Pandemia koronawirusa, mimo że trwa już rok – nie zwalnia. W Polsce w ciągu ostatniej doby potwierdzono zakażenie u 3271 osób. Zmarły 52 osoby, które chorowały na Covid-19. Nadzieję na uporanie się z koronawirusem dają masowe szczepienia. Problemem jest jednak zmniejszenie dostaw preparatu firmy Pfizer/BioNTech do krajów unijnych. W poniedziałek Polska otrzymała 184 tys. dawek mniej niż pierwotnie zakładano. Producent szczepionki zapewnia jednak, że po modyfikacji procesów produkcyjnych, dostawy szczepionek zwiększą się nawet czterokrotnie.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- W poniedziałek po feriach do nauki wrócili uczniowie. Najmłodsi - z klas I-III szkół podstawowych, rozpoczęli naukę stacjonarną w szkołach. Uczniowie starsi będą się uczyć zdalnie. 

- Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wyniki badań przesiewowych wśród nauczycieli na obecność koronawirusa. Testy na SARS-CoV-2 wykonano u blisko 134 tys. nauczycieli klas I-III i pracowników szkół; wyniki otrzymało 122 tys. z nich. Pozytywny test na obecność koronawirusa otrzymały 2422 osoby tj. 2 proc. wszystkich, którzy otrzymali wyniki - przekazano w niedzielnym komunikacie. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>

- Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1438914 zakażonych. Nie żyje 33 407 spośród nich. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY RAPORTU>>>

Trwa największa w historii kampania szczepień. Według danych zebranych przez Bloomberga w 51 krajach świata podano dotąd ponad 42,2 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi. Najnowszy wskaźnik to średnio ok. 2,43 mln dawek dziennie.

- Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział opracowanie protokołów sanitarnych, które pozwoliłyby na działanie siłowni, restauracji i hoteli PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>

- Na Podhalu część właścicieli firm postanowiła - mimo groźby kar finansowych - otworzyć swoje biznesy. Także w innych miejscach przedsiębiorcy deklarują, że mimo wprowadzonych przez rząd ograniczeń, otworzą swoje lokale i w najbliższych dniach wznowią działalność. W internecie powstała nawet mapa tych miejsc - pod hasłem OtwieraMY. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>

- Jak informuje sanepid, w związku z tym, że wiele przedsiębiorstw otwiera się mimo zakazów, kontroli będzie więcej. Inspektorzy mówią, że choć rozumieją dramatycznie złą sytuację przedsiębiorców, to nie może być miejsca na pobłażliwość. Zwłaszcza dla tych, którzy świadomie łamią przepisy. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>

Ekspert Światowej Organizacji Zdrowia alarmuje, że wkrótce na świecie będzie dochodzić do 100 tys. zgonów tygodniowo w związku z Covid-19. Mike Ryan przekazał, że w ubiegłym tygodniu takich zgonówy było 93 tys.47 proc. ofiar śmiertelnych koronawirusa przypada na obie Ameryki. 

22:45 Południowoafrykański koronawirus bardziej zaraźliwy

Wariant koronawirusa zidentyfikowany w październiku w RPA, a obecnie dominujący w tym najbardziej dotkniętym pandemią kraju Afryki, nie jest bardziej śmiertelny, ale jest 1,5 razy bardziej zaraźliwy, niż dominujący dotąd szczep - poinformowali w poniedziałek eksperci z RPA.

Szczep nazwany 510Y.V2 "jest o 50 procent bardziej zdolny do transmisji", ale "nic nie wskazuje na to, że jest groźniejszy" - powiedział profesor Salim Abdul Karim, epidemiolog i współprzewodniczący komitetu naukowego w ministerstwie zdrowia RPA.

Republika Południowej Afryki zanotowała dotąd ponad 1,3 miliona przypadków koronawirusa, w tym około 37 tys. zgonów. Kraj, mocno dotknięty drugą falą pandemii, zarejestrował w poniedziałek 23-procentowy spadek liczby przypadków zakażeń - poinformował minister zdrowia Zweli Mkhize.

Jest on zdania, że choć prawdopodobnie osiągnięto "punkt zwrotny" w drugiej fali koronawirusa, to "jest za wcześnie, by świętować", gdyż w tym samym czasie wzrosła o 18,3 procent liczba osób przyjmowanych do szpitali w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

22:10 Włoski komisarz krytykuje Pfizera

Rządowy włoski komisarz do spraw pandemii Domenico Arcuri skrytykował w poniedziałek koncern Pfizer, który opóźnił dostawy szczepionek przeciw koronawirusowi po tym, jak wcześniej poinformował, że następny transport będzie mniejszy o 165 tysięcy dawek.

To dalsze niebywałe opóźnienie - tak Arcuri cytowany przez Ansę odniósł się do kolejnej zmiany w programie dostaw szczepionki do Włoch.

W wydanym komunikacie biuro komisarza podkreśliło, że decyzja producenta była "jednostronna" i została ogłoszona "bez uprzedzenia".

Ponadto według Arcuriego firma "jednostronnie redystrybuowała dawki, które mają zostać dostarczone do 293 punktów szczepień".

Arbitralna dystrybucja, postanowiona przez firmę, która nie została wspólnie uzgodniona ani zakomunikowana urzędowi komisarza, doprowadzi do asymetrii między poszczególnymi regionami, z różnym stopniem redukcji dostaw - wyjaśniono w nocie.

21:37 Wiele zgonów we Francji

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono we Francji u 3736 kolejnych osób, a w szpitalach zmarło 403 chorych na Covid-19, czyli najwięcej od listopada - poinformowała w poniedziałek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Od początku pandemii liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa we Francji wzrosła do 70 686, natomiast łączna liczba wykrytych zakażeń do 2 914 725. Do szpitala w ciągu ostatniej doby trafiło 1666 chorych, 254 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów hospitalizowanych wynosi 25 584, na OIOM-ach leczonych jest 2803 chorych z Covid-19.

Odsetek pozytywnych testów na koronawirusa wyniósł 6,6 proc.

20:40 Brytyjski wariant koronawirusa w Czechach

W Czechach potwierdzono wykrycie brytyjskiej mutacji koronawirusa - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Państwowego Instytutu Zdrowia (SZU) Klara Dolakova. Zdaniem ministra zdrowia Jana Blatnego może to dotyczyć 10 proc. próbek, które znajdują się w laboratoriach.

Szef resortu zdrowia powiedział dziennikarzom, że wykryty pierwotnie w Wielkiej Brytanii wariant koronawirusa nie jest bardziej śmiertelny, ale rozprzestrzenia się o około 40 procent szybciej niż dotychczas dominująca wersja patogenu. Z tego powodu nowy wariant będzie przeważać - podkreślił. Jego zdaniem należy utrzymać wprowadzone ograniczenia związane z pandemią i jak najszybciej zaszczepić najbardziej zagrożone grupy społeczne. 

Blatny rozmawiał z dziennikarzami po posiedzeniu rządu, który zdecydował o utworzeniu centrum szczepień przez wojsko na stadionie Arena O2 w Pradze. Będzie ono podlegać Centralnemu Szpitalowi Wojskowemu i docelowo szczepić 10 tys. osób dziennie.

Rząd w poniedziałek zdecydował także o wystąpieniu do parlamentu o przedłużenie obowiązywania stanu wyjątkowego o kolejne 30 dni. Według Blatnego nadzwyczajne uprawnienia potrzebne są m.in. w związku z pojawieniem się agresywnego szczepu koronawirusa. Obecna regulacja nadzwyczajna została wprowadzona 5 października 2020 r. i była już, po ostrych debatach w parlamencie, kilkakrotnie przedłużana - ostatnio do 22 stycznia br.


20:30 Szef Rady Europejskiej o szczepieniach

Przyspieszenie szczepień w całej Unii Europejskiej jest naszym absolutnym priorytetem - napisał szef Rady Europejskiej Charles Michel w liście do unijnych przywódców. Ten temat ma się pojawić na zaplanowanym w tym tygodniu unijnym wideoszczycie.

W zaproszeniu wystosowanym do członków Rady Europejskiej przed wideokonferencją zaplanowaną na 21 stycznia Michel napisał, że wskaźniki infekcji w całej Europie i pojawienie się nowych, bardziej zaraźliwych wariantów wirusa wymagają najwyższej ostrożności.

Perspektywa szczepień jest obiecująca, ale musimy zachować czujność i kontynuować nasze podejście do testowania i śledzenia, jednocześnie zezwalając na transgraniczne przemieszczanie się w UE. Aby zapewnić lepszą koordynację, chciałbym, abyśmy wymienili się najlepszymi praktykami w zakresie środków podejmowanych w państwach członkowskich i przedyskutowali perspektywy na nadchodzące tygodnie - napisał.


20:22 Słowacja

Na Słowacji rozpoczęły się powszechne testy na obecność koronawirusa. W systemie rejestracyjnym zabrakło miejsc, ale testy można zrobić w 250 punktach, których funkcjonowanie zapewnia ministerstwo zdrowia. Od 27 stycznia bez negatywnego testu nie będzie można m.in. pójść do pracy.

Z systemu rejestracyjnego Słowacy chcieli skorzystać już kilka minut po konferencji prasowej w niedzielę wieczorem, gdy poinformowano o testach i związanych z nimi restrykcjach. Serwery zablokowały się i wyświetlały informację o błędzie technicznym. System ponownie wystartował w poniedziałek po południu. Wiele osób nie zdołało się zarejestrować i dostać terminu na testy w punktach organizowanych przez władze samorządowe. Pozostaje im czekać w kolejce do jednego z 250 punktów mobilnych, za które odpowiada resort zdrowia.

Nie jest jasne, czy ministerstwo lub władze lokalne zwiększą liczbę punktów pobrań. Poszczególne samorządy apelują do ministerstwa obrony o przysłanie medyków oraz żołnierzy do pomocy w sprawach logistycznych. Rząd podjął decyzję o wykorzystaniu na potrzeby resortu zdrowia 5 tys. żołnierzy. Wojsko dostało już kilkadziesiąt wniosków o pomoc od organizatorów testów.


20:12 Koronawirus w Hiszpanii

W Hiszpanii od piątku zanotowano rekordową podczas jednego weekendu liczbę nowych zakażeń koronawirusem; było ich ponad 84 tys. - poinformował w poniedziałek resort zdrowia. Wskazano też na nienotowany wcześniej poziom 689 infekcji w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców.

Ministerstwo zdrowia sprecyzowało, że wskutek drastycznego wzrostu liczby zakażeń w całej Hiszpanii do poniedziałkowego wieczora koronawirusem zakaziło się łącznie 2,33 mln osób.

Przez ostatnie trzy dni najwięcej infekcji na 100 tys. mieszkańców notowano w regionach Estremadury, Murcji oraz Kastylii-La Manchy.

Według danych resortu zdrowia Hiszpanii od piątku liczba zgonów po zakażeniu koronawirusem zwiększyła się o 455. W sumie zanotowano tam już 53,7 tys. ofiar śmiertelnych SARS-CoV-2.


19:41 Koronawirus w Wielkiej Brytanii

W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii zanotowano 699 zgonów na Covid-19 oraz 37 535 nowych zakażeń koronawirusem. W kraju 4 062 501 osób otrzymało już pierwszą dawkę szczepionki - poinformował w poniedziałek resort zdrowia.

W szpitalach przebywa obecnie 37 500 osób z Covid-19.

W Anglii zaszczepiono od początku grudnia ubiegłego roku 3 520 056 osób, w Irlandii Północnej - 3 520 056, w Szkocji 264 991, a w Walii 151 737.

Wielka Brytania chce zaszczepić do połowy lutego 15 mln ludzi z grup wysokiego ryzyka.


19:40 Po szczepieniu więcej przeciwciał niż po przejściu Covid-19

Szczepienie przeciwko Covid-19 preparatem firm Pfizer/BioNTech powoduje wytworzenie większej liczby przeciwciał niż zakażenie koronawirusem i wyzdrowienie - przekazał przedstawiciel izraelskiego resortu zdrowia w poniedziałek podczas posiedzenia komisji Knesetu.

Jest to zaskakujące, (...) nie wiem, czy jest inna taka choroba, w której szczepionka będzie chronić lepiej niż sama choroba - powiedział dr Roi Singer, zastępca dyrektora departamentu epidemiologii w ministerstwie, cytowany przez dziennik "Maariw".

Podobne dane opublikował w poniedziałek szpital Sziba w Tel Haszomer pod Tel Awiwem po badaniu serologicznym, przeprowadzonym wśród zaszczepionych pracowników. Wyniki pokazują, że około tygodnia po podaniu drugiej dawki szczepionki wśród 100 osób z 102 badanych zaobserwowano sześcio- do 20-krotnego wzrostu liczby przeciwciał, a ich ilość jest nawet wyższa niż ta wytworzona przez pacjentów, którzy zachorowali ciężko na Covid-19.



19:31 Wzrost liczby zgonów w Zimbabwe

W Zimbabwe wzrasta liczba zgonów spowodowanych Covid-19.  W Zororo Memorial Park konieczne było wykopanie nowych grobów dla ofiar koronawirusa.


19:07 Formuła 1

Wyścig Formuły 1 o Grand Prix Monako odbędzie się w zaplanowanym terminie 23 maja, nie ma żadnego zagrożenia - napisali w komunikacie działacze Automobile Club de Monaco.

W ten sposób dementują pojawiające się informacje, że podobnie jak w poprzednim sezonie, wyścig z powodu pandemii Covid-19 może zostać odwołany.


18:50 W Grecji szczepieni są mieszkańcy domów opieki



18:33 Zakażenia w luksusowych szwajcarskich hotelach

W szwajcarskim kurorcie St. Moritz u kilkunastu osób stwierdzono zakażenie nowym wariantem koronawirusa. Na wtorek planowane są masowe testy. Rząd kraju zaostrzył ograniczenia związane z pandemią, ale tereny narciarskie pozostają w dużej mierze otwarte - pisze w poniedziałek portal tygodnika "Der Spiegel".

Departament zdrowia szwajcarskiego kantonu Gryzonia zamknął dwa pięciogwiazdkowe hotele w St. Moritz. Chodzi o słynne obiekty Kempinski i Badrutt's Palace - dowiedział się dziennik "Tagesanzeiger".

Z oświadczenia departamentu wynika, że kilkanaście osób zostało tam zakażonych nowym szczepem koronawirusa. W odpowiedzi na pytanie "Spiegla" kanton poinformował, że chodzi o wariant południowoafrykański.

Według władz Gryzonii oba hotele są objęte kwarantanną, a goście i pracownicy mają zostać poddani testom. Departament zdrowia "pilnie" zaleca turystom i mieszkańcom wzięcie w nich udziału.


17:47 Prezes ARM: Do Polski dotarło ponad 1,25 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19

Prezes ARM poinformował na konferencji prasowej, że do poniedziałku łącznie do Polski dotarło 1 257 300 dawek szczepionki.

Dodał też, że obecnie nadal przyjmowane są zgłoszenia punktów sczepień, które realizują rozpoczęte w poniedziałek szczepienia pacjentów DPS-ów.

Wyjaśnił, że przypadku sczepień w DPS-ach zaplanowano zamówienia na 120 tys. dawek szczepionki. W związku z tym, że w jednej dostawie może być minimalna liczba dawek preparatu wynosząca 90 szt., a zdarzają się DPS-y, w których jest tylko 40 pensjonariuszy, zespoły szczepiące mieszkańców tych placówek będą też prowadzić szczepienia dla grupy 0.


17:40 Informacja ministerstwa o nauczaniu stacjonarnym

W trybie stacjonarnym w poniedziałek pracowały 15 222 przedszkola i placówki wychowania przedszkolnego, czyli 99,5 proc. z nich. W trybie zdalnym pracowało 28 przedszkoli, a w trybie mieszanym 50 - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

W poniedziałek do nauki po feriach zimowych wrócili uczniowie. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych wrócili do nauki stacjonarnej. Uczniowie starsi: z klas IV-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych, tak jak przed feriami, kontynuują naukę zdalną. Mają zajęcia stacjonarne zawieszone do 31 stycznia.

Ze względu na sytuację epidemiczną, zajęcia stacjonarne dla wszystkich uczniów klas I-III w całym kraju zawieszono od 9 listopada ub.r. W ich miejsce wprowadzono edukację zdalną. Uczniowie klas starszych przeszli na edukację zdalną dwa tygodnie wcześniej - od 26 października. Nauka zdalna, poza pewnymi wyjątkami, zawieszona była do 3 stycznia, z tym, że od 23 grudnia ub.r. do 3 stycznia uczniowie mieli przerwę świąteczną w nauce. 4 stycznia rozpoczęły się ferie zimowe dla wszystkich uczniów w całym kraju w tym samym terminie. Trwały do 17 stycznia.


17:34 Odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne. Jest projekt ustawy

Na stronach Ministerstwa Zdrowia opublikowano w poniedziałek projekt ustawy dotyczący utworzenia Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Resort - jak przekazał jego rzecznik Wojciech Andrusiewicz - czeka na uwagi w ramach prekonsultacji do 24 stycznia włącznie.


17:17 Problem z dostawami szczepionek skomentował rządowy pełnomocnik ds. Narodowego Programu Szczepień

"W poniedziałek do Polski przyleciało 176 tys. dawek szczepionki na koronawirusa zamiast 360 tys.; w kolejnych tygodniach to będzie nie 360 tys., a 296 tys. dawek, potem nieco więcej" - powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Pełnomocnik do spraw szczepień poinformował również, że: "W związku ze zmniejszeniem dostaw szczepionek przeciw Covid-19 będzie kładziony szczególny nacisk na to, by absolutnie w pierwszym rzędzie szczepiony był personel stricte medyczny: pielęgniarki, lekarze, ratownicy medyczni". 



17:14 Warszawa: Mniejsze dostawy szczepionek dla miejskich szpitali

Z prawie 5,4 tys. szczepionek przeciw Covid-19 zamówionych przez szpitale miejskie, do placówek trafiło jedynie 810 dawek - podał w poniedziałek stołeczny ratusz. Przekazano też, że dostarczone szczepionki są przeznaczone wyłącznie dla podopiecznych domów DPS, a szczepienia medyków w ramach etapu 0 zostały wstrzymane.

Rząd uruchamia kolejne etapy szczepień mieszkańców przeciw Covid-19, a tymczasem dostawy szczepionki niezbędnej do szczepienia lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych zostały wstrzymane - przekazał w poniedziałek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski w przesłanym przez ratusz komunikacie.


17:07 Norwegia poluzowuje obostrzenia


Norweski rząd zdecydował w poniedziałek o poluzowaniu obowiązujących od początku stycznia surowych restrykcji koronawirusowych. Norwegowie będą mogli od środy m.in. przyjmować do pięciu gości w swoich domach.

Możliwe będzie również spotykanie się w gronie 10 osób podczas prywatnych spotkań w pomieszczeniach oraz do 20 osób na powietrzu. Dzieci i młodzieży ponownie zezwolono uczęszczać na zajęcia sportowe.


17:03 We Włoszech widać efekt wprowadzenia obostrzeń?

We Włoszech widać pozytywne rezultaty częściowego lockdownu w okresie świąteczno-noworocznym - twierdzi ekspert, analityk danych Giorgio Sestili. Wskazał, że o 24 proc. spadła liczba nowych przypadków zakażenia, a o 21 proc. - chorych z Covid-19 na oddziałach intensywnej terapii.We Włoszech widać pozytywne rezultaty częściowego lockdownu w okresie świąteczno-noworocznym - twierdzi ekspert, analityk danych Giorgio Sestili. Wskazał, że o 24 proc. spadła liczba nowych przypadków zakażenia, a o 21 proc. - chorych z Covid-19 na oddziałach intensywnej terapii.

O 13 procent zmniejszyła się w zeszłym tygodniu liczba zgonów z powodu Covid-19. Takie są rezultaty analizy danych prowadzonej przez włoskiego eksperta.

Nareszcie widać rezultaty świątecznego rządowego dekretu - ocenił Sestili w najnowszym raporcie, który opublikował w mediach społecznościowych.

Między Wigilią a 6 stycznia we Włoszech wprowadzono szereg obostrzeń dotyczących przede wszystkim wychodzenia z domu, przemieszczania się i spotkań rodzinnych oraz pracy gastronomii. Ponadto obowiązywała - i nadal obowiązuje - godzina policyjna od 22.00 do 5.00.


17:00 Koronawirus na Węgrzech


Liczba nowych zgonów na Covid-19 nie przekracza na Węgrzech 100, a nowych zakażeń 1000, co jest pozytywnym trendem - podała w poniedziałek naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller. W ciągu ostatniej doby zmarło 68 osób i wykryto 875 nowych infekcji.

Mueller na konferencji prasowej online wyraziła też zadowolenie z faktu, że liczba osób wyleczonych z Covid-19 przekroczyła już 230 tys. i jest znacznie wyższa niż liczba aktywnych infekcji, która wynosi obecnie niecałe 111 tys.


16:51 Dziecko urodziło się z przeciwciałami koronawirusa

W Bułgarii kobieta zakażona koronawirusem SARS-CoV-2 urodziła dziecko, u którego stwierdzono obecność przeciwciał przeciwko patogenowi - podaje Radio Bulgaria.

16:49 Prognoza WHO dotycząca pandemii

Ekspert Światowej Organizacji Zdrowia alarmuje, że wkrótce na świecie będzie dochodzić do 100 tys. zgonów tygodniowo w związku z Covid-19. Mike Ryan przekazał, że w ubiegłym tygodniu takich zgonówy było 93 tys.47 proc. ofiar śmiertelnych koronawirusa przypada na obie Ameryki. 

Obecnie nasza sytuacja epidemiczna jest dynamiczna i nierówna, a dodatkowo komplikują ją warianty koronawirusa -
powiedział dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych na posiedzeniu zarządu tej organizacji.

Według WHO drugi rok pandemii Covid-19 może być trudniejszy niż pierwszy, ze względu na sposób rozprzestrzeniania się koronawirusa, szczególnie na półkuli północnej, gdzie krążą bardziej zakaźne warianty.


16:44 Szczepienia w Olsztynie

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie kontynuuje w tym tygodniu szczepienia przeciw COVID-19. Będzie m.in. szczepił medyków drugą dawką szczepionki przeciw Covid-19.

Jak poinformował dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego dr Radosław Borysiuk, pierwotnie w ubiegłym tygodniu szpital zamówił blisko 1200 dawek szczepionki przeciw Covid-19. Gdy okazało się, że Pfizer zmniejsza dostawy, to placówka musiała skorygować zapotrzebowanie. W poniedziałek szpital otrzymał mniej niż połowę zamówionej wcześniej ilości. Szczepienia będą kontynuowane. Będziemy szczepić przede wszystkim osoby, które otrzymały już pierwszą dawkę szczepionki - wskazał dyrektor.


16:41 Badanie: Osocze ozdrowieńców nie zmniejsza ryzyka zgonu hospitalizowanych chorych z Covid-19

Kolejne badanie podważa przydatność osocza ozdrowieńców. Tym razem brytyjscy specjaliści twierdzą, że nie zmniejsza ono ryzyka zgonu u pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19.

Wskazuje na to badanie Recovery Trial, prowadzone przez specjalistów University of Oxford. Przeanalizowali oni 1 873 zgony brytyjskich pacjentów cierpiących na Covid-19. Jak informuje BBC News, badacze doszli do wniosku, że zastosowania osocza ozdrowieńców "nie daje istotnej różnicy" w terapii.

Są to na razie wstępne wyniki nie publikowanych jeszcze oficjalnie obserwacji. Wynika z nich jednak, że wśród chorych z COVID-19, którzy podczas leczenia szpitalnego otrzymali osocze ozdrowieńców, zmarło 18 proc. w okresie 28 dni. Taki sam odsetek zgonów odnotowano u pacjentów, którzy otrzymali standardowe leczenie (bez osocza ozdrowieńców).

Badania jest kontynuowane, a jego ostateczne wyniki mają zostać wkrótce opublikowane. W informacji podanej przez BBC nie ma jednak adnotacji, w jakim stadium choroby było stosowane osocze ozdrowieńców. Najprawdopodobniej byli to pacjenci w ciężkim stanie - na co wskazuje wysoki odsetek zgonów. To bardzo ważna informacja; z opublikowanego niedawno międzynarodowego badania wynika, że osocze nie pomaga u pacjentów z ciężką postacią Covid-19, leczonych na oddziale intensywnej terapii.



16:07 Na Podkarpaciu trwają szczepienia przeciw Covid-19

Na Podkarpaciu w 29. szpitalach trwają szczepienia pracowników ochrony zdrowia przeciw COVID-19. W szpitalu wojewódzkim w Przemyślu zaszczepiono już 1325 osób. W tym tygodniu zgodnie z harmonogramem szczepieni będą też pensjonariusze domów pomocy społecznej.

Jak zaznaczył rzecznik przemyskiego szpitala Paweł Bugira, w tej placówce zaszczepiło się 1325 osób; w kolejce czeka kolejnych 987 chętnych. Do końca tygodnia w naszym szpitalu drugą dawkę szczepionki otrzyma 157 osób - mówił Bugira.

16:05 Szczepienia w woj. wielkopolskim

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przekazał , że do tej pory do szpitali i innych podmiotów leczniczych w regionie trafiło łącznie ponad 54 tys. dawek szczepionki przeciw Covid-19. Dziś zostały zamówione kolejne. We wtorek ma dotrzeć kolejnych 10,2 tys. dawek - powiedział.


16:02 Bloomberg: w 51 krajach świata podano 42,2 mln szczepionek


Trwa największa w historii kampania szczepień. Według danych zebranych przez Bloomberga w 51 krajach świata podano dotąd ponad 42,2 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi. Najnowszy wskaźnik to średnio ok. 2,43 mln dawek dziennie.

Szczepienia w USA rozpoczęły się 14 grudnia 2020 r. wśród pracowników służby zdrowia i do tej pory wykonano 14,3 mln zastrzyków - wynika z danych agencji oraz Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób. W zeszłym tygodniu podawano średnio 898 410 dawek dziennie. W całych Stanach Zjednoczonych podano 4,4 dawki na każde 100 osób; rozdysponowano 46 proc. zastrzyków rozprowadzonych do stanów.

Starając się przyspieszyć szczepienia po trudnym procesie wdrażania preparatów, amerykański rząd 12 stycznia zaczął zachęcać władze stanowe do rozpoczęcia szczepień wszystkich mieszkańców w wieku 65 lat i starszych, a także osób w wieku 16 lat i starszych z określonymi schorzeniami. Pozwoliłoby to na zaszczepienie ponad jednej trzeciej populacji USA, czyli więcej niż wynosi obecna podaż szczepionek - wskazuje Bloomberg.

Szczepionka Pfizer-BioNTech została dopuszczona do użytku w Ameryce Północnej, Europie i na Bliskim Wschodzie, a kampanie szczepień rozpoczęły się w co najmniej 51 krajach. Zarówno ten preparat, jak i szczepionka firmy Moderna są skuteczne w 95 proc., czyli o tyle zmniejszają liczbę infekcji koronawirusem, co stwierdzono na podstawie badań dziesiątek tysięcy ochotników. 30 grudnia Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuścił do użytku szczepionkę firmy AstraZeneca i Uniwersytetu Oxfordzkiego.

Chiny i Rosja zezwoliły w lipcu i sierpniu ub.r. na własne szczepionki, zanim zostały one w pełni przetestowane. Od tego czasu kraje te podały miliony dawek, chociaż rzadziej dostarczają najnowszych danych na temat postępów szczepień - zastrzega Bloomberg. 


15:57 Szczepienia w województwie śląskim

W części szpitali woj. śląskiego rozpoczęło się podawanie drugiej dawki szczepionek, jednak szpitale nie raportują, ile spośród otrzymanych dawek podają jako pierwszą lub drugą - wynika z informacji służb wojewody. Szpitale dotąd też nie zgłaszały, by nie otrzymały zamówionej liczby dawek.

15:40 Klienci w krakowskich lokalach gastronomicznych otwartych pomimo obostrzeń


Zajęte pojedyncze stoliki w porze przedobiadowej, a także coraz większe zainteresowanie i coraz liczniejsze rezerwacje - tak funkcjonuje część lokali gastronomicznych, które zdecydowały się otworzyć, pomimo przedłużenia obostrzeń do 31 stycznia.

W poniedziałek w porze przedobiadowej w krakowskiej trattorii i pizzerii "Wesołe Gary" zajęte były dwa stoliki, przy których klienci na miejscu spożywali zamówione przez siebie dania.

Z rozmów z prowadzącymi lokal wynika, że zainteresowanie gości jest spore - załoga przyjmuje coraz więcej rezerwacji na konkretne godziny, bo tylko w taki sposób można zjeść posiłek na miejscu. Działalność w lokalu prowadzona jest w reżimie sanitarnym - gościa do stolika prowadzi kelner, a przed wejściem mierzona jest temperatura.

Współwłaścicielka trattorii Karolina Bartosik na trudną sytuację branży zwróciła uwagę podczas poniedziałkowej konferencji prasowej polityków Koalicji Obywatelskiej. Zostaliśmy zmuszeni, żeby się otworzyć, jeżeli nie chcieliśmy zniknąć z Krakowa - mówiła.

W tym momencie czekamy na rozwój sytuacji, na to, co rząd teraz będzie nam proponował. Na pomoc czekaliśmy, ale nie doczekaliśmy się - podkreśliła Bartosik. Myślę, że tutaj nie ma nic więcej: albo rząd nam w tym momencie pomoże i pozwoli nam działać tak, jak naprawdę możemy i do czego mamy prawo, albo nie mamy już nic więcej do zrobienia - oceniła.

Do kwestii wznawianej przez lokale gastronomiczne działalności odniosła się rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie Dominika Łatak-Glonek. W Małopolsce skontrolowaliśmy dziesięć obiektów, które nie powinny być, a były otwarte. Wśród nich znalazły się cztery siłownie, jeden klub-dyskoteka i pięć restauracji - powiedziała. Zaznaczyła jednak, że są to dane zebrane do niedzielnego południa. W przypadku tych dziesięciu obiektów albo będzie, albo już toczy się nasze postępowanie administracyjne - dodała rzeczniczka.



15:26 Władysław Kosiniak-Kamysz apeluje o zwołanie okrągłego stołu

O zorganizowanie okrągłego stołu z udziałem przedsiębiorców i przyjęcie na najbliższym posiedzeniu Sejmu ustawy uruchamiającej gospodarkę w reżimie sanitarnym zaapelował w poniedziałek do rządu prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Jak mówił Kosiniak-Kamysz, okrągły stół powinien odbyć się jak najszybciej.

Wzywamy rządzących: usiądźcie wspólnie z przedsiębiorcami, z Izbami Gospodarczymi zrzeszającymi autentycznych przedsiębiorców, którzy każdego dnia prowadzą działalność, do rozmów - apelował Kosiniak-Kamysz w imieniu Koalicji Polskiej - PSL. Podkreślił, że potrzebna jest komunikacja, której obecnie nie ma. Jesteśmy gotowi do współpracy. Możemy pośredniczyć w tych rozmowach - zadeklarował.


15:23 Otwarcie restauracji, hoteli, siłowni już wkrótce?

Jeszcze w lutym możliwe jest otwarcie najmocniej dotkniętych kryzysem branż: taki - bardzo zawoalowany - sygnał wysłał do przedsiębiorców premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o restauracje, siłownie i hotele.


15:22 Nauczanie stacjonarne w woj. kujawsko-pomorskim

Wszystkie spośród 670 szkół podstawowych z klasami I-III w województwie kujawsko-pomorskim w poniedziałek wróciły do nauki stacjonarnej. Przed wznowieniem nauki pracownicy Kuratorium Oświaty wyjaśniali wątpliwości związane ze stosowaniem wytycznych - poinformował kurator Marek Gralik.

15:21 Bez dostaw szczepionki do szpitali węzłowych w Szczecinie

Szczecińskie szpitale węzłowe nie otrzymały do popołudnia zamówionych dawek szczepionki przeciw koronawirusowi - poinformowali w poniedziałekich rzecznicy. Opóźnienia wpływają m.in. na wstrzymanie szczepień dla grupy zero.

Zamówionych 630 dawek szczepionki nie otrzymał szpital wojewódzki w Szczecinie - poinformowała PAP w poniedziałek jego rzeczniczka Natalia Cistowska. Dodała, że w związku ze wstrzymaniem dostaw preparatów Pfizer/BioNTech przeciwko wirusowi SARS-COV-2 szpital zmniejszył zamówienie do 270 dawek. W placówce powinny rozpocząć się szczepienia drugą dawką preparatu.


14:41 Portugalski rząd zapowiada kolejne restrykcje

Rząd Antonia Costy zapowiedział konieczność wprowadzenia dodatkowych obostrzeń epidemicznych w związku z utrzymującą się wysoką dynamiką zakażeń i zgonów wskutek Cocid-19. Nowe restrykcje, jak twierdzi premier, są konieczne z powodu nieprzestrzegania przez społeczeństwo dotychczasowych ograniczeń.

W ocenie Costy obowiązujące od piątku przepisy o zaplanowanej na miesiąc przymusowej izolacji społecznej są konieczne z powodu utrzymujących się w kraju dobowych zakażeń na poziomie powyżej 10 tys.

Jak ustaliła publiczna telewizja RTP, premier zwołał na poniedziałek posiedzenie rady ministrów, podczas której ma być omawiana możliwość zaostrzenia restrykcji epidemicznych, m.in. ograniczenia funkcjonowania placówek gastronomicznych.

Radio “Observador" wskazuje, że zwołane w trybie pilnym posiedzenie ma służyć także zmniejszeniu dużej liczby osób na ulicach portugalskich miast, a w konsekwencji redukcji liczby dobowych infekcji i widocznego od weekendu paraliżu szpitali.


14:28 Nauka stacjonarna na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu we wszystkich szkołach podstawowych ruszyły w poniedziałek zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III. Nie ma żadnej niepokojącej sytuacji - powiedziała  Mariola Kiełboń z podkarpackiego kuratorium oświaty w Rzeszowie.


14:25 Bunt przedsiębiorców na Podhalu

Przedsiębiorcy z Podhala zapowiadali, ze dzisiaj otworzą swoje firmy nie zważając na rządowe obostrzenia. Okazało się jednak, że otworzyło się zaledwie kilka lokali gastronomicznych i pensjonatów. 

14:22 Szczepienia w Bułgarii

W Bułgarii w poniedziałek przystąpiono do drugiej fazy szczepienia personelu medycznego. Dotychczas pierwszą porcję szczepionki podano ponad 18 tys. pracownikom służby zdrowia. Realizację tego planu zaspokoić ma transport 18 720 szczepionek firmy Pfizera/BioNTech, który w poniedziałek dotarł do Sofii.

Podobnie jak przy rozpoczęciu pierwszej tury szczepień, i tym razem w świetle kamer szczepionkę przyjął minister zdrowia Kostadin Angełow i szef akademii wojskowo-medycznej Wencislaw Mutafczijski. Zapewniono przy okazji, że do końca stycznia wszyscy, którzy otrzymali pierwszą porcje szczepionki, zostaną zaszczepieni też po raz drugi.


14:18 Szczepienia w Słupsku

Szpital Wojewódzki w Słupsku (Pomorskie) rozpoczął szczepienia personelu drugą dawką preparatu przeciw COVID-19. Otrzymaliśmy 450 dawek szczepionki - poinformował w poniedziałek rzecznik placówki Marcin Prusak.

Jak podał Prusak szpital liczył na ponad 1000 dawek szczepionki, z których tylko część miała być przeznaczona na podanie drugiej porcji preparatu osobom z personelu placówki. Pierwszą dawkę miały otrzymać kolejne osoby z grupy "0".

14:17 Marszałek województwa zakażony koronawirusem

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformowała rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Beata Krzemińska. Polityk PO czuje się dobrze i nie ma objawów.

Krzemińska poinformowała w poniedziałek po południu, że informację o pozytywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 u marszałka Całbeckiego otrzymano w sobotę.


13:45 Druga dawka szczepionki podawana w woj. łódzkim

W województwie łódzkim rozpoczęło się podawanie drugiej dawki szczepionki przeciwko Covid-19. Drugi raz zaszczepiliśmy w poniedziałek ok.100 osób - powiedziała rzeczniczka prasowa szpitala im. Wł. Biegańskiego w Łodzi Ewa Papiernik.

W szpitalu im. Władysława Biegańskiego w Łodzi, około stu osób przyjęło drugą dawkę szczepionki - podała rzeczniczka szpitala.

Do tej pory, w sumie w szpitalu im. Biegańskiego, placówce z największym w regionie oddziałem zakaźnym, zaszczepiono ponad dwa tysiące medyków - podkreśliła.


13:35 Kilka szkół nie uruchomiło nauki stacjonarnej

W kilku podlaskich szkołach nie ruszyły w poniedziałek zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III. Powodem są nie tylko pozytywne wyniki testów o nauczycieli czy osób z personelu szkolnego, ale też bardzo niskie temperatury.


13:32 W części krakowskich szpitali rozpoczęło się podawanie drugich dawek szczepionki

W części krakowskich szpitali rozpoczęło się podawanie drugiej dawki szczepionek. Wstrzykiwanie pierwszorazowe zostało jednak w większości placówek wstrzymane w związku z zapowiedziami firmy Pfizer o zmniejszeniu dostaw.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie szczepi w poniedziałek personel, który 27 grudnia otrzymał pierwsze dawki. W tym tygodniu w lecznicy tej po raz drugi preparat musi przyjąć 825 osób. Jeśli chodzi o szczepienia pierwszorazowe, to w szpitalu tym osoby zapisane na poniedziałek otrzymały takie dawki - było to możliwe dzięki odmrożeniu preparatów przechowywanych w szpitalnej, certyfikowanej lodówce. 

Nie chcieliśmy odwoływać szczepień pierwszorazowych dla osób, które zapisane były na poniedziałek, ponieważ uznaliśmy że weekend nie jest dobrym czasem na informowanie o odwołaniu szczepień. W weekend są mniejsze szanse, że informacja dotrze do wszystkich - powiedział dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski. Jak dodał, od wtorku szczepień pierwszorazowych na terenie placówki już nie będzie, a odbywać się będą wyłącznie szczepienia drugorazowe. Osoby zapisane na szczepienia pierwszorazowe zostaną poinformowane o nowym terminie.


13:30 Szczepienia w województwie lubuskim

Do woj. lubuskiego trafiło dotąd ponad 20 tys. dawek szczepionki przeciw Covid-19. W niedzielę rozpoczęło się podawanie drugiej dawki i pierwsze szczepienia w DPS-ach - poinformował dyr. Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.

Dotychczas w regionie zaszczepiono ponad 10 tys. osób.

Agencja Rezerw Materiałowych dostarczyła w poniedziałek do 18 lubuskich szpitali węzłowych łącznie 10 tys. dawek szczepionki.


13:15 Będą kolejne testy nauczycieli?

Rzecznik MZ pytany podczas konferencji prasowej, czy planowane są kolejne testy po grupie nauczycieli, którzy już je przeszli przy uruchamianiu od poniedziałku nauki klas 1-3 w formie stacjonarnej w szkołach, zaznaczył, że taka decyzja nie zapadła, i jeśli będzie podjęta, to we współpracy z MEiN.

W ocenie Andrusiewicz nauczyciele mogą być traktowani jako grupa przesiewowa, która wykazała, że epidemia jest w Polsce na bardzo niskim poziomie. Zaznaczył, że wśród 134 tys. już zbadanych nauczycieli niecałe 2,6 tys. miało wynik pozytywny.

To pokazuje, że skala zakażeń jest dość mała - powiedział Andrusiewicz. Jak dodał, jeśli jednak będzie decyzja o testach, zostaną one przeprowadzone.

Jeżeli będzie taka potrzeba, biorąc pod uwagę nasze możliwości testowania, które obecnie wynoszą ponad 80 tysięcy, zawsze możemy przetestować grono pedagogiczne, które będzie powracało do szkoły - powiedział rzecznik MZ. Podkreślił, że resort zdrowia jest w tutaj w ścisłym kontakcie z ministerstwem edukacji i nauki. Bedą zapadały pewnie kolejne decyzje - dodał.


13:12 Pokaz garnków dla seniorów mimo pandemii

Policjanci otrzymali telefoniczne zgłoszenie o tym, że w jednej z gdańskich restauracji odbywa się wesele. Na miejscu okazało się, że trwa tam pokaz garnków dla seniorów. W spotkaniu brało udział 25 osób, w większości starszych.

Jak powiedziała oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Karina Kamińska, funkcjonariusze w sobotę otrzymali telefoniczne zgłoszenie o tym, że w jednym z lokali przy ul. Kartuskiej w Gdańsku, mimo obowiązujących obostrzeń dobywa się wesele.

W restauracji policjanci zastali osoby prowadzące spotkanie, podczas którego prezentowano garnki oraz kilkunastu mieszkańców Gdańska w wieku m.in. 75, 69, 65 lat.

Policjanci przerwali spotkanie i wylegitymowali 25 osób.

12:58 "To nie jest partyzantka, to otwarte działania". Przedsiębiorcy wznawiają działalność

Na Podhalu część właścicieli firm postanowiła - mimo groźby kar finansowych - otworzyć swoje biznesy. Także w innych miejscach przedsiębiorcy deklarują, że mimo wprowadzonych przez rząd ograniczeń, otworzą swoje lokale i w najbliższych dniach wznowią działalność. W internecie powstała nawet mapa tych miejsc - pod hasłem OtwieraMY.

WIĘCEJ O SPRAWIE PISZEMY TUTAJ>>>

12:43 MZ: Przy luzowaniu obostrzeń nie bierzemy pod uwagę tylko wskaźnika zakażeń z codziennych raportów

Rzecznik MZ, Wojciech Andrusiewicz pytany był na poniedziałkowej konferencji prasowej, z czego będą wynikały kolejne decyzje o ewentualnym luzowaniu obostrzeń. Jak wszyscy widzimy, przy luzowaniu jakichkolwiek obostrzeń nie bierzemy pod uwagę jednego tylko czynnika, jednego tylko wskaźnika, jest to zarówno wskaźnik dotyczący liczby osób zakażonych odnotowywanych w codziennych raportach, ale ten wskaźnik oczywiście koreluje też z przeprowadzonymi testami - powiedział rzecznik MZ.

Jak dodał, "widzimy w ostatnich dniach, że tych testów jest wykonywanych dość dużo i mimo że liczba tych testów wzrosła, to nie rośnie nam liczba osób zakażonych".

Podkreślił, że drugim czynnikiem, który na pewno będzie rzutował na podejmowanie decyzji, jest liczba zajętych łóżek szpitalnych. Bo niewątpliwie to łóżka szpitalne i przygotowanie systemu ochrony zdrowia do przyjęcia większej liczby pacjentów jest świadectwem tego, czy możemy luzować, czy nie możemy luzować (obostrzeń) - zaznaczył Andrusiewicz.

Na pewno też - dodał - "przyglądamy się temu, co dzieje się dookoła".

12:40 Francja: Początek masowych szczepień osób powyżej 75 roku życia

We Francji osoby, które ukończyły 75 lat i osoby z chorobami "wysokiego ryzyka" mogą od poniedziałku zapisywać się na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Punkty szczepień są już jednak zapełnione, a wolne terminy w wielu regionach dostępne są dopiero od połowy marca.

Od poniedziałku szczepienia są dostępne dla ponad sześciu milionów francuskich seniorów. Dotychczas były one zarezerwowane jedynie dla ściśle określonych grup, między innymi dla mieszkańców domów opieki i ich opiekunów.

12:32 Bunt polskich przedsiębiorców. Otwierają biznesy mimo zakazów

Od dziś - wbrew rządowym rozporządzeniom - działalność wznawiają kolejne firmy, zwłaszcza na południu Polski. Chodzi głównie o siłownie, restauracje i hotele. W weekend te biznesy były kontrolowane i - jak zapowiada sanepid - inspektorzy będą teraz częściej odwiedzać wszystkie te przedsiębiorstwa, które otworzą się mimo zakazów.

WIĘCEJ O SPRAWIE PISZEMY TUTAJ>>>

12:13 Hiszpania: Ruszyły szczepienia drugą dawką; mniejsza dostawa od Pfizera

W Hiszpanii rozpoczęły się szczepienia drugą dawką szczepionki przeciwko Covid-19. Do poniedziałkowego południa objęły one osiem z 17 wspólnot autonomicznych kraju. Tymczasem rząd Pedra Sancheza potwierdził rano mniejszą dostawę szczepionek od firmy Pfizer.

Do poniedziałkowego popołudnia szczepienia ruszyły w Katalonii, Galicii, Aragonii, Kraju Basków, na Balearach, Wyspach Kanaryjskich, a także we wspólnotach autonomicznych Madrytu i Walencji.

W poniedziałek rano ministerstwo zdrowia Hiszpanii ogłosiło, że oczekiwana tygodniowa dostawa szczepionek od firmy Pfizer jest mniejsza o ponad 40 proc. “Zamiast 350 tys. spodziewanych dawek wysłano nam zaledwie 205,7 tys." - ogłosił w komunikacie resort zdrowia, wyrażając nadzieję, że zaległe dawki firma Pfizer skieruje do Hiszpanii po 25 stycznia.

12:05 Koronawirus w Wielkiej Brytanii

11:50 Czarnek: Nie wykluczamy powtórzenia testów przesiewowych nauczycieli

Nie wykluczamy powtórzenia testów na obecność koronawirusa u wszystkich nauczycieli, którzy wrócili do szkoły - podkreślił w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. To jest decyzja wirusologów i epidemiologów; chciałbym, żeby nauczyciele byli badani często - zaznaczył.

11:38 USA: Pompeo zasugerował, że koronawirus "uciekł" z laboratorium w Wuhan

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował w piątek, że nowe informacje mogą wskazywać, że pandemia koronawirusa ma swoje źródło w laboratorium Wuhańskiego Instytutu Wirusologii. Wskazywać mają na to zachorowania naukowców z ośrodka jesienią 2019.

Rząd USA ma powody, by twierdzić, że kilku badaczy wewnątrz WIV zachorowało jesienią 2019, przed pierwszym zidentyfikowanym przypadkiem epidemii, mając objawy zbieżne zarówno z Covid-19, jak i innymi powszechnymi chorobami sezonowymi
- stwierdził Pompeo. Jak dodał, informacje te podają w wątpliwość zapewnienia przedstawicielki WIV Shi Zhengli o tym, że żaden z badaczy SARS-CoV-2 i innych koronawirusów z ośrodka nie został zakażony. Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił również, że wypadki w chińskich laboratoriach zdarzyły się już wcześniej, podając jako przykład wydostanie się wirusa SARS z pekińskiego laboratorium w 2004 r.

Pompeo wezwał badaczy WHO, by zwrócili również uwagę na to, że w laboratorium w Wuhanie trwały badania nad podobnymi do SARS-CoV-2 koronawirusami pochodzącymi od nietoperzy. Dyplomata zarzucił też chińskiemu ośrodkowi tajną współpracę na rzecz sił zbrojnych.

Cytat

Te rewelacje to jedynie mały ułamek tego, co nadal pozostaje ukryte na temat pochodzenia Covid-19 w Chinach. Jakiekolwiek wiarygodne śledztwo w sprawie genezy Covid-19 wymaga kompletnego, transparentnego dostępu do laboratoriów w Wuhan, w tym do budynków, próbek, personelu i dokumentów.
oznajmił Pompeo.

11:25 Zakopane: Mimo obostrzeń, przedsiębiorcy otwierają swoje biznesy

Na Podhalu część właścicieli firm postanowiła  -  mimo groźby kar finansowych  - otworzyć swoje biznesy.



11:01 Szczepienia w Polsce

10:40 Najnowszy bilans pandemii koronawirusa w Polsce

Ministerstwo Zdrowia informuje o 3271 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby zmarło 52 chorych na Covid-19. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1438914 zakażonych. Nie żyje 33 407 spośród nich.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>

10:08 Gdański szpital wstrzymał szczepienia grupy 0

10:04 Bunt branży fitness. Chcą wznawiać działalność, mimo obostrzeń

09:47 Prof. Horban: Ocena wpływu otwarcia szkół na rozwój epidemii najwcześniej za tydzień

Ocena wpływu powrotu najmłodszych uczniów od 18 stycznia do szkół na rozwój epidemii możliwa będzie najwcześniej za tydzień - mówi główny doradca ds. walki z epidemią prof. Andrzej Horban. Dodał, że powrót dzieci do szkół jest priorytetem, choć decyzje w tej sprawie należy podejmować ostrożnie.

Horban pytany w poniedziałek w TVN24, kiedy będzie można stwierdzić, czy pomysł powrotu najmłodszych uczniów od 18 stycznia był dobrym ocenił, że za tydzień, 10 dni, bo właśnie tyle "wylęga się wirus".

"Na pewno za tydzień, 10 dni, będziemy bardzo dokładnie na ten temat (powrotu kolejnych uczniów - PAP) dyskutowali" - zaznaczył profesor.

Podkreślił też, że najmłodsi uczniowie klas I -III "nie grają dużej roli w transmisji wirusa". 

Cytat

We wrześniu obserwowaliśmy wzrost zakażeń, ale ten wzrost był bardzo mały w stosunku do tego, co nastąpiło w połowie października, wtedy, gdy wszyscy poszli do szkół i nauki, głównie olbrzymia armia studentów.
powiedział.

09:08 Dworczyk: Szczepionek po 15 lutego ma być więcej. Ale bardzo ostrożnie podchodzę do deklaracji Pfizera

W internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM Robert Mazurek pytał swojego gościa o harmonogram dostaw szczepionek przeciw Covid-19 dostarczony przez firmę Pfizer. Michał Dworczyk mówił, że rząd dysponuje rozpiską dostaw "do początku lutego". Do tego czasu szczepionek ma być dostarczanych mniej niż w ubiegłych tygodniach. Według Dworczyka, "dzisiejsza dostawa (preparatu - red.) jest w sposób zasadniczy mniejsza od dotychczasowych". Wynosiły one około 360 tysięcy dawek. "Kolejne dostawy mają być nieco mniejsze niż 360 tysięcy" - stwierdził gość RMF FM.

 "Po 15 lutego - i to jest deklaracja ustna - ma być tych szczepionek z kolei więcej" - stwierdził szef KPRM. Zastrzegł jednak, że "bardzo ostrożnie podchodzi do różnego rodzaju deklaracji składanych czy to ustnie czy to nawet oficjalnie". "One już wielokrotnie się zmieniały" - powiedział Dworczyk. 

PRZECZYTAJ LUB ODSŁUCHAJ CAŁĄ ROZMOWĘ: Dworczyk o zakupie szczepionek spoza puli UE: Byłoby to złamanie umowy

08:43"Puls Biznesu": Lockdown nie zabił chęci do biznesu

W 2020 r. założono w Polsce 310,8 tys. firm. Nadal powstaje wiele spółek, ale spadł animusz do rejestracji osobistych działalności gospodarczych - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu".

"Ten spadek to niewątpliwie skutek niepewności i obaw wywołanych pandemią i ograniczeniami w prowadzeniu biznesu. Nie ma jednak dramatu, gdyż mimo obaw Polacy założyli ich ponad 260 tys. w tak trudnych warunkach. Wiele z nich to jednak wymuszone przejścia z etatów na własną działalność gospodarczą" - mówi, cytowany przez "PB", prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG) Jarosław Nowrotek.

08:04 Michał Dworczyk gościem Porannej rozmowy w RMF FM. Tematem program szczepień

07:48 Trudna sytuacja w Brazylii

07:33 W Chinach trwają masowe szczepienia rodzimą szczepionką; w Japonii i Korei Płd. – od lutego

W Chinach kontynentalnych trwają już masowe szczepienia przeciw Covid-19, a w Hongkongu, Japonii i Korei Płd. mają ruszyć w lutym. Władze Japonii chcą otrzymać szczepionki dla wszystkich mieszkańców przed Igrzyskami w Tokio, a rząd w Seulu planuje uodpornić 60-70 proc. ludności do listopada.

ChRL, Korea Płd. i Japonia wymieniane są wśród krajów, które stosunkowo dobrze radzą sobie z pandemią Covid-19, ale każdy z nich czyni to w odmienny sposób. Bardzo zróżnicowane jest też ich podejście do kwestii szczepień.

07:12 Niemcy: Ponad 7 tys. nowych przypadków koronawirusa, 214 zgonów

W ciągu ubiegłej doby potwierdzono w Niemczech 7141 zakażenia koronawirusem i 214 zgonów - poinformował w poniedziałek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI).Łączna liczba zakażonych od początku pandemii zwiększyła się do 1 040 659, a zmarłych do 46 633.

W dalszym ciągu najgorsza sytuacja panuje w Saksonii i Turyngii, gdzie wirus rozprzestrzenia się najszybciej.

We wtorek odbędzie się przełożone z 25 stycznia spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel z premierami krajów związkowych w sprawie ewentualnego przedłużenia lockdownu i wprowadzenia nowych ograniczeń.

06:50 Rozpoczynają się szczepienia pensjonariuszy domów pomocy społecznej

W poniedziałek rozpoczną się szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Do tej pory chęć zaszczepienia się zadeklarowało ok. 70 proc. mieszkańców DPS, czyli ok. 70 tys. osób.

Aby otrzymać szczepionkę, mieszkańcy DPS-ów nie będą musieli opuszczać placówek. Będą do nich kierowane mobilne punkty szczepień. Będą to punkty z Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które opiekują się danym domem, a w przypadku braku POZ, będzie to mobilny punkt ze szpitala węzłowego.

Zgodnie z przewidywaniami szczepienia w DPS-ach mają zakończyć się w piątek 22 stycznia.

06:26 KRD: w związku z pandemią co trzecia osoba nie zdecydowała się na wyjazd turystyczny

Co trzecia osoba w związku z pandemią odłożyła decyzję o wyjeździe lub w ogóle zrezygnowała z wydatków na ten cel - wynika z "Barometru Oszczędności" Krajowego Rejestru Długów. Polacy wstrzymują się też z realizacją bonów turystycznych, których do pobrania zostało ok. 3 mln.

Eksperci Krajowego Rejestru Długów (KRD) zwracają uwagę, że zimowy lockdown nie pomaga w odrobieniu zaległości branży turystycznej. Z danych KRD wynika, że od początku marca do końca 2020 r. zaległe zobowiązania biur i agentów turystycznych wzrosły o 30 proc., do 20,4 mln zł. W pierwszych dwóch tygodniach stycznia br. powiększyły się o kolejne 0,6 mln zł.

06:13 Szef KPRM: Jeśli zostają dawki szczepionki z puli dla grupy 0 można nimi szczepić seniorów

W niedzielę na Twitterze poseł KO Michał Szczerba poruszył kwestię utylizacji dawek szczepionki na COVID-19. "Na pytanie, czy krakowski szpital może szczepić pacjentów 80+, jeśli pod koniec dnia zostaną wolne fiolki z puli grupy 0, które się przeterminują, NFZ odpowiada, że nie może. Czyli lepiej wylewać do zlewu niż szczepić najstarszych seniorów? Chyba czas to zmienić Michale Dworczyk" - napisał wiceszef sejmowej komisji polityki senioralnej.

Szef KPRM odpowiedział: "Ale to nieprawda. Zgodnie z rozporządzeniem epidemicznym Roz. 3a, par. 28a ust. 2 - mogą szczepić seniorów...". Podał też link do zmiany rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii" przyjętej 14 stycznia.

Z zapisów, na które powołał się Dworczyk wynika, że w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się odstępstwo od generalnego obowiązku stosowania podczas szczepień wskazanej kolejności i szczepienie osób z innych grup w ramach jednego etapu, a także w ramach różnych etapów.

05:50 Najmłodsi uczniowie wracają dziś do szkół

Zgodnie z nowelizację rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, od poniedziałku uczniowie klas I-III szkół podstawowych, a także uczniowie klas I-III szkół podstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej, wracają do nauki stacjonarnej w szkołach.

Dyrektorzy szkół podstawowych będą zobowiązani do prowadzenia świetlic dla uczniów klas I-III.

Ze względu na sytuację epidemiczną powrót do szkół najmłodszych uczniów odbywać się będzie w reżimie sanitarnym. Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracowały wytyczne dla szkół.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>

05:31 W USA program szczepień idzie wolniej, niż zakładano

Rozpoczęty w połowie grudnia proces szczepień idzie w USA wolniej niż zakładano. W nieco ponad miesiąc zaszczepiono ponad 12 milionów osób, około 10,5 mln Amerykanów otrzymało jeden zastrzyk, a około 1,6 mln zakończyło swój cykl drugą dawką preparatu.

05:23 USA: Bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł do 397 532

Do 397 532 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych epidemii w Stanach Zjednoczonych - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Liczba wykrytych zakażeń SARS-CoV-2 sięga prawie 24 milionów.

W niedzielę na Covid-19 zmarło 1882 Amerykanów. Dobowe bilanse w weekend zazwyczaj są niższe, ale epidemia nie ustępuje - w minionym tygodniu w USA dwukrotnie przekroczono 4 tysiące zgonów w trakcie 24 godzin.

Do połowy lutego spodziewamy się pół miliona zgonów w kraju - ogłosiła w niedzielę doktor Rochelle Walensky, która w nachodzącej administracji Joe Bidena będzie stać na czele amerykańskiej Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

05:15 Pandemia koronawirusa w w Polsce i na świecie

W specjalnie aktualizowanym raporcie śledzimy dla Was sytuację w Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji.

Sprawdź bilans pandemii w Polsce z soboty>>>

Sprawdź bilans pandemii w Polsce z niedzieli>>>