O 288 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 9 chorych poinformował w sobotę resort zdrowia. Aktualny bilans epidemii SARS-CoV-2 w naszym kraju mówi o 15 651 potwierdzonych zakażeniach i 785 ofiarach śmiertelnych. Przypadki infekcji wykryto wśród personelu Białego Domu: zakażona jest m.in. rzeczniczka wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a, Katie Miller. Amerykańskie media donoszą jednak, powołując się na źródła w administracji, że ani prezydent Donald Trump, ani Mike Pence nie mieli w ostatnich dniach kontaktu z Miller. Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w Stanach Zjednoczonych przekroczyła już 77 tysięcy. O "naprawdę niepokojącej" sytuacji poinformował gubernator Andrew Cuomo: jak podał, w Nowym Jorku troje małych dzieci zmarło z powodu tajemniczego schorzenia związanego z koronawirusem.
- W Polsce odnotowano dotąd 15 651 przypadków zakażenia koronawirusem. 785 zakażonych zmarło.
- Wedłud danych resortu zdrowia, w naszym kraju wyzdrowiało dotąd 5437 zakażonych.
- W USA z powodu COVID-19 zmarło już ponad 77 tysięcy ludzi.
- Zakażenia koronawirusem stwierdzono wśród ludzi z otoczenia prezydenta USA Donalda Trumpa: zarażona została m.in. rzeczniczka wiceprezydenta Mike'a Pence'a.
- Gubernator Andrew Cuomo poinformował o śmierci trojga małych dzieci z Nowego Jorku, które zmarły z powodu tajemniczego schorzenia związanego z koronawirusem.
- Napawające optymizmem dane napłynęły z Włoch i Hiszpanii.
Troje małych dzieci zmarło w Nowym Jorku z powodu tajemniczego schorzenia związanego z koronawirusem - poinformował gubernator stanu Andrew Cuomo w trakcie konferencji prasowej. Sytuację uznał za "naprawdę niepokojącą".
To była pierwsza od kilku tygodni sobota, kiedy hotele, pensjonaty czy gospodarstwa turystyczne w Wiśle były otwarte.
W kurorcie jest około 500 takich obiektów. Większość jest już otwarta, ale w związku z pandemią trzeba było wprowadzić tam nowe zasady bezpieczeństwa.
Rząd Hiszpanii zezwolił na organizowanie uroczystości religijnych z udziałem wiernych w kościołach w całym kraju: od poniedziałku i pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa w warunkach epidemii.
Wypracowane wspólnie z Konferencją Episkopatu Hiszpanii zasady przewidują, że osoby uczestniczące w nabożeństwach będą musiały nosić maseczki ochronne, a także zachowywać odstęp 1 metra od siebie nawzajem. Liczba wiernych zgromadzonych w świątyni nie będzie mogła przekraczać 30 procent pojemności gmachu.
Msze mają być krótsze, ponadto w kościołach obowiązywać ma zakaz całowania przedmiotów kultu religijnego i korzystania z wody święconej przy wejściu.
Przypomnijmy, że pierwsze po wprowadzeniu w marcu obowiązkowej kwarantanny msze ruszyły w Hiszpanii 4 maja: stało się to jednak tylko w kilku wybranych parafiach Wysp Kanaryjskich i Balearów.
Parlament Francji przegłosował ustawę przedłużającą stan zagrożenia epidemicznego w tym kraju do 10 lipca.
Ustawa umożliwia m.in. utworzenie systemu do identyfikacji zakażonych koronawirusem i zbierania danych o osobach, z którymi zakażeni się kontaktowali.
Pierwotnie francuski rząd proponował, by stan zagrożenia epidemicznego utrzymany został do 24 lipca. Senat skrócił jednak ten okres do 10 lipca.
Lada moment natomiast zakończyć się ma we Francji powszechna kwarantanna: jej zakończenie zaplanowano na 11 maja.
80 chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia. To w tym kraju najniższy dobowy bilans przypadków śmiertelnych od początku kwietnia. Dane te oznaczają również mocny spadek liczby zgonów w ciągu 24 godzin: bilans z poprzedniego dnia mówił bowiem o 243 przypadkach śmiertelnych.
Całkowita liczba ofiar śmiertelnych epidemii sięgnęła we Francji 26 310.
194 osoby zakażone koronawirusem zmarły we Włoszech w ostatniej dobie, co oznacza wzrost liczby ofiar śmiertelnych pandemii w tym kraju do 30 395 - poinformowała w biuletynie włoska Obrona Cywilna.
Dobra wiadomość jest jednak taka, że sobota jest kolejnym dniem, w którym odnotowano we Włoszech znaczną poprawę sytuacji epidemicznej.
Liczba obecnie zakażonych spadła od piątku o ponad 3 tysiące i wynosi obecnie 84,8 tysiąca.
Cały czas rośnie liczba wyleczonych. Spośród 218 tysięcy zakażonych koronawirusem od początku epidemii wyzdrowiały już 103 tysiące.
226 zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork - poinformował podczas codziennej konferencji prasowej gubernator Andrew Cuomo. Poprzedni dobowy raport mówił o 216 ofiarach śmiertelnych.
Cuomo dodał, że troje dzieci zmarło w wyniku rzadkiej choroby, która może być powiązana z COVID-19: jej objawy, jak podał, przypominają objawy choroby Kawasakiego lub zespołu wstrząsu toksycznego.
O 346 wzrosła w ciągu doby liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Wielkiej Brytanii - poinformował o tym tamtejszy minister transportu Grant Shapps. Oznacza to, że na Wyspach zmarło już 31 587 chorych na COVID-19.
Całkowita liczba wykrytych przypadków koronawirusa sięgnęła natomiast w Wielkiej Brytanii 215 260, co oznacza wzrost w ciągu 24 godzin o 3896 przypadków.
To najmniejsza od 7 kwietnia liczba nowo wykrytych zakażeń, przy czym przez ten czas liczba wykonywanych na Wyspach testów zwiększyła się kilkukrotnie.
Najwięcej - aż 75 - spośród 144 nowych przypadków koronawirusa w Polsce, o których poinformowało po południu Ministerstwo Zdrowia, zanotowano w Śląskiem. 34 infekcje zarejestrowano na Mazowszu, a po kilkanaście w Łódzkiem i na Dolnym Śląsku.
O 144 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 8 chorych poinformował resort zdrowia. Aktualny bilans epidemii w naszym kraju mówi o 15 651 zakażeniach i 785 ofiarach śmiertelnych.
Od piątku łączna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 zwiększyła się w Portugalii o dwanaście: do 1126 - poinformowała tamtejsza minister zdrowia Marta Temido.
Równocześnie wskazała na znaczące spowolnienie przyrostu zakażeń koronawirusem: w ciągu ostatnich 24 godzin liczba zainfekowanych zwiększyła się w Portugalii o 138: do 27 406. Wcześniejszej doby zarejestrowano tam natomiast aż 553 nowe przypadki zakażenia.
Liczba nowych zakażeń koronawirusem na Białorusi wyniosła minionej doby 951, zmarło w tym czasie 5 chorych - wynika z komunikatu ministerstwa zdrowia w Mińsku.
Jak podał resort, od początku pandemii "na Białorusi zarejestrowano 22 052 osoby z pozytywnym (wynikiem) testu na COVID-19. W sumie przeprowadzono dotąd 251 771 testów".
Ministerstwo Zdrowia Słowacji poinformowało, że w piątek - po raz pierwszy od wybuchu epidemii koronawirusa w tym kraju - nie zarejestrowano tam ani jednego przypadku zakażenia SARS-CoV-2. Tego dnia wykonano na Słowacji 3910 testów na obecność koronawirusa.
Generalnie zakażenie nowym koronawirusem stwierdzono dotąd na Słowacji u 1455 ludzi: 26 chorych zmarło, a 919 uznano za wyleczonych.
W obchodzonym dzisiaj Dniu Europy papież Franciszek zaapelował do przywódców Unii Europejskiej o porozumienie i współpracę w radzeniu sobie z "konsekwencjami społecznymi oraz ekonomicznymi pandemii" koronawirusa.
Przesłanie Franciszka zamieszczone zostało na profilu Pontifex na Twitterze.
Specjalnie szkolone psy będą wykrywać we Francji osoby zarażone koronawirusem. Francuscy badacze zamierzają wyprzedzić w tej dziedzinie brytyjskich naukowców, którzy również zapowiadali specjalne tresowanie czworonogów.
Nadal nie wiadomo, kiedy ponownie zostaną otwarte Muzea Watykańskie, zamknięte od 8 marca z powodu epidemii. Gdy to nastąpi, zwiedzanie możliwe będzie tylko w maseczkach i po dokonaniu rezerwacji - wyjaśniono w Gubernatoracie Państwa Watykańskiego.
Nie ma jeszcze pewnej daty otwarcia Muzeów - przyznał sekretarz generalny Gubernatoratu biskup Fernando Vergez Alzaga w rozmowie z oficjalnym portalem Stolicy Apostolskiej Vatican News w sobotę. Zaznaczył, że gdy Muzea zostaną otwarte, wszyscy zwiedzający będą przy wejściu mieli mierzoną temperaturę. Obecnie kończy się montaż termoskanerów.