Na stronie internetowej brytyjskiej rodziny królewskiej otwarto w nocy wirtualną księgę kondolencyjną po śmierci królowej Elżbiety II. Można się do niej wpisywać poprzez formularz online.
Wybrane wiadomości zostaną później przekazane członkom rodziny królewskiej, a niektóre z nich mogą być przechowywane w Archiwum Królewskim dla potomności.
Królowa Elżbieta II zmarła wczoraj po południu w zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. W ostatnich chwilach towarzyszyli jej najbliżsi członkowie rodziny.
Stan zdrowia królowej pogorszył się w środę - wieczorem Pałac Buckingham poinformował, że ze względu na zalecenie lekarzy, by odpocząć, odwołała ona zaplanowane wirtualne spotkanie z członkami Tajnej Rady. Wczesnym popołudniem przekazano, że królowa znajduje się pod opieką lekarzy w związku z tym, że są oni zaniepokojeni jej stanem zdrowia.
Elżbieta II zasiadała na brytyjskim tronie ponad 70 lat - dłużej niż jakikolwiek monarcha w historii tego kraju.
W okresie największych politycznych zawirowań jej pozycja zawsze była niewzruszona. Była głową państwa nie tylko w Zjednoczonym Królestwie, ale w 14 innych krajach Wspólnoty Narodów. Jej podobizna widniała na monetach, banknotach i znaczkach.
Za czasów Elżbiety II stanowiska premierów brytyjskich pełniło 15 polityków od Winstona Churchila, po Liz Truss. Odbyła ponad 250 podróży, odwiedziła ponad 100 krajów, w tym Polskę. Była pierwszą monarchinią brytyjską, która wybrała się do Australii, Nowej Zelandii, Chin i Ameryki Południowej. Gościła 112 głów państw, w tym prezydenta Polski Lecha Wałęsę, a ostatnim amerykańskim, którego przyjęła, był Joe Biden.
W chwili jej śmierci tron objął jej najstarszy syn, książę Karol, obecnie król Karol III.