać pieniądze dla kolegów poszkodowanych w czasie powodzi" - przekazano.

17:23

17:17

Premier: ABW zatrzymała osobę, która przebrana w mundur dezinformowała mieszkańców o rzekomym planie wysadzenia wału przeciwpowodziowego

16:38

Od północy 19 września na wybranych stacjach Orlenu na terenach dotkniętych przez powódź w południowo-zachodniej Polsce wszyscy klienci indywidualni mogą tankować olej napędowy, benzynę i LPG w niższych cenach. Akcja pomocowa ma potrwać do końca miesiąca - ogłosił w czwartek koncern.

16:35

Dom mamy aktualnie pół metra pod wodą. Było początkowo 1,2 m, ale już schodzi. Stabilizuje się - przyznał rozmówca Jakuba Rybskiego - mieszkaniec Lewina Brzeskiego, dodając, że kajak to dla niego obecnie jedyny sposób na dotarcie do swoich czterech ścian.

16:23

Na podstawie wyników badań próbek wody pobranych 18 września z sieci wodociągowej Kłodzka informujemy, że woda w sieci wodociągowej jest zdatna do picia - podały w czwartek Wodociągi Kłodzkie na swej stronie internetowej.

15:52

Piotr Salak rozmawiał w Radiu RMF24 o dywersancie, który rozpuszczał nieprawdziwe informacje o planowym wysadzeniu wałów.

Gościem był prof. Maciej Milczanowski, ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

15:35

15:32

Nasza ekipa dotarła m.in. do dolnośląskich Trzebieszowic, które mocno ucierpiały w wyniku powodzi.

Jeden z naszych rozmówców pokazał kompletnie zrujnowany dom swojej kuzynki.

15:26

15:19

Radni województwa zachodniopomorskiego podczas czwartkowej sesji sejmiku jednogłośnie przyjęli uchwałę - stanowisko, w którym zapowiadają przekazanie 2 mln zł dla samorządów z regionów dotkniętych powodzią.

Uchwałę przygotowaną przez marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza w głosowaniu poparło 25 radnych, wszyscy obecni na sesji.

14:50

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało program wsparcia dla zniszczonych zabytków w powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Nabór rozpocznie się w styczniu 2025 r., a fundusz na ten cel wyniesie 100 mln zł.

14:43

Mieszkańcy Starego Górnika i Starego Otoku po wylaniu Odry są odcięci od świata. Większość zdecydowała się jednak pozostać w domach. Wojsko i wolontariusze dowożą im leki, ciepłe posiłki i paliwo do agregatów.

Miejscowości te położone są w rozlewisku Odry, nieopodal Oławy.

Mieszkańcy odciętych wsi przedostają się do Oławy na rowerach, bo poziom wody jest na tyle niski, że można zamoczyć sobie co najwyżej nogi do kolan. Strażacy przestrzegają jednak przed takim sposobem przedostawania się na suchy ląd, bo mimo niskiego poziomu wody jest on niebezpieczny ze względu na rwący miejscami nurt, a także możliwe uszkodzenia drogi, niewidoczne pod wodą.

14:35

Parlament Europejskie przegłosował w czwartek rezolucję, w której zaapelował do Komisji Europejskiej o zwiększenie funduszy na pomoc dla powodzian i lepsze przygotowanie UE do reagowania na klęski żywiołowe.

W dokumencie eurodeputowani wyrazili niezadowolenie z ostatnich cięć budżetowych w unijnym mechanizmie ochrony ludności i wezwali Komisję do zapewnienia wystarczających środków oraz uelastycznienia systemu finansowania dla ofiar klęsk żywiołowych, w tym powodzi.

Europosłowie chcą, żeby unijny Fundusz Solidarności był "współmierny do rosnącej liczby i dotkliwości klęsk żywiołowych w Europie", a KE przyspieszyła uwalnianie funduszy na rzecz krajów dotkniętych powodzią, takich jak Polska.

Posłowie chcą też, aby Komisja Europejska szybko przedstawiła europejski plan adaptacji do zmian klimatu, w tym konkretne propozycje legislacyjne, zgodnie z zapowiedziami przedstawionymi przez szefową KE Ursulę von der Leyen w jej planie politycznym na lata 2024-2029.

14:06

14:04

13:48

13:45

Komendant Główny Policji zdecydował o wysłaniu do Stronia Śląskiego mobilnego posterunku policji; tymczasowa kwatera działa od środy - poinformowała w czwartek KGP.

W niedzielę w Stroniu Śląskim w wyniku powodzi zniszczony został posterunek policji. Na filmach umieszczonych w internecie widać, jak pod naporem wody budynek zawala się.

"Komendant Główny Policji zdecydował o wysłaniu na miejsce mobilnego posterunku, w którym mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje sprawy. Posterunek dotarł już na miejsce i działa od wczoraj przy ul. Kościuszki 56 przy Urzędzie Miejskim w Stroniu Śląskim" - poinformowała w czwartek Komenda Główna Policji (KGP).

13:33

Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że służby państwowe i wojsko pozostaną na terenach popowodziowych tak długo, aż życie mieszkańców wróci do normalności. Uruchomiona została operacja "Feniks". Poinformował, że do szpitala polowego w Nysie przyjęto już pierwszych pacjentów.

13:29

13:23

13:15

13:11

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że poszkodowani w wyniku powodzi rolnicy i społeczności wiejskie mogą liczyć na wsparcie Komisji Europejskiej.

Bacznie śledzimy sytuację i jesteśmy w kontakcie z władzami zainteresowanych krajów, abyśmy mogli otrzymać pełną ocenę sytuacji i jej wpływu na rolników. Pomoże nam to również wybrać najlepszy sposób działania w zakresie pomocy, w ścisłej współpracy z zainteresowanymi krajami - powiedział Wojciechowski.

13:05

Po konsultacji z szefami klubów rady miasta prezydent Suwałk (Podlaskie) Czesław Renkiewicz zadecydował, że samorząd przekaże 200 tys. zł dla zalanej w wyniku powodzi Nysy - poinformował w czwartek magistrat.

Prezydent poinformował, że pomoc z Suwałk trafi do zaprzyjaźnionego samorządu w Nysie.

Włodarz Suwałk zachęcił także do indywidualnych wpłat na rzecz Nysy.

Miasto zamieściło na swojej stronie informację o zbiórce i nr konta, gdzie można wpłacać pieniądze. Dane do przelewu na darowizny związane z usuwaniem skutków powodzi w Gminie Nysa - tytuł przelewu: "darowizna - powódź". IBAN: PL 05 1050 1504 1000 0090 8417 6859

12:58

W związku z powodzią zawieszono zajęcia w 439 szkołach, przedszkolach i placówkach - podało w czwartek Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Resort edukacji przekazał na platformie X, że w wyniku powodzi w czterech województwach - dolnośląskim, opolskim, lubuskim i śląskim - zawieszono zajęcia w 439 szkołach, przedszkolach i placówkach. Najwięcej w woj. dolnośląskim - 220, ponadto 189 w woj. opolskim, 29 w woj. lubuskim i jeden obiekt w woj. śląskim. 

Ministerstwo zaznaczyło, że we Wrocławiu część placówek zamknięto ze względu na zagrożenie powodziowe. Część tych, które jeszcze wczoraj były zamknięte, przywrócono do pracy. Z danych przekazanych przez resort edukacji wynika, że liczba placówek, w których zajęcia zawieszono, spadła. W środę MEN informowało o 495 takich miejscach. 

12:48

Eksperci z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów pomogą samorządom poszkodowanym w powodzi - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury, któremu podlega placówka.

Sześć zespołów najlepszych specjalistów IBDiM - wiodącej w Polsce placówki naukowo-badawczej zajmującej się ekspertyzami i badaniami infrastruktury drogowej i kolejowej, jest już gotowych do wyjazdu na tereny powodziowe - podał resort infrastruktury na platformie X.

Zespoły specjalistów IBDiM z Warszawy i Kielc będą stanowiły wsparcie dla władz lokalnych w dokonywaniu niezbędnych ekspertyz stanu technicznego mostów zalanych przez powódź. Zbierane są dane od samorządów oraz GDDKiA na temat zniszczonych obiektów mostowych, wiaduktów i innych obiektów inżynieryjnych.

12:34

Trwa nieustająca walka mieszkańców Lewina Brzeskiego ze skutkami powodzi. Specjalistyczny sprzęt zbiera wodę, ale zalega ona niemal wszędzie. 

12:31

Warszawa przekaże pieniądze samorządom poszkodowanym w powodzi pieniądze. 

12:24

Blisko 50 inspektorów budowlanych z Małopolski z uprawnieniami do szacowania strat jest gotowych do pomocy na terenach walczących z powodzią - podał wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. W czwartek czterech inspektorów pojedzie do powiatu głubczyckiego w woj. opolskim.

Małopolski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Andrzej Macałka powiedział, że w pierwszej kolejności inspektorzy będą się koncentrować na ocenie szkód w budynkach mieszkalnych, bo teraz jest to najważniejsze dla ludzi. Ocenią też szkody dotyczące dróg i obiektów inżynieryjnych jak mosty czy przepusty.

12:22

W Lądku-Zdroju poszkodowani mieszkańcy mogą już składać wnioski powodziowe. W Stroniu Śląskim nie działa ośrodek pomocy społecznej, który pozbawiony jest wody, prądu i internetu; wnioski będzie można składać, gdy tylko dostęp do mediów zostanie przywrócony.
Burmistrzowie dwóch zalanych podczas powodzi gmin pytani byli podczas czwartkowej konferencji o możliwość składania wniosków pomocowych. "Jesteśmy w gorszej sytuacji, bo nasza opieka społeczna nie ma wody, prądu i internetu. Pracujemy nad tym, żeby to przywrócić, mam nadzieję, że dzisiaj się uda i mieszkańcy będą mogli składać wnioski" - odpowiedział zastępca burmistrza Stronia Śląskiego Lech Kawecki.

Z kolei burmistrz Lądka-Zdroju Tomasz Nowicki podkreślił, że w jego gminie pomoc jest już skoordynowana. "Wnioski są dostępne, urzędnicy pomagają, ośrodek pomocy społecznej też działa. Mam nadzieję, że ta pomoc będzie szła sprawnie i szybko. Jest niezbędna dla naszych mieszkańców" - dodał.

12:19

Woda została przywrócona w większości miejsc w Lądku-Zdroju i Stroniu Śląskim. Badana jest również przez sanepid - poinformował w czwartek nadbryg. Michał Kamieniecki z Państwowej Straży Pożarnej, który odpowiada za zarządzanie kryzysowe w Stroniu Śląskim i w Lądku-Zdroju.

Podczas briefingu prasowego nadbryg. Kamieniecki dodał, że nie ma informacji o kłopotach z wodą pitną, ale jeśli okaże się "na jakimkolwiek etapie działań, że będziemy mieli tutaj wątpliwości, to będziemy podejmować stosowne działania".

12:17

Rzecznik WOT ppłk Robert Pękała uważa, że terytorialsi są dobrze przygotowani do pracy na terenach dotkniętych powodzią. Dodał jednak, że przydałoby się im dodatkowe wyposażenie m.in. więcej pomp, ubrania z gumowym podszyciem i nieprzemakalne rękawice.

Pytany o to, czy biorący udział w działaniach na terenach powodziowych i popowodziowych żołnierze są odpowiednio przygotowani, ppłk Pękała przypomniał, że Wojska Obrony Terytorialnej są dedykowane do wsparcia społeczności lokalnych, administracji oraz służb ratowniczych w kryzysach, takich jak powodzie, podtopienia, pożary wielkoobszarowe, katastrofy budowlane.

Przydałoby się też więcej pomp, bo przecież klimat cały czas się zmienia i coraz częściej mamy do czynienia z krótkotrwałymi, ale intensywnymi opadami deszczu, które powodują miejscowe podtopienia - dodał.

12:13

Przed mieszkańcami Stronia Śląskiego jeszcze bardzo wiele prac porządkowych.

12:08

Przez ostatnie dni, kiedy prowadziliśmy akcję powodziową, zdaliśmy egzamin, zwłaszcza kwestię ewakuacji mieszkańców, te najważniejsze rzeczy, które dotyczyły ich bezpieczeństwa - ocenił wiceburmistrz Stronia Śląskiego Lech Kawecki. Zwrócił uwagę, że obecnie najważniejsze jest zapewnienie ciągłości pracy urzędu, ciągłości pracy gminy i zajęcie się mieszkańcami. Mamy tutaj też kwestię zasiłków, opieki społecznej, którą musimy jak najszybciej uruchomić - dodał wiceburmistrz.

Zapewnił, że cały czas współpracuje z zarządzaniem kryzysowym, ze sztabem i dodał: "innej drogi nie ma". Ważne jest również to, że przy tym rozmiarze strat, jaki mamy w naszej gminie w infrastrukturze, bardzo szybko musimy się zająć ich szacowaniem, inwentaryzacją i dotarciem do wszystkim miejsc - powiedział Kawecki.

11:54

W Lądku-Zdroju na godz. 13, a w Stroniu Śląskim na 14 zostały zwołane sztaby kryzysowe m.in. z udziałem sołtysów, żeby skoordynować wszystkie działania – przekazał w czwartek nadbrygadier Michał Kamieniecki.

 Od środy odpowiada on za zarządzanie kryzysowe w obu miejscowościach.

11:49

Przez Wrocław przechodzi w czwartek fala powodziowa. Woda w Odrze płynie w bardzo wysokich stanach, ale nie wyrządziła szkód w centrum miasta i okalających dzielnicach. 

Na ulicach jest zdecydowanie mniejszy ruch niż zwykle. Przez centrum można przejechać bez korków, co się rzadko zdarza w środku tygodnia.

11:43

11:32

Dyrektor IMiGW Robert Czerniawski przekazał w środę, że najbardziej niepokojąca sytuacja jest na rzece Bóbr w Nowogrodzie Bobrzańskim, gdzie trwa apogeum fali. Dodał, że spadek nastąpi tam po godz. 21.

11:09

Wszystkie działania podjęte w związku z powodzią odbywają się bez uszczerbku dla operacji Bezpieczne Podlasie, mającej na celu zabezpieczenie granicy z Białorusią - zapewnia szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.W tej chwili w walkę ze skutkami powodzi zaangażowanych jest 16 tysięcy żołnierzy, w weekend ma ich być ponad 20 tysięcy - przekazał. 

11:01

W Czechach potwierdzono piątą śmiertelną ofiarę powodzi. Informację tę przekazał czeski minister spraw wewnętrznych Wit Rakuszan. Nie podał szczegółów. 

Wiadomo, że po przejściu wielkiej wody u naszych południowych sąsiadów za zaginione uważa się jeszcze osiem osób.

10:53

10:50

Słuchacze RMF FM przesyłają na skrzynkę Faktów zdjęcia i filmy z miast i miasteczek, które walczą ze skutkami powodzi. To nagranie przysłał Pan Wojciech z Lewina Brzeskiego. 

10:45

Na rzece Bóbr w Lubuskiem przechodzi fala powodziowa. Jak informuje reporterka RMF FM, minęła już Szprotawę, Żagań i Nowogród Bobrzański.

Fala maksymalna na Bobrze przesuwa się teraz w kierunku elektrowni wodnej w Dychowie. Zgodnie z założeniami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej do Odry dotrze ok. godz. 11.00-12.00. 

10:37

10:31

Bezpłatne szczepionki przeciwko tężcowi mają być dostępne dla osób z terenów dotkniętych powodzią w Śląskiem.  O możliwości zaszczepienia się poinformował podczas posiedzenia sztabu kryzysowego  wojewoda śląski Marek Wójcik. 

Szczepionki przeciw tężcowi są bezpłatnie dostępne w szpitalnych oddziałach ratunkowych i placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.

10:23

Wrocław zmaga się z kulminacją wezbrania wody w Odrze. Na razie sytuacja jest pod kontrolą, ale wysoki stan rzeki będzie się utrzymywał przynajmniej kilka dni.

Reporter RMF FM Jakub Rybski, który jest w drodze do Lewina Brzeskiego informuje, że wyjeżdżając z Wrocławia i jadąc wzdłuż Odry przez tamtejsze miejscowości wszędzie widać worki z piaskiem, które podwyższają wały przeciwpowodziowe. Widać również wielką wodę, która płynie bardzo szybkim i niespokojnym nurtem. 

10:09

Otrzymaliśmy od wojewodów pierwsze wnioski o bezzwrotną pomoc dla poszkodowanych w powodzi - powiedział w czwartek minister finansów Andrzej Domański. 

Dodał, że w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców jest też zabezpieczone obecnie ok. 1,3 mld zł.

09:50

09:27

Mateusz Chłystun jest z kolei w zdewastowanym przez żywioł Stroniu Śląskim. Młodzi mieszkańcy, z którymi rozmawiał, są załamani. Stronie wygląda jak totalna ruina, ludzie wątpią w to, czy to miasto uda się odbudować - mówią.

09:10

Wydaje mi się, że Wrocław jest lepiej przygotowany do powodzi teraz, niż w 1997 i 2010 roku - mówił reporterowi RMF FM Jakubowi Rybskiemu jeden z mieszkańców Wrocławia. 

Wszyscy mają nadzieję, że fala przejdzie przez Wrocław, nie powodując większych strat. 

09:07

09:03

Wojewoda opolska Monika Jurek poinformowała, że w zabezpieczaniu wału przeciwpowodziowego na rzece Mała Panew oraz domu pomocy społecznej w Opolu-Czarnowąsach uczestniczy 130 żołnierzy WOT oraz 50 strażaków. Zagrożenia dla DPS-u nie ma - zaznaczyła

Wojewoda opolska poinformowała też podczas odbywającego się rano we Wrocławiu posiedzenia sztabu kryzysowego, że odpływy ze zbiornika Nysa są utrzymywane na poziomie 400 m3/s, a ze zbiornika Racibórz zmniejszyły się z 1000 m3/s do 720 m3/s, co ma wpływ na sytuację w powiecie Brzeskim. 

Dodała, że właśnie w tym powiecie było najwięcej w ciągu ostatnich 12 godzin akcji pomocowych.

08:48

Panujemy nad sytuacją, jest ustabilizowana, zagrożenie nie jest duże - uspokajali wojewodowie: lubuski Marek Cebula i zachodniopomorski Adam Rudawski, którzy w czwartek we Wrocławiu wzięli udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego.

Jeśli chodzi o Żagań i powiat żagański, tam sytuacja już jest ustabilizowana - powiedział Cebula, zaznaczając, że obecnie woda rzeki Bóbr popłynęła do powiatu zielonogórskiego. Słyszymy o Nowogrodzie Bobrzańskim, tam woda zaczęła opadać - relacjonował.

Wojewoda lubuski podał jednak, że nad ranem stwierdzono przeciek w okolicach miejscowości Krzywa, gdzie ścięło koronę wałów.

Trzy domy były zagrożone, sytuacja taka była na godz. 6, że woda przeciekała bardzo intensywnie. Już została opanowana, osoby zostały ewakuowane. Nie ma tam już żadnych zagrożeń i w tej chwili całkowicie panujemy nad tą sytuacją - zapewnił.

Cebula podał też m.in., że obecnie 13 dróg w województwie jest z ograniczeniem ruchu, w tym jedna droga krajowa nr 12. Dodał, że zamknięty jest most w Żaganiu na drodze wojewódzkiej i most w Prądocinku. 

Zwrócił także uwagę na funkcjonujące w Krośnie Odrzańskim wahadło, które utrudnia przejazd samochodów z zarządzania kryzysowego.

08:44

Na terenie objętym powodzią sieć dróg krajowych jest nieprzejezdna w czterech miejscach - poinformował w czwartek podczas posiedzenia sztabu kryzysowego minister infrastruktury Dariusz Klimczak. 

Dodał, że przywrócono ruch kolejowy na linii Nysa-Kamieniec Ząbkowicki-Kłodzko.

08:31

08:27

Z czwartkowego raportu wojewody opolskiego wynika, że stabilizuje się sytuacja powodziowa w regionie. W Lewinie Brzeskim nie są już prowadzone działania ewakuacyjne, ponadto przywrócono energię elektryczną w Borkowicach, Buszyce i w części Skorogoszczy. Na Nysie Kłodzkiej prowadzona jest odbudowa wału przy użyciu dwóch śmigłowców, które transportują wielkie worki z piaskiem. W Skorogoszczy woda podmyła most na DK94 (trasa Opole - Brzeg), który został wyłączony z ruchu.

W Naroku przy pomocy dwóch śmigłowców trwa podwyższanie korony wału przeciwpowodziowego na Odrze na odcinku 250 m. Śmigłowce mają do przeniesienia 500 worków wypełnionych piaskiem. W akcji bierze również udział 50 żołnierzy WOT. W Opolu-Czarnowąsach przy umacnianiu wału przeciwpowodziowego na Małej Panwi pracuje 130 żołnierzy WOT i strażacy PSP i OSP.

W województwie opolskim z użytkowania wyłączonych jest osiem oczyszczalni ścieków: Nysa, Brzeg, Tułowice, Głogówek, Paczków, Lewin Brzeski, Kędzierzyn-Koźle, Ptakowice. W czwartek, według stanu z godz. 5:30, prądu pozbawionych było 5,7 tys. klientów (101 stacji). Nie zgłaszano potrzeb w zakresie zabezpieczenia energii elektrycznej dla osób przebywających pod stałym monitoringiem aparatury medycznej.

Planowane jest rozpoczęcie wypłat zasiłków dla powodzian w gminie Branice i rozpoczęcie budowy przez wojsko mostów tymczasowych w Żywocicach (DK45) na rzece Osobłoga i w Głuchołazach na Białej Głuchołaskiej w ciągu drogi krajowej nr 40. (PAP)

08:22

Parametry wody są w porządku, jest zdatna do picia - powiedział podczas posiedzenia sztabu kryzysowego prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Infrastruktura krytyczna jest pilnowana i dodatkowo wzmacniana - dodał.

08:18

Premier Donald Tusk poinformował, że namierzono człowieka przebranego w mundur wojskowego, który informował w różnych miejscach, iż będą wysadzone wały. Szef polskiego rządu zaapelował, żeby nie wierzyć w takie komunikaty i natychmiast informować służby.

08:09

W Lądku-Zdroju w efekcie inwentaryzacji budynków 75 obiektów zakwalifikowano jako zagrażające osobom tam przebywającym, a w Stroniu Śląskim - 31  - powiedział podczas posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocłąwiu nadbryg. Michał Kamieniecki, który od środy odpowiada za zarządzanie kryzysowe w Stroniu Śląskim i Lądku-Zdroju.

08:04

Od kilku godzin przez Wrocław przepływa fala kulminacyjna na Odrze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekonuje, że ten podwyższony poziom wody będzie się utrzymywał aż do jutra.

W centrum stolicy Dolnego Śląska jest reporter RMF FM Jakub Rybski, który podkreśla, że nurt rzeki jest bardzo silny i doskonale widać, jak wysoko jest woda, ale na szczęście brakuje co najmniej półtora metra, aby doszło do przelania. Przy Wyspie Piaskowej w wielu miejscach znajdują się worki z piaskiem, które zabezpieczają miasto.

Widać, że Wrocław budzi się dopiero do życia, ale nie ulega wątpliwości, że była to nerwowa noc dla wielu mieszkańców, szczególnie dla tych, którzy doskonale pamiętają powódź z 1997 roku - relacjonuje nasz dziennikarz.

Wydaje mi się, że Wrocław jest lepiej przygotowany do wielkiej wody niż w latach 1997 i 2010 - powiedział Jakubowi Rybskiemu jeden z mieszkańców Wrocławia. Nasz dziennikarz zauważa, że każdy, kto przechodzi obok Odry, zatrzymuje się choć na chwilę, aby na własne oczy przekonać się, czy jest bezpiecznie.

08:00

Priorytety na dziś to ewakuacja ludności w miejscowościach Głębocko, Żelazno oraz Lewin Brzeski; ponadto umacnianie wałów przeciwpowodziowych i dalsze oczyszczanie terenów - powiedział podczas posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu dowódca WOT gen. bryg. Krzysztof Stańczyk.

07:57

Fala powodziowa na Odrze dotarła do Opola w środę wieczór. Jak informują władze miasta, poziom na wodowskazie nieznacznie przekroczył 6,6 m. Odra na wodowskazie w Groszowicach utrzymuje się na poziomie 6,59 m, a sytuację na rzece określa się jako stabilną.

Po nocnych opadach deszczu problemy pojawiły się w dzielnicy Opola - Czarnowąsach. Przez kilka godzin trwało umacnianie fragmentu wału na Małej Panwi. Nie było zagrożenia dla mieszkańców, ale prewencyjnie przeniesiono sprzęt rehabilitacyjny DPS z piwnic klasztoru na wyższe kondygnacje. Ostatecznie nie doszło do zalania piwnic budynku.

07:55

W akademiku Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu z pokoju ratowników WOPR skradziono 1 tys. zł oraz aparat z obiektywem o wartości 20 tys. zł - poinformował podczas posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster. Wykryto też ponad 30 zbiórek na powodzian, które mogą być fałszywe.

07:48

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Joanna Kopczyńska podczas posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu przekazała, że największym problemem są obecnie przesiąki z wału na rzece Mała Panew w miejscowości Czarnowąsy. Jest wysokie ryzyko zalania przepompowni ścieków i domu pomocy - powiedziała.

07:42

07:37

Hotele z całej Polski włączają się w pomoc tym, którzy ucierpieli w powodzi na południu kraju.

Powstała lista obiektów, które są gotowe przyjąć do siebie powodzian - powiedziała reporterce RMF FM Anecie Łuczkowskiej Agnieszka Maszner-Paprocka, koordynator hotelowego sztabu kryzysowego przy Izbie Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

07:30

Naniesione przez wodę powodziową resztki i zanieczyszczenia kumulują wszystko to, czym skażona była woda. To jest tak naprawdę rozcieńczone szambo - powiedział w Rozmowie o 7:00 w Radiu RMF24 Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski.

07:23

Widzę odrobinę ulgi na niektórych twarzach, ale jest o wiele za wcześnie, żeby ogłaszać pokonanie powodzi tu, we Wrocławiu - powiedział premier Donald Tusk w czwartek rano podczas posiedzenia sztabu kryzysowego, który od kilku dni regularnie zbiera się w stolicy Dolnego Śląska. Nie ma u mnie entuzjazmu ani ulgi - stwierdził prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

07:17

07:12

W podwrocławskiej miejscowości Łany przez ostatnie godziny poziom wody w Odrze podniósł się o niespełna pół metra. Jak relacjonuje reporterka RMF FM Anna Zakrzewska, woda na szczęście nie dochodzi do korony wałów, ale przez całą noc mieszkańcy doglądali, jak te wały wyglądają, czy są one szczelne. Nasza dziennikarka podkreśla, że to taki obywatelski zryw - mieszkańcy chodzili z latarkami, patrzyli, czy nie zalewa i wałów, i domostw.


W 1997 roku w Łanach doszło do podobnego zrywu obywatelskiego - to tu mieszkańcy nie chcieli doprowadzić do wysadzenia przez saperów wałów, nie chcieli, by ich domostwa zostały poświęcone celem ratowania Wrocławia. Mieszkańcy podkreślają, że te doświadczenia przekładają się na to, jaka dziś jest atmosfera, czyli chęci zrobienia wszystkiego, żeby ta sytuacja się nie powtórzyła.

To nie koniec walki, dlatego że czekaliśmy na tę pierwszą falę i kluczowe było to, jak ona będzie wysoka, czy się potwierdzą te wszystkie wyliczenia i tu póki co wygraliśmy. Cała prewencja się sprawdziła, natomiast w tej chwili kluczowe będą kolejne dni i obserwacje, czy gdzieś nie ma jakichś przesiąków, czy gdzieś ta woda się przedostaje, ale myślę, że nie - powiedział w rozmowie z RMF FM pan Piotr, który koordynował nocną pracę mieszkańców.

Na pytanie Anny Zakrzewskiej, czy coś jeszcze można zrobić, żeby pomóc mieszkańcom Łanów, pan Piotr odparł, że są bardzo dobrze przygotowani i zabezpieczeni. W związku z tym mamy wszystko i myślę, że jest bardzo wiele innych miejsc w okolicy, które potrzebują większej pomocy - podkreślił.

07:05

Poziom rzek we Wrocławiu jest stabilny, ale sytuacja może się zmieniać. Zrzuty wody są pod kontrolą - uspokajają urzędnicy. Poziom Odry osiągnął zapowiadany na dziś maksymalny poziom. W nocy do Wrocławia dotarła fala kulminacyjna.

Jak poinformował reporter RMF FM Beniamin Piłat, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w Trestnie, czyli ostatniej stacji pomiarowej na Odrze przed Wrocławiem, woda osiągnie dziś maksymalnie 630 centymetrów. Tak się właśnie stało. Jak przekazuje wrocławski ratusz, fala kulminacyjna dotarła w nocy do miasta. Poziom wody wynosił wtedy ok. 6 metrów, a najczarniejszy scenariusz zakładał aż 7,5.

Ważną kwestią dla mieszkańców jest teraz praca oczyszczalni ścieków oraz praca sieci wodociągowej. Miasto monitoruje wodę w stacji produkcji wody, aby upewnić się, że jest bezpieczna do picia. Jeśli parametry wody będą nieodpowiednie, mieszkańcy zostaną poinformowani.

07:00

O godz. 7:00 premier Donald Tusk weźmie udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego we Wrocławiu. Na spotkaniach omawiana jest bieżąca sytuacja powodziowa w południowo-zachodniej Polsce.

06:50

W Budapeszcie dobiegają końca przygotowania na nadejście fali kulminacyjnej na Dunaju. Na zachodzie Węgier kilka miejscowości powódź odcięła od świata. Władze zapewniają, że są gotowe stawić czoło żywiołowi.

06:45

Strwiąż na wysokości Krościenka, Biała, Soła, Dunajec, Biała Lądecka - to między innymi one znalazły się na liście 22 rzek o najwyższym potencjale powodziowym w Polsce. Spis stworzyli naukowcy z Komitetu Gospodarki Wodnej PAN na podstawie danych sięgających 1950 roku. Czy ta lista pomoże uniknąć tragicznych powodzi w przyszłości?

06:35

06:30

Ze względów bezpieczeństwa odradzamy wchodzenie do lasów na terenach, gdzie przeszła fala powodziowa - poinformowała rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Choszcz-Sendrowska.

Na razie zakazem wstępu objęte są trzy nadleśnictwa - Jugów, Kamienna Góra i Tułowice.

06:15

Na tereny objęte powodzią ruszyli z pomocą ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dziesięciu ratowników zabrało ze sobą łodzie ratownicze, agregaty i motopompy.

06:08

Strażaccy specjaliści ruszyli na patrole ulicami Lądka-Zdroju w Kotlinie Kłodzkiej. Sprawdzają, czy budynki, które podmyła woda, są stabilne. W wielu przypadkach mieszkańcy nadal nie mogą do nich zajrzeć.

06:02

Niemal całą noc trwało umacnianie wałów przeciwpowodziowych na osiedlu Marszowice, położonym w północno-zachodniej części miasta. Żołnierze, strażacy oraz mieszkańcy pracowali też w innych częściach stolicy Dolnego Śląska.

Jak poinformował reporter RMF FM Beniamin Piłat, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej można było spotkać m.in. na terenie wałów przy ujściu Bystrzycy do Odry na Janówku, na wspomnianych Marszowicach oraz na promenadzie przy Żabiej Ścieżce. To łącznie kilkaset ratowników w różnych częściach miasta, którzy zabezpieczali Wrocław przed falą kulminacyjną.

W nocy Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podjęło decyzję o kontrolowanym zalaniu polderu Oławka. Jak tłumaczy wrocławski ratusz, to procedura zgodna z instrukcją przeciwpowodziową dla miasta. Teren, na którym rozlewa się woda, jest przygotowany do takich sytuacji, a zalewanie polderu ma służyć ochronie mieszkańców przed powodzią. W związku z pracą polderu Oławka zamknięta została ul. Starodworska.

05:56

05:27

Dziś z wizytą we Wrocławiu ma przebywać przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. W stolicy Dolnego Śląska ma się z nią spotkać nie tylko premier Donald Tusk, ale również premier Czech Petr Fiala, premier Słowacji Robert Fico oraz kanclerz Austrii Karl Nehammer

Wizyta szefowej Komisji ma być wyrazem solidarności z Polską w związku z powodzią.

05:20

Żołnierze WOT wraz z mieszkańcami bez przerwy układają nowe worki z piachem, zabezpieczając okolicę przed zalaniem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w Trestnie stan wody na Odrze będzie wynosił maksymalnie ok. 630 cm. Najczarniejszy scenariusz zakładał 7,5 metra.

05:15

To była trudna noc dla Marszowic, jednak dzięki współpracy służb i mieszkańców sytuacja jest pod kontrolą - poinformowało w czwartek nad ranem Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

04:58

Przed godz. 5.00 Urząd Miasta Wrocławia przekazał najnowszy komunikat dotyczący stanu rzek w mieście. 

04:51

Mamy maksimum we Wrocławiu, ale sytuacja powinna się stabilizować, w kolejnych dniach woda powinna opadać - powiedziała nam hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Izabela Adrian. Okres największych wzrostów na rzekach, zwłaszcza na południu kraju, mamy już za sobą - dodała. 

04:15

W Nowogrodzie Bobrzańskim na Bobrze stan wody powoli się stabilizuje i w kolejnych godzinach powinien stopniowo opadać - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy.

04:13

Posprzątajmy to razem. Ekipy RMF FM i RMF Maxx wspólnie pomagają powodzianom. Dostarczamy łopaty i szczoty, bo o tym najczęściej pisaliście w mailach do naszej redakcji. Wczoraj byliśmy na Opolszczyźnie - między innymi w Nysie, a sprzęt trafił do Centrum Rehabilitacji, które ucierpiało podczas powodzi. Dzisiaj ekipa RMF FM i RMF Maxx rusza dalej - na Dolny Śląsk.

04:02

Przez Wrocław przechodzi fala powodziowa. "Mamy dwa przesiąki na wale w Marszowicach. Jeden został już naprawiony, drugi jest naprawiany" - powiedział  Tomasz Sikora z urzędu miejskiego Wrocławia. Obok przepływa Bystrzyca, która zasilana jest m.in. ze zrzutów ze zbiornika w Mietkowie. 

Sytuację na bieżąco opisywał też w mediach społecznościowych prezydent Wrocławia - Jacek Sutryk.

Strażaków i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej można spotkać w kilku miejscach Wrocławia. Pracują oni m.in. na wałach na zachodzie miasta - przy ujściu Bystrzycy do Odry na Janówku i Marszowicach.