W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano 4 326 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 253 pacjentów z Covid-19 - 213 z nich miało choroby współistniejące. Na podstawie rekomendacji Rady Medycznej podjęta została decyzja, że szczepionka firmy AstraZeneca będzie wykorzystywana dla osób między 18. a 60. rokiem życia - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.W konsekwencji również Rada zarekomendowała, żeby rozpocząć szczepienia grupy 1C, tzn. nauczycieli. Najnowsze informacje o walce z koronawirusem w Polsce i na świecie znajdziecie w naszej relacji.
W regionie stołecznym Ile-de-France nastąpił wzrost o 15-20 proc zakażonych brytyjskim wariantem koronawirusa, co zdaniem lekarzy może zapowiadać rozszerzanie się epidemii.
Pierwsze wyniki badań dotyczące obecności wariantów Covid-19 w regionie Ile-de-France "nie są dobre" - powiedział we wtorek przewodniczący Komisji Medycznej szpitali AP-HP profesor Remi Salomon, wskazując na ich "wykładniczy wzrost".
7 stycznia mieliśmy raczej około 6 proc., a w zeszłym tygodniu było to już 15-20 proc. - wyszczególnił prof. Salomon w stacji Franceinfo. Ponieważ wariant angielski jest "od 40 do 70 proc. bardziej zaraźliwy, nastąpi przyspieszenie epidemii, jeśli nie zrobimy nic więcej (...). To nas przeraża" - podkreślił.
Premier Holandii Mark Rutte i minister zdrowia Hugo de Jonge poinformowali o przedłużeniu lockdownu do 2 marca ze względu na rozprzestrzenianie się brytyjskiego wariantu koronawirusa i ryzyko trzeciej fali koronawirusa.
Gdybyśmy nie mieli do czynienia z brytyjskim wariantem wirusa, który odpowiada za dwie trzecie zakażeń, moglibyśmy myśleć o większym luzowaniu obecnych obostrzeń - powiedział szef rządu.
Od końca lutego cztery zakłady we Francji będą produkować szczepionki przeciw Covid-19. Każdy Francuz, który zechce, będzie miał możliwość zaszczepienia się do końca lata - zapewnił prezydent Emmanuel Macron w stacji TF1/LCI.
We wtorek wykonano ponad 100 tys. szczepień przeciw Covid-19 - poinformował tego dnia wieczorem minister zdrowia Adam Niedzielski. Pierwszą dawkę - jak podał - otrzymało dotąd ponad 1 mln osób, a drugą - 286 tys.
Eksperci z międzynarodowego zespołu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odwiedzili we wtorek centrum ds. chorób zwierzęcych w chińskim mieście Wuhan w ramach badania genezy pandemii koronawirusa. W Wuhanie w grudniu 2019 r. wykryto pierwsze zakażenia.
Jeden z ekspertów, zoolog Peter Daszak, powiedział opuszczając centrum: Doskonałe zaplecze, bardzo pouczające spotkanie.
Napisał również na Twitterze, że grupa spotkała się z personelem odpowiedzialnym za zdrowie zwierząt w prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan, zwiedziła laboratoria i przeprowadziła dyskusję połączoną z sesją pytań i odpowiedzi.
Dalsze szczegóły wizyty nie zostały ogłoszone podczas będącej pod ścisłą kontrolą podróży, a media mogły jedynie obserwować, jak zespół specjalistów WHO kursuje między hotelem a odwiedzanymi placówkami.
Rząd Kanady zainwestował w krajową produkcję szczepionek, zakład w Montrealu należący do Krajowej Rady Badań Naukowych rozpocznie latem produkcję szczepionki na Covid-19 - poinformował premier Kanady Justin Trudeau.
Zakład produkcyjny szczepionek w Montrealu jest modernizowany kosztem 125 mln dolarów kanadyjskich od zeszłego roku, a rząd podpisał umowę na produkcję w Montrealu szczepionki amerykańskiej firmy Novavax i będzie to produkcja wynosząca 2 mln dawek miesięcznie - poinformował Trudeau podczas konferencji prasowej.
Firma Novavax złożyła w miniony piątek w kanadyjskim resorcie zdrowia dokumentację w sprawie swojej szczepionki, której skuteczność wynosi 89,3 proc.
Francuski Najwyższy Urząd Zdrowia (HAS) zatwierdził do użytku we Francji szczepionkę przeciw koronawirusowi firmy AstraZeneca, ale zalecił jej podawanie osobom poniżej 65. roku życia.
HAS zatwierdził szczepionkę cztery dni po dopuszczeniu jej na rynek unijny przez Europejską Agencję Leków (EMA).
Rekomendację ograniczenia wiekowego wydano ze względu na brak wystarczających danych na temat skuteczności preparatu w grupie wiekowej powyżej 65 lat.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w telewizji publicznej ARD, że mimo kłopotów z dostawami szczepionek przeciw koronawirusowi akcja szczepień do końca marca obejmie w kraju 10 mln osób.
Można powiedzieć, że już w pierwszym kwartale będziemy mogli zaszczepić obydwoma szczepionkami 10 mln ludzi, inni mówią, że "tylko" 10 mln, jednak tak czy inaczej od tego się zacznie - zaznaczyła Merkel. Niemcy liczą około 83 mln mieszkańców.
Niektórzy zamożni Hiszpanie udają się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, by zaszczepić się tam przeciw Covid-19 - mimo że oficjalnie turyści zagraniczni mogli to uczynić w ZEA do 12 stycznia. Pionierem w luksusowych "podróżach szczepionkowych" jest jeden z prywatnych brytyjskich klubów. Zaoferował swoim członkom personalizowany pakiet podróżny do Dubaju o wartości 55 tys. euro od osoby.
Uniwersytet Oksfordzki poinformował, że opracowana przez jego naukowców i koncern AstraZeneca szczepionka przeciw Covid-19 jest w 76 proc. skuteczna przez trzy miesiące po podaniu pierwszej dawki; po drugim zastrzyku odporność na koronawirusa rośnie.
Uniwersytet poinformował też, że najnowsze ustalenia stanowią argument na poparcie decyzji brytyjskiego rządu o wydłużeniu do 12 tygodni okresu między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki, aby szybko zaszczepić jak największą część populacji.
Śmiertelność na Covid-19 rośnie wraz z wiekiem. U osób powyżej 80 lat wyniosła ona ponad 22 proc, a wśród pacjentów w wieku 30-40 - 0,4 proc. - wynika z raportu "Śmiertelność z powodu Covid-19", opublikowanego przez Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
Raport pokazał też, że wśród osób w wieku 70-80 lat śmiertelność wyniosła 15,1 proc., u pacjentów w wieku 60-70 lat - 7,7 proc., u tych w wieku 50-60 lat - 2,8 proc., a wśród tych w wieku 40-50 - 2,3 proc.
Wśród wszystkich osób hospitalizowanych śmiertelność wyniosła 7,3 proc., a u tych wymagających wentylacji mechanicznej 66,7 proc., a u wymagających tlenoterapii - 17,6 proc.
Najczęściej występującą chorobą u osób zmarłych z powodu Covid-19 były nowotwory (25,6 proc.), udar (24,3 proc.), przewlekła obturacyjna choroba płuc (22,5 proc.) czy choroba niedokrwienna mięśnia sercowego (18,8 proc.).
W 14 274 szkołach podstawowych w klasach I-III we wtorek nauka była prowadzona w trybie stacjonarnym - poinformowało MEiN, podając, że chodzi o 98,8 proc. szkół podstawowych. W 24 podstawówkach w klasach I-III nauka odbywała się w trybie zdalnym, a w 145 w trybie mieszanym.
Na rządowej stronie gov.pl w specjalnej zakładce zamieszczono wszystkie numery kontaktowe, pod którymi udzielane są informacje na temat koronawirusa i szczepień przeciw Covid-19.
Zestawienie numerów dostępne jest pod adresem www.gov.pl/web/zweryfikuj-numer/weryfikacja.
Zamieszczono tam wykaz telefonów m.in. infolinii szczepionkowej, Telefonicznej Informacji Pacjenta, linii dla aplikacji ProteGO Safe i połączenia SMS-owego do rejestrowania się na szczepienie przeciw Covid-19.
Wygląda na to, że brytyjski wariant koronawirusa mutuje jeszcze bardziej, upodabniając się do wariantów południowoafrykańskiego i brazylijskiego, co potencjalnie czyni go bardziej odpornym na szczepionki - poinformowali brytyjscy naukowcy.
Nie żyje sir Tom Moore. Brytyjski weteran II wojny światowej zmarł w wieku stu lat. Na całym świecie kapitan Moore stał się znany dzięki temu, że na początku pandemii koronawirusa udało mu się zebrać miliony funtów na pomoc dla pracowników brytyjskiej służby zdrowia walczących z Covid-19.
Po szczepieniu przeciw Covid-19 do Państwowej Inspekcji Sanitarnej wpłynęły dotąd zgłoszenia 926 niepożądanych odczynów, w tym 780 łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.
Niepożądany odczyn poszczepienny to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia. Odczyny mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać.
Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia ub. roku. Wykonano ich dotąd ponad 1,2 mln.
Amerykański koncern Pfizer Inc. spodziewa się pozyskać ok. 15 mld USD, czyli około jednej czwartej całkowitego przychodu w tym roku, ze sprzedaży swojej szczepionki przeciwko Covid-19, którą opracował z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech.
Producent leków stara się dostarczyć 2 miliardy dawek szczepionki w 2021. Do 31 stycznia br. Pfizer dostarczył już 65 milionów dawek na całym świecie i 29 milionów dawek w Stanach Zjednoczonych.
Wyniki ostatniej fazy badań klinicznych nad rosyjską szczepionką przeciwko Covid-19 Sputnik V zostały opublikowane w brytyjskim czasopiśmie naukowym "The Lancet". Badanie potwierdziło bezpieczeństwo preparatu i jego skuteczność na poziomie 91,6 proc.
Nyski sanepid wydał decyzję o natychmiastowym zamknięciu klubu Nitro, gdzie 23 i 30 stycznia odbyły się spotkania połączone z zabawą. Wobec prowadzących klub w Zawadzkiem, który także przez dwa weekendy przyjmował gości, policja skierowała sprawę do prokuratury.
Zarówno klub Nitro w Nysie, jak i lokal w Zawadzkiem przyjmowały gości w nocy z 23 na 24 i z 30 na 31 stycznia. W obu lokalach bawiło się po kilkuset młodych ludzi.
Osoby pracujące w Austrii i mieszkające poza jej terytorium będą musiały przy każdym wjeździe przez granicę okazywać świadectwo uzyskania w ciągu poprzednich 7 dni negatywnego wyniku testu na nosicielstwo koronawirusa - poinformował austriacki minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer.
Są już pierwsze dwa pozwy wobec Skarbu Państwa za nielegalne zamykanie firmy. Wpłynęły do reprezentującej Państwo Prokuratorii Generalnej.
Australijska firma CSL przyspieszyła planowany kalendarz dostaw szczepionki AstraZeneca z fabryk z Australii - podał dziennik "The Australian". Według mediów to reakcja na unijne groźby kontroli eksportu szczepionek produkowanych w Europie.
Według "The Australian", CSL zamierza zacząć dostarczać szczepionkę opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego już w marcu w liczbie miliona dawek tygodniowo. Pierwotnie proces ten miał ruszyć w drugim kwartale 2021, zaś jeszcze na początku stycznia firma zapowiadała, że nie zamierza przyspieszać procesu w trosce o jakość produktu.
19-letni Joseph ze Staffordshire w Wielkiej Brytanii w zeszłym roku został potrącony przez samochód. Przez 10 miesięcy nastolatek był w śpiączce, nieświadomy faktu, że świat opanowała pandemia koronawirusa. W tym czasie sam dwukrotnie przeszedł Covid-19.
Węgry otrzymały we wtorek 40 tys. ampułek rosyjskiej szczepionki przeciwko Covid-19 - informację tę przekazała naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller podczas przeprowadzonej zdalnie konferencji prasowej.
W sumie Budapeszt podpisał umowę na dostawę rosyjskiej szczepionki wystarczającej dla miliona osób.
Na Węgrzech zaszczepiono dotąd 243 tys. osób - przede wszystkim pracowników służby zdrowia oraz pensjonariuszy domów opieki.
Polscy sportowcy, którzy mają wystąpić w tegorocznych igrzyskach w Tokio, nie są grupą wyróżnioną przy ustalaniu kolejności otrzymania szczepionki na Covid-19 - przekazało PAP Ministerstwo Sportu. W niektórych krajach przyszyli olimpijczycy mają otrzymać ją priorytetowo.
"Sportowcy nie są grupą wyróżnioną/wydzieloną w Narodowym Programie Szczepień. Zgodnie z powszechnie dostępnymi informacjami, realizacja programu jest w głównej mierze uzależniona od dostępności szczepionek, czyli dostaw. Nie ma podanych konkretnych terminów wykonywania szczepień poszczególnych grup - zgodnie z programem: Szczegóły kolejnych etapów w tym II i III, będą wynikały z wniosków z procesu szczepień przeprowadzonego na pierwszym etapie" - zaznaczono w komunikacie resortu wysłanym w odpowiedzi na pytania PAP.
Irlandia wydłuża do 5 marca wymóg posiadania przy wjeździe negatywnego wyniku testu na koronawirusa, Ukraina podtrzymuje co najmniej do końca lutego obowiązek odbycia kwarantanny, a Rumunia wciąż uznaje Polskę za kraj "niebezpieczny epidemicznie" - informuje serwis MSZ "Polak za granicą".