O 359 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 9 chorych poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. W sumie od początku epidemii wykryto w Polsce 28 201 przypadków koronawirusa, zmarło 1 215 chorych, a 12 411 wyzdrowiało. Wśród ofiar śmiertelnych pandemii w Polsce są cztery pielęgniarki: w czwartek poinformowano o śmierci 65-letniej pielęgniarki ze Stacji Dializ ZOZ-u w Ostrowcu Świętokrzyskim. Krajem najbardziej dotkniętym przez pandemię pozostają Stany Zjednoczone: potwierdzono tam już nieco ponad 2 miliony zakażeń koronawirusem. Epidemia wciąż szaleje również w Brazylii i Rosji, słabnie natomiast - na co wskazują najnowsze dane - w Wielkiej Brytanii.
- Na świecie zakażenie koronawirusem wykryto dotąd u ponad 7,4 mln ludzi. Zmarło 417,5 tysiąca chorych - to dane podawane przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w amerykańskim Baltimore.
- Znaczna część chorujących na COVID-19 to obywatele USA. W sumie zachorowało w tym kraju już nieco ponad 2 miliony ludzi.
- W Polsce poinformowano w czwartek o 359 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 9 chorych.
- Wśród ofiar śmiertelnych pandemii jest 65-letnia pielęgniarka z ZOZ-u w Ostrowcu Świętokrzyskim. To czwarta w Polsce pielęgniarka, która przegrała walkę z koronawirusem.
- Aktualny bilans pandemii SARS-CoV-2 w naszym kraju mówi o 28 201 zakażeniach i 1 215 ofiarach śmiertelnych.
- Optymistyczne wieści napływają z Wielkiej Brytanii: zarówno dane dot. liczby przypadków śmiertelnych, jak i te dot. liczby nowych zakażeń, wskazują na słabnięcie epidemii w tym kraju.
Od 12 marca, kiedy na Ukrainie wprowadzono ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, status bezrobotnego otrzymało w tym kraju 276 tysięcy ludzi.
Jak poinformował ukraiński premier Denys Szmyhal, którego rząd urzęduje od 100 dni, w kraju jest obecnie ponad 514 tysięcy zarejestrowanych bezrobotnych.
Spośród tych, którzy otrzymali ten status, blisko 143 tysiące znalazły jednak zatrudnienie - m.in. przy budowie dróg.
Ministerstwo zdrowia Białorusi zniosło obowiązek 14-dniowej samoizolacji dla przybywających do tego kraju z 37 państw - w tym z Polski.
Jedynym związanym z epidemią warunkiem wjazdu na Białoruś będzie konieczność posiadania przy sobie ważnego negatywnego testu na obecność koronawirusa, wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin.
Środki z Funduszu Odbudowy - który ma pomóc unijnym gospodarkom uporać się ze skutkami kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa - mogą sprawić, że pod koniec tego roku zauważymy wyraźny wzrost gospodarczy - takiego zdania jest Mateusz Morawiecki.
Polski premier spotkał się dzisiaj w Lednicach na Morawach z pozostałymi szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej: Czech Andrejem Babiszem, Słowacji Igorem Matoviczem i Węgier Victorem Orbanem.
Mazowiecki sanepid prosi o kontakt uczestników uroczystości Pierwszej Komunii Św. w Gielniowie w powiecie przysuskim pod Radomiem.
Chodzi o uroczystości, które odbyły się 31 maja w samo południe w kościele bł. Władysława w Gielniowie.
U jednego z uczestników mszy potwierdzono zakażenie koronawirusem.
Komisja Europejska zatwierdziła wart 7,5 mld złotych polski program pomocy dla firm, które ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa: chodzi o dokapitalizowanie dużych oraz niektórych małych i średnich przedsiębiorstw.
Program jest ostatnim elementem tarczy finansowej dla dużych firm, który oczekiwał na zgodę Brukseli.
Zmarła czwarta w Polsce pielęgniarka zakażona koronawirusem.
Jak podał w oficjalnym komunikacie Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, 65-latka pracowała w Stacji Dializ Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Z powodu wykrycia zakażenia koronawirusem u jednego z członków piłkarskiego klubu Dinamo Bukareszt przełożono mecz tego zespołu z Chindią Targoviste w rumuńskiej ekstraklasie.
To pierwszy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 w środowisku piłkarskim w Rumunii.
Tożsamości chorego nie ujawniono.
53 zakażonych koronawirusem zmarło ostatniej doby we Włoszech - poinformowała tamtejsza Obrona Cywilna. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych pandemii w tym kraju wzrosła tym samym do 34 167.
Minionej doby potwierdzono również we Włoszech 379 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2, co oznacza znaczny wzrost w porównaniu z poprzednimi dniami: w środę informowano o 202 nowych zakażeniach.
W sumie od początku epidemii potwierdzono w tym kraju ponad 236 tysięcy zakażeń koronawirusem, a wyzdrowiało spośród nich 171 tysięcy.
750 nowych infekcji SARS-CoV-2 i pięć zgonów chorych na COVID-19 zarejestrowano w ciągu minionej doby na Białorusi - wynika z komunikatu tamtejszego ministerstwa zdrowia. Podany dobowy przyrost liczby zakażeń jest najniższym od półtora miesiąca.
Od początku epidemii potwierdzono w tym kraju już 51 816 przypadków infekcji koronawirusem, a 293 chorych zmarło.
O śmierci w ciągu ostatniej doby 151 chorych na COVID-19 poinformowało brytyjskie ministerstwo zdrowia. Tym samym całkowita liczba ofiar śmiertelnych epidemii w Wielkiej Brytanii wzrosła do 41 297.
Co ważne, zarówno dane dot. liczby przypadków śmiertelnych, jak i te dot. liczby nowych zakażeń, wskazują na słabnięcie epidemii na Wyspach.
Piłkarz reprezentacji Anglii i Tottenhamu Hotspur Dele Alli został zawieszony na jedno ligowe spotkanie z powodu niestosownego "żartu" z pandemii koronawirusa. Nie zagra w meczu z Manchesterem United.
7 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.
Wszyscy chorzy zostali już przewiezieni do placówki jednoimiennej.
Od początku epidemii w radomskiej lecznicy potwierdzono kilkaset zakażeń.
Placówka cały czas pracuje w ograniczonym zakresie. Pacjentów nie przyjmują oddziały: neurologiczny i reumatologiczny.
Przedstawiciele branży lotniczej w liście do premiera Mateusza Morawieckiego zaapelowali o zniesienie przepisu, który ogranicza liczbę udostępnionych miejsc w samolocie do 50 proc. Przekonują m.in. że przy obecnym stanie prawnym ceny biletów mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie.
W liście podpisanym m.in. przez przedstawicieli linii lotniczych, portów i biur turystycznych podkreślono, że polskie lotniska regionalne są istotnymi katalizatorami rozwoju całej gospodarki Polski.
W Wenecji po przerwie z powodu pandemii otwarta została w czwartek dla zwiedzających bazylika świętego Marka. Może tam wejść co godzinę 150 osób. Udostępniono turystom tylko niektóre miejsca w świątyni.
W weneckiej bazylice obowiązują zasady reżimu sanitarnego i ściśle wyznaczone trasy zwiedzania.
Osobne wejścia są dla wiernych i dla zwiedzających. Wszyscy muszą zachować dystans społeczny.
Przypomina się zarazem, że także wcześniej, w ostrej fazie pandemii bazylika była cały czas otwarta dla tych, którzy chcieli się tam pomodlić.