Ministerstwo Zdrowia podało zatrważające dane dotyczące ostatniej doby - mamy 6526 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu Covid-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 105 osób. W sumie to aż 116 osób. Rzecznik resortu zapowiedział, że w czerwonej strefie znajdzie się ponad 100 powiatów, w tym wiele dużych miast. Reporter RMF FM Krzysztof Berenda informuje, że na 90 proc. będą to Warszawa i Kraków. Dr Paweł Grzesiowski, immunolog ze Szkoły Zdrowia Publicznego mówił w Porannej rozmowie w RMF, że mamy niedoszacowanie dane. Według jego obliczeń, jeśli w ciągu ubiegłej doby w Polsce zanotowano 5 tysięcy nowych przypadków zakażenia, rzeczywista liczba to 50 tysięcy. Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że w ramach walki z pandemią koronawirusa w części kraju, w tym w Paryżu, od soboty zacznie obowiązywać godzina policyjna. Najważniejsze informacje na temat epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie znajdzieie w naszym raporcie dnia.
- Uniwersytet Johnsa Hopkinsa: na świecie od początku pandemii zainfekowanych koronawirusem zostało 38 006 121 osób, zmarło 1 083 875.
- Koronawirus może przetrwać na banknotach 28 dni - podała telewizja CBS News powołując się na badania australijskich naukowców.
- W Czechach odnotowano 8325 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2.
- W środę Ministerstwo Zdrowia podało zatrważające dane dotyczące ostatniej doby - mamy 6526 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu Covid-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 105 osób. W sumie to aż 116 osób.
- Warszawa i Kraków na 90 proc. w czerwonej strefie już od jutra - informuje reporter RMF FM.
- Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że w trybie mieszanym pracuje 1037 placówek oświatowych, a 375 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 47 tys., działa normalnie.
- W Małopolsce będą trzy dodatkowe szpitale zajmujące się wyłączeni pacjentami z zakażeniem koronawirusem. Decyzja zapadła podczas spotkaniu sztabu kryzysowego w urzędzie wojewódzkim w Krakowie.
- Dalsza przyszłość zależy od nas. Myj ręce! Noś maseczkę! Chroń Seniorów! - zaapelował prezydent Andrzej Duda po konsultacjach nt. aktualnej i spodziewanej sytuacji epidemicznej z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem.
- Holandia wprowadza nowe restrykcje, które oznaczają częściowy lockdown. Wśród nich m.in. zakaż sprzedaży alkoholu po godz. 20 oraz zamknięcie restauracji i barów. Będzie można kupować jedzenie, ale wyłącznie na wynos.
- Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że w ramach walki z pandemią koronawirusa w części kraju, w tym w Paryżu, od soboty zacznie obowiązywać godzina policyjna.
Niemcy wprowadzą nowe, bardziej restrykcyjne środki, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa - zapowiedziała późnym wieczorem kanclerz Angela Merkel. Nowe obostrzenia dotyczyć będą miast i regionów, gdzie jest największa liczba nowych zakażeń.
Merkel wyraziła zaniepokojenie gwałtownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w Niemczech.
Musimy to zatrzymać. W przeciwnym razie nic dobrego z tego nie wyniknie - powiedziała kanclerz po naradzie z szefami rządów krajów związkowych RFN.
Jestem przekonana, że to, co teraz zrobimy, zdecyduje o tym, jak wyjdziemy z tej pandemii - podkreśliła Angela Merkel.
Nowe obostrzenia dotyczą m.in. rozszerzenia obowiązku noszenia maseczek ochronnych, ograniczenia liczby gości podczas prywatnych uroczystości, ograniczeń w kontaktach społecznych w przestrzeni publicznej i ograniczeń w działalności lokali gastronomicznych.
Ważne jest, żeby korzystać z wiarygodnych źródeł informacji o pandemii - uważa Tomasz Matynia, dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu. Według niego zagrożenie fake newsami dot. pandemii "jest gigantyczne", a udział w ich powstawaniu mają m.in. politycy opozycji.
Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej jest zakażony koronawirusem - poinformowała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.
Jutro zostaną podjęte kolejne decyzje o wprowadzenia ewentualnych nowych środków zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. W środę po południu odbyło się kolej posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczył premier Mateusz Morawiecki.
Jeśli brytyjski rząd nie wprowadzi restrykcji w przemieszczaniu się w Anglii, Walia od piątku zakaże wjazdu osobom z tych części Zjednoczonego Królestwa, gdzie są najwyższe wskaźniki zakażeń koronawirusem - zapowiedział szef walijskiego rządu Mark Drakeford.
Zakaz dotyczyłby wszystkich obszarów w Anglii, w których obowiązuje drugi i trzeci poziom restrykcji koronawirusowych, środkowej Szkocji i całej Irlandii Północnej. Miałby on wejść w życie w piątek o godz. 18.
Przygotowujemy się do podjęcia tych działań, aby powstrzymać osoby, które mieszkają na tych obszarach, gdzie jest wyższy wskaźnik zakażeń Covid-19, przed przyjeżdżaniem do Walii i przywożeniem ze sobą wirusa - powiedział Drakeford
Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało w środę, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 22 591 przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba nowych infekcji po raz trzeci w ciągu sześciu dni przekroczyła próg 20 tys.
Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do 779 063, a siedmiodniowa średnia krocząca liczby nowych infekcji jest wyższa niż rekordowy poziom 17 tys. trzeci dzień z rzędu.
W ciągu ostatniej doby zmarło ponad 100 kolejnych chorych na Covid-19, a całkowita liczba ofiar śmiertelnych pandemii przekroczyła 33 tys. Pod względem liczby zgonów w wyniku Covid-19 kraj ten zajmuje dziewiąte miejsce na świecie.
W środę liczba osób hospitalizowanych z powodu Covid-19 po raz pierwszy od 25 czerwca przekroczyła 9,1 tys., co stanowi kontynuację trendu wzrostowego. 193 kolejne osoby zostały przyjęte w ciągu ostatniej doby na oddziały intensywnej terapii
Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zebranych dla 31 krajów, Polska znajduje się na 18. miejscu wśród państw Europy Zachodniej pod względem liczby zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni. Pod względem liczby zgonów na Covid-19 Polska jest na siódmym miejscu.
Według zestawienia danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) dla 31 krajów (państw Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii i Islandii) w Polsce w ciągu ostatnich dwóch tygodni wykryto łącznie 119 infekcji wirusem SARS-CoV-2 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców.
Najwięcej zakażeń odnotowano w Czechach - 581, następnie w Belgii - 469, Holandii - 412, Francji - 307, Wielkiej Brytanii - 283, Hiszpanii - 293 i Islandii - 273. Więcej niż w Polsce stwierdzono ich także na Słowacji - 208, w Rumunii - 181, w Słowenii 179, w Irlandii 171, na Węgrzech - 147, w Szwajcarii - 151, w Portugalii - 140, w Austrii - 148.
W ciągu ostatniej doby liczba nowo wykrytych zakażeń koronawirusem w Rumunii po raz pierwszy przekroczyła 4 tys.; na Covid-19 zmarło 66 chorych - poinformowały władze. Rząd wprowadził kolejne ograniczenia i przedłużył do połowy listopada stan alarmowy.
W Rumunii wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się 164 477 osób, z czego 4016 w ciągu ostatniej doby. 5601 chorych zmarło, a 122 714 uznano za wyleczonych. Z powodu koronawirusa w szpitalach leczonych jest 9439 pacjentów, w tym 686 na oddziałach intensywnej terapii.
W ramach walki z pandemią koronawirusa w części Francji, w tym w Paryżu, od soboty zacznie obowiązywać godzina policyjna - poinformował prezydent Emmanuel Macron.
Dziś otrzymałem informację o zakażeniu koronawirusem - poinformował na swoim Twitterze Sebastian Kaleta. Poseł Solidarnej Polski zaapelował o rozwagę i zapewnił, że jak dotąd czuje się dobrze.
W Austrii liczba nowych infekcji spowodowanych koronawirusem osiągnęła rekordowy dzienny poziom. Resort zdrowia i MSW ogłosiły w środę 1346 nowych zakażeń. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców to średnio dwa razy więcej niż w Niemczech.
Najwięcej nowych przypadków odnotowano w Wiedniu (402), Górnej Austrii (234), w Tyrolu (184), w Dolnej Austrii (139) i w Salzburgu (134).
Liczba aktywnych przypadków koronawirusa wzrosła z 11 516 do 11 954.
Od początku pandemii zmarły w Austrii z powodu koronawirusa 872 osoby, w tym 11 w ciągu ostatniej doby.
Według najnowszego raportu Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) liczba infekcji koronawirusem w grupach wiekowych od 80 do 89 lat oraz od 90 do 99 lat od początku września wzrosła w Niemczech około ośmiokrotnie - pisze dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Latem w Niemczech koronawirus był chorobą młodego pokolenia. Jak pokazują statystyki RKI, w sierpniu prawie 30 proc. zakażonych należało do grupy wiekowej od 20 do 29 lat.
To wynik wakacyjnych podróży - mówi Heinz Rothgang, ekonomista ds. zdrowia z Uniwersytetu w Bremie.
Podczas pandemii śmiertelność w USA jest wyższa niż w innych rozwiniętych państwach świata - wynika z raportu tygodnika "Journal of the American Medical Association". To wnioski na podstawie badań z 18 innych krajów.
Raport w periodyku Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego stwierdza, że w ciągu ostatnich pięciu miesięcy wskaźnik umieralności w USA był znacznie wyższy niż w 18 innych krajach o wysokim dochodzie. Dane obejmują ofiary śmiertelne zarówno z powodu Covid-19, jak i z innych przyczyn.
Od czwartku 15 października w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach będą obowiązywały tzw. godziny dla seniorów. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie wprowadzające nowe regulacje.
Od 2 do 9 października mazowiecka inspekcja sanitarna wydała 148 zgód na edukację hybrydową lub zdalną; 12 placówek oświatowych dostało decyzje odmowne - poinformowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.
Większość placówek, które uzyskały zgodę mazowieckich stacji sanepidu na zmianę trybu nauczania, stanowiły szkoły podstawowe. Było ich 123. Zgodę dostały też 24 przedszkola, 2 żłobki i 1 pozaszkolna placówka specjalistyczna. Z odmową spotkało się 10 szkół i 2 przedszkola.
Na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omówiono aktualną sytuację epidemiologiczna w kraju oraz możliwe środki zapobiegawcze w celu ratowania zdrowia i życia obywateli; w czwartek zostaną podjęte decyzje co do wprowadzenia ewentualnych nowych środków profilaktycznych - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
Trzy kolejne małopolskie szpitale - na wzór placówek jednoimiennych - będą zajmowały się pacjentami z Covid-19 - poinformował wojewoda Łukasz Kmita. Jak wyjaśnił, będą one mieściły się w regionach podhalańskim i tarnowskim, a także w zachodniej Małopolsce.
Rekordową liczbę 1095 zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Irlandii - podało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. Zarejestrowano też kolejnych pięć zgonów z powodu Covid-19.
W efekcie całkowity bilans epidemii w Irlandii wzrósł do 45 243 zachorowań i 1835 ofiar śmiertelnych.
Z powodu Covid-19 liczba napływających do Lizbony turystów spadła o ponad 50 proc. Epidemia nie zniechęciła jednak stołecznych kieszonkowców do kradzieży. Wśród najbardziej aktywnych w okresie zarazy złodziei są, jak wskazuje policja, osoby w wieku ryzyka.
Opisująca jako “znaczący" kryzys w portugalskiej turystyce telewizja TVI podała, że lizbońskiej policji łatwiej dziś kontrolować nielegalne praktyki w stolicy Portugalii, takie jak np. handel narkotykami czy kradzieże.
Za jeden z największych sukcesów w ostatnich dniach lizbońscy stróże prawa uznają przyłapanie na “gorącym uczynku" w jednym ze stołecznych autobusów 82-letniego kieszonkowca o pseudonimie “Anibal".
Biuro Rzecznika Praw Dziecka działa normalnie, ja pracuję zdalnie - powiedział przebywający na kwarantannie rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Po kontakcie z pracownikiem, u którego stwierdzono zakażenie, Pawlak został skierowany na kwarantannę.
O kwarantannie Pawlak poinformował w środę na Twitterze.
Ponieważ nie mam żadnych objawów, nie zostałem skierowany na test na obecność koronawirusa przez lekarza rodzinnego. Czekam na informację z sanepid" - napisał.
Zapewnił, że biuro RPD działa normalnie. Już wcześniej wprowadziliśmy ograniczenia, rotacyjną pracę pracowników, także biuro pracuje normalnie, a ja zdalnie - podkreślił.
Premier Włoch Giuseppe Conte wyraził zaniepokojenie dalszym wzrostem zakażeń koronawirusem. Nie wykluczył, że w poszczególnych regionach restrykcje będą zaostrzone. Tego dnia zanotowano najwyższą od początku pandemii dobową liczbę infekcji, ponad 7300.
Odnosząc się do tych danych, premier Conte powiedział dziennikarzom: Krzywa powoli, ale stopniowo rośnie. To z tego powodu wprowadziliśmy bardziej restrykcyjne kroki. Nie jesteśmy z tego zadowoleni, ale musimy ich przestrzegać.
Blisko 12 tys. nowych zakażeń koronawirusem wykryto w Hiszpanii między wtorkiem a środą. To znaczący wzrost wobec poprzedniej doby. Z kolei w Portugalii służby medyczne potwierdziły w ciągu minionych 24 godzin ponad 2 tys. infekcji, czyli najwięcej od wybuchu epidemii.
Wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim wystosowała do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym zaapelowała o utworzenie miejsc pobytu dla osób wymagających stałej opieki i seniorów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem.
Treść listu przesłała mediom w środę Anetta Konopacka z Biura Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Sopotu.
Wiceprezydent kurortu zwraca w nim uwagę, że problem dotyczący opieki nad osobami niesamodzielnymi, u których zdiagnozowano Covid-19, wciąż nie został rozwiązany.
Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją w polskich szkołach i uważamy, że nadszedł najwyższy czas, aby wdrożyć wariant awaryjny - apelują w piśmie do premiera lekarze i świadczeniodawcy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Proponują, by starsze klasy przeszły na edukację zdalną.
Wśród chorych na Covid-19 są również biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński oraz emerytowany biskup pomocniczy Paweł Socha - poinformował rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha.
Komunikat w tej sprawie został zmieszczony na stronie internetowej Kurii.
Holandia wprowadza nowe restrykcje, które oznaczają częściowy lockdown. Ma to związek z wzrostem zakażeń koronawirusem. W kraju codziennie przybywa ponad 7 tys. nowych zarażeń.
Staramy się funkcjonować normalnie, ale dostosowujemy się do obostrzeń - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. Miasto znajduje się obecnie w tzw. czerwonej strefie.
Blisko siedemdziesiąt osób z Domu Pomocy Społecznej w Kluczborku jest zakażonych koronawirusem - poinformował starosta kluczborski Mirosław Birecki.
Według informacji udzielonych przez starostę kluczborskiego, obecność koronawirusa potwierdzono u 51 pensjonariuszy i 17 pracowników Domu Pomocy Społecznej w Kluczborku, na blisko 120 przebadanych osób.
Tylko jeden z zakażonych wymagał opieki szpitalnej. Stan pozostałych zakażonych określa się jako dobry. Lokalny sanepid zapowiedział przeprowadzenie testów u kolejnych osób.
Miałem kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, jestem na kwarantannie - poinformował na Twitterze Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Przekazał, że czeka na test na obecność koronawirusa.