Msza św. w Lesie Katyńskim oraz odczytanie listy ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku odbędą się w 77. rocznicę zbrodni katyńskiej i 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej. W uroczystościach wezmą udział krewni ofiar z 1940 r. i 2010 roku.
Pamięć o zbrodni katyńskiej sprzed 77 lat jest jednym z podstawowych obowiązków niepodległego i suwerennego państwa polskiego. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako przedstawiciele państwa chcemy oddać hołd pomordowanym żołnierzom Wojska Polskiego, policjantom Policji Państwowej i urzędnikom - wybitnym przedstawicielom polskiej inteligencji - powiedział PAP i IAR dyrektor Biura Ministra w MKiDN Michał Góras.
Podobnie jak w ostatnich latach - jak podkreślił - polska delegacja uczci pamięć ofiar z 10 kwietnia 2010 r. na miejscu katastrofy samolotu Tu-154M.
Do Katynia i Smoleńska przyjechało kilkudziesięciu krewnych ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Polskiej delegacji na miejscu w Rosji przewodniczy ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak. Wśród jej uczestników, poza krewnymi ofiar, są urzędnicy MKiDN, Kancelarii Prezydenta, duchowni, asysta Wojska Polskiego i harcerze.
MKiDN wyraża nadzieję, że podczas uroczystości w Lesie Katyńskim i w Smoleńsku będą obecni przedstawiciele władz Rosji.
Pierwsze uroczystości zaplanowano na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. Odbędzie się tam msza św. celebrowana przez ks. płk. Jana Domiana, przemówienie przedstawiciela MKiDN, modlitwy ekumeniczne, a także ceremonia złożenia wieńców i zapalenia zniczy. Wcześniej polska delegacja złoży kwiaty w części prawosławnej memoriału katyńskiego, gdzie pogrzebane zostały rosyjskie ofiary stalinizmu.
Po uroczystościach w Lesie Katyńskim polska pielgrzymka uda się do Smoleńska na miejsce katastrofy samolotu Tu-154M. Tam, po odśpiewaniu polskiego hymnu narodowego i odczytaniu listy ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. przemówienie okolicznościowe wygłosi ambasador Włodzimierz Marciniak; odbędą się również modlitwy ekumeniczne oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy.
Powrót do Polski zaplanowano na wtorek, krótko po północy.
Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, w Kalininie (obecnie Twer), Charkowie dokonali funkcjonariusze NKWD.
Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za mord, obarczając nim III Rzeszę Niemiecką.
10 kwietnia 2010 r. doszło do katastrofy samolotu Tu-154M, którym na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej leciała polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Zginęło 96 osób.
(mal)