W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie przedstawicieli opozycji z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim i ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Politycy rozmawiali o walce z Covid-19. Z relacji posłów wynika, że w środę do Sejmu trafi nowy projekt ustawy, zgodnie z którym pracodawcy mogliby pozywać niezaszczepionych i nieprzetestowanych pracowników, jeśli ci doprowadzą do zakażeń w firmie.

Politycy przez ponad dwie godziny dyskutowali w KPRM o rozwiązaniach w związku z piątą falą pandemii koronawirusa. Opozycja usłyszała od premiera zapowiedź kolejnej ustawy dotyczącej walki z epidemią.

Politycy po rozmowach przekonywali, że zobaczyli w sumie jedynie slajdy z prognozami dotyczącymi wzrostu zakażeń i mapy z rozmieszczeniem szpitali. Opozycja ma po spotkaniu jeden, główny wniosek, że rząd nie ma pomysłu, w jaki sposób choć odrobinę zahamować piątą falę.

To jest absurdalna sytuacja, w której my po raz kolejny jesteśmy zapraszani na spotkanie. Od rozmawiania nie ratuje się życia. Życie ratują konkretne ustawy i rozporządzenia - przekonywała Marcelina Zawisza z Lewicy.

Spodziewaliśmy się konkretów, niestety, nie dostaliśmy na piśmie żadnego projektu aktu prawnego - rozporządzenia czy ustawy - powiedział dziennikarzom po spotkaniu szef klubu KO Borys Budka.

Jedno jest pewne: zmusiliśmy dzisiaj (...) rząd do tego, by do jutra - takie padło zobowiązanie - przedstawić konkretne rozwiązania ustawowe. Powiedzieliśmy, że tylko konkretne rozwiązania dają podstawę do wspólnej pracy w parlamencie - dodał.

Budka zaznaczył też, że w walce z pandemią potrzeba konkretnych działań, a nie spotkań i konferencji. Do pracy jesteśmy gotowi, ale nad konkretami. Niestety, tych konkretów na dzisiaj zabrakło - zaznaczył.

Rząd miał zapowiedzieć, że w środę lub czwartek do Sejmu trafi nowy projekt ustawy. Ma on dać pracodawcom możliwość pozywania nieprzetestowany i niezaszczepionych pracowników, jeśli ich nieodpowiedzialność doprowadzi do zakażeń w zakładzie pracy.

My uważamy, że to za mało, że trzeba też paszporty covidowe wykorzystywać, a nie tylko o nich mówić. Będziemy składać swoje pomysły - mówił prezes PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz.

Większej bzdury nie słyszałem, jeżeli mówimy aspekcie prawnym. Bo to jest scedowanie całkowitej odpowiedzialności, na kogo? Na pracodawców, na pracowników? Rząd nie ma żadnego pomysłu. Zażądaliśmy, żeby przedstawili cokolwiek na piśmie, natomiast mam wrażenie, że Jarosław Kaczyński właśnie marzy o takich dysputach prawniczych, coś mówi o postępowaniach nieprocesowych. Oderwane od rzeczywistości - ocenił nową propozycję przewodniczący klubu KO Borys Budka. 

O nowym rządowym pomyśle mówił też Krzysztof Bosak. To, co zrozumieliśmy, to że projekt ma zawierać między innymi elementy związane z przymusowym testowaniem, z możliwością karania lekarzy, którzy nie będą chcieli badać pacjentów covidowych, że będzie on w jakiś sposób wspierał zamierzenia sanitarne, które są w projekcie posła Hoca. Prezes Kaczyński zapowiedział, że będzie w drodze prac legislacyjnych próbował integrować te dwa projekty - mówił Bosak.



W tych zapowiedziach projektach legislacyjnych była mowa o jakiejś szybkiej ścieżce odpowiedzialności na gruncie Kodeksu postępowania cywilnego i egzekucji kar za niepodporządkowanie się temu, co rząd zamierza - mówił Bosak. Szybka ścieżka kar administracyjnych miałaby być wymierzona zarówno w lekarzy, jak i w pacjentów. Miałaby dotyczyć i szczepień, i masek, i testowania przymusowego - dodał.

Zdaniem Bosaka, zapowiedź ta koncentruje się na sprawach "zupełnie nieistotnych z perspektywy pacjenta". Jak stwierdził, dla pacjenta ważna jest dostępność świadczeń ochrony zdrowia i ich jakość.

Rząd, widząc niepowodzenia swojego centralizmu postanowił brnąć w centralizm i zarządzenie systemem ochrony zdrowia poprzez kary, jeszcze głębiej. To nic dobrego nie da, zupełnie błędny kierunek - dodał.

Także w środę Sejm ma się zająć ustawą o weryfikacji testów pracowników, dla której PiS samodzielnie nie ma większości. Chodzi o poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii Covid-19. Projekt przygotowała grupa posłów PiS, m.in. Czesław Hoc.

Müller: Chcemy przedstawić dodatkowy pakiet rozwiązań

Rzecznik rządu zapowiedział na briefingu prasowym przygotowanie na bazie postulatów opozycji, a także pomysłów, które pojawiły się w rządzie projekt ustawy, który ma uzupełnić rozwiązania z projektu ustawy o weryfikacji covidowej, tzw. lex Hoc.

Dodał, że projekt zostanie przedstawiony w środę lub czwartek. Nie chciał jednak zdradzić jego szczegółów. Pokazaliśmy opozycji, że może zgłosić swoje postulaty i chcemy je najpierw przeanalizować - mówił Piotr Müller. 

W Polsce z powodu Covid-19 zmarło ponad 100 tysięcy osób

W dzisiejszym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 36 995 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarły 252 osoby z Covid-19.

Wykryte przypadki dotyczą osób z województw: mazowieckiego (6340), śląskiego (5509), małopolskiego (3230), dolnośląskiego (3167), wielkopolskiego (2536), łódzkiego (2473), lubelskiego (2453), pomorskiego (2175), podkarpackiego (2004), warmińsko-mazurskiego (1461), zachodniopomorskiego (1168), kujawsko-pomorskiego (1147), podlaskiego (922), świętokrzyskiego (876), opolskiego (875), lubuskiego (451).

Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 4 584 360 przypadków; zmarło 104 097 osób z Covid-19. Najwięcej nowych przypadków zakażenia SARS-COV-2 w całej pandemii wykryto w sobotę 22 stycznia. Resort podał wtedy informację o 40 876 chorych z Covid-19. Natomiast najwięcej zgonów odnotowano 8 kwietnia 2021 roku. Odnotowano wtedy 954 przypadki śmiertelne.


Opracowanie: