W ciągu ostatniej doby odnotowano w Polsce 20 870 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Dla porównania - tydzień temu odnotowano ich 16 740. Zmarło 461 pacjentów z Covid-19. Zajętych jest ponad 3 tysiące respiratorów i ponad 31 tys. łóżek covidowych. W niektórych placówkach - m.in. w Zakopanem - zaczyna brakować wolnych respiratorów. Wojewoda wielkopolski złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie braku tlenu w tymczasowym szpitalu na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Z tego powodu konieczna była ewakuacja kilkunastu pacjentów. Do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich chętnych - zadeklarował podczas konferencji nt. zmian w programie szczepień premier Mateusz Morawiecki. Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapowiedział też zmiany w harmonogramie szczepień. Będzie też więcej punktów szczepień. Najnowsze informacje o walce z koronawirusem w Polsce i na świecie zebraliśmy w naszej relacji.
Na poniższych wykresach możecie zobaczyć, jak rozwijała się pandemia koronawirusa na przestrzeni ostatnich miesięcy w poszczególnych krajach.
Holandia otrzymała w pierwszym kwartale tego roku 3,6 miliona dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi. Producenci obiecywali o milion więcej - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM).
W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono we Francji u około 40 tys. osób. Władze rozważają trzy scenariusze dalszej walki z epidemią: status quo, zamknięcie szkół w trzech regionach lub twardy lockdown w całym kraju.
Ze względu na poważną sytuację epidemiczną szpital tymczasowy na PGE Narodowym od wtorku pozwala na to, by w kryzysowych sytuacjach przyjmowani byli do niego pacjenci bez wcześniejszego pobytu na SOR. W takich przypadkach wymagana jest jedynie zgoda centrum koordynacji szpitala.
W miejscowości Zandvoort uruchomiono we wtorek pierwszy w Holandii mobilny punkt szczepień przeciw Covid-19, który znajduje się w ruchomym kontenerze.
We wtorek zanotowano w Holandii 5905 nowych infekcji koronawirusem, czyli znacznie mniej niż dotychczas; w zeszłym tygodniu było ich średnio 7409. Spada także liczba zgonów - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM).
Niemcy naciskają na współpracę, Francja hamuje ją jak może, a Polska nawet nie spojrzy w stronę rosyjskiej szczepionki - pisze we wtorek francuski "Le Monde", analizując stosunek krajów Unii Europejskiej do rosyjskiej szczepionki przeciwko Covid-19 Sputnik V. Dziennik dodaje, że preparat dzieli UE.
Raport misji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w sprawie pochodzenia koronawirusa nie spełnia oczekiwań USA i wymaga przeprowadzenia w "drugiej fazie" dodatkowych badań - oznajmiła rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.
W procesie ustalania genezy pandemii Covid-19 konieczny jest "drugi etap", a Stany Zjednoczone uznają, że międzynarodowi, niezależni eksperci powinni w ramach tego etapu uzyskać "nieograniczony dostęp do danych" - powiedziała rzeczniczka prezydenta Joe Bidena.
W pomorskich szpitalach z powodu Covid-19 hospitalizowanych jest 1684 pacjentów. 161 chorych oddycha przy pomocy respiratora. Wolnych pozostaje 491 łóżek covidowych i 30 respiratorów - podały służby prasowe wojewody. Dziś zakażenie wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono u 989 mieszkańców regionu.
Niemiecka stała komisja ds. szczepień (STIKO) zaleciła, by szczepionkę przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca podawać wyłącznie osobom powyżej 60. roku życia. Przyczyną decyzji są dane dotyczące rzadkich przypadków zakrzepicy żył.
Szef specjalnej misji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) badającej genezę pandemii koronawirusa Peter Ben Embarek powiedział we wtorek, że jego zespół poddawany był presji politycznej, również spoza Chin, ale nie został zmuszony do usunięcia czegokolwiek z końcowego raportu.
Około 50 procent ludności Wielkiej Brytanii ma przeciwciała koronawirusa, uzyskane albo wskutek przejścia Covid-19, albo - co znaczne częstsze - wskutek zaszczepienia - poinformował brytyjski urząd statystyczny ONS.
Odsetek osób mających przeciwciała jest szacowany na podstawie badań próbek krwi, które są pobierane od reprezentatywnej grupy populacji.
Jak podał ONS, szacuje się, że do 14 marca przeciwciała miało 55 proc. osób w Anglii, 51 proc.- w Walii, 49 proc. - w Irlandii Północnej i 43 proc. - w Szkocji.
Wojewoda wielkopolski złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie braku tlenu w tymczasowym szpitalu na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Z tego powodu konieczna była ewakuacja kilkunastu pacjentów.
Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uważa, że należy przeprowadzić nowe dochodzenie ws. hipotezy o ucieczce koronawirusa z laboratorium. Raport misji ekspertów badających genezę wirusa uznaje taką ewentualność za mało prawdopodobną.
864 pacjentów zakażonych koronawirusem przebywało dziś w szpitalach w Podlaskiem, wolnych jest 669 łóżek - wynika z najnowszych danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.
Dochodzimy na Śląsku do granicy leczenia chorych na Covid-19. Sytuacja jest trudna - powiedziała w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Klaudia Rogowska. Mamy coraz większą liczbę pacjentów, szczególnie tych wymagających OIOM-u - zaznaczyła dyrektorka Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach, dodając: "Dziś w Górnośląskim Centrum Medycznym mamy 73 pacjentów covidowych. Jesienią mieliśmy ich nawet 120. Sytuacja nie jest jeszcze tak trudna jak wtedy".
Z 2499 łóżek covidowych w podkarpackich szpitalach dziś 483 są wolne, z czego 40 respiratorowych.
Kilku piłkarzy i członków sztabu szkoleniowego Korony Kielce jest zarażonych wirusem SARS-Cov-2 - poinformował klub. Zaplanowany na sobotę wyjazdowy mecz z liderem 1. ligi Bruk-Bet Termalicą Nieciecza prawdopodobnie zostanie przeniesiony na inny termin.
Cypr od 1 kwietnia znosi obowiązek kwarantanny dla przyjezdnych z 16 krajów, m.in. z Wielkiej Brytanii i Rosji. Będą oni jednak musieli posiadać negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa.
Dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu skierowała do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z wtargnięciem na teren placówki trzech osób bez maseczek - poinformowała rzeczniczka szpitala Kamila Chizińska.
W województwie małopolskim dziś wolnych było 1038 łóżek covidowych i 26 respiratorów - wynika z danych Urzędu Wojewódzkiego. Wojewoda Łukasz Kmita poinformował, że do 1 kwietnia o 320 miejsc zwiększona zostanie baza w szpitalach stacjonarnych, a za kilka dni także liczba łóżek w szpitalu tymczasowym w EXPO Kraków.
W dolnośląskich szpitalach wolnych jest 517 z wszystkich 3010 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. Lekarze mają też do dyspozycji 57 wolnych respiratorów.
W lubuskich szpitalach dla chorych na Covid-19 są przygotowane 1452 łóżka. We wtorek 1017 z nich było zajętych. Na 151 łóżek z respiratorami pacjentów leczono na 101 - poinformował dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.
W woj. warmińsko-mazurskim do respiratorów podłączonych jest 121 pacjentów. Tak wielu wymagających tej pomocy medycznej jeszcze w regionie nie było.
Do szpitala MSWiA w Krakowie pacjenci ponownie zgłaszają się na szczepienia AstrąZeneką przeciwko Covid-19. W połowie marca dziennie nawet jedna trzecia osób nie przychodziła na zastrzyk w związku z decyzjami części krajów UE o wstrzymaniu podawania tych preparatów.
Teraz szczepienia przebiegają sprawnie. Unijne rekomendacje i opinie ekspertów uspokoiły. Wcześniejsza sytuacja nie spowodowała zmarnowania się szczepionek - powiedział dyrektor ds. lecznictwa w krakowskim szpitalu MSWiA dr Krzysztof Czarnobilski.
Kliniki w Berlinie wstrzymują szczepienia kobiet poniżej 55. roku życia preparatem firmy AstraZeneca. Rzeczniczka placówek Charite i Vivantes potwierdziła to dziennikowi "Tagesspiegel".
"Chociaż nie było żadnych komplikacji w Charite po szczepieniach preparatem AstraZeneki, Charite chce zachować ostrożność i czekać na ostateczną ocenę" - ogłosiła klinika uniwersytecka.
Tysiące pracowników szpitali Charite i Vivantes otrzymało już pierwszą dawkę AstraZeneki. Ponieważ większość pracowników klinik to kobiety, wiele szczepień prawdopodobnie zostanie na razie anulowanych.
Do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich chętnych - zadeklarował podczas konferencji nt. zmian w programie szczepień premier Mateusz Morawiecki. Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapowiedział też zmiany w harmonogramie szczepień. Będzie też więcej punktów szczepień.
80 procent populacji Włoch zaszczepiona do końca września - taki cel kampanii szczepień przedstawił odpowiedzialny za nią nadzwyczajny komisarz do spraw pandemii generał Francesco Paolo Figliuolo. Wtedy, dodał, osiągnięta zostanie odporność zbiorowa.
Na brytyjskich ulicach nieczęsto spotyka się ludzi w maseczkach ochronnych. Rząd premiera Borisa Johnsona nigdy nie wprowadził nakazu ich noszenia na świeżym powietrzu. Były zalecenia, ale nieobciążone sankcjami. Mimo to Wielka Brytanii wychodzi powoli z lockdownu. Liczba zgonów w stosunku do stycznia tego roku spadła o 95 proc., a w minioną niedzielę w 10 milionowym Londynie nie odnotowano ani jego przypadku śmierci po zakażeniu koronawirusem.
Od dziś wszystkie osoby chcące udać się do Niemiec samolotem muszą wcześniej przejść test na koronawirusa. Wjazd do kraju jest możliwy tylko z wynikiem negatywnym. Ponadto Niemcy przez najbliższe 8-14 dni wzmocnią kontrole na swoich granicach lądowych, w szczególności z Francją, Danią i Polską.
Szybko zapełnia się szpital tymczasowy w Pyrzowicach w Śląskiem. Od północy przyjęto już 20 pacjentów. Pierwszy uruchomiony moduł ma 28 łóżek.
Województwo śląskie dziś znów jest w czołówce pod względem nowych przypadków koronawirusa. Wykryto ich ponad 2 800. Najwięcej przypadków odnotowano w Katowicach - 270, w Sosnowcu - ponad 190, w Bielsku-Białej i powiecie bielskim - blisko 200, ale w tym ostatnim przypadku to zdecydowanie mniej niż w ostatnich dniach. Tam liczba wykrytych zakażeń w ciągu doby przekraczała wcześniej nawet pół tysiąca. Wyraźnie widoczne jest to, że już nie tylko na południu województwa sytuacja epidemiologiczna jest poważna. W szpitalach jest obecnie około 3700 pacjentów. Znacząco wzrosła liczba chorych w szpitalu tymczasowym w Katowicach - to już 294 osoby. To o prawie 20 więcej niż wczoraj.
Poszukiwany od 2017 roku boss włoskiej mafii narkotykowej - 'ndranghety - wpadł na lotnisku w Lizbonie po tym, jak test na koronawirusa dał u niego wynik pozytywny.
Jeden wolny respirator na 6 szpitali covidowych i o ponad 40 chorych więcej niż miejsc. Tak wygląda dziś sytuacja w miejskich szpitalach w Warszawie. W ośmiu szpitalach tymczasowych na Mazowszu zostało sto wolnych miejsc.
W województwie opolskim na niespełna 1100 szpitalnych łóżek zarezerwowanych dla chorych zakażonych koronawirusem zajęte jest już ponad siedemset miejsc - informuje opolski urząd wojewódzki.
Według ostatnich informacji opolskiego urzędu wojewódzkiego, w regionie dla chorych zakażonych koronawirusem przygotowano w szpitalach regionu 1089 miejsc. Z tej liczby zajęte są 732 łóżka. Na 91 szpitalnych respiratorów przeznaczonych dla chorych z Covid-19 zajęte jest 56 urządzeń.
Sytuacja epidemiczna w woj. łódzkim jest bardzo poważna, ze wskazaniem na sytuację pogarszającą się. Liczba zakażeń stale wzrasta - powiedział na spotkaniu z mediami wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.
Zwrócił uwagę, że liczba przebywających w szpitalach w regionie osób chorych na Covid-19 zbliża się do 2 tys. Przypomniał, że jesienią w szczycie drugiej fali pandemii na II poziomie leczenia szpitalnego tych osób było 1600.
Dlatego, jak mówił, w szpitalu tymczasowym, który znajduje się w hali Expo w Łodzi, do piątku zwiększona będzie liczba miejsc dla chorych na Covid-19 do 272. Tym samym placówka osiągnie 100 proc. swoich możliwości. Zapewnił, że zabezpieczona został w szpitalu kadra medyczna.
Niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech powiadomiła, że wraz ze swoim partnerem, amerykańską firmą Pfizer, spodziewa się zwiększyć zdolność produkcyjną i wytworzyć do 2,5 mld dawek szczepionki na Covid-19 do końca 2021 r. po uruchomieniu nowego zakładu w Niemczech.
Na początku marca Pfizer przekazał, że w tym roku wraz z BioNTech wyprodukuje prawdopodobnie od 2,3 do 2,4 miliarda dawek.
W kolejnych świętokrzyskich szpitalach przybędzie miejsc dla chorych na Covid-19. Rezerwa wolnych łóżek wynosi około 12 proc. Sytuacja jest trudna - nie ukrywa wojewoda świętokrzyski.
Rezerwy wolnych łóżek są niewielkie. Miejsca, które przygotowujemy, są natychmiast zajmowane. Tylko w ciągu weekendu w szpitalach przybyło nam 150 osób. Tymczasem wcześniej wciągu tygodnia było to 250 osób - powiedział Zbigniew Koniusz.
Zaznaczył, że kolejne miejsca dla chorych są przygotowane w szpitalach w Busku Zdroju i Skarżysku Kamiennej.
12 zaintubowanych pacjentów tymczasowego szpitala na Międzynarodowych Targach Poznańskich trzeba było ewakuować do innej placówki. Powodem są problemy techniczne z instalacją tlenową.
Chodzi o spadek ciśnienia w instalacji tlenowej w jednej z hal przeznaczonych na tymczasowy szpital. Ewakuowani pacjenci to osoby w najcięższym stanie, wymagający podłączenia do respiratora. Zostali oni ewakuowani do szpitala miejskiego im. Józefa Strusia przy Szwajcarskiej, który od roku leczy wyłącznie pacjentów z Covid-19.
W ewakuacji pacjentów, po wdrożeniu procedur kryzysowych, oprócz ratowników medycznych biorą także strażacy. Pozostali pacjenci, jak zapewnia administracja szpitala tymczasowego, są bezpieczni. Dziś rano przebywało w nim 258 chorych, z których 17 było podłączonych do respiratorów.
Szpital w Zakopanem, w którym uruchomiono 152 miejsca dla chorych na Covid-19 przyjmuje pacjentów z całej Małopolski, a nawet ze Śląska. Niestety, w placówce zaczyna brakować respiratorów.
Jak mówi RMF FM dyrektor do spraw medycznych zakopiańskiego szpitala Małgorzata Czaplińska, dzisiaj rano zajętych było 51 tak zwanych łóżek covidowych. Już jednak transportowanych jest kolejnych czterech zakażonych koronawirusem między innymi z Oświęcimia, a telefon właściwie nie milknie. Dzwonią lekarze ze Śląska i innych szpitali w Małopolsce, którzy szukają miejsc dla swoich pacjentów.
Największy problem jest z respiratorami. Szpital ma ich 16 dla najciężej chorych zakażonych koronawirusem. Wczoraj dowieziono czterech pacjentów w ciężkim stanie z Wadowic, a dzisiaj jedzie kolejny z Myślenic. W tej sytuacji w placówce pozostanie jeden wolny respirator dla chorych na Covid-19.
Do szpitali covidowych w województwie warmińsko-mazurskim mogą trafiać pacjenci spoza tego województwa. Na razie jest to doraźne działanie, ale nie wykluczone, że zostaną wskazane konkretne placówki.
Pacjentów spoza województwa przyjął już szpital w Szczytnie - to m.in. kilka osób z północnej części Mazowsza. Na razie w szpitalu tymczasowym w Szczytnie przebywa ponad 50 osób. Na początku kwietnia placówka ma być rozbudowana o 30 łóżek covidowych. W województwie jest siedem szpitali przeznaczonych w pełni dla pacjentów z koronawirusem, a w 24 kolejnych są oddziały covidowe.
Żywiecki szpital zadecydował o zwiększeniu liczby łóżek covidowych o kolejnych 40. Będzie ich tam łącznie 116 - poinformowała placówka. W ubiegłym tygodniu utworzono tam 30 miejsc, które szybko zostały zajęte przez chorych.
Dyrekcja szpitala wskazała w komunikacie, że dowodem na to, "jak niezmiernie potrzebna jest pomoc pacjentom, którzy ciężko przechodzą zakażenie koronawirusem, są dostawy tlenu do placówki". "Jeszcze w styczniu zapas tlenu był uzupełniany raz w miesiącu, a obecnie 6-tonowy zbiornik musi być napełniany nawet co drugi dzień" - podkreślono.
Rząd jest zgodny co do utworzenia bonu gastronomicznego - ustalili dziennikarze RMF FM. Premier ma ujawnić szczegóły na konferencji prasowej w drugiej połowie tego tygodnia. Wtedy też ma zostać ogłoszona nowa pomoc dla firm.
W ciągu ostatniej doby odnotowano w Polsce 20 870 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Dla porównania - tydzień temu odnotowano ich 16 740. Zmarło 461 pacjentów z Covid-19. Zajętych jest ponad 3 tysiące respiratorów i ponad 31 tys. łóżek covidowych.
Premier Włoch Mario Draghi zaszczepił się przeciw Covid-19 preparatem firmy AstraZeneca. Zaszczepiona została też żona szefa rządu Maria Serenella Cappello.
Draghi wraz z żoną pojechali rano do polowego ośrodka szczepień koło rzymskiego dworca kolejowego Termini.
73-letni premier został zaszczepiony zgodnie z kalendarzem kampanii w stołecznym regionie Lacjum, gdzie przyjmowane są obecnie zapisy osób powyżej 70 lat.
We Włoszech zaszczepiono dotąd 9,6 miliona osób, w tym 3 miliony dwiema dawkami.
Nie mamy wyjścia. System nie jest z gumy, potrzebuje kadry. Ludzie są zmęczeni - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Jarosław Pinkas, pytany o wydolność służby zdrowia. Jest dużo przypadków śmiertelnych. Ten wirus jest inny - podkreślał były szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Pech nie opuszcza piłkarskiej reprezentacji Polski. Zakażenie koronawirusem wykryto u Kamila Piątkowskiego i Grzegorza Krychowiaka.
Odejście od szczepień konkretnych grup i uruchomienie szczepień masowych - to spodziewane zmiany w programie szczepień w drugim kwartale tego roku. Dziś po południu oficjalnie mają je przedstawić premier Mateusz Morawiecki i pełnomocnik rządu ds. szczepień minister Michał Dworczyk. Ich wspólną konferencję zaplanowano na godz. 15.
Pierwszy chory trafił w nocy z poniedziałku na wtorek do szpitala tymczasowego w Pyrzowicach - drugiej takiej placówki w województwie śląskim, uruchomionej z początkiem tego tygodnia. Do godz. 7 rano szpital przyjął w sumie 13 chorych na Covid-19.
Pierwszy pacjent został przywieziony po godz. 1 w nocy, do 7 rano przyjęto w sumie 13 osób - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu - placówki patronackiej szpitala tymczasowego w Pyrzowicach - Jolanta Wołkowicz.
Szpital w Pyrzowicach przygotowała jesienią ubiegłego roku spółka Węglokoks. Dotychczas nie było potrzeby jego uruchamiania, ale w trzeciej fali pandemii w województwie śląskim miejsc w szpitalach ubywa bardzo szybko.
218 lekarzy spoza Unii Europejskiej złożyło wnioski o pracę w Polsce. To w dużej mierze lekarze ze wschodu - Białorusi i Ukrainy - i efekt uproszczenia przepisów dotyczących pracy takich medyków.
Na razie resort zdrowia zaopiniował pozytywnie co najmniej 80 wniosków, więc tylu lekarzy może w Polsce leczyć. Teoretycznie potrzebne jest też prawo do wykonywania zawodu przyznane przez okręgową izbę lekarską, ale po uproszczeniu przepisów medycy mogą leczyć nawet, jeśli izba takiego prawa nie wyda. Czasowo upoważnia do tego tylko decyzja resortu. Wiele szpitali nie ukrywa, że liczy na pomoc lekarzy spoza Unii - np. lecznica w Siedlcach ma na liście 19 medyków ze wschodu, którzy starają się o możliwość pracy w Polsce.
"Ozdrowieńcy przez sześć miesięcy są zwolnieni z kwarantanny, ale nie mogą posłać dziecka do żłobka lub przedszkola podczas lockdownu. Nawet, jeśli przeszło Covid. Taką możliwość mają za to m.in. medycy, mundurowi, niektórzy nauczyciele i pracujący w domach pomocy społecznej, choć ich dzieci mogą przecież przynieść koronawirusa do placówki" - czytamy w najnowszym wydaniu "Rzeczpospolitej".
Mam masę pytań o rodziny ozdrowieńców. Nie roznoszą choroby, chcą i mogą pracować, a w obecnej sytuacji nie mogą posłać dzieci do żłobków - żali się dyrektorka niepublicznej placówki z Krakowa.
"Rz" wskazała, że ani Ministerstwo Edukacji i Nauki, ani Ministerstwo Rodziny, ani Ministerstwo Zdrowia nie odpowiedziały na pytania o sensowność zamykania przedszkoli i żłobków przed małymi ozdrowieńcami.
Dzisiaj wnikliwie analizujemy plan strategiczny dla wspólnej polityki rolnej. Nawet najlepszy plan wymaga konkretnych środków finansowych. Już dzisiaj podnoszę, że pieniędzy nie jest dużo. Plan pomocy gospodarce w wydźwignięciu się z kryzysu po Covid-19 nie uwzględnia wszystkich potrzeb wsi - powiedział przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski w wywiadzie dla "Naszego Dziennika". Podkreślił, że tych środków jest "żenująco mało". Krajowy Plan Odbudowy zakłada, że na rolnictwo ma być przeznaczone jedynie 20 proc. całej puli. Na szczęście są to programy w trakcie przygotowania. Oczekuję, że tych pieniędzy będzie więcej - wskazał.
Były minister rolnictwa ocenił, że wieś powinna dostać z tej puli tyle pieniędzy, jaki procent społeczeństwa zajmują mieszkańcy obszarów wiejskich. Jeżeli ktoś chce zastosować inne obiektywne kryterium, to chętnie go wysłucham. Ale uważam, że warunki życia mieszkańców wsi muszą się poprawić. Wierzę w to, że dzięki ciężkiej pracy możemy ponownie stać się pierwszym politycznym wyborem mieszkańców wsi - wskazał.
Przekroczono w Polsce próg 2 mln osób zaszczepionych dwiema dawkami przeciwko Covid-19 - wynika z rządowych danych. W połowie kwietnia do kraju ma dotrzeć szczepionka kolejnej firmy Johnson&Johnson.
Przywódcy 23 krajów i Światowa Organizacja Zdrowia poparli pomysł stworzenia międzynarodowego traktatu, który pomógłby światu poradzić sobie z przyszłymi zagrożeniami zdrowotnymi, takimi jak pandemia koronawirusa.
Pomysł takiego dokumentu, który zapewniłby powszechny i sprawiedliwy dostęp do szczepionek, leków i diagnostyki pandemii, przedstawił przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na szczycie G20 w listopadzie ubiegłego roku. Teraz uzyskał on formalne poparcie przywódców Fidżi, Portugalii, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Rwandy, Kenii, Francji, Niemiec, Grecji, Korei, Chile, Kostaryki, Albanii, RPA, Trynidadu i Tobago, Holandii, Tunezji, Senegal, Hiszpania, Norwegia, Serbia, Indonezja, Ukraina i WHO.
"Będą inne pandemie i inne poważne katastrofy zdrowotne. Żaden pojedynczy rząd czy wielostronna agencja nie poradzi sobie w pojedynkę z tym zagrożeniem" - napisali przywódcy we wspólnej deklaracji. "Uważamy, że narody powinny wspólnie pracować nad nowym międzynarodowym traktatem dotyczącym gotowości i reagowania na pandemię" - stwierdzili.
Ich zdaniem głównym celem takiego traktatu byłoby wzmocnienie odporności świata na przyszłe pandemie poprzez lepsze systemy ostrzegania, wymianę danych, badania oraz produkcję i dystrybucję szczepionek, leków, diagnostyki i sprzętu ochrony osobistej.
"Jesteśmy przekonani, że jako przywódcy narodów i instytucji międzynarodowych jesteśmy odpowiedzialni za to, aby świat wyciągnął wnioski z pandemii Covid-19" - napisali przywódcy 23 państw i Światowej Organizacji Zdrowia.
Kontrole sanitarne, które trwają od lutego na granicach z Czechami i ze Słowacją, od wtorku będą też prowadzone na pozostałych lądowych granicach Polski stanowiących wewnętrzne granice Unii Europejskiej, czyli z Niemcami i z Litwą. Wjeżdżających do Polski weryfikować będą patrole.
Wszyscy podróżujący do Polski, każdego rodzaju transportem, podlegać będą obowiązkowej kwarantannie. Przybywających ze strefy Schengen z kwarantanny zwolni m.in. negatywny test na obecność koronawirusa nie starszy niż 48 godzin. Test nie zwolni z kwarantanny podróżujących z kraju spoza strefy Schengen, w którym go wykonają.
Dotychczas na kwarantannę kierowano osoby przekraczające polską granicę stanowiącą granicę zewnętrzną UE oraz przekraczające granicę wewnętrzną UE podróżujące transportem zbiorowym.