Minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer w liście do szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego proponuje wzmocnienie patroli na wspólnej granicy i sugeruje, aby skorzystać ze wsparcia Frontexu. "Problem nielegalnej migracji coraz bardziej dotyka też Niemcy" - podkreśla. Wcześniej policyjny związkowcy w Niemczech domagali się tymczasowego przywrócenia kontroli na polsko-niemieckiej granicy.
Każdego dnia tego miesiąca w Niemczech zatrzymywanych jest ponad 160 migrantów, którzy przedostali się do tego kraju nielegalnie, z Białorusi przez Polskę. Jak podaje "Bild", od 1 października doszło do 3104 nielegalnych przekroczeń granicy polsko-niemieckiej.
W poniedziałek jako pierwszy alarm podniósł szef związku zawodowego policji Heiko Teggatz. W liście do ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera napisał, że od kilku miesięcy liczba nielegalnych migrantów wręcz "eksplodowała" i tylko tymczasowe przywrócenie kontroli na granicy z Polską może uchronić rząd przed zapaścią, podobną do tej z 2015 roku.
Jak pisał "Bild", Seehofer inicjatywę policji poparł.
Teraz w piśmie skierowanym do szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego proponuje wspólne niemiecko-polskie patrole wzdłuż granicy.
"W obliczu stojących przed nami wspólnych wyzwań uważam za rozsądne dalsze odczuwalne wzmocnienie - poniżej progu tymczasowego przywrócenia kontroli granic wewnętrznych - naszych sprawdzonych wspólnych patroli polskiej i niemieckiej Służby Granicznej na granicy polsko-niemieckiej" - napisał szef niemieckiego MSW.
Dalej zaoferował następujące: "Mając na uwadze niewątpliwie znaczne obciążenie polskiej Straży Granicznej na granicy z Białorusią pragnę zaproponować znaczące zwiększenie w tym celu udziału funkcjonariuszek i funkcjonariuszy Policji Federalnej".
Według Seehofera, "aby móc skutecznie zapobiec dalszemu nielegalnemu przejazdowi do Niemiec, wspólne patrole powinny być prowadzone na bazie polsko-niemieckiej umowy o Policji przede wszystkim na terytorium Polski, oczywiście pod kierownictwem funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej".
Minister zapewnił również, że jest gotów udzielić wsparcia logistycznego np. w kwestii zakwaterowania migrantów i uchodźców. Zasugerował ponadto, "aby - w obliczu dalszych wyzwań, jakie niesie napływ migrantów - skorzystać ze wsparcia Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex".