Zwolnienie z kwarantanny po przekroczeniu granicy będzie możliwe z zaświadczeniem o wykonaniu szczepienia przeciwko Covid-19, ale jedynie szczepionką dopuszczoną do obrotu w UE - to jedna ze zmian, które wprowadza opublikowane w Dzienniku Ustaw w poniedziałek rozporządzenie. Decyzji ws. zaostrzenia restrykcji w Polsce spodziewamy się jutro. Według ustaleń dziennikarzy RMF FM, najczęściej rozpatrywanym przez rząd wariantem jest regionalizacja obostrzeń.
* O 6 310 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce i śmierci 247 chorych na Covid-19 poinformował dzisiaj resort zdrowia. Aktualny bilans epidemii w naszym kraju to 1 648 962 wykryte zakażenia i 42 436 ofiar śmiertelnych. O szczegółach raportu ministerstwa piszemy TUTAJ >>>>
* Jutro, jak ustalili dziennikarze RMF FM, rząd chce ogłosić decyzje ws. obostrzeń koronawirusowych. Najbardziej prawdopodobne zmiany, jakich możemy się spodziewać, dotyczą masek ochronnych i granic. Więcej przeczytacie TUTAJ >>>>
* Innym rozpatrywanym przez rząd wariantem jest regionalizacja obostrzeń: nowe restrykcje miałyby być wprowadzone tam, gdzie zakażeń jest teraz najwięcej. O szczegółach przeczytacie TUTAJ >>>>
* Zwolnienie z kwarantanny po przekroczeniu granicy będzie możliwe z zaświadczeniem o wykonaniu szczepienia przeciwko Covid-19, ale jedynie szczepionką dopuszczoną do obrotu w UE - to jedna ze zmian, które wprowadza opublikowane w Dzienniku Ustaw w poniedziałek rozporządzenie. Więcej piszemy TUTAJ >>>>
* Najwięcej, bo 33,7 procent, Polaków oczekuje od rządu utrzymania obostrzeń pandemicznych na obecnym poziomie. Tylko minimalnie mniej liczna - 33,2 procent - jest jednak grupa zwolenników luzowania restrykcji - to jeden z wniosków płynących z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Szczegóły znajdziecie TUTAJ >>>>
* Są kolejne problemy z dostawami do Polski szczepionek przeciw Covid-19: jak ustalił dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski, opóźnione i mniejsze niż w planie będą najbliższe dostawy preparatu AstraZeneki. O sprawie piszemy TUTAJ >>>>
* Alarmujące dane przedstawił warmińsko-mazurski sanepid: 70 procent przypadków koronawirusa, przebadanych przez niego pod kątem wariantu SARS-CoV-2, okazało się mutacją brytyjską: bardziej zaraźliwą. Więcej piszemy na ten temat TUTAJ >>>>
* Komisja Europejska upomniała 6 krajów UE - Belgię, Finlandię, Danię, Niemcy, Węgry i Szwecję - za zbyt surowe restrykcje wprowadzone na granicach. Przypomnijmy, że przymknięcie południowej granicy planuje Polska: przeczytacie o tym TUTAJ >>>>
* UEFA zdecydowała o odwołaniu tegorocznych mistrzostw Europy do lat 19: zarówno piłkarzy, jak i piłkarek.
Premier Francji Jean Castex podczas wizyty w szpitalu w Argenteuil w regionie Ile-de-France we wtorek oświadczył, że najbliższe tygodnie będą decydujące w powstrzymywaniu pandemii koronawirusa. Zapewnił o swym wsparciu dla lekarzy i pielęgniarek.
60 pacjentów jest codziennie przyjmowanych na oddział intensywnej terapii w szpitalach w Ile-de-France. Koronawirus nadal się rozprzestrzenia. Minister zdrowia Olivier Veran pojedzie w środę do szpitala w Dunkierce, gdzie liczba zakażeń gwałtownie wzrosła w ostatnich dniach.
Rząd często podkreśla swoje wsparcie dla sektora medycznego, który na wiosnę podczas pierwszej fali koronawirusa ostrzegł, że nie będzie w stanie bez dodatkowego wsparcia opiekować się z równym oddaniem pacjentami zakażonymi koronawirusem podczas kolejnych fal pandemii.
W Irlandii najwyższy poziom restrykcji koronawirusowych zostaje przedłużony co najmniej do 5 kwietnia, choć od początku marca rozpocznie się stopniowy powrót uczniów do nauki w trybie stacjonarnym - ogłosił we wtorek wieczorem premier tego kraju Micheal Martin.
Jak wyjaśnił, wprawdzie dzięki restrykcjom w Irlandii nastąpił znaczący spadek poziomu infekcji, ale pojawienie się brytyjskiego wariantu koronawirusa sprawiło, że sytuacja bardzo się różni od tej sprzed kilku miesięcy. Powiedział, że stanowi on już 90 proc. nowych zakażeń w kraju.
Prawda jest taka, że zmienił on znacznie dynamikę i musimy być bardzo ostrożni, gdy podejmujemy kolejne kroki naprzód - mówił Martin, dodając, że jest szczególnie ważne, by ludzie zachowywali czujność i przestrzegali restrykcji. Kiedy otwieramy pewne rzeczy, chcemy, aby pozostały one otwarte, dlatego nie mogę przecenić znaczenia ciągłego przestrzegania ograniczeń poziomu 5 - podkreślił.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Holandii Mark Rutte i minister zdrowia Hugo De Jonge zapowiedzieli zniesienie części obowiązujących obecnie ograniczeń epidemicznych, m.in. otwarcie sklepów detalicznych. Jesteśmy ciągle w trudnej fazie - zaznaczył jednak szef rządu.
W Szkocji stopniowe znoszenie restrykcji koronawirusowych zacznie się w połowie marca, a pod koniec kwietnia powinno być możliwe ich obniżenie z poziomu 4 do 3 - zapowiedziała we wtorek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.
W przeciwieństwie do brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, który w poniedziałek ogłosił plan wychodzenia z lockdownu w Anglii, Nicola Sturgeon nie powiedziała, kiedy restrykcje w Szkocji mogą być całkowicie zniesione. Również w odróżnieniu do Anglii, gdzie poziom restrykcji będzie znoszony równocześnie w całym kraju, premier Sturgeon zasygnalizowała, że w Szkocji może nastąpić powrót do regionalnych poziomów restrykcji.
Premier Sturgeon zapowiedziała, że w połowie marca ogłosi, które dokładnie sektory gospodarki będą się mogły otwierać od końca kwietnia, a także, że ma nadzieję przedstawić wówczas dalsze etapy. Ostrzegła jednak, że restrykcje dotyczące podróżowania pozostaną w mocy "jeszcze przez jakiś czas", gdyż są one kluczowe w ochronie przed nowymi wariantami wirusa.
Szefowa szkockiego rządu zaznaczyła, że plan znoszenia restrykcji jest warunkowy. Należy oczywiście podkreślić, że wszystko to zależy od tego, czy będziemy nadal tłumić wirusa - i czy zaakceptujemy pewne kompromisy przez pewien czas, na przykład w przypadku podróży zagranicznych - mówiła.
Premierzy Polski, Hiszpanii, Danii i Belgii oraz prezydent Litwy napisali list do szefa Rady Europejskiej Charles Michela, w którym apelują o zwiększenie dostaw szczepionek i przyspieszenie prac nad zwiększeniem mocy produkcyjnych w UE.
Iran opublikował wyniki wstępnych badań nad swoją szczepionką przeciw Covid-19: jak podała Al-Jazeera, preparat COVIran Barekat może mieć 90-procentową skuteczność.
"Dzięki staraniom MEiN kolejna grupa pracowników oświaty, w tym osób, które nie są nauczycielami (...), może rejestrować się na szczepienie w grupie 1. Gotowe są już przepisy w tym zakresie" - przekazał resort edukacji.
Jak podkreśliło ministerstwo w komunikacie: "Już teraz prawo do szczepień w grupie priorytetowej mają wszystkie osoby zatrudnione w jednostkach systemu oświaty (...)".