Biblioteki, podobnie jak wszystkie instytucje kultury, będą zamknięte do odwołania. Ale mamy dostęp do darmowych bibliotek on-line. To projekty fundacji, sieci edukacyjnych czy domeny publiczne.
Polona to największa w kraju biblioteka cyfrowa i jedna z największych tego typu w Europie. Poprzez nią czytelnicy mają nieodpłatny i szeroki dostęp do obiektów cyfrowych wysokiej jakości, do książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych.
Można tam znaleźć zabytki piśmiennictwa i historii polskiej oraz wiele tekstów niedostępnych dziś na rynku księgarskim i antykwarycznym. Są tam okładki i ilustracje najlepszych polskich artystów, unikatowe ulotki i afisze, książki z kolekcji królewskich i arystokratycznych, rysunki i ryciny najlepszych polskich artystów. Obok poważnych publikacji naukowych i źródeł historycznych znajdują się publikacje popularne jak romanse i kryminały, książeczki dla dzieci, poradniki, książki kucharskie.
Na stronie Polona.pl można zobaczyć słynny „Psałterz floriański” wykonany dla królowej Jadwigi w XIV w. a także jedyny zachowany rękopis Jana Kochanowskiego.
To darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca 5571 tytułów, biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. W ofercie ma wiele lektur szkolnych, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach - HTML, TXT, PDF, EPUB, MOBI, FB2.
W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem.
Z udostępnionych zasobów można korzystać również poprzez bezpłatną aplikację mobilną. Wszystkie utwory zamieszczone w bibliotece Wolne Lektury można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.
Wolne Lektury to projekt fundacji Nowoczesna Polska realizowany pro publico bono, we współpracy z Biblioteką Narodową, Biblioteką Ślaską oraz Biblioteką Elbląską pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
To jest platforma, na której każdy nieodpłatnie znajdzie ebooki oraz audiobooki lektur, zarówno uczniowie, jak i ich rodzice, a także ci, którzy chcą przypomnieć sobie teksty lektur. To wybór nowel, opowiadań, dramatów, wierszy, poematów czy powieści. Są wśród nich teksty obowiązkowe z programu podstawowego i rozszerzonego, jak również lektury uzupełniające - od dzieł Homera, Fredry, Mickiewicza, Norwida, Prusa czy Reymonta po Byrona, Conrada, Kiplinga, Schulza i Korczaka. Projekt realizowany jest w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.