Trzecia fala pandemii rozwija się w Polsce. Wobec niechęci części społeczeństwa do preparatu firmy AstraZeneca, rząd uruchomił rejestrację na szczepienia dla kolejnych roczników. W kraju wykonano już ponad 5 mln szczepień przeciwko koronawirusowi. Prawie 1,8 mln osób otrzymało obie dawki preparatu. Trudna sytuacja w szpitalu tymczasowym w Płocku na Mazowszu. Brakuje tam personelu. Potrzebni są anestezjolodzy i lekarze rezydenci.
- W ostatnim raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 14 578 nowych przypadkach zakażeń i 65 zgonach [CZYTAJ WIĘCEJ].
- W poniedziałek ruszyły zapisy na terminy dla osób urodzonych w latach 1955-1956, czyli 65- i 66-latków. Dziś rozpoczęły się też szczepienia osób w wieku 69 lat [CZYTAJ WIĘCEJ].
- Premier Mateusz Morawiecki zdecydował, że 20 lekarzy z Polski przeprowadzi szczepienia pracowników kwatery głównej NATO w Brukseli. Dzieje się to, gdy w polskich szpitalach dramatycznie brakuje medyków do pracy [CZYTAJ WIĘCEJ].
- Szef Ministerstwa Zdrowia przekazał na konferencji prasowej w Radomiu, że "zakład pracy jest dominującym miejscem w generowaniu nowych zakażeń" [CZYTAJ WIĘCEJ].
- Szpital tymczasowy w Płocku potrzebuje personelu. Brakuje anestezjologów i lekarzy [CZYTAJ WIĘCEJ].
- Przeprowadzone na szeroką skalę badania kliniczne w USA wykazały, że szczepionka przeciw Covid-19 koncernu AstraZeneca ma 79 proc. skuteczności w zapobieganiu objawowej postaci tej choroby i w 100 proc. chroni przed jej ciężkim przebiegiem.
- Od poniedziałku do 11 kwietnia uczniowie klas I-III szkół podstawowych będą uczyć się zdalnie.
- Jeżeli okaże się, że obecne ograniczenia nie działają, to rząd będzie myślał na przykład o dalszym zamknięciu handlu i usług [CZYTAJ WIĘCEJ].
- Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 122,9 mln ludzi na świecie, a ponad 2,71 mln zakażonych zmarło.
- W Polsce wykonano już ponad 5 mln szczepień przeciwko koronawirusowi.
Ponad 200 wybitnych ekonomistów podpisało ogłoszony w poniedziałkowych w mediach brazylijskich apel do prezydenta kraju Jaira Bolsonaro o podjęcie kompetentnych działań w walce z Covid-19; zarzucają mu "konsekwentne negowanie prawdziwego zagrożenia", jakim jest pandemia.
Sygnatariusze listu, wśród których są byli ministrowie finansów i dyrektorzy banków centralnych, otwarcie krytykują Bolsonaro za jego postawę i strategię wobec pandemii koronawirusa.
Domagają się od Bolsonaro zastosowania "skutecznych metod" zwalczania epidemii i przyspieszenia akcji szczepień.
Sygnatariusze listu piszą: "Przeciwstawianie ochrony i ratowania życia człowieka zadaniu rządu, jakim jest zapewnienie bytu najsłabszym ekonomicznie warstwom ludności, to fałszywa sprzeczność".
Według najnowszego oficjalnego komunikatu liczba przypadków koronawirusa w Brazylii sięga prawie 12 mln, a ofiar śmiertelnych Covid-19 - blisko 295 tys. Autorzy listu do prezydenta podkreślają, że sytuacja w kraju "stała się rozpaczliwa".
Francuskie związki zawodowe nauczycieli zażądały dostępu do szczepionek przeciwko Covid-19 dla wszystkich pracowników sektora edukacji. Szkoły pozostają we Francji otwarte niezmiennie od września, również w departamentach objętych lokalnymi lockdownami.
Szczepienia pracowników edukacji pozwoliłby na zachowanie ciągłości publicznych usług edukacyjnych, niezbędnych dla uczniów i ich rodzin przy jednoczesnej ochronie pozostałej części populacji - napisał w komunikacie prasowym związek zawodowy SNUipp-FSU.
Związkowców poparł m.in. szef oddziału chorób zakaźnych w paryskim szpitalu Bichat i członek Rady Naukowej doradzającej rządowi prof. Yazdana Yazdanpanaha, który oświadczył, że szczepienia pracowników sektora edukacji pomogłyby chronić również pozostałą część populacji.
Jeśli w tym tygodniu przekroczymy 30 tys. nowych zakażeń koronawirusem, to możliwe jest wprowadzenie całkowitego lockdownu - powiedział w rozmowie z Polsatem prof. Andrzej Horban, główny doradca KPRM ds. Covid-19.
Na Słowacji w tym roku nie będzie tradycyjnych matur - zapowiedział minister szkolnictwa Branislav Gröhling. Będą one wystawiane na podstawie średniej ocen. Absolwenci, którzy zakwestionują oceny, będą mogli zdawać egzamin ustny.
Funkcjonariusze Straży Granicznej kontrolując na lotnisku w Pyrzowicach pasażerów udających się do Turcji stwierdzili, że 14-latek podróżujący z rodzicami powinien przebywać w izolacji domowej. Egzotyczne wakacje przepadły.
Zgodnie z kodeksem wykroczeń ojciec, jako opiekun prawny osoby małoletniej, został ukarany mandatem w wysokości 500 zł. Kapitan statku powietrznego nie zezwolił na zabranie chłopca na pokład samolotu, w związku z czym cała rodzina zrezygnowała z lotu.
Prawdopodobnie to nie koniec jej kłopotów, bo funkcjonariusze Straży Granicznej powiadomili o sytuacji sanepid.
W Warszawie cały czas są dostępne łóżka dla pacjentów z Covid-19 - przekazał w poniedziałek PAP Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.
W stolicy na wszystkich poziomach zabezpieczenia jest 2 089 miejsc, z czego zajętych jest 1 745. Na II poziomie zabezpieczenia w Warszawie są obecne 1 102 łóżka, z czego zajętych jest 925.
W ciągu najbliższej doby włoskie regiony otrzymają około miliona szczepionek Pfizera - ogłosił nadzwyczajny rządowy komisarz do spraw walki z pandemią generał Francesco Paolo Figliuolo. Włochy mają w marcu otrzymać w sumie 7,5 miliona dawek różnych szczepionek.
Takie dane generał włoskich sił zbrojnych przedstawił w poniedziałek podczas narady z premierem Włoch Mario Draghim i szefem Obrony Cywilnej Fabrizio Curcio. Dodał, że szczepionki dotrą do 214 placówek i punktów medycznych.
Ponad 4600 osób zostało ukaranych w miniony weekend we Włoszech za złamanie przepisów antyepidemicznych - podało w poniedziałek MSW w Rzymie.
W ciągu dwóch dni twardego lockdownu w połowie regionów przeprowadzono prawie 190 tysięcy policyjnych kontroli. 65 osób zostało spisanych za złamanie zasad kwarantanny.
Patrole policji i straży miejskiej skontrolowały też 27 tysięcy sklepów i lokali gastronomicznych, a 59 z nich zostało zamkniętych za naruszenie przepisów.
Rozmawiamy z Amerykanami, jak zapewnić, żeby łańcuchy dostaw produkcji szczepionek przeciw Covid-19 pozostały otwarte - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.
Unia Europejska zbudowała swoją strategię dostaw szczepionek w oparciu o szereg kontraktów na produkcję z firmami, które przede wszystkim operują w Europie - dodał rzecznik KE.
W magazynach na terenie Stanów Zjednoczonych znajdują się "dziesiątki milionów" dawek AstraZeneki, a do kwietnia ma ich być 50 mln - poinformował w ubiegły czwartek portal CNN. W USA trwają jeszcze testy tego preparatu. Szczepionka ma jednak "zielone światło" od władz Kanady i Meksyku.
We wtorek przeciwko Covid-19 zaszczepi się Władimir Putin. Prezydent Rosji zdradził to podczas wideo-konferencji z lekarzami i farmaceutami.
Rosyjski przywódca nie zdradził, z jakiego preparatu skorzysta.
Dopiero później rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ujawnił, że będzie to jedna z trzech rosyjskich szczepionek. Pieskow zaznaczył, że zaszczepienie prezydenta nie będzie "wydarzeniem publicznym".
Rząd Czech zdecydował w poniedziałek, że wystąpi do Izby Poselskiej o przedłużenie stanu wyjątkowego, który miał się skończyć 28 marca, o kolejne 30 dni.
Zdaniem szefa MSW Jana Hamaczka sytuacja epidemiczna w kraju poprawia się, ale ograniczenia są potrzebne.
Według Hamaczka system restrykcji działa, ale tylko jako całość. Rezygnacja z jednego z elementów może spowodować, że pozostałe ograniczenia przestaną mieć pozytywny skutek.
Mamy sygnały, że coraz więcej dzieci jest zakażonych koronawirusem, ale w tej chwili nie ma aż tak wielkiego niepokoju. Nie widzimy, aby to było duże zjawisko i aby wpływało na zwiększoną hospitalizację tylko z powodu zakażenia koronawirusem u dzieci - powiedział w TV Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Wiceminister zdrowia zwrócił uwagę, że wskaźnik reprodukcji koronawirusa, obrazujący, w jakim tempie rozwija się pandemia, w Polsce wynosi już 1,22.
Przez coraz większą liczbę pacjentów z koronawirusem, szpital tymczasowy w Płocku pilnie poszukuje lekarzy.
Potrzebni są anestezjolodzy na pododdział intensywnej terapii dla chorych na Covid-19 oraz lekarze rezydenci w trakcie specjalizacji.
Liczba zakażonych rośnie. Teraz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku jest 51 pacjentów z koronawirusem, a miejsc 35, dlatego pacjenci są rozmieszczeni w różnych miejscach, w izolatkach. Zajęte są też wszystkie łóżka w szpitalu tymczasowym.
Placówka chce uruchomić dodatkowy moduł, ale do tego potrzeba lekarzy i kilkunastu pielęgniarek.
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister Michał Dworczyk mówił: Gorąco namawiamy i apelujemy do wszystkich o rejestrację na szczepienia, w tym szczepienia wykonywane szczepionką firmy AstraZeneca, bo jest to wyraz odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale też za naszych najbliższych
Szef KPRM zwrócił też uwagę, że Polska nie zatrzymała szczepień z wykorzystaniem szczepionek firmy AstraZeneca. Inne kraje to uczyniły, ulegając pewnej panice - ocenił.
Jak mówił, obecnie widać, że niemal wszystkie kraje wróciły do wykorzystania tej szczepionki.
Czechy nie proszą już o międzynarodową pomoc w związku z pandemią Covid-19 - oświadczył szef tamtejszego MSW i przewodniczący Centralnego Sztabu Kryzysowego Jan Hamaczek, który ocenił, że obecna sytuacja epidemiczna wskazuje, iż kraj powinien poradzić sobie sam.
Sytuacja poprawiła się na tyle, że ministerstwo spraw zagranicznych mogło wycofać wnioski o pomoc międzynarodową - powiedziała PAP Zuzana Szitchova z czeskiego MSZ.
O 318 osób wzrosła od soboty do poniedziałku liczba hospitalizacji pacjentów z koronawirusem Małopolsce. Ostatniej doby do szpitali trafiło 188 osób. Osiągamy rekordy takie, jakie notowaliśmy w drugiej fali - ocenił wojewoda Łukasz Kmita.
Wojewoda spotkał się z dziennikarzami po posiedzeniu wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego.
Dane są mocno niepokojące i pokazują, że mamy bardzo trudną sytuację w województwie, przyrost osób hospitalizowanych jest bardzo niebezpieczny - zaznaczył. Według niego szczególnie duże wzrosty liczy przyjęć do szpitali notowane są w Krakowie.
Węgierski urząd leków zatwierdził dwie kolejne szczepionki przeciw koronawirusowi: chińską CanSino i produkowaną w Indiach Covishield, opracowaną przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca - podała naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller.
Nowe szczepionki zostały zatwierdzone przez Krajowy Instytut Leków i Żywności (OGYEI), który wcześniej wydał już zgodę na dopuszczenie do użytku innej chińskiej szczepionki, opracowanej przez koncern Sinopharm, oraz rosyjskiej Sputnik V.
Mueller wyraziła nadzieję, że wraz ze wzrostem liczby dopuszczonych preparatów wzrośnie też ilość szczepionek dostarczanych na Węgry.
Polacy otrzymali ponad 5 mln dawek szczepionki (...) podejmujemy intensywne działania na forum międzynarodowym, by zapewnić kolejne dawki szczepionek dla Polaków - poinformował szef rządu Mateusz Morawiecki.