Pandemia koronawirusa, mimo że trwa już rok – nie zwalnia. W Polsce w ciągu ostatniej doby potwierdzono zakażenie u 3271 osób. Zmarły 52 osoby, które chorowały na Covid-19. Nadzieję na uporanie się z koronawirusem dają masowe szczepienia. Problemem jest jednak zmniejszenie dostaw preparatu firmy Pfizer/BioNTech do krajów unijnych. W poniedziałek Polska otrzymała 184 tys. dawek mniej niż pierwotnie zakładano. Producent szczepionki zapewnia jednak, że po modyfikacji procesów produkcyjnych, dostawy szczepionek zwiększą się nawet czterokrotnie.
- W poniedziałek po feriach do nauki wrócili uczniowie. Najmłodsi - z klas I-III szkół podstawowych, rozpoczęli naukę stacjonarną w szkołach. Uczniowie starsi będą się uczyć zdalnie.
- Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wyniki badań przesiewowych wśród nauczycieli na obecność koronawirusa. Testy na SARS-CoV-2 wykonano u blisko 134 tys. nauczycieli klas I-III i pracowników szkół; wyniki otrzymało 122 tys. z nich. Pozytywny test na obecność koronawirusa otrzymały 2422 osoby tj. 2 proc. wszystkich, którzy otrzymali wyniki - przekazano w niedzielnym komunikacie. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>
- Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1438914 zakażonych. Nie żyje 33 407 spośród nich. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY RAPORTU>>>
- Trwa największa w historii kampania szczepień. Według danych zebranych przez Bloomberga w 51 krajach świata podano dotąd ponad 42,2 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi. Najnowszy wskaźnik to średnio ok. 2,43 mln dawek dziennie.
- Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział opracowanie protokołów sanitarnych, które pozwoliłyby na działanie siłowni, restauracji i hoteli PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>
- Na Podhalu część właścicieli firm postanowiła - mimo groźby kar finansowych - otworzyć swoje biznesy. Także w innych miejscach przedsiębiorcy deklarują, że mimo wprowadzonych przez rząd ograniczeń, otworzą swoje lokale i w najbliższych dniach wznowią działalność. W internecie powstała nawet mapa tych miejsc - pod hasłem OtwieraMY. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>
- Jak informuje sanepid, w związku z tym, że wiele przedsiębiorstw otwiera się mimo zakazów, kontroli będzie więcej. Inspektorzy mówią, że choć rozumieją dramatycznie złą sytuację przedsiębiorców, to nie może być miejsca na pobłażliwość. Zwłaszcza dla tych, którzy świadomie łamią przepisy. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>
- Ekspert Światowej Organizacji Zdrowia alarmuje, że wkrótce na świecie będzie dochodzić do 100 tys. zgonów tygodniowo w związku z Covid-19. Mike Ryan przekazał, że w ubiegłym tygodniu takich zgonówy było 93 tys.47 proc. ofiar śmiertelnych koronawirusa przypada na obie Ameryki.
Wariant koronawirusa zidentyfikowany w październiku w RPA, a obecnie dominujący w tym najbardziej dotkniętym pandemią kraju Afryki, nie jest bardziej śmiertelny, ale jest 1,5 razy bardziej zaraźliwy, niż dominujący dotąd szczep - poinformowali w poniedziałek eksperci z RPA.
Szczep nazwany 510Y.V2 "jest o 50 procent bardziej zdolny do transmisji", ale "nic nie wskazuje na to, że jest groźniejszy" - powiedział profesor Salim Abdul Karim, epidemiolog i współprzewodniczący komitetu naukowego w ministerstwie zdrowia RPA.
Republika Południowej Afryki zanotowała dotąd ponad 1,3 miliona przypadków koronawirusa, w tym około 37 tys. zgonów. Kraj, mocno dotknięty drugą falą pandemii, zarejestrował w poniedziałek 23-procentowy spadek liczby przypadków zakażeń - poinformował minister zdrowia Zweli Mkhize.
Jest on zdania, że choć prawdopodobnie osiągnięto "punkt zwrotny" w drugiej fali koronawirusa, to "jest za wcześnie, by świętować", gdyż w tym samym czasie wzrosła o 18,3 procent liczba osób przyjmowanych do szpitali w porównaniu do poprzedniego tygodnia.
Rządowy włoski komisarz do spraw pandemii Domenico Arcuri skrytykował w poniedziałek koncern Pfizer, który opóźnił dostawy szczepionek przeciw koronawirusowi po tym, jak wcześniej poinformował, że następny transport będzie mniejszy o 165 tysięcy dawek.
To dalsze niebywałe opóźnienie - tak Arcuri cytowany przez Ansę odniósł się do kolejnej zmiany w programie dostaw szczepionki do Włoch.
W wydanym komunikacie biuro komisarza podkreśliło, że decyzja producenta była "jednostronna" i została ogłoszona "bez uprzedzenia".
Ponadto według Arcuriego firma "jednostronnie redystrybuowała dawki, które mają zostać dostarczone do 293 punktów szczepień".
Arbitralna dystrybucja, postanowiona przez firmę, która nie została wspólnie uzgodniona ani zakomunikowana urzędowi komisarza, doprowadzi do asymetrii między poszczególnymi regionami, z różnym stopniem redukcji dostaw - wyjaśniono w nocie.
W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono we Francji u 3736 kolejnych osób, a w szpitalach zmarło 403 chorych na Covid-19, czyli najwięcej od listopada - poinformowała w poniedziałek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).
Od początku pandemii liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa we Francji wzrosła do 70 686, natomiast łączna liczba wykrytych zakażeń do 2 914 725. Do szpitala w ciągu ostatniej doby trafiło 1666 chorych, 254 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów hospitalizowanych wynosi 25 584, na OIOM-ach leczonych jest 2803 chorych z Covid-19.
Odsetek pozytywnych testów na koronawirusa wyniósł 6,6 proc.
W Czechach potwierdzono wykrycie brytyjskiej mutacji koronawirusa - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Państwowego Instytutu Zdrowia (SZU) Klara Dolakova. Zdaniem ministra zdrowia Jana Blatnego może to dotyczyć 10 proc. próbek, które znajdują się w laboratoriach.
Szef resortu zdrowia powiedział dziennikarzom, że wykryty pierwotnie w Wielkiej Brytanii wariant koronawirusa nie jest bardziej śmiertelny, ale rozprzestrzenia się o około 40 procent szybciej niż dotychczas dominująca wersja patogenu. Z tego powodu nowy wariant będzie przeważać - podkreślił. Jego zdaniem należy utrzymać wprowadzone ograniczenia związane z pandemią i jak najszybciej zaszczepić najbardziej zagrożone grupy społeczne.
Blatny rozmawiał z dziennikarzami po posiedzeniu rządu, który zdecydował o utworzeniu centrum szczepień przez wojsko na stadionie Arena O2 w Pradze. Będzie ono podlegać Centralnemu Szpitalowi Wojskowemu i docelowo szczepić 10 tys. osób dziennie.
Rząd w poniedziałek zdecydował także o wystąpieniu do parlamentu o przedłużenie obowiązywania stanu wyjątkowego o kolejne 30 dni. Według Blatnego nadzwyczajne uprawnienia potrzebne są m.in. w związku z pojawieniem się agresywnego szczepu koronawirusa. Obecna regulacja nadzwyczajna została wprowadzona 5 października 2020 r. i była już, po ostrych debatach w parlamencie, kilkakrotnie przedłużana - ostatnio do 22 stycznia br.
Przyspieszenie szczepień w całej Unii Europejskiej jest naszym absolutnym priorytetem - napisał szef Rady Europejskiej Charles Michel w liście do unijnych przywódców. Ten temat ma się pojawić na zaplanowanym w tym tygodniu unijnym wideoszczycie.
W zaproszeniu wystosowanym do członków Rady Europejskiej przed wideokonferencją zaplanowaną na 21 stycznia Michel napisał, że wskaźniki infekcji w całej Europie i pojawienie się nowych, bardziej zaraźliwych wariantów wirusa wymagają najwyższej ostrożności.
Perspektywa szczepień jest obiecująca, ale musimy zachować czujność i kontynuować nasze podejście do testowania i śledzenia, jednocześnie zezwalając na transgraniczne przemieszczanie się w UE. Aby zapewnić lepszą koordynację, chciałbym, abyśmy wymienili się najlepszymi praktykami w zakresie środków podejmowanych w państwach członkowskich i przedyskutowali perspektywy na nadchodzące tygodnie - napisał.
Na Słowacji rozpoczęły się powszechne testy na obecność koronawirusa. W systemie rejestracyjnym zabrakło miejsc, ale testy można zrobić w 250 punktach, których funkcjonowanie zapewnia ministerstwo zdrowia. Od 27 stycznia bez negatywnego testu nie będzie można m.in. pójść do pracy.
Z systemu rejestracyjnego Słowacy chcieli skorzystać już kilka minut po konferencji prasowej w niedzielę wieczorem, gdy poinformowano o testach i związanych z nimi restrykcjach. Serwery zablokowały się i wyświetlały informację o błędzie technicznym. System ponownie wystartował w poniedziałek po południu. Wiele osób nie zdołało się zarejestrować i dostać terminu na testy w punktach organizowanych przez władze samorządowe. Pozostaje im czekać w kolejce do jednego z 250 punktów mobilnych, za które odpowiada resort zdrowia.
Nie jest jasne, czy ministerstwo lub władze lokalne zwiększą liczbę punktów pobrań. Poszczególne samorządy apelują do ministerstwa obrony o przysłanie medyków oraz żołnierzy do pomocy w sprawach logistycznych. Rząd podjął decyzję o wykorzystaniu na potrzeby resortu zdrowia 5 tys. żołnierzy. Wojsko dostało już kilkadziesiąt wniosków o pomoc od organizatorów testów.
W Hiszpanii od piątku zanotowano rekordową podczas jednego weekendu liczbę nowych zakażeń koronawirusem; było ich ponad 84 tys. - poinformował w poniedziałek resort zdrowia. Wskazano też na nienotowany wcześniej poziom 689 infekcji w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców.
Ministerstwo zdrowia sprecyzowało, że wskutek drastycznego wzrostu liczby zakażeń w całej Hiszpanii do poniedziałkowego wieczora koronawirusem zakaziło się łącznie 2,33 mln osób.
Przez ostatnie trzy dni najwięcej infekcji na 100 tys. mieszkańców notowano w regionach Estremadury, Murcji oraz Kastylii-La Manchy.
Według danych resortu zdrowia Hiszpanii od piątku liczba zgonów po zakażeniu koronawirusem zwiększyła się o 455. W sumie zanotowano tam już 53,7 tys. ofiar śmiertelnych SARS-CoV-2.
W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii zanotowano 699 zgonów na Covid-19 oraz 37 535 nowych zakażeń koronawirusem. W kraju 4 062 501 osób otrzymało już pierwszą dawkę szczepionki - poinformował w poniedziałek resort zdrowia.
W szpitalach przebywa obecnie 37 500 osób z Covid-19.
W Anglii zaszczepiono od początku grudnia ubiegłego roku 3 520 056 osób, w Irlandii Północnej - 3 520 056, w Szkocji 264 991, a w Walii 151 737.
Wielka Brytania chce zaszczepić do połowy lutego 15 mln ludzi z grup wysokiego ryzyka.
Szczepienie przeciwko Covid-19 preparatem firm Pfizer/BioNTech powoduje wytworzenie większej liczby przeciwciał niż zakażenie koronawirusem i wyzdrowienie - przekazał przedstawiciel izraelskiego resortu zdrowia w poniedziałek podczas posiedzenia komisji Knesetu.
Jest to zaskakujące, (...) nie wiem, czy jest inna taka choroba, w której szczepionka będzie chronić lepiej niż sama choroba - powiedział dr Roi Singer, zastępca dyrektora departamentu epidemiologii w ministerstwie, cytowany przez dziennik "Maariw".
Podobne dane opublikował w poniedziałek szpital Sziba w Tel Haszomer pod Tel Awiwem po badaniu serologicznym, przeprowadzonym wśród zaszczepionych pracowników. Wyniki pokazują, że około tygodnia po podaniu drugiej dawki szczepionki wśród 100 osób z 102 badanych zaobserwowano sześcio- do 20-krotnego wzrostu liczby przeciwciał, a ich ilość jest nawet wyższa niż ta wytworzona przez pacjentów, którzy zachorowali ciężko na Covid-19.
W Zimbabwe wzrasta liczba zgonów spowodowanych Covid-19. W Zororo Memorial Park konieczne było wykopanie nowych grobów dla ofiar koronawirusa.
Wyścig Formuły 1 o Grand Prix Monako odbędzie się w zaplanowanym terminie 23 maja, nie ma żadnego zagrożenia - napisali w komunikacie działacze Automobile Club de Monaco.
W ten sposób dementują pojawiające się informacje, że podobnie jak w poprzednim sezonie, wyścig z powodu pandemii Covid-19 może zostać odwołany.