Najwyższa Izba Kontroli rozlicza rządzących z działań prowadzonych w czasie pandemii. Na konferencji prasowej prezes NIK Marian Banas oświadczył, że złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie specustaw covidowych oraz innych przepisów.
Raport NIK został sporządzony po trzech kontrolach. Dotyczyły one:
- przygotowania i działania organów państwa w sytuacji pandemii,
- tworzenia i funkcjonowania szpitali tymczasowych powstałych w związku z pandemią Covid-19,
- realizacji poleceń ministra zdrowia w sprawie świadczeń pieniężnych w związku z przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19.
Na konferencji prasowej szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przekazał, że część przepisów wprowadzonych w odpowiedzi na epidemię Covid-19 może być niezgodna z konstytucją. Według NIK, Polska nie była przygotowana na pandemię, mimo sygnałów ostrzegawczych. Brakowało rezerw i sprzętu, którego nie zakupiono na czas. Nie było również planów walki z Covid-19, a te które tworzono na bieżąco, często były nietrafione. Najpoważniejsze zarzuty o niegospodarność dotyczą tworzenia sieci szpitali tymczasowych, które powstawały bez planów, analiz i kalkulacji.
W związku z wynikami prezentowanych dziś kontroli, korzystając z uprawnień przyznanych prezesowi NIK, skierowałem wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy tryb ustalenia obydwu ustaw — tzw. specustawy covidowej i tzw. ustawy zmieniającej, na podstawie której powołano do życia fundusz ds. przeciwdziałania pandemii — był zgodny z konstytucją - oświadczył Banaś.
Zawnioskowałem również o zbadanie, czy są zgodne z konstytucją przepisy dające organom administracji rządowej wydawania poleceń samorządom i zwykłym obywatelom — dodał Banaś.
Na mój wniosek TK zbada także, czy zgodne z konstytucją są przepisy, na podstawie których został utworzony tzw. fundusz covidowy, który funkcjonuje praktycznie poza kontrolą parlamentu i za pomocą którego finansowane są różne wydatki niezwiązane z pandemią Covid-19 — podsumował prezes NIK.
Wniosek prezesa Najwyższej Izby Kontroli został skierowany do Trybunału Konstytucyjnego 16 czerwca.
Obecny na konferencji prasowe dyrektor delegatury NIK w Katowicach Piotr Miklis wskazywał, że od marca 2020 roku do 30 czerwca 2023 6,5 mln Polaków zachorowało na Covid-19. Zmarło z kolei ponad 119 tys. obywateli.
Na walkę z Covid-19 wyasygnowano gigantyczne środki. 22 mld zł zostały wydane w ramach funduszu przeciwdziałania Covid-19, a które przeznaczono na świadczenia dla pacjentów z Covid-19, szpitale tymczasowe i dodatki covidowe - mówił Piotr Miklis.
Najwyższa Izba Kontroli na swoim profilu w mediach społecznościowych wyliczała też, ile pieniędzy polskie władze przeznaczyły na konkretne elementy walki z pandemią Covid-19. "Blisko 9 mld na dodatki covidowe, prawie 1 mld na szpitale tymczasowe, ponad 82 mln zł na niekompletne, niesprawne i nie spełniające polskich norm respiratory" - czytamy we wpisie.