Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czasie konferencji prasowej, że rząd w najbliższych dniach przedstawi nowe obostrzenia. „Jutro lub pojutrze przedstawimy zaostrzenia w związku ze świętami i mutacją Omikron” – przekazał premier.
Premier zapowiedział "wzmocnienie mechanizmów szczepienia i ich obowiązkowości w niektórych zawodach". Będziemy również dyskutować o wzmocnieniu zaostrzeń w niektórych miejscach, dla osób niezaszczepionych, aby odpowiedzieć na tę odmianę wirusa Omikron, który pewnie już jest w Polsce - podkreślił.
We wtorek lub najpóźniej w środę przedstawimy drugi pakiet zaostrzeń, m.in. taki, który będzie się wiązał z sytuacją świąteczną, będzie odpowiedzią na mutację wirusa omikron. Rzeczywiście przedstawia to się niedobrze - powiedział Mateusz Morawiecki. Według niego, "jest bardzo dużo zgonów, szczególnie wśród osób niezaszczepionych".
Jak dowiedzieli się nieoficjalnie dziennikarze RMF FM, rząd chce kontynuować politykę zasygnalizowaną tydzień temu. W kolejnych branżach planuje wprowadzać dosyć rygorystyczne limity wstępu, z tym jednak zastrzeżeniem, że nie dotyczą one osób zaszczepionych.
Bardzo gorąca dyskusja dotyczy na przykład dyskotek. Niektórzy w rządzie chcieliby w obliczu nowego wariantu wirusa je zamknąć. Na razie zwycięża jednak pogląd, by zmniejszyć limit wstępu z obowiązujących 100 osób, do 50 bez certyfikatów i dowolnej liczby osób zaszczepionych.
Gorące dyskusje dotyczą także koncertów. Tu też rozważane jest zmniejszenie dopuszczalnej liczby niezaszczepionych widzów.
Bez nowych rozwiązań prawnych trudno zaostrzyć obecne ograniczenia - tak zapowiedzi obostrzeń, które mogłyby obowiązywać w czasie świąt, komentują w RMF FM eksperci rządowej Rady Medycznej. Lekarze, z którymi rozmawiał nasz dziennikarz Michał Dobrołowicz, oceniają, że rządowe plany to właściwy kierunek.
Zwłaszcza na imprezach masowych - podkreśla profesor Krzysztof Tomasiewicz, ekspert Rady Medycznej. Jednak bez jasnych zasad kontroli, czy ktoś jest zaszczepiony, bardzo trudno będzie egzekwować restrykcje.
Z tego, co wiem to teraz wszystko opiera się na deklaracjach osób mówiących o zaszczepieniu, nikt od nas nie żąda paszportów covidowych, na razie ciężko powiedzieć, co pan premier miał na myśli - mówi Tomasiewicz.
Według rozporządzenia od 1 grudnia obowiązuje limit jednej osoby na 15 mkw. na siłowniach, w klubach i centrach fitness, hazardzie, muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, kongresach i konferencjach. Maksymalnie 100 osób może uczestniczyć w zgromadzeniach i uroczystościach, jak wesela, komunie, konsolacje i spotkania, a także podczas dyskotek.
Limit jednej osoby na 15 mkw. obowiązuje również w obiektach handlowych.
Limit 50 proc. obłożenia obowiązuje w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych, jak również w obiektach sportowych, jak baseny i aquaparki.
Z 500 do 250 osób jest zmniejszony limit osób na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi.
Sprecyzowano również przepisy o obowiązku odbycia kwarantanny. Według rozporządzenie nie stosuje się go wobec osoby, która zakończyła hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych, z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a także osoby zaszczepionej przeciwko Covid-19, która ma unijne cyfrowe zaświadczenie covid lub zaświadczenie o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z Covid-19.
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenia koronawirusem u 13 250 kolejnych osób. Zmarło 25 chorych z Covid-19. - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Od początku pandemii ponad 3,6 mln osób zakaziło się koronawirusem, zanotowano 85,7 tys. przypadków śmiertelnych.
Ministerstwo poinformowało też, że na Covid-19 zmarło 8 osób, a z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami - 17 chorych.
Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 684 671 przypadków. Zmarło 85 700 osób z Covid-19.