Matura 2017 coraz bliżej. Już w najbliższy czwartek abiturienci rozpoczną egzaminacyjny maraton, a w pierwszej kolejności rozwiążą zadania z języka polskiego. Co uczeń powinien ze sobą zabrać na egzamin, a co lepiej zostawić w domu? Oprócz długopisu lub pióra warto zabrać ze sobą także słownik.
Każdy zdający egzamin powinien mieć ze sobą długopis z czarnym tuszem lub pióro z czarnym atramentem. Wszelkie rysunki, które trzeba wykonać podczas rozwiązywania wybranych zadań, muszą być wykonane długopisem. Nie wolno wykonywać ich ołówkiem - takie nie zostaną uznane przez sprawdzającego pracę.
Centralna Komisja Egzaminacyjna określiła także listę materiałów i przyborów pomocniczych, które można lub trzeba posiadać w trakcie egzaminu z danego przedmiotu.
Uczeń jest zobowiązany do posiadania kalkulator prostego, czyli takiego, który umożliwia wykonywanie jedynie dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, obliczania procentów lub pierwiastków kwadratów z liczb. Szkoła podczas tych egzaminów zapewnia także karty z wybranymi wzorami i stałymi fizykochemicznymi. Zdający mogą zabrać ze sobą także linijkę.
Zdający egzamin muszą mieć ze sobą linijkę i kalkulator prosty. Mogą posiadać także lupę.
Podczas egzaminów z tych przedmiotów uczniowie mają możliwość korzystania z lupy. Jeśli nie przyniosą swojej, udostępnić może ją szkoła.
To egzamin, podczas którego uczeń jest zobowiązany do posiadania odtwarzacza płyt CD wraz z kompletem zapasowych baterii i słuchawkami. Urządzenie zapewnia zdający lub szkoła.
Obowiązkowo należy zabrać kalkulator prosty.
Szkoła zapewnia uczniom dostęp do słownika ortograficznego oraz słownika poprawnej polszczyzny.
W tym przypadku szkoła udostępnia zdającym słowniki językowe, jedno- albo dwujęzyczne.
Uczniowie mogą korzystać ze słownika ortograficznego języka polskiego, słownika poprawnej polszczyzny i słownika języka kaszubskiego.
W sali, gdzie odbywa się egzamin z tego przedmiotu, znajdują się obowiązkowo słownik ortograficzny języka polskiego, słownik poprawnej polszczyzny, słownik polsko-łemkowski i łemkowsko-polski.
Każdemu zdającemu szkoła zapewnia słownik łacińsko-polski. Dodatkowo udostępniony jest atlas historyczny.
Szkoła zapewnia uczniom kartę z wybranymi wzorami matematycznymi. Zdający muszą natomiast posiadać linijkę, cyrkiel i kalkulator prosty.
Podczas egzaminu można korzystać z kalkulatora prostego. Jego posiadanie nie jest jednak obowiązkowe.
Część abiturientów, którym odpowiednio dostosowano warunki przeprowadzania egzaminu maturalnego, może korzystać z dodatkowych materiałów i przyborów pomocniczych. Zdający korzystają ze sprzętu, który wykorzystywali w procesie dydaktycznym.
Osobom niesłyszącym szkoła zapewnia słownik języka polskiego, słownik wyrazów obcych i słownik wyrazów bliskoznacznych.
Osoby słabosłyszące mogą korzystać z odtwarzacza płyt CD w przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego.
Osoby niedowidzące i słabowidzące wykorzystują podczas egzaminu sprzęt i oprogramowanie specjalistyczne. Osoby słabowidzące mogą także posłużyć się przyborami optycznymi, z których korzystają na co dzień.
Cudzoziemcy, jeżeli chcą, mogą skorzystać ze słownika dwujęzycznego w wersji papierowej lub elektronicznej. Wyjątkiem są jednak egzaminy z języków mniejszości narodowych, języka mniejszości etnicznej, czy też języka regionalnego i języków obcych nowożytnych.
Wszyscy wyżej wymienieni korzystają również z komputera wyposażonego w specjalistyczne oprogramowanie.
Na egzamin nie można wnosić urządzeń telekomunikacyjnych. Złamanie zakazu może skutkować unieważnieniem egzaminu.
Na ławkach, przy których uczniowie będą pisali egzaminy, mogą znajdować się wyłącznie arkusze egzaminacyjne, a także materiały i przybory pomocnicze. Jedynie osoby chore lub niepełnosprawne mogą posiadać ze sobą leki i zalecony przez lekarza sprzęt medyczny.
Pamiętaj, by zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, np. paszport. Bez takiego dokumentu komisja nie zgodzi się na udział w egzaminie.
Matura 2017 startuje już 4 maja. Na RMF24.pl będziemy na bieżąco publikować arkusze egzaminacyjne wraz z odpowiedziami.
(łł)