Aktualny bilans koronawirusa w Polsce to 24 165 zakażonych i 1 074 ofiar śmiertelnych. Będą badania przesiewowe górników w kolejnych kopalniach. Polskie Linie Lotnicze LOT wznowiły dziś niektóre połączenia krajowe. Minister edukacji potwierdził, że do wakacji nie będzie tradycyjnych zajęć w szkołach. Najważniejsze informacje na temat epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie znajdziecie w naszym raporcie dnia.
- Aktualny bilans koronawirusa w Polsce to 24 165 zakażonych i 1 074 ofiar śmiertelnych.
- W Polsce wyzdrowiało 11 449 chorych na Covid-19.
- Dotychczas w Polsce wykonano 931 520 testów, z czego ponad 15,9 tys. ostatniej doby.
- Na całym świecie zakażonych jest już ponad 6 mln osób.
- Najwięcej zachorowań potwierdzono w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Rosji.
- Najwięcej ofiar śmiertelnych Covid-19 odnotowano w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.
Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo ostrzegł, że masowe protesty i zamieszki mogą zniweczyć sukcesy w walce z Covid-19. Poinformował również o najniższej w ostatniej dobie liczbie nowych przypadków, a także zgonów z powodu koronawirusa.
Nie znamy skutków, jakie zgromadzenia masowe mogą mieć na Covid (...). Nie obróćmy zwycięstwa w klęskę - zaapelował Cuomo.
Podczas poniedziałkowej konferencji wyliczał, że szpitale przyjmują coraz mniej pacjentów w związku z epidemią. Niższa jest liczba intubacji, a także zgonów. W ciągu ostatniej doby odnotowano ich 54, najmniej od wybuchu pandemii.
Kolejny dziennikarz RMF FM zaangażował się w charytatywną akcję #hot16challenge2, której celem jest wsparcie medyków walczących z koronawirusem. Tym razem to poznański reporter RMF FM Mateusz Chłystun.
Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus wyraził nadzieję na kontynuowanie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, po piątkowym oświadczeniu prezydenta USA Donalda Trumpa o tym, że USA zrywają relacje z tą agendą ONZ.
Trump wielokrotnie oskarżał WHO o sprzyjanie Chinom. Jego zdaniem reakcja organizacji na wybuch epidemii nie była odpowiednia, ponieważ Chiny "całkowicie (ją) kontrolują". Trump oskarżył też władze w Pekinie o wywieranie presji na WHO i nieprzesyłanie obowiązkowych reportów.
Wkład i hojność Stanów Zjednoczonych na rzecz ogólnoświatowego zdrowia były ogromne przez wiele dziesięcioleci i przyczyniły się w wielkim stopniu do poprawy zdrowia publicznego na całym globie - oświadczył szef WHO.
Rząd federalny przekaże kanadyjskim miastom 2,2 mld dolarów przyśpieszonej dotacji federalnej - poinformował premier Kanady Justin Trudeau. To pomoc dla miast, które mają problemy budżetowe, spowodowane kryzysem wywołanym przez COVID-19.
Trudeau powiedział, że rząd wypłaci miastom w nadchodzących tygodniach całą dotację przewidzianą na rok budżetowy 2020-2021. 2,2 mld dolarów kanadyjskich (CAD), pochodzące z podatku od paliw, miało być wypłacone w dwóch częściach, jednak, jak podkreślił Trudeau, rząd chce zapobiec problemom miast z płynnością finansową. Dodał, że rząd analizuje inne możliwości pomocy i "jest to tylko pierwszy krok". Wielokrotnie jednak podkreślał, że "miasta to odpowiedzialność prowincji", a rząd federalny "szanuje podział kompetencji, określony w naszej konstytucji".
Trudeau zapowiedział dalsze rozmowy z prowincjami, a naciskany przez dziennikarzy, by sprecyzował, gdzie pojawia się blokada w znalezieniu rozwiązań odpowiedział, że "prowincje stoją wobec różnych wyzwań i mają różne perspektywy".
Czeski rząd przyjął system tzw. świateł drogowych, określający kraje uznane za epidemiologicznie bezpieczne. Od 15 czerwca powroty z tych państw, z punktu widzenia czeskich przepisów, mogą odbywać się bez przeszkód. Wśród nich jest Polska.
Kraje objęte zielonym światłem to sąsiedzi Czech: Polska, Słowacja, Niemcy i Austria, a także Chorwacja, Słowenia, Węgry, Grecja, Bułgaria, Rumunia, Cypr, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Islandia, Szwajcaria i Norwegia.
Czesi mogą podróżować do tych krajów bez konieczności przedstawiania przy powrocie negatywnego testu na obecność koronowirusa i bez obowiązku kwarantanny. Te same zasady mają obowiązywać obywateli przyjeżdżających z tych państw do Czech.
U jednego ze strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie wykryto koronawirusa. Kolejnych dziewięciu jest na kwarantannie. Taką informację przekazał rzecznik komendanta mazowieckiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski.
Kierownictwo Komendy Powiatowej PSP Legionowo jest w kontakcie z powiatowym inspektorem sanitarnym - zaznaczył Kierzkowski. Jak zapewnił, jednostka funkcjonuje normalnie, a zakażony strażak czuje się "w miarę dobrze" i przebywa w izolacji w domu.
W Finlandii przestała obowiązywać większość restrykcji epidemicznych. Kraj, w którym rozpoczęły się właśnie szkolne wakacje, ma powoli - po ponad dwóch miesiącach obowiązywania ograniczeń - powracać do stanu normalności.
Od 1 czerwca dla klientów zostały otwarte restauracje, bary i kawiarnie (od początku kwietnia, odkąd nałożono restrykcje, dopuszczalna była tylko sprzedaż na wynos).
Zwiększono też dopuszczalną wielkość zgromadzeń - do 50 osób (dotychczas do 10). Jednocześnie w okresie do końca lipca możliwa jest organizacja niektórych masowych wydarzeń publicznych np. sportowych, z udziałem maksymalnie 500 widzów.
Dla branży gastronomicznej wprowadzono nowe przepisy tymczasowe - ograniczony jest czas otwarcia lokali (od godz. 6 do 23) oraz dopuszczalna liczba klientów wewnątrz (do połowy zapełnienia).
Placówki kulturalne też mogły zacząć funkcjonować od poniedziałku, ale większe muzea czy galerie, jak popularna helsińska galeria sztuki współczesnej Kiasma, zostaną otwarte dla zwiedzających we wtorek. Część muzeów ze względów bezpieczeństwa nie będzie jednak w czerwcu i lipcu organizować grupowego zwiedzania z przewodnikiem.
Z początkiem miesiąca działalność wznowić mogą także baseny i publiczne sauny. W Helsinkach otwarto już m.in. odkryty basen olimpijski. Niektóre obiekty kryte pozostaną jednak zamknięte do jesieni.
W ciągu ostatniej doby we francuskich szpitalach zmarło 31 kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Do tej pory z powodu koronawirusa zmarły w tym kraju 28 833 osoby - 18 506 w szpitalu.
Francuskie ministerstwo zdrowia apeluje o noszenie w dalszym ciągu maseczek ochronnych, choć liczba chorych w szpitalach i na intensywnej terapii stale spada.
Socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven zapowiedział powołanie komisji ds. zbadania strategii walki z koronawirusem. Decyzja ma związek z krytyką działań rządu przez opozycję.
Musimy przyjąć całościowe podejście, zobaczyć, jak wygląda walka z epidemią na poziomie państwowym, regionalnym oraz lokalnym - oświadczył Loefven w rozmowie z gazetą "Aftonbladet".
Komisja ma zostać powołana przez parlament, wpływ na jej kształt mają mieć wszystkie partie zasiadające Riksdagu. Szczegóły na razie nie są znane.
Wcześniej premier Szwecji twierdził, że specjalna komisja zostanie powołana, ale dopiero po zakończeniu epidemii. Z tą propozycją nie zgodziły się jednak będące w opozycji ugrupowania: liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna, prawicowi Szwedzcy Demokraci, a także Partia Centrum. Ich liderzy obawiali się, że odpowiedzialność za nieprawidłowości "rozmyje się w czasie".
Po prawie trzymiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa we wtorek Statek muzeum Dar Pomorza w Gdyni zostanie ponownie otwarty dla zwiedzających. Goście będą zobowiązani do zachowania reżimu sanitarnego. Na pokładzie będzie mogło przebywać jednocześnie do 30 osób.
O ponownym udostępnieniu dla zwiedzających Daru Pomorza poinformowała Aleksandra Pielechaty, rzeczniczka Narodowego Muzeum Morskiego, pod którego pieczą jest jednostka.
Ze względu na piękną pogodę nie chcieliśmy czekać do weekendu i postanowiliśmy, że we wtorek po prawie trzymiesięcznej przerwie otworzymy dla gości Dar Pomorza, ostatni z oddziałów naszego muzeum - zapowiedziała.
Na ppokładzie będzie mogło przebywać jednocześnie maksymalnie 30 osób. Zwiedzanie będzie możliwe jedynie w jednorazowych rękawiczkach, które goście otrzymają w cenie biletu. Zwiedzający zobowiązani będą do zakrywania ust i nosa, a także do zachowania dystansu społecznego.
"Obecnie nie są prowadzone prace mające na celu poszerzenie kręgu osób objętych ograniczeniem możliwości udzielania świadczeń innym pacjentom niż zakażonym lub z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2" - czytamy w komunikacie przesłanym PAP przez Ministerstwo Zdrowia.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 28 kwietnia medycy, którzy leczą osoby z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem, nie mogą zajmować się innymi pacjentami. Ministerstwo podkreśliło, że ograniczeniem takim objęty został tylko ten personel, który pracuje w szpitalach i jednostkach organizacyjnych szpitali przeznaczonych wyłącznie dla osób z zakażeniem lub z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2. W celu rekompensaty za nałożone ograniczenie osobom tym przyznane zostało prawo do świadczenia dodatkowego.
Z powodu pandemii koronawirusa na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu liczba Palestyńczyków żyjących poniżej granicy ubóstwa może się w 2020 roku podwoić - poinformował Bank Światowy, który spodziewa się nawet 11-procentowego spadku PKB na terytoriach palestyńskich.
Autonomia Palestyńska nałożyła szeroko zakrojone obostrzenia przeciwepidemiczne w marcu i kwietniu. Jak zauważają agencje, ograniczenia zaszkodziły gospodarce osłabionej już przez dziesięciolecia wojskowej okupacji, izraelskie restrykcje obejmujące przepływu osób i towarów oraz zawieszenie przez prezydenta USA Donalda Trumpa niemal całej pomocy dla Palestyńczyków.
"Jeszcze przed pandemią Covid-19 około jedna czwarta Palestyńczyków żyła poniżej granicy ubóstwa: 53 proc. - w Gazie i 14 proc. - na Zachodnim Brzegu. Wstępne szacunki sugerują, że liczba ubogich gospodarstw domowych wzrośnie do 30 proc. na Zachodnim Brzegu i 64 proc. - w Strefie Gazy" - podkreśla w swoim raporcie Bank Światowy.
Ponad 5 tys. razy w każdym miesiącu dzwonią dzieci na telefon zaufania, ponad 1,5 tys. osób pisze do nas wiadomości i wtedy pomagamy im online - mówiła podczas Popołudniowej Rozmowy w RMF FM dr Monika Sajkowska. Przyznała, że podczas lockdownu Fundacja, prowadząca telefon zaufania dla dzieci, rejestruje więcej połączeń i wiadomości.
Rosyjski lek na koronawirusa o nazwie Awifawir w trakcie badań klinicznych okazał się skuteczny w 90 procentach - oświadczył w poniedziałek przedstawiciel ministerstwa zdrowia Rosji Władimir Czułanow. Lekarstwo trafi do rosyjskich szpitali 11 czerwca.
O 111 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii. To oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 39 045 - poinformowało brytyjskie ministerstwo zdrowia.
Zgodnie z planem, czyli we wtorek, nastąpi restart rozgrywek piłkarskiej 1. ligi. Jak poinformował Zespół Medyczny PZPN, testy na obecność koronawirusa u wszystkich osób wskazanych przez kluby dały wynik negatywny.
60 osób zakażonych koronawirusem zmarło minionej doby we Włoszech. Przybyło rekordowo mało nowych przypadków zakażenia, tylko 178 - podała w poniedziałek Obrona Cywilna. Łączny bilans ofiar koronawirusa w tym kraju wzrósł do 33 475.
Czarnogóra jako pierwsze państwo w Europie ogłosiła, że jest "wolna od koronawirusa" i zezwoliła na przyjazd turystów ze 131 państw. Nie ma wśród nich Polski.
Władze małej adriatyckiej republiki opracowały listę państw, których obywatele mogą przyjeżdżać bez ograniczeń, jeśli w tych krajach jest najwyżej 25 przypadków Covid-19 na 100 tys. mieszkańców. Polski na niej nie ma.
Na liście, poza sąsiadami Czarnogóry, znajdują m.in. Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Czechy, Słowacja, Dania, Norwegia, Luksemburg, Niemcy i Izrael.
Rząd Czarnogóry napisał na Twitterze w poniedziałek, że "turyści, głównie z Europy Zachodniej, zaczęli przyjeżdżać już od północy".
Władze włoskiego futbolu rozważają wpuszczenie kibiców na trybuny w lipcu. Serie A, po przymusowej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, wznowi rozgrywki 20 czerwca.
Mecze od 20 czerwca mają się odbywać bez udziału publiczności. Na stadionie będzie mogło przebywać nie więcej niż 300 osób, licząc łącznie drużyny, sztaby, obsługę czy dziennikarzy.
Według włoskich mediów, władze federacji piłkarskiej i lig dyskutują o możliwości wpuszczenia kibiców na trybuny w lipcu. Szef związku Gabriele Gravina przyznał, że "to coś, czego życzyłby sobie z całego serca".
Ministerstwo Zdrowia informuje o 9 nowych ofiarach koronawirusa w Polsce. Wszystkie te osoby miały choroby współistniejące.