Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5569 nowych zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmarło 326 osób. Wtorek to drugi dzień testowania nauczycieli w Polsce. O odszkodowanie za działanie niepożądane szczepionek przeciw Covid-19 będą mogły ubiegać się osoby hospitalizowane przynajmniej 14 dni lub te, które doznają wstrząsu anafilaktycznego - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. W Niemczech lockdown może potrwać nawet do Wielkanocy - pisze "Bild". W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1243 zgony z powodu Covid-19, co jest drugim najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju. Najważniejsze informacje na temat przebiegu epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie znajdziecie w naszym raporcie dnia. Dane w nim były aktualizowane na bieżąco.
- Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5569 nowych zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmarło 326 osób
- O odszkodowanie za działanie niepożądane szczepionek przeciw Covid-19 będą mogły ubiegać się osoby hospitalizowane przynajmniej 14 dni lub te, które doznają wstrząsu anafilaktycznego
- Sondaż dla RMF FM: Lekarze i personel medyczny, nauczyciele oraz seniorzy - te grupy najszybciej powinny zostać zaszczepione przeciwko koronawirusowi
- Wtorek jest drugim dniem testowania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych
- Pod względem liczby ofiar śmiertelnych USA plasują się na pierwszym miejscu wśród wszystkich krajów świata
- Pierwsze przypadki koronawirusa wśród goryli przebywających w niewoli
Ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek o zarejestrowanych podczas ostatniej doby 64 025 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem i 1 110 zgonach z powodu Covid-19.
Zdaniem ministerstwa, Brazylia walczy z odrodzeniem się pandemii. Od jej początku zarejestrowano 8 195 637 przypadków zakażeń koronawirusem i 204 690 zgonów na Covid- 19.
Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie - po Stanach Zjednoczonych. Natomiast pod względem liczby zakażeń jest trzecim najbardziej dotkniętym koronawirusem krajem na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Indiach.
Od soboty wszyscy przyjeżdżający do Irlandii będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa - ogłosił rząd tego kraju. We wtorek poinformowano też o 46 nowych zgonach z powodu Covid-19 - to najwyższy dobowy bilans od kwietnia.
Zmutowany wariant koronawirusa B.1.351 z Republiki Południowej Afryki został po raz pierwszy wykryty w Niemczech. Zakażenie potwierdzono u osoby z powiatu Zollernalb w Badenii-Wirtembergii - powiadomiło we wtorek ministerstwo spraw społecznych w Stuttgarcie.
W ciągu ostatniej doby we Francji zanotowano 19 753 nowe zakażenia koronawirusem, o 3582 więcej niż w ciągu poprzednich 24 godzin - podało ministerstwo zdrowia. Łącznie w kraju od początku pandemii zakaziło się 2 806 590 osób, co pod względem infekcji SARS-CoV-2 stawia Francję na szóstym miejscu w świecie.
Premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział lockdown, który potrwa około miesiąca.
Choć Costa nie sprecyzował, od kiedy miałby obowiązywać nowy lockdown, portugalskie media, powołując się na źródła w rządzie, twierdzą, że obostrzenia mogłyby wejść w życie już w czwartek.
Prawdopodobnie ograniczeniu działalności placówek handlu i usług podczas nowego lockdownu nie będzie towarzyszyło zamknięcie szkół, jak w okresie marzec-kwiecień 2020 r. Pracy nie przerwą, według telewizji RTP, także uczelnie wyższe. Z kolei większość pracowników administracji publicznej ma zostać zobowiązanych do pracy zdalnej.
Granica Kanady z USA pozostanie zamknięta przez kolejny miesiąc, do 21 lutego - poinformował na konferencji prasowej premier Kanady Justin Trudeau.
Trudeau podkreślił, że przedłużenie obowiązującego od marca 2020 r. zamknięcia granicy z USA to ważna decyzja, "która pozwoli zapewnić bezpieczeństwo ludziom po obu stronach granicy". "Naszym priorytetem od początku pandemii była ochrona was i waszych rodzin" - dodał.
Minister bezpieczeństwa publicznego Bill Blair napisał na Twitterze, iż podstawą dalszych decyzji "będzie najlepsza dostępna wiedza medyczna".
Według firmy analitycznej Airfinity, do końca 2021 r. Stany Zjednoczone mogą wyprodukować prawie 4,7 mld dawek szczepionki przeciwko Covid-19, Indie - 3,1 mld, a Chiny - 1,9 mld. Niemcy mają zwiększyć swoje zdolności produkcyjne z 0,5 do 1,2 mld dawek.
Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer rozważa możliwość złożenia wniosku o zarejestrowanie w Rosji swej szczepionki przeciwko Covid-19, opracowanej wspólnie z BioNTech - podała rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na służby prasowe firmy.
W komunikacie Pfizer zapowiedział, że będzie nadal współpracował z organizacjami międzynarodowymi i rządami w celu umożliwienia dostępu do szczepionki tym grupom ludności, które jej najbardziej potrzebują. Stanie się to natychmiast, gdy tylko regulatorzy w poszczególnych państwach wydadzą odpowiednie zezwolenia.
W Rosji stosowane są do szczepień na Covid-19 wyłącznie preparaty krajowe: Sputnik V i EpiVacCorona.
Małżeństwo z Quebecu zostało ukarane grzywną za naruszenie obowiązującej w tej kanadyjskiej prowincji godziny policyjnej. Żona twierdziła, że wyprowadza na smyczy psa, ale na smyczy był jej mąż.
W Quebecu od soboty obowiązuje godzina policyjna między 20 wieczorem a 5 rano.
Odmawiam spełnienia oczekiwań ministra zdrowia, który jako swój cel przyjął odsunięcie mnie ze stanowiska - oświadczył rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong.
"Minister zdrowia Adam Niedzielski w swoim wystąpieniu uznał, że powinienem złożyć dymisję, co w jego mniemaniu byłoby dowodem ‘umiejętności pokazania odwagi cywilnej’. W poczuciu odpowiedzialności za reformę uczelni i dając świadectwo odwagi cywilnej, odmawiam spełnienia oczekiwań ministra zdrowia, który jako swój cel przyjął odsunięcie mnie ze stanowiska" - czytamy w oświadczeniu rektora WUM.
"Wbrew słowom ministra Niedzielskiego nigdy nie mijałem się z prawdą" - podkreślił.
Rada Ministrów przyjęła uchwałę, dzięki której gminy położone na terenach górskich, które znalazły się w trudnej sytuacji na skutek obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią, mają otrzymać 1 mld zł wsparcia - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
W Bawarii od przyszłego poniedziałku noszenie masek FFP2 w lokalnym transporcie publicznym oraz w handlu detalicznym będzie obowiązkowe. Rząd kraju związkowego zdecydował o tym w Monachium - informuje agencja dpa.
Premier Bawarii Markus Soeder powiedział, że "normalne maski" mają chronić innych podczas pandemii koronawirusa. Maski FFP2 chronią również samego użytkownika. Celem wprowadzenia przepisu jest poprawa bezpieczeństwa w lokalnym transporcie publicznym oraz w sklepach.
W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1243 zgony z powodu Covid-19, co jest drugim najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju. Wykryto 45 533 nowych zakażeń koronawirusem.
Jeżeli w ciągu kilku tygodni nie nastąpi odmrożenie gospodarki w ramach reżimu sanitarnego to z dnia na dzień możemy obudzić się z 20-sto procentowym bezrobociem - mówił Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Jak dodał, “rząd obudzi się z ręką nie w nocniku, a w szambie”. Wobec zapowiedzi coraz większej liczby przedsiębiorców, że – mimo zakazów – otworzą swoje interesy, Kaźmierczak zapewnił, że nie będzie nikogo namawiał do łamania prawa, a – jak do tej pory – naciskać na rząd, żeby wprowadzał potrzebne rozwiązania.
Szwajcarski regulator rynku leków Swissmedic poinformował, że zatwierdził szczepionkę firmy Moderna Inc przeciwko Covid-19, po wcześniejszym dopuszczeniu preparatu Pfizer-BioNTech. Do końca lutego Szwajcarzy pozyskają 1,5 mln dawek szczepionek od tych firm.
W Portugalii podczas ostatnich 24 godzin zanotowano największą od początku pandemii liczbę zmarłych z powodu koronawirusa - 155 osób, podał resort zdrowia w Lizbonie.
W Portugalii potwierdzono już w sumie 8080 ofiar śmiertelnych koronawirusa.
Szefowa wielkopolskiego sanepidu zleciła swoim podwładnym "wyzerowanie wszystkich zaległości" w systemie informatycznym, w którym widniały dane ponad tysiąca osób zakażonych Covid-19. Pracownicy sanepidu na wykonanie zadania dostali zaledwie kilka godzin. Część z nich w obawie przed utratą pracy - czym również miała im zagrozić przełożona - odznaczyła w systemie sprawy jako załatwione, mimo braku uprzedniego kontaktu telefonicznego z osobami przebywającymi na kwarantannie.
Rosyjscy kosmonauci, którzy w kwietniu polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), przyjęli pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa. Jak podały służby prasowe Centrum Przygotowań Kosmonautów, zaszczepiła się załoga zasadnicza i rezerwowa.
W Polsce zaszczepiło się już przeszło 300 tys. osób; to czwarty wynik w Unii Europejskiej - poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk na Twitterze.