Poniedziałek jest pierwszym dniem obowiązywania minimalnego poluzowania obostrzeń w Polsce - otwarte mogą być wszystkie sklepy w galeriach handlowych, zniknęły godziny dla seniorów. Swoją działalność mogą wznowić galerie sztuki i muzea. W ciągu ostatniej doby odnotowano 2503 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 42 pacjentów z Covid-19. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z kolei w niemieckiej telewizj ZDF oświadczyła, że celem UE jest zaszczepienie do końca lata przeciwko Covid-19 70 proc. dorosłych w krajach wspólnoty. Rząd Austrii natomiast zdecydował się częściowo złagodzić lockdowon. Najnowsze dane o walce z koronawirusem w Polsce i na świecie zbieraliśmy w naszej relacji.
Rosja przedłużyła do 17 lutego zakaz lotów do i z Wielkiej Brytanii z powodu nowego wariantu koronawirusa, wykrytego w tym kraju - poinformowały rosyjskie władze.
Brytyjski wariant, znany jako B.1.1.7, został po raz pierwszy wykryty w październiku ubiegłego roku, a w grudniu rozprzestrzenił się na znaczną część Wielkiej Brytanii, doprowadzając do ostrego wzrostu liczby zakażeń. Według brytyjskich naukowców jest on o 40-70 proc. bardziej zaraźliwy od podstawowego wariantu wirusa SARS-CoV-2.
Wykrycie pierwszego przypadku zakażenia brytyjskim wariantem koronawirusa ogłoszono w Rosji 10 stycznia. Osoba zakażona to obywatel rosyjski, który niedawno powrócił z Wysp Brytyjskich.
Brytyjski wariant koronawirusa odpowiada już za 69,5 proc. wszystkich nowo wykrywanych przypadków w Irlandii - poinformował naczelny lekarz tego kraju Tony Holohan.
Jak dodał prof. Philip Nolan, szef zespołu modeli epidemicznych w radzie ds. kryzysowych sytuacji zdrowotnych (NPHET), to właśnie rozprzestrzenianie się brytyjskiego wariantu jest powodem, że liczba nowych przypadków w Irlandii przestała spadać.
Wyciągi narciarskie we Francji pozostaną zamknięte w lutym - poinformowała kancelaria premiera Jeana Castexa. W ciągu ostatniej doby na Covid-19 w szpitalach we Francji zmarło 455 chorych - podała Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).
Podczas wystąpienia po szczycie kryzysowym, zwołanym w związku z problemami w kampanii szczepień przeciwko Covid-19 w Niemczech, kanclerz Angela Merkel zapowiedziała, że do końca lata tego roku będzie mogła złożyć każdemu obywatelowi ofertę zaszczepienia się.
Ta obietnica będzie mogła zostać dotrzymana, nawet jeśli dwaj producenci farmaceutyczni, Johnson & Johnson i Curevac, wbrew oczekiwaniom, nie otrzymają zgody na opracowane przez nich szczepionki - zapewniła Merkel.
Aby móc lepiej planować szczepienia, rząd federalny i rządy krajów związkowych chcą teraz opracować "narodowy plan szczepień" - powiedziała kanclerz. Powinien on zawierać wykaz nadchodzących dostaw szczepionek, "zgodnie z naszą najlepszą wiedzą". Rządy będą dzięki temu mogły "przewidywalność" i lepiej zarządzać zaproszeniami ludzi na szczepienia.
Kanclerz Merkel broniła europejskiego podejścia do zamawiania szczepionek przeciwko Covid-19 i poprosiła o zrozumienie dla niekiedy wolniejszego tempa szczepień.
Od 5 lutego rząd zmieni rodzaje testów wymaganych przy podróżach do Czech oraz obowiązek kwarantanny. Stworzono nową kategorię państw "bardzo ryzykownych"; Polski wśród nich nie ma, ale MSZ podkreśla, że nadal obowiązuje zakaz podróży turystycznych do Czech m.in. z Polski.
Wśród krajów "bardzo ryzykownych" znalazły się Słowacja, Wielka Brytania, Irlandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Hiszpania i Portugalia. Osoby chcące wyjechać z nich do Czech od 5 lutego muszą mieć przy sobie test PCR nie starszy niż 48 godzin, a po przyjeździe obowiązuje je co najmniej pięciodniowa kwarantanna, którą kończy test PCR. Po zakończeniu izolacji przez kolejne pięć dni istnieje obowiązek noszenia maski klasy FFP2.
Polska, a także Niemcy, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Dania, Francja, Włochy, Cypr, Liechtenstein, Luksemburg, Węgry, Malta, Holandia, Rumunia, Szwecja, Szwajcaria i Azory określane są mianem państw o "wysokim stopniu ryzyka". Przybysze z tych państw muszą mieć 48 godzin przed przyjazdem do Czech wykonane testy antygenowe lub PCR. Tylko test PCR będzie konieczny w piątym dniu po przyjeździe do Czech.
Unia Hiszpańskiej Prywatnej Służby Zdrowia (ASPE), grupująca dyrekcje prywatnych szpitali w Hiszpanii, ogłosiła, że wraz z trudnościami w procesie szczepień, realizowanym przez publiczną służbę zdrowia, planuje samodzielnie zakupić szczepionki przeciwko Covid-19.
W rozmowie ze specjalistycznym portalem "Redaccion Medica" szef ASPE Carlos Rus zapowiedział, że kierowana przez niego organizacja chce złożyć takie zamówienie. Zastrzegł, że procedura ta miałaby podstawy prawne.
Rus wyraził nadzieję, że ministerstwo zdrowia Hiszpanii nie tylko pozwoli na samodzielne działanie w tej kwestii prywatnym szpitalom, ale również “pozostawi im wolną rękę w negocjacjach".
Naszym zamiarem jest prowadzenie bezpośrednich rozmów z dyrekcjami koncernów farmaceutycznych - dodał przewodniczący ASPE.
W Danii powrócą do szkół najmłodsi uczniowie, a w stolicy Norwegii - Oslo, znów otwarte zostaną sklepy i restauracje - ogłosiły władze tych krajów. W obu państwach spada liczba zakażeń koronawirusem.
W Brazylii mająca 104 lata Maria de Jesus Lage została zaszczepiona przeciwko Covid-19 chińskim preparatem CoronaVac, wyprodukowanym przez firmę Sinovac.
Władze wspólnoty autonomicznej Madrytu w związku ze wzrostem liczby zakażeń brytyjskim wariantem koronawirusa ogłosiły nakaz używania wewnątrz barów maseczek ochronnych. Nowe obostrzenie wywołało zdziwienie u części internautów.
Rząd Austrii zdecydował się częściowo złagodzić lockdown, chce jednak zaostrzyć przepisy dotyczące wjazdu do kraju - informuje agencja APA.
Rząd Austrii ogłosił, że znów otwierają się muzea, galerie i ogrody zoologiczne. Sprzedawcy detaliczni, szkoły i usługodawcy, tacy jak np. fryzjerzy, mogą ponownie działać, ale przestrzegając ściśle określonych przepisów sanitarnych.
Lekcje w szkołach będą odbywały się częściowo w systemie zmianowym. Tylko ci uczniowie, którzy zostali przetestowani na obecność koronawirusa, będą mogli uczestniczyć w zajęciach.
Z usług fryzjerskich również można będzie korzystać wyłącznie po okazaniu testu wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin.
Ograniczenia w wychodzeniu z domów nadal pozostają w mocy między godz. 20. a 6.
Przepisy obowiązujące przy wjeździe do kraju zostaną zaostrzone.
W kaskach na głowie, goglach na oczach i w zimowych kombinezonach przedstawiciele branży narciarskiej spacerowali dziś po galeriach handlowych m.in. w Poznaniu, Krakowie, Łodzi czy Warszawie. Ich happening to odpowiedź na otwarcie galerii handlowych, przy wciąż zamkniętych stokach. Jak przekonują organizatorzy akcji - cierpią na tym producenci, importerzy, handlujący sprzętem narciarskim, ale przede wszystkim właściciele i zarządcy górskich stoków.
W trakcie demonstracji przeciwko państwowym restrykcjom antykoronawirusowym, które odbyły się w Austrii w sobotę i w niedzielę, policja tymczasowo zatrzymała 32 osoby, a wobec łącznie 2300 sporządziła wnioski o ukaranie - poinformował austriacki minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer.
Podczas interwencji na niedzielnych ulicznych protestach w Wiedniu obrażenia odniosło pięcioro policjantek i policjantów. Siłowy atak na funkcjonariuszy stanowił "absolutne przekroczenie granic" - ocenił szef MSW.
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) uruchomiło system do monitorowania szczepień przeciwko Covid-19 w całej Europie, który pozwala analizować postęp kampanii szczepień w poszczególnych krajach.
ECDC, które skupia 27 państw Unii Europejskiej oraz Liechtenstein, Norwegię i Islandię, opublikowało w poniedziałek na swojej stronie internetowej pierwszy zestaw danych, choć nadal jest on niekompletny - informuje agencja AFP.
Chociaż państwa członkowskie są zobowiązane do zgłaszania swoich danych dwa razy w tygodniu, niektóre z nich, w tym Francja, jeszcze tego nie uczyniły.
Według danych zebranych do tej pory przez ECDC w jego państwach członkowskich podano 8,23 mln dawek szczepionki, choć - jak zastrzeżono - w rzeczywistości liczba ta jest znacznie wyższa.
Według obliczeń agencji AFP, przeprowadzonych na podstawie oficjalnych źródeł do godz. 17, co najmniej 12,6 mln dawek zostało zaaplikowanych 10,5 mln osób w samej UE (2,3 proc. całej populacji).
W 14 257 szkołach podstawowych w klasach I-III w poniedziałek nauka była prowadzona w trybie stacjonarnym - poinformowało MEiN, podając, że chodzi o 98,7 proc. szkół podstawowych. W 24 podstawówkach w klasach I-III nauka odbywała się w trybie zdalnym, a w 162 w trybie mieszanym.
-
Tagi:koronawirus