W ciągu doby przybyło w Polsce 12 107 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 168 pacjentów. Jeszcze nie ma decyzji o dalszym funkcjonowaniu szkół podstawowych w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem w Polsce. Z nieoficjalnych informacji RMF FM wynika, że wszystkie klasy - od czwartej w górę - mają zostać przeniesione na naukę zdalną. Zmieni się też zasada działalności lokali gastronomicznych. Większość uczestników najnowszego sondażu United Surveys, wykonanego na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", bardzo stanowczo sprzeciwia się zamrożeniu aktywności społecznej i gospodarczej, jakie pamiętamy z wiosny. W Czechach po raz pierwszy stwierdzono prawie 15 tys. nowych przypadków koronawirusa. Najważniejsze informacje na temat epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie znajdziecie w naszym raporcie dnia.
- W ciągu doby przybyło w Polsce 12 107 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 168 pacjentów.
- Zakażenie koronawirusem stwierdzono u ponad 40,89 mln ludzi na świecie, a ponad 1,12 mln osób zmarło.
- Rekordowa liczba nowych przypadków koronawirusa w Niemczech - ponad 10 tys.
- 136 osób zmarło we Włoszech tej doby na Covid-19, potwierdzono 16 079 nowych zakażeń koronawirusem - podało Ministerstwo Zdrowia. To nowy rekord przypadków od początku pandemii
- Po raz pierwszy prawie 15 tys. nowych przypadków koronawirusa w Czechach
Rząd Słowacji zdecydował, że w kraju zostanie wprowadzony częściowy zakaz wychodzenia z domów. Przez trzy kolejne weekendy będą wykonywane ogólnokrajowe testy na SARS-CoV-2. Sklepy i zakłady usługowe będą mogły pracować normalnie.
Znamy nową listę ograniczeń, którą w piątek ma ogłosić rząd. Potwierdzają się doniesienia dziennikarzy RMF FM - lekcje w szkołach podstawowych dla klas IV-VIII będą zdalne. Uczniowie z klas I-III nadal będą się uczyć stacjonarnie. Rząd zamierza wprowadzić ograniczenia w poruszaniu się osób powyżej 70. roku życia.
Wszędzie w Austrii, gdzie wymagane jest używanie maseczki, tzw. przyłbice, czyli plastikowe osłony na twarz, nie będą już uznawane za ochronę; rząd zamierza ich zakazać - wynika z informacji, do których dotarł austriacki dziennik "Kurier".
Efekt ochronny przyłbic na twarzy jest już od dłuższego czasu kwestionowany: w jaki sposób zakrzywiona plastikowa płytka, która jest otwarta po bokach, u góry i u dołu, może powstrzymywać kropelki? Teraz rząd Austrii chce ich zakazać - pisze "Kurier".
Wynika to z projektu nowej regulacji koronawirusowej, która powinna wejść w życie w piątek.
W Lombardii jako pierwszym regionie Włoch zaczęła w czwartek obowiązywać godzina policyjna. Od godz. 23 do 5 można poruszać się wyłącznie z powodów uzasadnionych pracą, zdrowiem i innymi pilnymi potrzebami.
Godzina policyjna została wprowadzona w dniu, gdy w Lombardii, najbardziej dotkniętej przez epidemię od jej początku w lutym, zanotowano ponad 4100 nowych przypadków zakażeń.
W ciągu ostatniej doby w Rumunii na Covid-19 zmarło 98 chorych, a infekcję koronawirusem wykryto u 4 902 osób - poinformowały władze medyczne w czwartek. To największy dzienny bilans ofiar i wzrost nowych przypadków zakażeń od początku epidemii w tym kraju.
W Rumunii wirusem SARS-CoV-2 zakaziły się dotychczas 196 004 osoby, z których 141 089 uznano za wyleczone, a 6 163 zmarły.
W piątek o godz. 11. odbędzie się konferencja prasowa podsumowująca ustalenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - poinformował rzecznik prasowy rządu Piotr Müller po zakończeniu posiedzenia zespołu.
"Zakończyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym omówiono aktualną sytuację epidemiczną oraz kolejne działania w walce z epidemią koronawirusa. Jutro o godz. 11:00 odbędzie się konferencja prasowa podsumowująca ustalenia zespołu" - napisał na Twitterze rzecznik rządu.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało na Twitterze, że "sytuacja epidemiczna w kraju oraz kolejne działania w walce z epidemią były tematami posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego".