Matematyka i wiedza o tańcu - do egzaminów z tych przedmiotów przystąpią w piątek maturzyści w całym kraju. 284 tysięcy absolwentów szkół ponadgimnazjalnych obowiązkowo musi przystąpić do zadań z matematyki na poziomie podstawowym. Ich zmagania rozpoczną się punktualnie o godzinie 9. Wiedza o tańcu to przedmiot dodatkowy, a zdawać go będą tylko te osoby, które wcześniej zadeklarowały chęć sprawdzenia wiedzy z tego zakresu.
>>> ZOBACZ ARKUSZ I ODPOWIEDZI Z JĘZYKA POLSKIEGO NA POZIOMIE PODSTAWOWYM <<<
>>> ZOBACZ ARKUSZ Z JĘZYKA POLSKIEGO NA POZIOMIE ROZSZERZONYM <<<
Piątek jest drugim dniem egzaminacyjnego maratonu. Abiturienci po długim majowym weekendzie rozpoczęli najważniejszy egzamin w życiu od sprawdzenia wiedzy z języka polskiego, zdobytej w trakcie dotychczasowego procesu nauczania. Kolejnym punktem na długiej liście egzaminów jest matematyka.
Królowa nauk sieje postrach wśród uczniów, ale czy słusznie? W ubiegłym roku była "bardzo łatwa" - tak mówili nam uczniowie z liceum w Węgorzewie w województwie warmińsko-mazurskim. Czy podobnie będzie w tym roku? Tego dowiemy się dopiero wtedy, gdy uczniowie opuszczą sale, w których napiszą egzamin.
Na egzamin z matematyki zdający muszą przynieść linijkę, cyrkiel i kalkulator prosty, czyli taki, który umożliwia wykonywanie jedynie dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, obliczania procentów lub pierwiastków kwadratów z liczb.
Szkoła zapewnia z kolei uczniom kartę z wybranymi wzorami matematycznymi.
Egzamin na poziomie podstawowym rozpocznie się punktualnie o godzinie 9. Na rozwiązanie zadań uczniowie będą mieli 170 minut. Tego samego dnia, o godzinie 14, rozpocznie się egzamin z wiedzy o tańcu.
Arkusze z matematyki na poziomie rozszerzonym będą wręczane uczniom dopiero we wtorek 9 maja.
Tak, jednak w takiej sytuacji egzamin maturalny zostałby unieważniony, a uczniowie musieliby go powtarzać.
Obowiązkowymi egzaminami, do których muszą przystąpić wszyscy maturzyści to, poza matematyką na poziomie podstawowym, język polski (poziom podstawowy), język obcy nowożytny (poziom podstawowy) i jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym.
Centralna Komisja Egzaminacyjna podkreśla jednak, że absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej obowiązkowo przystępują także do egzaminu z języka tej mniejszości zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej.
Aby otrzymać świadectwo maturalne, należy uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej oraz pisemnej, a także przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej. W ostatnim przypadku CKE nie określa progu zaliczenia.
Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych dla szkół ponadgimnazjalnych, którzy wzięli udział w olimpiadzie w szkole ponadgimnazjalnej, są zwolnieni z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu. Na świadectwie otrzymują z tego przedmiotu najwyższy wynik.
(łł)