W poniedziałek 10 kwietnia była 7. rocznica katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią. Uroczystości rocznicowe - poza Warszawą i Krakowem - odbywały się także w wielu miastach w całej Polsce, m.in. w Gdańsku, Sopocie, Katowicach, Częstochowie, Olsztynie, Lublinie, Spale. Ofiary katastrofy upamiętnili przedstawiciele partii politycznych - PO, SLD i PSL. Siedem lat temu polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:30

Chwilę przed północą kończymy relację z obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób. Zachęcamy do przeczytania podsumowań wystąpień prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

21:59

96 zapalonych zniczy ustawiono w poniedziałek na gdańskim placu Solidarności oddając w tej sposób hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Inicjatorem takiego uczczenia 7. rocznicy katastrofy były m.in. osoby związane z KOD oraz środowiskami dawnej opozycji.

Jak poinformowali organizatorzy, celem spotkania było "oddanie hołdu ofiarom w atmosferze spokoju i zadumy, tak jak to jest przyjęte w polskiej tradycji".

Gdański pisarz i historyk Mieczysław Abramowicz odczytał alfabetyczną listę ofiar tragicznego lotu, a gdy padały kolejne nazwiska, uczestnicy spotkania stawiali kolejne zapalone znicze na murku okalającym plac, wzdłuż ściany, na której znajduje się werset 11 z Psalmu 29 brzmiący "Pan da siłę swojemu ludowi, Pan da swojemu ludowi błogosławieństwo Pokoju".

Obok 96 zniczy stanął też jeden poświęcony ofiarom Katynia.

21:39

Apel pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej zorganizowany z udziałem żołnierzy garnizonu Wrocław na wrocławskim Rynku zakończył obchody 7. rocznicy tego wydarzenia w Stolicy Dolnego Śląska. Wcześniej modlono się podczas mszy w bazylice wojskowej.

Podczas apelu pamięci odczytano nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy samolotu z 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. Żołnierze oddali salwę honorową.

21:15

Jak mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński, zaprezentowana dziś przez podkomisję smoleńską prezentacja "pokazała też, jak wyglądały wydarzenia na pokładzie samolotu, jak się rozpadał i jak doprowadzano do jego całkowitego zniszczenia".

Podkomisja doszła m.in. do wniosku, że samolot został rozerwany eksplozjami w kadłubie, centropłacie i skrzydłach, a destrukcja lewego skrzydła rozpoczęła się jeszcze przed przelotem nad brzozą.

21:10

Dziś jest szczególny dzień, bo prawda o katastrofie smoleńskiej w niemałej mierze została pokazana, mogliśmy obejrzeć prezentację, która w sposób wysoce wiarygodny w wielkiej mierze pokazała, jak to wszystko wyglądało - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas swojego wystąpienia przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie podczas obchodów 7. Rocznicy katastrofy smoleńskiej.

20:54

Uczestnicy manifestacji Obywateli RP próbowali się przedostać do osób uczestniczących w wieczornych obchodach 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej na warszawskim pl. Zamkowym i Krakowskim Przedmieściu. Według policji nie doszło do poważniejszych incydentów.

Obywatele RP  - wcześniej - pod hasłami obrony konstytucji, prawa do zgromadzenia i wolności słowa demonstrowali na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Następnie przeszli w okolice pl. Zamkowego. Próbowali przedostać się do tłumu zgromadzonego na placu i oglądającego na telebimie transmisję z mszy świętej.

Mamy prawo wyrażać swoje poglądy w demonstracjach czy podczas państwowych uroczystości. Mamy takie samo prawo tu być tutaj jak ten zgromadzony tłum - powiedział Paweł Kasprzak z ruchu Obywateli RP.

Obywatele RP mają ze sobą transparenty z napisem: "O godny spokój ludzkiej żałoby". Na miejsce przyszli z białymi różami - na znak solidarności z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej, które nie zgadzają się na ekshumacje ciał swoich bliskich.

20:47

20:43

Po zakończeniu w warszawskiej archikatedrze mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i ich rodzin, uczestnicy Marszu Pamięci wyruszyli w stronę Pałacu Prezydenckiego.

Marsz, na czele którego niesiony jest transparent z napisem "Smoleńsk - pamiętamy", przejdzie przed Pałac Prezydencki na zakończenie obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Uczestnicy marszu mają ze sobą m.in. flagi i transparenty, zdjęcia pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. 

19:30

W archikatedrze warszawskiej trwa msza św. w intencji osób, które zginęły 7 lat temu w katastrofie pod Smoleńskiem.

We mszy, celebrowanej przez kard. metropolitę warszawskiego Kazimierza Nycza, uczestniczą m.in. prezydent Andrzej Duda, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński i córka pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, Marta Kaczyńska oraz przedstawiciele rodzin pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej.

Po zakończeniu mszy, zaplanowano Marsz Pamięci, który przejdzie przed Pałac Prezydencki.

19:02

Do troski o zachowanie pamięci o ofiarach katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w 2010 r. wezwano w Lublinie podczas rocznicowych uroczystości z ceremoniałem wojskowym.

Na Placu Teatralnym umieszczony został baner z nazwiskami wszystkich 96 ofiar katastrofy oraz napisami "Smoleńsk 2010" i "Lublin pamięta".

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz regionalnych i miejskich, poczty sztandarowe organizacji i instytucji, młodzież, mieszkańcy miasta. Przybył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Obecna była Alina Wojtas, wdowa po lubelskim pośle PSL Edwardzie Wojtasie, który zginął w katastrofie.

Odczytana została odezwa Społecznego Komitetu Obchodów 7. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, w której wezwano do troski o pamięć o ofiarach katastrofy. Nie pozwolimy na zgaszenie zniczy tej pamięci. Ona jest w nas i zrobimy wszystko, by przekazać ją następnym pokoleniom. Nasza tu dzisiaj obecność niech stanie się manifestacją naszej czci wobec tych, których nie zawsze potrafiliśmy właściwie docenić, a których postawy są dla nas wzorem do naśladowania - głosi odezwa.

18:37

Minister obrony Antoni Macierewicz odsłonił popiersie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość odbyła się przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa. Dzisiaj Wojsko Polskie oddaje hołd zwierzchnikowi sił zbrojnych - powiedział szef MON.

Od dzisiaj jego popiersie stanie na placu Zwycięstwa wśród największych bohaterów Rzeczypospolitej. Stanie obok pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, krzyża św. Jana Pawła. Stanie twarzą w twarz z tym pomnikiem wielkości i dramatu Rzeczpospolitej, jakim jest Grób Nieznanego Żołnierza - dodał Macierewicz.

Popiersie, jeszcze dziś, zostanie przeniesione sprzed budynku garnizonu do środka, gdzie będzie wystawione na stałe. 

18:28

Prezydent Andrzej Duda, podczas swojego wystąpienia przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, przypomniał m.in. swój ubiegłoroczny apel o wzajemne wybaczenie.

Była prośba w zeszłym roku o wybaczenie, bardzo trudna. Kochani, trudna również dla mnie. Jeżeli ktoś myśli, że to dla mnie kwestia mało istotna - to co przeżyłem, to co widziałem, to jeśli jest trudna dla mnie, to jakże trudna musi być dla tych, którym pustki nikt nigdy nie zapełni - mówił prezydent.

Ale w tym znaczeniu chrześcijańskim, w które ja ogromnie wierzę, niech ona zostanie aktualna, w absolutnej niezależności od odpowiedzialności i niezależności, od sprawiedliwości, bo to dwie zupełnie osobne sprawy - zaznaczył.

Prezydent powiedział, że ma też drugą wielką prośbę - o szacunek. Mam prośbę o szacunek wzajemny; mam przede wszystkim prośbę o szacunek dla ich pamięci, a przecież byli wśród nich różni tak, jak powiedziałem: i żołnierze, i wielcy inteligenci, i wielcy politycy, i naukowcy i adwokaci i działacze społeczni, i historycy. Różni - i o prawicowych i o lewicowych poglądach. I konserwatywni i bardziej liberalni, różni - wskazywał Duda.

Dziś jednak wszyscy oni leżą razem - podkreślił prezydent. I wszędzie, gdzie spojrzycie na grób, to obok tego grobu jest kolejny i jest ich razem 96 i są w różnych miejscach Rzeczypospolitej. I każdy z nich zasługuje na jednakowy szacunek - podkreślał.

17:45

Szef BOR-u po tragedii smoleńskiej dostał awans generalski, a przecież funkcjonariusze zginęli u boku prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego, a przecież zginął prezydent, a przecież zginęły wielkie postaci polskiego życia politycznego, polskiego życia społecznego, polskiej historii, zginęli bohaterowie Rzeczypospolitej, zginęli żołnierze noszący ordery Virtuti Militari, zginęli polscy dowódcy. I awans a nie dymisja? Czy to nie jest szyderstwo? - mówił prezydent.

Muszę się państwu przyznać, że tak to wtedy odczytałem. Odczytałem to jako szyderstwo - podkreślił.

17:40

Goście złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Zebrani bili w tym czasie brawo.

17:38

Tu trzeba powiedzieć jedno: kiedy spojrzymy na tamten czas, na następne lata, to z przykrością cisną się na usta słynne słowa tamtego ministra: "państwo polskie istnieje tylko teoretycznie". To właśnie ówczesna władza jasno i wyraźnie pokazała - powiedział Duda.

17:34

Prezydent wspominał, że 7 lat temu, po katastrofie smoleńskiej, był m.in. przed Pałacem Prezydenckim. Stałem tutaj, na Krakowskim Przedmieściu ze łzami w oczach, paliłem świece. Stałem wśród 200 tys. moich rodaków, którzy przyszli pokłonić się parze prezydenckiej w tym ostatnim pokłonie, którzy przyszli pokłonić się ludziom służby, ludziom wierności Rzeczypospolitej tu, w Pałacu Prezydenckim, czy na warszawskim Torwarze - mówił Duda.

Podkreślał, że nigdy nie zapomni tych gestów. Nigdy nie zapomnę tego, że byliście tutaj wtedy, także z nami, którzy staraliśmy, jak umieliśmy najlepiej, pełnić tutaj nadal swoją służbę, chociaż w świecie wielkiej pustki - powiedział prezydent.

Rzeczpospolita jest wam za to wdzięczna, że wtedy wy, którzy tu jesteście z nami, czy to ciałem, czy to duchem, przyszliście tu, na Krakowskie Przedmieście służyć ojczyźnie, bo to była wielka służba ojczyźnie, tamto pokazanie, że mimo tragedii, Polacy są razem - podkreślił prezydent.

W tamtych dniach, wtedy, zwykli obywatele, Polacy, wy wszyscy zdaliście wielki, historyczny egzamin, że byliście tutaj, że oddaliście hołd tym, którym po sprawiedliwości, ten wielki hołd należał się i się należy - powiedział Duda.  

17:26

Tu powinien powstać pomnik tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, niezależnie od tego jaka przyczyna zostanie ostatecznie po wyjaśnieniu sprawy ustalona - to jest sprawa wtórna. Najważniejsze jest to, że zginęli służąc Rzeczypospolitej, to jest ich wyróżnik. I to jest ten najważniejszy znak pamięci - mówił prezydent Andrzej Duda. Zebrani po tych słowach bili mu brawo.

Tu powinien powstać też drugi pomnik - kontynuuje Duda. Powinien powstać pomnik tego, który tu pracował, i który ich zebrał, by razem pojechać; któremu towarzyszyli, bo uważali to za zaszczyt, że pokłonić nad grobami polskich oficerów w Katyniu głowę, razem z prezydentem RP, jest największym zaszczytem dla każdego polskiego obywatela. I dlatego pojechali, choć mieli różne polityczne barwy, choć mieli różne poglądy. I zginęli razem z nim. Tu na Krakowskim Przedmieściu powinien powstać pomnik pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego - powiedział prezydent.

17:15

Kiedy patrzymy na tamten czas, cisną się na usta słowa ówczesnego ministra, że państwo istniało tylko teoretycznie - mówił prezydent Andrzej Duda przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Prezydent podkreślił, że obowiązkiem władzy jest dotarcie do prawdy. Dzisiaj nadal jest obowiązkiem, tym razem moim i polskich władz, uczynienie wszystkiego byśmy dotarli do prawdy, by elementarna sprawiedliwość została w Rzeczypospolitej osiągnięta - powiedział.

Ale w tamtych dniach zwykli obywatele - Wy wszyscy - zdaliście wielki egzamin - mówił prezydent do zebranych.

17:06

Minęło 7 lat od tamtego szokującego, dramatycznego dnia, w którym w jakimś sensie dla wielu świat się zawalił - mówił prezydent Andrzej Duda podczas swojego wystąpienia przed Pałacem Prezydenckim podczas obchodów 7. Rocznicy katastrofy smoleńskiej.

17:00

W uroczystościach przed Pałacem Prezydenckim biorą udział między innymi premier Beata Szydło, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, rodzina śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w tym córka Marta Kaczyńska oraz brat - prezes PiS Jarosław Kaczyński. Obecne są także rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej.

16:53

Kilkaset osób zebrało się przed Pałacem Prezydenckim, gdzie trwają uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Trzymają flagi Polski, część ma biało-czerwone opaski na ramieniu, transparenty z napisem "10 kwietnia 2010 r. pamiętamy" oraz krzyże. Jest także grupa górników w strojach galowych.

Zobacz NA ŻYWO!

16:28

16:26

Tuż przed całkowitą utratą zasilania system TAWS zdążył jeszcze nagrać awarię systemu nawigacyjnego, kolejną w całym ciągu awarii. Samolot stracił wówczas nie tyko istotną część lewego skrzydła, lecz także lewy statecznik poziomy, część statecznika pionowego i fragmenty lewego podwozia - podano w przedstawionej w poniedziałek prezentacji.

Ostatnia faza tragedii spowodowana była eksplozją, do której doszło w kadłubie i która zniszczyła samolot, rozbijając go na fragmenty i dziesiątki tysięcy odłamków, równocześnie zabijając pasażerów - przekazano.

Zobacz film, w którym przedstawiono efekty prac Podkomisji do Ponownego Zbadania Katastrofy Smoleńskiej.

16:15

W Sejmie otwarto wystawę poświęconą emisji filatelistycznej "Pamiętamy 10.IV.2010". Oprócz marszałka Kuchcińskiego obecni byli m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z PiS, prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski oraz grupa parlamentarzystów.

W świecie trwają przez wieki jedynie państwa mające wyraźną tożsamość polityczną, a podstawą tej tożsamości politycznej jest pamięć historyczna - to jest przesłanie, które od wielu wieków nam towarzyszy. Tę pamięć wyrażamy w kulturze w różnych formach, w postaci symboli i wizerunków, a od połowy XIX wieku także w tej roli występują znaczki pocztowe - mówił marszałek Sejmu podczas otwarcia wystawy.

Zaznaczył, że w poniedziałek Poczta Polska zaprezentowała w Sejmie znaczek z wizerunkiem tragicznie zmarłej pary prezydenckiej - Marii i Lecha Kaczyńskich. Są to już w dziejach Polski postaci symboliczne, mimo tego, że od ich tragicznej śmierci minęło zaledwie 7 lat - mówił Kuchciński.

15:00

W Warszawie rozpoczęło się publiczne posiedzenie podkomisji smoleńskiej powołanej przez MON do ponownego zbadania katastrofy prezydenckiego tupolewa. Przewodniczący dr Wacław Berczyński przedstawia w klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie rezultaty ponadrocznej pracy.

14:56

Doszło do tragedii, w której mieliśmy do czynienia z jednej strony z bólem wielkiej, ośmielam się powiedzieć, tej lepszej części narodu, ale mieliśmy też i eksplozję zła, eksplozję nienawiści - podkreślił Jarosław Kaczyński w budynku KPRM. Do dziś te dwie siły, te dwa żywioły ze sobą walczą - dodał lider PiS.

Jestem przekonany, że ten dzień, to montowanie tutaj, w tym tak ważnym w Polsce miejscu, tablicy pamięci tych trzech polityków, jest kolejnym krokiem ku temu, by ci, którzy szerzą nienawiść i chcą niszczyć pamięć, przegrali. By zwyciężyła prawda, by zwyciężyła pamięć, by zwyciężyła Polska - oświadczył Kaczyński. 

14:50

Prezydent Lech Kaczyński, wicepremier Przemysław Gosiewski i minister Zbigniew Wasserman byli głęboko związani z polskim państwem i z polskim narodem; byli państwowcami i polskimi patriotami - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas uroczystości w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Lider PiS podziękował m.in. premier Beacie Szydło za odsłonięcie tej tablicy, oraz "za pamięć". Pamięć o trzech ludziach, którzy byli jak wszyscy ludzie różni, ale których łączyło to, że byli głęboko związani z polskim państwem i z polskim narodem. Byli państwowcami i byli jednocześnie polskimi patriotami - podkreślił. 

Kaczyński wskazał, że "bieg wydarzeń, burzliwa historia ostatnich dziesięcioleci zetknęła ich ze sobą".

Kiedy byliśmy w opozycji, kiedy byliśmy atakowani, kiedy byliśmy tą watahą, która miała być dorżnięta - przepraszam za słowo - kiedy mieliśmy być anihilowani (...), kiedy chciano nas zniszczyć, to się nie udało. To się nie udawało, m.in. dlatego, że mieliśmy takich polityków, takich ludzi, kolegów, przyjaciół jak Zbigniew, jak Przemysław - powiedział prezes PiS. Dzięki temu szliśmy powoli ku zwycięstwu - dodał. 

14:49

Naszym obowiązkiem jest, by każdy, kto zginął w tej katastrofie, miał swoje miejsce w pamięci; by 10 kwietnia, był dniem, w którym pamiętamy, wspominamy, ale też upominamy się o prawdę - powiedziała Beata Szydło w czasie uroczystości w kancelarii premiera. W Warszawie powinien wreszcie stanąć pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego; jesteśmy to winni prezydentowi, który pozostawił nam w testamencie, że państwo zawsze ma stać po stronie słabszych - stwierdziła premier. 

14:48

Podczas uroczystości w kancelarii premiera wyemitowano film o prezydencie Lechu Kaczyńskim, Zbigniewie Wassermannie i Przemysławie Gosiewskim. To był wielki prezydent, prawdziwy mąż stanu; testament, który nam zostawił, jest wciąż aktualny - mówi w filmie o prezydencie Kaczyńskim Maciej Łopiński.

Mój tata nigdy nie szedł na skróty - tak swojego ojca wspomina w filmie Małgorzata Wassermann. Mieliśmy jednego syna (...), bez reszty był oddany pracy publicznej - mówi z kolei ojciec Przemysława Gosiewskiego.

13:58

W kancelarii premiera odsłonięto tablicę upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wicepremiera Przemysława Gosiewskiego i ministra Zbigniewa Wassermana, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, Jadwiga Gosiewska oraz Halina Wassermann. Na tablicy pod nazwiskami widnieje napis: "Wszystko dla Ciebie Polsko". W uroczystości uczestniczą także ministrowie rządu Beaty Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu, rodziny ofiar.

Stenogram rozmów z czarnych skrzynek Tu-154M w RMF24.pl

13:50

Politycy SLD uczcili pamięć swoich koleżanek i kolegów - Izabeli Jarugi-Nowackiej, Jerzego Szmajdzińskiego i Jolanty Szymanek-Deresz - którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Rzeczniczka ugrupowania Anna-Maria Żukowska poinformowała, że politycy SLD nie biorą w poniedziałek udziału w innych uroczystościach związanych z 7. rocznicą katastrofy smoleńskiej. Żadnych kontrmanifestacji, demonstracji anty czy za, nie będziemy w takich rzeczach uczestniczyli. Po prostu wspominamy dzisiaj naszych drogich przyjaciół, składamy wieńce i nie bawimy się w politykę - podkreśliła.

13:33

Prezydent Andrzej Duda złożył w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej wieniec przed pomnikiem upamiętniającym jej ofiary na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Towarzyszyła mu małżonka Agata Kornhauser-Duda, szef BBN Paweł Soloch oraz wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Andrzej Duda złożył także wieńce i zapalił znicze na grobach ofiar katastrofy. Przy pomniku znajdują się nagrobki 28 ofiar katastrofy pochowanych w Kwaterze Smoleńskiej.


13:27

Polska delegacja na miejscu katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. oddała hołd 96 ofiarom. 

Cytat

Niedaleko tego miejsca, w którym się teraz znajdujemy, siedem lat temu, 10 kwietnia 2010 r., Rzeczpospolita poniosła dotkliwą stratę - straciła swego prezydenta, profesora Lecha Kaczyńskiego, który wraz z małżonką i towarzyszącymi osobami, wśród których był ostatni prezydentem RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, zmierzał do Katynia, aby w imieniu całego Narodu oddać należną cześć naszym Rodakom, zamordowanym przez zbrodniarzy z NKWD
ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak


Jak zaznaczył, prezydent Lech Kaczyński miał zamiar wygłosić przemówienie o tym, że tragedia Katynia to część naszej historii, pamięci i tożsamości. A walka z kłamstwem katyńskim to nie tylko ważne doświadczenie kolejnych pokoleń Polaków, ale także przesłanie skierowane do każdego człowieka i do wszystkich narodów - powiedział ambasador.

Niewygłoszone przemówienie prezydenta kończyło się słowami: "Zbrodnia Katyńska już zawsze będzie przypominać o groźbie zniewolenia i zniszczenia ludzi i narodów. O sile kłamstwa. Będzie jednak także świadectwem tego, że ludzie i narody potrafią - nawet w czasach najtrudniejszych - wybrać wolność i obronić prawdę" - mówił ambasador.

13:25

Premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński zapalili znicze i złożyli kwiaty na symbolicznym grobie Lecha i Marii Kaczyńskich na Starych Powązkach w Warszawie, w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej - poinformowano na Twitterze PiS i kancelarii premiera. Prezydent Lech Kaczyński i Maria Kaczyńska spoczywają w krypcie katedry na Wawelu, ale na warszawskich Powązkach znajduje się ich symboliczny grób. Parę prezydencką upamiętnili też m.in. szef MON Antonii Macierewicz, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, a także marszałek Sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Jarosław Kaczyński złożył też kwiaty na grobie prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotra Nurowskiego, który znajduje się w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym (d. Wojskowy) na warszawskich Powązkach.

13:03

Polska delegacja, w tym krewni ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 r., przybyła na miejsce katastrofy Tu-154M w Smoleńsku, by oddać hołd 96 osobom, które zginęły siedem lat temu. Uczestnicy delegacji, w asyście honorowej żołnierzy Wojska Polskiego, złożą kwiaty i zapalą znicze. Wcześniej, po odśpiewaniu polskiego hymnu narodowego i odczytaniu listy ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r., przemówienie okolicznościowe wygłosi ambasador Polski w Moskwie Włodzimierz Marciniak. Polska delegacja wzięła dziś także udział w uroczystościach rocznicowych w Lesie Katyńskim.

Władze rosyjskie reprezentuje zastępca obwodu smoleńskiego Konstantin Władimirowicz Nikonof. Na miejsce uroczystości przybyli też mieszkańcy Smoleńska. 

11:32

Premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski, prezes PiS Jarosław Kaczyński złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, a także na grobach trzech duchownych, którzy zginęli pod Smoleńskiem: kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej ks. Zdzisława Króla, kapelana Federacji Rodzin Katyńskich ks. Andrzeja Kwaśnika oraz prezesa Stowarzyszenia Parafiada o. Józefa Jońca.

11:07

Prezydent Andrzej Duda na krakowskim Cmentarzu Rakowickim złożył kwiaty i modlił się przy grobach ofiar katastrofy. Na Cmentarzu Rakowickim pochowani są: wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Kremer, prezes IPN Janusz Kurtyka, generał Włodzimierz Potasiński, poseł PSL Wiesław Woda oraz prezes Federacji Rodzin Katyńskich Andrzej Sariusz-Skąpski, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Prezydent na cmentarzu parafialnym na Salwatorze złożył wieńce na grobie Ewy Bąkowskiej - wnuczki zamordowanego w Katyniu generała Mieczysława Smorawińskiego - oraz na grobie gen. Bronisława Kwiatkowskiego. 

11:03

Około 450 km przebiegnie VII Sztafeta Pamięci im. gen. Tadeusza Buka - współtwórcy polskiej kawalerii powietrznej, który w 2010 r. zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Jej uczestnicy wyruszyli ze Spały (Łódzkie) i zakończą bieg 21 kwietnia w Żaganiu (Lubuskie).

W rocznicę katastrofy smoleńskiej przy grobie gen. Buka na cmentarzu w Spale - niedaleko miejsca stacjonowania 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, w której przez kilka lat pełnił służbę - stanęła warta honorowa. Kwiaty na grobie złożyli przedstawiciele władz wojskowych i państwowych, rodzina oraz przyjaciele generała.

10:50

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz wiceminister Stanisław Szwed złożyli kwiaty pod wiszącą na gmachu resortu tablicą upamiętniającą Izabelę Jarugę-Nowacką. Izabela Jaruga-Nowacka była ministrem polityki społecznej w latach 2004-2005. Tablicę ją upamiętniającą, przed wejściem do siedziby MRPiPS, odsłonięto w październiku 2010 r. 

10:42

Na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wlkp. uczczono pamięć gorzowian: związanej z Rodzinami Katyńskimi Anny Borowskiej i jej wnuka Bartosza, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Rano na ich grobach złożono wieńce, była chwila zadumy i modlitwa.


10:40


W Lesie Katyńskim - po symbolicznym uderzeniu w Dzwon Pamięci - rozpoczęły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. Odprawiona zostanie msza św., odczytany zostanie list wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego.

Do Lasu Katyńskiego, po nocnym locie z Warszawy do Moskwy i dalszej podróży autokarami, w poniedziałek nad ranem dotarła ponad 100-osobowa polska delegacja. To m.in. krewni ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej wraz z przedstawicielami MKiDN, Kancelarii Prezydenta, duchowieństwa, Wojska Polskiego i harcerstwa. Delegacji przewodzi ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak.

10:30

Premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, ministrowie oraz m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski uhonorował na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie zmarłych w katastrofie smoleńskiej prezydenckiego ministra Pawła Wypycha i Katarzynę Doraczyńską z Kancelarii Prezydenta.

10:26

Parlamentarzyści, samorządowcy, rodzina i mieszkańcy Kołobrzegu uczcili  pamięć posła PO Sebastiana Karpiniuka, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Na kołobrzeskim cmentarzu komunalnym, w rodzinnym mieście Karpiniuka, zebrali się przy jego grobie m.in. parlamentarzyści PO Stanisław Gawłowski, Marek Hok i Sławomir Nitras, wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz i władze Kołobrzegu. O godz. 8:41 rozległy się syreny alarmowe, a krótko po nich na grobie Karpiniuka złożono kwiaty. Delegacje złożyły także wieńce m.in. od prezydenta RP Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło i ministra obrony narodowej.

10:25

10:00

Przed pomnikiem działaczki Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i "Solidarności" Anny Walentynowicz w Gdańsku złożono kwiaty. Uczczono też inne pochowane w Trójmieście ofiary katastrofy smoleńskiej. O godz. 8.41 zawyły na terenie Gdańska syreny alarmowe.

09:55

Bliscy, współpracownicy, przedstawiciele władz i służb mundurowych od rana składają wieńce na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej, spoczywających na cmentarzach w woj. śląskim - Krystyny Bochenek, Grzegorza Dolniaka i Janusza Kochanowskiego.

W siódmą rocznicę katastrofy grób dziennikarki i senator Krystyny Bochenek na katowickim cmentarzu przy ul. Sienkiewicza odwiedzili jej bliscy oraz przedstawiciele urzędu marszałkowskiego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, którzy w asyście wojskowej złożyli kwiaty w imieniu premier Beaty Szydło i prezydenta Andrzeja Dudy.

Obecni byli znajomi i współpracownicy Bochenek - m.in. b. minister edukacji Krystyna Szumilas i b. minister sprawiedliwości Borys Budka - a także przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych i uczniowie. Modlili się w intencji Krystyny Bochenek i pozostałych ofiar katastrofy. Za pamięć podziękował zgromadzonym mąż dziennikarki - prof. Andrzej Bochenek.

Modlono się też na grobach b. posła Grzegorza Dolniaka, spoczywającego na cmentarzu w Będzinie i b. Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, pochowanego na cmentarzu Kule w Częstochowie. Na Placu Katyńskim w tym mieście uczestnicy uroczystości oddali hołd wszystkim ofiarom katastrofy. Zapalone zostały też znicze przy dębach poświęconych prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu.

Kwiaty zostały też złożone pod tablicą upamiętniającą Sławomira Skrzypka, przytwierdzoną do ściany VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie, której absolwentem jest b. prezes NBP.

09:52

Sprawa zwrotu wraku samolotu Tu-154M jest coraz bardziej znana w przestrzeni międzynarodowej - powiedział w Krakowie prezydent Andrzej Duda. Dodał, że na początku jego prezydentury wiedza na ten temat była "w zasadzie żadna".

Proszę mi wierzyć, ja prowadzę wiele rozmów międzynarodowych. Rozmawiałem ostatnio w Monachium na ten temat z senatorem McCainem (...) i innymi politykami - podkreślił Duda. Zmienia się też sytuacja międzynarodowa. Proszę zobaczyć, jakie wydarzenia miały miejsce od 2010 r. Ile się zmieniło w tej przestrzeni międzynarodowej, przede wszystkim na grosze, niestety. Sytuacja nie jest łatwa w tej sprawie. To jest taki trudny proces dyplomatyczny, polityczny. Sprawa bardzo złożona. Trzeba prowadzić konsekwentne działania - podkreślił.

09:20

Przed Pałacem Prezydenckim odbył się Apel Pamięci, podczas którego odczytano nazwiska wszystkich 96 osób, które zginęły w katastrofie.

W apelu wzięli udział marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, parlamentarzyści, ministrowie, bliscy rodzin ofiar katastrofy. Na początku Apelu odegrano hymn Polski.

Przed Pałacem Prezydenckim ustawiono zdjęcie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich a na chodniku ułożono krzyż ze zniczy. Modlitwę za duszę ofiar odmówił ojciec Zdzisław Tokarczyk.

Apel odbył się po godz. 8.41 - o tej godzinie 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem rozbił się samolot Tu-154M, którym na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej udawała się delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim.

09:08

Od minuty ciszy rozpoczęły się na warszawskich Powązkach obchody 7. rocznicy tragedii 10 kwietnia. Atmosfera była niezwykle podniosła, uroczysta, bardzo formalna, bez żadnych przemówień. Po minucie ciszy zostały odczytane nazwiska wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Ekumeniczną modlitwę odmówili biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, naczelny kapelan Wojskowego Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, bp Mirosław Wola oraz prawosławny ordynariusza WP bp Jerzy Pańkowski. Następnie przed pomnikiem delegacje złożyły wieńce i znicze. O godz. 8.41 trębacz odegrał utwór "Cisza". Na Powązkach znajduje się kwatera, w której pochowanych jest 28 ofiar katastrofy.

W uroczystości, zorganizowanej przez władze Warszawy przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem wzięli udział m.in. przedstawiciele rodzin ofiar oraz władz państwowych i samorządowych, m.in: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), szef NIK Krzysztof Kwiatkowski oraz parlamentarzyści.

09:00

W Krakowie Marsz Pamięci przeszedł z Rynku Głównego przed Krzyż Katyński. O 8:41 odbył się tam apel smoleński. Marsz rusza w stronę Wawelu, gdzie uczestnicy złożą hołd przy grobie Marii i Lecha Kaczyńskich. Pamięć tych, którzy zginęli zostanie uczczona podczas mszy świętej, która odbędzie się po południu w Katedrze Wawelskiej.

08:12

Prezydent Andrzej Duda modlił się rano przy grobie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu. Razem z nim hołd tragicznie zmarłym rodzicom oddała Marta Kaczyńska wraz córkami.

08:01

Rozpoczyna się właśnie msza w Kościele Seminaryjnym w Warszawie - graniczącym z Pałacem Prezydenckim. To początek państwowych obchodów siódmej rocznicy Tragedii Smoleńskiej, w której zginęła elita naszego kraju z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. We mszy św. uczestniczą przedstawiciele prezydiów Sejmu i Senatu, premier Beata Szydło, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński. We mszy św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca udział biorą także przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, ministrowie rządu oraz parlamentarzyści. Część osób w kościele trzyma flagi Polski, niektórzy mają na sobie koszulki z napisem NSZZ "Solidarność", jest także m.in. poczet sztandarowy górników "S".

Na szerokim chodniku przed Pałacem, na którym stanął portret pary prezydenckiej układany jest krzyż ze zniczy. Po mszy, uczestnicy nabożeństwa przejdą przed Pałac Prezydencki. O 8:41 odbędzie się Apel Pamięci. 

07:54

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz złożył wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej umieszczoną na gmachu resortu. Ministrowi towarzyszyła kadra dowódcza a także wiceministrowie resortu.

Następnie w siedzibie MON uroczyście oddano hołd ofiarom katastrofy. Minister Macierewicz złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich oraz pozostałe ofiary katastrofy.

07:47

Marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski złożyli wiązanki przed tablicą ku czci posłów i senatorów zmarłych tragicznie w tej katastrofie. Kwiaty złożono także przed tablicą upamiętniającą marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego, który także zginął w katastrofie smoleńskiej.

W katastrofie smoleńskiej zginęło 15 posłów: Maciej Płażyński (niezrz.), Leszek Deptuła (PSL), Grzegorz Dolniak (PO), Grażyna Gęsicka (PiS), Aleksandra Natalii-Świat (PiS), Przemysław Gosiewski (PiS), Arkadiusz Rybicki (PO), wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński (SLD), Jolanta Szymanek-Deresz (SLD), Zbigniew Wassermann (PiS), Izabela Jaruga-Nowacka (SLD), Wiesław Woda (PSL), Sebastian Karpiniuk (PO), Edward Wojtas (PSL), wicemarszałek Krzysztof Putra (PiS). W katastrofie zginęło także troje senatorów: wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek (PO) oraz Joanna Fetlińska i Stanisław Zając z PiS. 

07:18

W wojskowej części warszawskich Powązek od samego rana trwa składanie wieńców z biało-czerwonymi kwiatami. Dziennikarz RMF FM Patryk Michalski informuje, że w kwaterze smoleńskiej jest coraz więcej kwiatów i zniczy. Na miejscu co chwilę pojawiają się rodziny ofiar katastrofy, ich przyjaciele i współpracownicy. Trwają przygotowania do uroczystości, które zaczną się o 8:30. W oficjalnej części organizowanej przez Ratusz udział wezmą głównie politycy PO. Nie będzie przedstawicieli PiS - oni zjawią się na Powązkach po południu. 

07:14





Część Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie od Kościoła seminaryjnego do Karowej odgrodzona jest barierkami - relacjonuje reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Dostępu do Pałacu Prezydenckiego pilnują policjanci i funkcjonariusze BOR-u. Wejście możliwe jest tylko z przepustkami i zaproszeniami. Każdy musi też przejść kontrolę pirotechniczną. 

Na razie na miejscu są jedynie ekipy kończące przygotowania scen i telebimów. Przed pałacem ustawiono drewniany krzyż oraz portret pary prezydenckiej z dwiema flagami narodowymi. O 8:00 w Kościele Seminaryjnym odbędzie się msza. Po niej uczestnicy przejdą pod siedzibę prezydenta. Na godz. 8:41 zaplanowano apel pamięci.


07:03

Przed godz. 8 przy grobie Marii i Lecha Kaczyńskich na Wawelu ma pojawić się prezydent Andrzej Duda. Uroczystość będzie skromna - donosi reporter RMF FM Paweł Pawłowski. Świadczy o tym chociażby fakt, że życie w tym miejscu toczy się normalnie, nie ma żadnych zabezpieczeń, barierek czy policjantów.  O godz. 8 z Rynku Głównego wyruszy Marsz Pamięci.

07:00

Msza św. w Lesie Katyńskim oraz odczytanie listy ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku odbędą się w 77. rocznicę zbrodni katyńskiej i 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej. W uroczystościach wezmą udział krewni ofiar z 1940 r. i 2010 roku.

Pierwsze uroczystości zaplanowano na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. Odbędzie się tam msza św. celebrowana przez ks. płk. Jana Domiana, przemówienie przedstawiciela MKiDN, modlitwy ekumeniczne, a także ceremonia złożenia wieńców i zapalenia zniczy. Wcześniej polska delegacja złoży kwiaty w części prawosławnej memoriału katyńskiego, gdzie pogrzebane zostały rosyjskie ofiary stalinizmu.

Po uroczystościach w Lesie Katyńskim polska pielgrzymka uda się do Smoleńska na miejsce katastrofy samolotu Tu-154M. Tam, po odśpiewaniu polskiego hymnu narodowego i odczytaniu listy ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. przemówienie okolicznościowe wygłosi ambasador Włodzimierz Marciniak; odbędą się również modlitwy ekumeniczne oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy.

06:45

Przygotowania do uroczystości rocznicowych przed Pałacem Prezydenckim:

06:00

Państwowe uroczystości rozpoczną się od mszy św. w intencji ofiar katastrofy w Kościele seminaryjnym. O godz. 8.41 odbędzie się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach uroczystości organizuje stołeczny ratusz.

Rano w Sejmie marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz członkowie Prezydiów obu izb złożą wieńce przed tablicą upamiętniającą posłów i senatorów, którzy zginęli w katastrofie. Również rano przy grobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej w krypcie na Wawelu modlić się będą prezydent Andrzej Duda i córka pary prezydenckiej Marta Kaczyńska.

Beata Szydło po południu w kancelarii premiera weźmie udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej Lecha Kaczyńskiego, Przemysława Gosiewskiego oraz Zbigniewa Wassermana. Planowane jest wystąpienie szefowej rządu. Udział w uroczystości weźmie minister Macierewicz.

Na godz. 16.30 zaplanowano uroczystości przed Pałacem Prezydenckim z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, który wygłosi przemówienie oraz m.in. premier Beaty Szydło. O godz. 15 odbędzie się publiczne spotkanie powołanej przez MON podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, z udziałem szefa MON Antoniego Macierewicza.

O godz. 17.30 z udziałem szefa MON nastąpi odsłonięcie popiersia prezydenta Lecha Kaczyńskiego przy budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Wieczorem o godz. 19.00 odbędzie się msza św. w intencji Ofiar Katastrofy w Bazylice Archikatedralnej oraz Marsz Pamięci, po którym wystąpi prezes PiS Jarosław Kaczyński.


(mpw/łł)